Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Numericky řízená nástrojařská bruska
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Numericky řízená nástrojařská bruska

Technici firmy Gebr. Saacke GmbH z Pforzheimu, která se zabývá výrobou nástrojů a nástrojařských brusek, přišli v loňském roce s novinkou - pětiosou CNC nástrojařskou bruskou UWIE. Stroj se vyznačuje vysokou přesností, vysokým stupněm automatizace a příznivou pořizovací cenou

Konstrukce brusky

Bruska UWIE má moderní kompaktní konstrukci a vyznačuje se vysokou stabilitou, danou široce dimenzovanými vodicími elementy. Stroj je vybaven digitálním řídicím systémem, digitálními pohony os s vysokou dynamikou ve všech osách, tuhým vřetenem pro upnutí dvou trnů s kotouči, nosičem obrobku umístěným na otočném stole a nosičem obrobku s přímým pohonem, vhodným pro broušení nakulato. Vysoký stupeň automatizace je zabezpečen integrovaným manipulátorem pro automatickou výměnu obrobků uložených ve vyměnitelných paletách a jednoduše obslužným softwarem pro kompletní broušení nástrojů na kov, dřevo a profilových nástrojů. Brusné vřeteno s oboustranným upínacím kuželem HSK - C 50 umožňuje upnutí až 6 kotoučů. Obrobky se upínají automaticky pomocí hydroupínače, zajišťujícího nízké obvodové házení. Maximální délka nástrojů pro automatickou výměnu je 140 mm. Pro proměření broušených nástrojů slouží 3D měřicí sonda.

Řídicí systém

Firma Gebr. Saacke spolupracuje již od konce 80. let na vývoji softwaru pro ostření a výrobu nástrojů s firmou NUM Güttinger AG. Řídicí systém NUM 1050 M umožňuje interpolaci v pěti osách, jednoduché programování pod Windows 98 a ukládání údajů o obrobku, technologických dat a údajů o brusných kotoučích do databáze. Systém umožňuje grafickou simulaci obrábění a výpočet času obrábění. Při práci sám nabízí vhodné typy brusných kotoučů pro jednotlivé operace a 3D simulaci. Řídicí systém umožňuje volbu několika jazyků pro komunikaci včetně češtiny. Obslužnému softwaru NUMROTOplus jsou věnovány samostatné články na straně 38 a v příštím čísle.

Využití brusky

CNC nástrojařská bruska UWIE je vhodná pro výrobu a ostření válcových a kuželových stopkových fréz, vrtáků, stupňovitých nástrojů, tvarových fréz, závitníků, dělových vrtáků, kotoučových fréz, nástrojů na obrábění dřeva a všech ostatních rotačních nástrojů používaných ve strojírenské výrobě. Díky automatické výměně obrobků může stroj pracovat bezobslužně, což snižuje výrobní náklady. Příjemnou novinkou je dvojnásobné zvýšení kapacity palet pro ukládání obrobků. Nástrojařskou brusku UWIE nabízí na našem trhu společnost SK Technik.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: