Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Praktická vylepšení CAM systému
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: CAD/CAM/CAE/CIM

Praktická vylepšení CAM systému

Právě v okamžiku, kdy to vypadalo, že na CAM programech už není co zdokonalovat, přišel nejpoužívanější CAD/CAM systém na světě s velkým množstvím novinek a zlepšení, díky jimž je Mastercam v nové verzi 9 opět jednou z nejvýhodnějších investic pro konstruování, frézování, soustružení, řezání drátem a vůbec pro obrábění jako takové. Nová verze programu Mastercam umožňuje další zvýšení produktivity, noví uživatelé pak získají nepřekonatelné možnosti, které CAD/CAM systém poskytuje. Mezi novými vlastnostmi je například nastavení posuvu, rychlosti a dalších nastavení bez regenerace dráhy nástroje, dále zjednodušená kontrola pro kompenzaci a výšku vybírání, automatické frézování drážek s plynulým úběrem třísky v ose Z (slot milling) či výpočet hloubky zahloubení při vrtání zahloubených děr.

Frézování

Modul Mastercam Mill Version 9 obsahuje novou funkci vysokorychlostního obrábění dutin (tj. kapsování, pocketing) a rozšířené možnosti obrábění včetně plného trochoidálního obrábění, což je vlastně speciální vyvrtávání (nibble). Nástroj se přitom pohybuje v malých kruzích a hloubí celou kapsu postupně tak, že není nikdy "pohřben" celý. Trochoidálním obráběním se šetří čas, neboť tato vlastnost umožňuje uživateli nastavit procento kontaktu nástroje s materiálem. To vede k urychlení procesu, protože k odebrání materiálu dochází pouze v určené oblasti, zatímco při tradičním postupu by se zde nástroj zavrtal do materiálu celý.
Modul Mastercam Solids v kombinaci s modulem Mastercam Mill dokáže zjistit a naprogramovat vrtání otvorů v masivních modelech. V nejvyšších třídách Mastercam Mill je k dispozici víceosá obráběcí funkce (Multiaxis), která současně s transformací do 3D zjednodušuje přesnou výrobu složitých obrobků.
Nové dokončovací funkce jako projektovaná dráha nástroje a dráhy nástroje hotového produktu umožňují důsledné dokončení, které sleduje přirozená zaoblení neohraničených ploch nebo masivních modelů. Volba hrubovací dráhy nástroje pomocí funkce Custom Plunge Roughing umožňuje uživateli používat spirálovitého zavrtávacího pohybu i při frézování zaoblených částí. Další novinka Hybrid Remachining mění strategii frézování při změně náklonu stěn modelu, a to v jedné dráze nástroje.
Mezi novými pětiosými prostředky je také široká základna Tool Containment pro spolehlivé frézování složitých vnitřních ploch. Další nové možnosti v pěti osách umožňují frézování neomezených ploch přidáváním řezů do ostře nakloněných ploch pětiosých dílů, což dává hladší a dokonalejší výsledek.

Soustružení a řezání drátem

Modul Mastercam Lathe Version 9 dodává nové dráhy nástrojů založené na vyzkoušených potřebách v oboru soustružení a přidává nové potvrzení nástroje pro rychlou identifikaci. Více než 16 nových programovacích a automatických operačních vlastností krátí čas programování a obrábění a zároveň zvyšuje kvalitu produkce.
Modul Mastercam Wire Version 9 pro řezání drátem byl vylepšen novými kombinacemi dráhy drátu spolu s novými vzájemnými vztahy pro rychlejší programování. Práci programátora usnadňují nové pomůcky, jako programování rychlého ukončení či jednodušší kontrola řezání při hrubování, vykrajování a můstku. Rovněž možnosti automatického nebo ručního označení, přemístění pozice můstku tahem aj. znamenají náskok před konkurencí.

Spolupráce mezi CAD a CAM systémem

Modul Mastercam Solids Version 9 umožnil zjednodušit propojení mezi modelem (solidem) a obráběním, čímž urychlil práci programátorů CNC. Uživatelé nyní mohou na pevný model našít neomezené množství povrchů a vytvořit plášťová tělesa, která mohou být zesílená, mušlovitá apod. S pomocí plášťových těles lze upravit solidy na tělesa s množstvím ploch (multiple surfaces), vytvářet rozpojená těla (disjoint bodies) atd. Další novinka Mastercam Solid Feature Recognition je komponenta, která rozeznává veličiny jako průniky (fillets) a díry na importovaných tělesech a přidává je do archivu jako plně uživatelské vlastnosti.
Všechna zlepšení také garantují otevření jakéhokoliv CAD souboru. Masivní podpora, včetně funkce ozdravení (healing), byla věnována formátům pro AutoCAD a Inventor. Vylepšeny byly rovněž překladače pro SAT a Parasolids, dostupné jsou i překladače pro systémy CATIA a Pro/E.
Další zlepšení v rodině Mastercam obsahuje nový Work Coordinate System, který zjednoduší práci na modelu snadným přeorientováním na zvolený pohled (View) a možností volby uživatelské konstrukční a nástrojové roviny (C and Tool planes), které potom bezešvě převede do G-kódu.
Nový produkt Entity Attributes Manager kontroluje, jak budou vytvořeny specifické veličiny a přebírá načítané veličiny při importu rejstříků. Mastercam Design Version 9 má jednoduché dialogové tabulky a obsahuje též kontrolu tloušťky čar pro tisk výkresů.
Programový systém Mastercam vyvíjí americká firma CNC software, obchodním zástupcem pro český trh je společnost Globus s. r. o., Praha.

Další články

CAD/CAM/CAE/CIM

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: