Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Navrhování moderních servolisů

Pro využití servolisů platí nutnost navrhnout pro libovolný případ výlisku stříhací a tvářecí operace při zohlednění spotřeby energie. Firma Ebu Burkhardt k tomu vytvořila konstrukční program. Pro malé a střední firmy je nutné, aby zařízení – nástroj a lisovací automaty STA (poháněné motory Servo-torque) byly přesně vyladěny na výlisek.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 60–62.


Převodovky

Planetové převodovky pro torque motory vyrábí firma Desch. Zajišťují dostatečný krouticí moment pro tvářecí procesy, což platí zejména pro vícemotorové pohony. Jedná se o Servox planetovou převodovku s integrovanou brzdou.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 63.

 

Úsporné lisovací a ohýbací automaty

Firma Biegema se specializuje na výrobu lisovacích a ohýbacích automatů. Slouží k výrobě dvou- a třídimenzionálních výlisků. Jde o řadu FMS-Q 80 RS. Lisovací síly jsou od 80 do 250 kN, ohýbací 12 až 50 kN. Ohýbat drát lze do průměru 6 mm a pásovinu do šířky 120 mm a do tloušťky 2,5 mm.

Zdroj: BlechRohreProfile 2012, č. 5, str. 94–95.


Hybridní díly: nejlepší ze dvou světů

Kdysi kov konkuroval plastům v průmyslové výrobě. V dnešní době se daří používat hybridní díly pomocí využití moderní zpracovatelské a montážní techniky. Kombinují se tak jejich výhody a přednosti. Díly z umělých hmot a kovů jsou velice náročné, protože jde o geometrickou komplexnost a o trojrozměrnost. Zde narážejí přetvárné procesy pro plechy a zástřiky na svoje hranice. Kdo chce ovládnout hybridní díly, musí ovládat i jiné výrobní technologie. Nové smíšené konstrukce vyžadují inovativní spojování, nové techniky spojování a řezání laserem. Výroba uhlíkovými vlákny vyztužených dílů probíhá u firem Schuler a Dieffenbacher.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 96–100.

 

Plechové výlisky ze svitků

Francouzská firma Dagard ze svitků na lince vyrábí díly, které svazkuje. Operace lisování, dělení ve směru a kolmo na směr vláken. Linka má elektrickou děličku svitků od firmy Dimeco, podélné nůžky a roboticky ovládaný stohovací systém. Vychází z tradiční linky pro zpracování svitků do šířky 1 300 mm do tlouštěk až 1 mm. Zařízení má odvíjecí stojan, rovnačku a válečkový podavač, elektrickou lisovací jednotku Linapuch MC-E, značkovačku, příčnou děličku, programovatelné podélné dělení. Pro paletizaci používá robot Fanuc.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 122,123

 

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: