Témata
Reklama

Netradiční obráběcí centrum

Při pohledu zpět na letošní Evropskou výstavu obráběcích a tvářecích strojů se nelze zbavit dojmu, že léta výrazného poklesu produkce v této branži se nyní projevují zpomalením vývoje nových technologií a jeho náhradou inovativními zlepšeními stávající produkce, jakož i pronikáním uniformity do konkurenčního prostředí.

Ondřej Svoboda

Jednatel a spolumajitel společnosti Misan. Vystudoval čtyřleté gymnázium. Z mimoškolních aktivit se věnoval prakticky denně sportu. Po ukončení doktorského studia na ČVUT a nástupu do zaměstnání si dálkovou formou doplnil vzdělání v elektrotechnice (výuční list) z důvodu získání oprávnění pracovat samostatně na zařízeních pod napětím (vyhláška 50). Jeho volba padla na Strojní fakultu ČVUT, specializaci „výrobní stroje a zařízení“. Po ukončení doktorského studia spojeného se zaměstnaneckým poměrem ve Výzkumném centru pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT na Fakultě strojní ČVUT v Praze pracoval po dobu jednoho roku ve výrobním závodě jednoho z japonských výrobců obráběcích strojů v Anglii. Poté přišel do rodinné firmy Misan, kterou jeho otec spoluzakládal. Věří, že směřování jeho firmy najde pozitivní odezvu v českém průmyslu, jehož budoucnost vidí právě v zaměření na složité a přesné výrobky vyráběné s nejvyšší produktivitou. 

Přesto bylo možné objevit na této přehlídce stroje, které se od běžných obráběcích strojů výrazně odlišovaly novým technickým řešením. Jedním z takových bylo dle současných pravidel jen obtížně zařaditelné výrobní zařízení nesoucí označení Mazak Orbitec 20.

Reklama
Reklama
Obráběcí centrum Mazak Orbitec 20Pro snadnější pochopení bude nejlépe před popisem kinematiky stroje popsat typické obrobky, pro které je stroj především určen. Jedná se o obrábění těles ventilů s průměrem přírub do 450 mm. Druhým příkladem může být výroba hřídelí do 1 000 mm délky s excentrickým uložením na obou koncích.
Koncepce obráběcího centra Mazak Orbitec 20

Jedinečnost koncepce stroje Mazak Orbitec 20 vychází z unikátní mechanické konstrukce plánovací hlavy s automatickým vyvažováním a interpolací kruhových pohybů do lineárního pohybu v ose X. Tato hlava je vodorovně uložena na pojezdném stojanu realizujícím pohyb v osách U, V a Z. Technologická paleta velikosti 630 x 630 mm je obdobně jako u vodorovných CNC obráběcích center zapojena do automatického systému dvoupalcového výměníku. Paleta je v pracovní poloze upnuta na indexovacím stole a umožňuje obrábění ze čtyř stran. Plánovací hlava stroje Orbitec 20 je vybavena nástrojovým rozhraním Capto C8 a v kombinaci se zásobníkem nástrojů umožňuje plně automatickou výměnu nástrojů s vysokou opakovatelností upnutí. Šedesátimístný zásobník lze naplnit nástroji podle potřeby konkrétní technologie obrábění (hrubovací, dokončovací) včetně dlouhých nástrojů s integrovaným tlumením minimalizujícím potenciální nežádoucí samobuzené kmity při obrábění v hlubokých dutinách.

Příklady typických obrobků

Možnosti uplatnění

Obráběcí stroj Mazak Orbitec 20 je specifickým víceosým centrem určeným pro nasazení v těžařském a energetickém průmyslu. Svou koncepcí zaručuje vysokou přesnost a jakost obrábění čelních a vnitřních i vnějších rotačních ploch. Nasazení prvních strojů do výroby teprve odhalí další technologické uplatnění unikátního výrobního zařízení. Jako velice výhodná se bezpochyby jeví integrace tohoto stroje do automatizovaných výrobních systémů například v kombinaci s vodorovnými centry se shodnými rozměry technologických palet. Není pochyb, že v níže uvedených příkladech uspořádání automatizovaných pracovišť určených pro výrobu průmyslových armatur je ukryt obrovský potenciál z hlediska produktivity práce.

Příklady typických obrobků

Parametry stroje

Plánovací hlava Max. otáčky 600 min-1
Zdvih osy X 280 mm
Natáčení satelitu nástroje bezvůlový šnekový převod s valivými elementy
Posuv v ose X 15 m.min-1
Upnutí nástrojů CAPTO C8
Max. délka nástroje 500 mm
Výkon motoru vřetena 30 kW
Pojezdy stojanu Osa U 600 mm
Osa V 600 mm
Osa Z 1 230 mm
Stůl Rozměr palety 630 x 630 mm
Maximální rozměr obrobku ø 1 050 mm, výška 1 300 mm
Max. hmotnost obrobku 1 500 kg
Zásobník nástrojů 60 míst
Řídicí systém Mitsubishi M700 Mazak special

Ondřej Svoboda

Misan
o.svoboda@misan.cz
www.misan.cz

Příklad automatizovaného výrobního systému s doplněným vodorovným centrem se shodnými rozměry technologických palet.

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 111121
Datum: 22. 11. 2011
Rubrika: Výroba / Obrábění
Firmy
Související články
Automatizační řešení navzdory překážkám

Firma Piesslinger se specializuje na povrchovou úpravu hliníku. S automatizací výroby dílů pomohla firma Hermle a prokázala, že různé tolerance a choulostivé povrchy nemusejí být důvodem, proč se vzdát myšlenky bezobslužného obrábění.

Řídicí systém z vlastní dílny, 1. díl: Filozofie jednoho zdroje

V sérii navazujících článků se budeme zabývat systémem OSP - P300A, který v současné době završuje řadu řídicích systémů vyvinutých a vyráběných společností Okuma pro řízení CNC obráběcích strojů rovněž původem z Okumy.

Mít prostor pro obrábění

Dosažení dalšího zvýšení produktivity v sériové výrobě. To byl cíl těch, kdo vyvinuli úspěšnou konstrukční řadu strojů Hyperturn. Jejím přesvědčivým pokračovatelem je nový Hyperturn 65 Powermill.

Související články
Důležitá je doba chodu vřetena v řezu

Společnost HZT Honermeier Zerspanungstechnik vyrábí tvářecí nástroje, komponenty, měřidla a prototypy pro strojaře, proto žádné dvě zakázky nejsou stejné. Kvůli flexibilnímu a současně efektivnímu obrábění investovala společnost do pětiosého obráběcího centra s připojenou automatizací od firmy Hermle.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Soustruh s ergonomickým deginem

Na dubnových dnech otevřených dveří mohli zákazníci a obchodní partneři Kovosvitu MAS na montáži poprvé spatřit nový soustruh KL 435. Jde o další stroj z řady KL (Kovosvit Lathe) v níž navazuje na KL 285, který Kovosvit poprvé představil v minulém roce na MSV v Brně. Letos bude mít v Brně výstavní premiéru soustruh KL 435. Výrobní řada KL je evolucí řady produkčních soustruhů SP. Samotný KL 435 tak navazuje na soustruh SP 430. Konstruktéři se při inovaci zaměřili zejména na ergonomii a celkovou přívětivost ovládání stroje.

Automatizované obrábění zápustek

Díky strategii standardizace a obráběcímu centru C 22 UP Hermle zhospodárnila divize výroby nástrojů a forem ve WMF Group svoji výrobu zápustek a nástrojů a vytvořila tak volné kapacity pro služby externím zákazníkům.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Od tlakové slévárny až po kompletní výrobu

Outsourcing u sléváren a kováren nabývá na důležitosti. Přesun obrábění od OEM výrobců do sléváren vedl k tomu, že se řada tlakových sléváren přeorientovala na kompletní výrobu. Příkladem je závod Ljunghäll v České republice, který s podporou firmy Grob rozšířil výrobu z tlakového lití na dodávky komplexních dílů pro automobilový průmysl.

Kvalitativní růst díky investicím

Jak si vysoce specializovaný dodavatel obrobků a konstrukčních celků Feusi, mj. pomocí moderních čtyř- a pětiosých obráběcích center od firmy Hermle, trvale zajišťuje svoji výkonnost a tím i svoji konkurenceschopnost?

Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Vřetena svislých CNC soustruhů - Část 1

Je-li řídicí systém mozkem obráběcího stroje, pak vřeteno je jeho srdcem. Japonská výrobní společnost Okuma vytváří tyto dva ústřední orgány svých obráběcích strojů s vynaložením veškerého umu, kterého je schopna a s příslovečnou japonskou pečlivostí. Proto si může dovolit se 100% jistotou prohlásit, že její soustružnická i frézovací vřetena budou pracovat bezchybně po dobu 36 měsíců bez omezení a poskytnou uživatelům tříletou záruku.

Upínací sady HSK s výměnným kroužkem

Pro vysoce přesné a spolehlivé upínání nástrojů se používají upínací sady HSK. V tomto prostředí firma Röhm, která se specializuje na upínací technologie a automatizaci, některé z osvědčených výrobků významně optimalizovala.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit