Témata
Reklama

Obrábění lisovacích nástrojů, forem a zápustek

01. 09. 2010

Technologie obrábění lisovacích nástrojů, vstřikovacích forem a zápustek má v českém průmyslu dlouhou tradici a historii. Finální výrobou těchto typů obrobků se zabývají zejména nástrojárny, a to buď ve formě samostatného podnikatelského subjektu, nebo jako součást komplexnějšího průmyslového podniku.

Požadavky koncových zákazníků nástrojáren především na přesnost rozměrů a jakost obrobeného povrchu jsou obvykle velmi náročné, protože formy, lisovací nástroje a zápustky představují mezistupeň mezi polotovarem a konečným, obvykle velkosériovým výrobkem.

CNC obráběcí stroje by proto měly svou stavbou a parametry pokud možno co nejvíce pomáhat jejich efektivní a kvalitní výrobě.

Reklama
Reklama
Reklama
Vizualizace portálového stroje „horní gantry" VU 3013 firmy Trimill

Český výrobce CNC portálových center

Zlínská firma Trimill, a. s., poskytuje konstrukcí svých obráběcích center nástrojárnám ideální řešení jejich náročných technologických úkolů.

Všechna centra jsou konstruována jako portálové stroje typu „horní gantry" s pojezdem v podélné ose X  od 1 100 mm do 6 500 mm s možností dalšího prodloužení.

Charakteristickým rysem uspořádání portálového stroje „horní gantry" je skutečnost, že obrobek je upnut na pevném, nepohyblivém stole a veškeré pracovní pohyby vykonává nástroj upnutý ve vřetenu.

To je výhodné zejména tam, kde se hmotnost polotovarů při obrábění podstatně mění - pohony jednotlivých os jsou nastaveny vždy na konstantní parametry, takže obráběcí centra mají stejné dynamické parametry bez ohledu na hmotnost obráběného polotovaru v celém rozsahu pracovního prostoru.

Konstrukce příčníku box-in-box

Unikátním prvkem strojů je speciální uzavřená (tzv. box-in-box) konstrukce příčníku.

Konstrukce příčníku box-in-box

Příčník, který se pohybuje v podélné ose X na pevných bočnicích po dvou lineárních vedeních, je jednodílný, jemně žebrovaný odlitek. Jeho provedení umožňuje vetknutí křížového suportu osy Y, který se pohybuje uvnitř příčníku po čtyřech lineárních vedeních, takže jeho tuhost je ve srovnání s „letmo" uloženým suportem mnohonásobně vyšší. Stejný princip, tzn. upnutí na čtyřech lineárních vedeních je uplatněn také pro osu Z, která je realizována posunem svislého suportu čtvercového průřezu uvnitř smykadla osy Y.

Pohyby ve všech lineárních osách jsou realizovány oboustraně uloženými kuličkovými šrouby, jejichž sledování je zajištěno použitím lineárního odměřování, v ose X zdvojeného.

Další příznivou vlastností této konstrukce je rovnoměrný odvod tepla vznikajícího v místě řezu. Díky uzavřené konstrukci příčníku a příčného suportu se vyvinuté teplo odvede rovnoměrně, bez nadměrného tepelného namáhání v jednom směru, jako je tomu například u obráběcích strojů tzv. C-konstrukce nebo při letmém uložení vertikálních či horizontálních suportů.

Toto konstrukční provedení představuje svým zaměřením na maximální tuhost obrábění výzvu pro všechny obráběcí provozy, které kladou důraz na přesnost rozměrů obrobků a kvalitu jejich povrchu.

Maximální tlumení chvění

Dalším podstatným prvkem majícím vliv na celkovou přesnost obrábění je maximální eliminace kmitání, a to jak vynuceného, tak samobuzeného. Běžnou praxí je, že se větší obráběcí stroje ustavují na betonový základ, který je odizolován od okolí. V poslední době se navíc jako stavební materiál pro pevné části stroje používá minerální beton.

Jeho výhodou jsou zejména stejně velký součinitel teplotní roztažnosti jako u oceli při řádově nižším koeficientu tepelné vodivosti a vysoké vlastní tlumení chvění.

Technologie frézování

Specifický problém v nástrojárnách představuje otázka víceosého, nejčastěji pětiosého frézování. Výhody víceosých center jsou zjevné - především zrychlení a zkvalitnění výroby, snížení nákladů na obrobek a rozšíření výrobních možností. Firma Trimill si je těchto výhod vědoma a ve svém výrobním spektru nabízí širokou škálu pětiosých strojů, a to jak v provedení s otočným stolem, tak také s víceosou frézovací hlavou.

Víceosá frézovací hlava

Tyto stroje dokážou v pětiosém režimu obrábět buď tzv. indexováním, nebo také kontinuálně se současným zapojením všech pěti os.

Zkušenosti z praktického provozu ovšem potvrzují, že i když v mnoha případech zákazník vyžaduje od výrobce obráběcí centrum umožňující kontinuální pětiosé obrábění, v praxi je tato metoda používána poměrně málo. Mnohem častěji se lze setkat s indexovacím způsobem obrábění, kdy přídavné (většinou rotační) osy stroje se použijí k natočení obrobku do požadované pozice proti nástroji a poté se frézuje již ve třech klasických lineárních osách.

Mechanické parametry

Stále rostoucí požadavky na přesnost a zkracování dodacích lhůt staví nástrojárny před potřebu obrobit pokud možno celý nástroj nebo formu na jedno upnutí na jednom stroji.

To znamená nutnost obrábět na CNC stroji jak hrubováním, tak také dokončováním. Trimill se snaží vyjít vstříc těmto potřebám použitím elektrovřeten pro všechny své stroje. Elektrovřetena dokážou pracovat s velkým krouticím momentem, který je potřebný pro hrubování, a na druhé straně dosahují vysokých otáček nezbytných pro HSC dokončovací operace nebo pro obrábění hliníku.

Nástrojové soustavy

Jedním z nezbytných parametrů každého obráběcího centra je, že musí být vybaveno automatickou výměnou nástrojů. Výrobce obráběcích strojů to staví před nutnost rozhodnout o počtu míst v zásobníku nástrojů a způsobu a času nezbytného pro provedení výměny. Je logické, že čas výměny nástroje bude jedním z klíčových parametrů pro produkční výrobu, kde zkrácení vedlejších časů obrábění představuje jeden z  nejhospodárnějších způsobů zefektivnění výroby. Pro nástrojárny ovšem kvůli charakteru výroby, která je převážně kusová až malosériová, nehraje čas výměny nástroje až tak klíčovou roli. V mnoha případech se zde dokonce provádí výměna nástrojů ručně. Používání ruční, případně automatické výměny nástrojů je však u jednotlivých nástrojáren značně diferencováno. Z toho důvodu firma Trimill nabízí ke svým strojům až padesáti místný zásobník nástrojů, který dokáže uspokojit potřeby naprosté většiny zákazníků. Velkým pomocníkem při správě nástrojů může být tzv. nástrojový laser, který dokáže s velkou přesností prověřit stav a rozměry nástroje a může tím přispět ke snížení zmetkovitosti a zvýšení produktivity.

Manipulace s polotovarem, třísky

Obrábění velmi rozměrných polotovarů v nástrojárnách také staví výrobce obráběcích strojů před nutnost počítat s jejich co nejjednodušší manipulací, zejména během nakládání do pracovního prostoru. Stroje Trimill nabízejí vedle běžného nakládání čelními dveřmi také možnost odepnutí horního krytování a manipulaci v pracovním prostoru pomocí jeřábu. V mnoha případech se prokázala také správná strategie u obráběcích center větších rozměrů, kdy upínací plocha stolu je ve stejné úrovni jako podlaha haly, což vede k podstatně jednodušší manipulaci především s polotovary a obrobky velkých rozměrů.

Problematika odvodu třísek je zejména při hrubování velmi důležitá. Již téměř všechny obráběcí stroje používají pro jejich odstranění dopravníky třísek, které je mechanicky odklidí z pracovního prostoru do přistavených nádob. Se vznikem třísek rovněž souvisí potřeba frézování v uzavřeném prostoru, protože obrábění kovových materiálů při vysokých řezných rychlostech představuje značné bezpečnostní riziko pro obsluhu stroje. Stroje Trimill jsou zakrytovány ze všech stran (včetně střechy), ve dveřích je použito bezpečnostní sklo.

Stále ještě panující příznaky krize způsobené hlavně nejistotou současného oživení zakázek nejen v nástrojárnách, ale i v celém českém průmyslu, nevytvářejí příliš vhodné podmínky pro investice do obnovy nebo posílení strojního parku. Velká konkurence na trhu obrábění lisovacích nástrojů, forem a zápustek však znamená pro perspektivní nástrojárny potřebu připravit se předem na stabilizaci nárůstu zakázek a tím zvýšit svou konkurenceschopnost. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, jsou uvážené investice do strojního parku.

Ing. Zdeněk Čožík

zcozik@trimill.cz

 //www.trimill.cz/ 

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 100913
Datum: 01. 09. 2010
Rubrika: Trendy / IMT 2010
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Související články
Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit