Témata
Reklama

Přes miliardu obratu v ocelařině

Firma Brück AM ze Zámrsku v loňském roce oslavila jubileum 20 let od doby, kdy byl zahájen provoz v první hale fabriky, která v současné době dává práci 250 lidem z regionu. A co více si mohli akcionáři jako dárek k výročí přát, než nejvyšší výnosy v historii jejich firmy.

V roce 2015 totiž firma dosáhla rekordního obratu ve výši 1 100 mil. Kč, čímž byla překročena magická hranice jedné milardy korun. Zisk za toto období činil 65 milionů Kč. „Loňský rok byl po obchodní stránce opravdu velmi zdařilý, a to díky tomu, že se nám podařilo nadále diverzifikovat nejen portfolio produktů, ale i zákazníků,“ říká jednatel firmy Luboš Malý a pokračuje: „Pozitivní byl růst právě nových zákazníků, který nám pomohl vybalancovat celkovou strukturu odbytu a zajistit určitou nezávislost.“

Export se na tržbách podílel více jak z 90 %. Firma se soustředila na další diverzifikaci zákaznického portfolia – nejen oborovou, ale i regionální. Největšími zakázkami byly nadále subdodávky pro čínský trh exportované pro našeho významného zákazníka do Německa. Kromě největšího exportního odbytiště – Německa – rozšířili svoji působnost o země východní Evropy, jako Slovinsko, Chorvatsko, Polsko i Maďarsko. Nejvíce se firmě Brück dařilo jak na ruském, tak zejména španělském teritoriu, kde se dokázali zásadním způsobem prosadit. I když by tyto úspěchy mohly být v době hospodářského růstu brány jako samozřejmé, obchodní ředitel Michal Buryan oponuje: „Musím upozornit na to, že v našem odvětví je situace naprosto odlišná. Ocelařina se stále nachází ve vleklé krizi, ceny oceli neustále klesají, volných kapacit přibývá a kovárny nemají práci. My jsme v oboru světlá výjimka.“ Podle jeho slov se jim podařilo obstát mj. i díky vynaloženému úsilí všech zdejších pracovníků.

Nosným produktem zámrské společnosti nacházející se v blízkosti Vysokého Mýta jsou nadále komponenty pro otoče větrných elektráren. Obecně vykazovala větrná energie jako obor slibný nárůst. Dříve zavedená úsporná opatření přinesla podle jednatele Luboše Malého své ovoce a mohli se tak vrátit k některým starým, nebo dokonce úplně novým zaměstnaneckým výhodám. Mezi obnovené benefity patří odměna za nenemocnost a příplatek za 12hodinovou směnu, mezi nové pak příspěvek na dojíždění nebo nadstandardní příplatek za přesčasovou práci.

Reklama
Reklama
Systém elektropermanentního magnetického upínání Brumag, vyvinutý a vyráběný firmou Brück AM. Jedná se o radiální magnetické upínání, použitelné nejen na všech typech karuselových obráběcích strojů od průměru 120 mm až do průměru 6 500 mm, ale i na frézkách, vrtacích centrech a dalších obráběcích strojích. Magnetické upínání funguje na bázi elektropermanentního magentu, kdy krátký elektrický impulz postačí k přichycení obrobku k základnímu stolu stroje silou až několika set tun. Samotné obrábění probíhá bez připojení elektrické energie. Pro demagnetizaci postačí opět krátký reverzní elektrický impulz. Moderní řídicí jednotka zajišťuje vysokou bezpečnost upnutí a nulový zbytkový magnetismus v obrobku po demagnetizaci.

Vedle neustálé produktové inovace jsou dalším základním pilířem úspěchu firmy investice do nových technologií. Nejinak je tomu i ve firmě Brück, kde právě dokončili několik investic do strojního vybavení. Největšími z nich byly pořízení kovářské pece, pásové pily a repase dvoustolového CNC karuselu. Nadále jsou podle slov pana Malého plánovány investice do pece pro tepelné zpracování a pětiosého obráběcího centra. Chtějí se chovat šetrně i k životnímu prostředí, a proto byla zahájena postupná výměna manipulační techniky na CNG pohon, včetně chystaného pořízení plnicí stanice. Z pohledu zkvalitňování a zefektivňování systému řízení v loňském roce odstartovali implementaci štíhlého řízení 5S.

Firmě Brück v jejich strategickém byznys modelu scházel finální výrobek vycházející z jejich konstrukce. O změnu se však postaral „sám život‘, respektive potřeba upínat specifické rotační přírubové díly při jejich obrábění. A tak vznikla myšlenka konstrukce magnetického upínacího systému. O tomto důmyslném zařízení jsme vás informovali v MM Průmyslovém spektru před třemi lety (www.mmspektrum.com/130663). Od té doby systém Brumag prošel dlouhou inovační cestou. „Největším krokem byl vývoj vlastní řídicí jednotky, která nám umožňuje nastavení mnoha parametrů při ovládání magnetizace a demagnetizace, a to i rámci dálkové diagnostiky. Zvyšujeme tak komfort uživatelů. V této souvislosti můžeme nyní směle tvrdit, že tyto kompletně vyrábíme pod jednou střechou,“ pyšně konstatuje jednatel Luboš Malý a obchodní ředitel Michal Buryan jej doplňuje: „Rozšiřujeme naši nabídku o kvadratické upínací systémy pro frézování a vrtání. Doufáme tak, že s upínači Brumag oslovíme nejen karuseláře, ale mnohem širší okruh potenciálních zákazníků.”

Letošní rok započal ve stejném trendu, jako rok 2015 skončil, a proto prý Zámrští mohou být ve svém výhledu optimističtí, a dokonce očekávat opětovné navýšení obratu, mimo jiné i zásluhou prodeje magnetického systému Brumag, o který je rostoucí zájem. Vše však závisí nejen na vývoji celosvětové ekonomiky, ale i na kvalitních zaměstnancích. Zde nenechávají nic náhodě a svoji spolupráci s regionálními školami rozvíjejí. Například byla zavedena novinka pro zvýšení kvalifikace studentů, kterou je odborná práce. Studenti se učí formou praxe na odděleních s přímou návazností na studovaný obor. Školám a učilištím, resp. jejich žákům byl nabídnut stipendijní systém podpory. „I toto je bezesporu cesta, jak získávat do našich řad nové spolupracovníky,“ uzavírá naše setkání pan Luboš Malý.

Roman Dvořák, Zámrsk u Vysokého Mýta

roman.dvorak@mmspektrum.com

Něco navíc

Video s ukázkou efektivity obrábění na magnetickém upínání Brumag, pocházejícím z hlav techniků firmy Brück AM ze Zámrsku u Vysokého Mýta.

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 160641
Datum: 08. 06. 2016
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Související články
MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Komodita Machine Tool je japonskou jistotou. Jak dlouho?

Japonsko. U Evropana tato destinace stále vyvolává pocit neznáma a určitého tajemna. Je to země kruté historie ovlivněné přímo i nepřímo lidskými rozhodnutími, jenž zanechaly v celé řadě generací znatelný šrám projevující se uzavřeností a prvotní osobní nedůvěřivostí a i určité váhavosti projevující se například z obavy ze sdělení negativního názoru spoluřečníkovi, aby se případně necítil uražen. V komunitě Japonců jste pokaždé udivováni obrovskou vzájemnou úctou a respektem. Budiž jejich chování vzorem pro ostatní národy.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Silná geometrie s měkkým řezem

Existují prezentace produktů, které je potřeba přečíst si několikrát, než je člověk pochopí. Tato prezentace k nim ovšem nepatří. S-Cut SC-UNI je fréza, jejíž funkční princip lze přes její unikátní provedení, nebo právě proto, velmi snadno vysvětlit. Její břity ve tvaru S a extrémně nestejné dělení potlačující chvění vyvolané procesem obrábění vytvářejí z této frézy vysoce kvalitní nástroj, který v rámci veškerých srovnávacích testů poráží porovnávané frézy.

Modulární závitník snižuje náklady na nástroje

Recept na úspěch modulárního závitníku spočívá v kombinaci hlavy se závitem ze slinutého karbidu s tuhou ocelovou stopkou. Spojení je konstruováno jako rozebiratelné. V praxi je tak možné zvýšit řeznou rychlost oproti závitníkům z ocele více než dvakrát a současně snížit náklady na nástroje o 50 %.

Sedm celoživotních návyků

Ve věku, kdy se většina lidí spokojeně těší do důchodu, podnikatel z americké Indiany, Don Wood, založil firmu, která se ukázala být jeho největším celoživotním úspěchem. Růst firmy s názvem 80/20 je záviděníhodný a vznikl díky perfektním organizačním dovednostem a energii vložené zakladatelem firmy. Jeho recept na úspěch přesto není přísně střeženým tajemstvím.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Úspěšné dny otevřených dveří

Ve druhý dubnový týden 2019 pozvala společnost Grob-Werke hosty na letošní první firemní výstavu do svého sídla v Mindelheimu. Přibližně 400 pozvaných zákazníků a hostů kvitovalo inovativní produkty, praktické ukázky, odborné přednášky a zajímavé komentované prohlídky firmy.

Automatizace od kusu po velké série

Ve společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které již po léta mají ustálený a účastníky kvitovaný scénář. Jedná se vždy o tematicky zaměřenou, třídenní akci - dva dny pro odbornou veřejnost, třetí den pak pro školy. Důležitým faktem z hlediska návštěvnického poznání a edukace je skutečnost, že se na obsahové náplni společně s firmou Misan podílí vždy jeden z jejich spolupracujících partnerů, především z řad výrobců a dodavatelů řezných nástrojů. Dopoledne přednášky, odpoledne ukázky na strojích. Nejinak tomu bylo i poslední květnový týden.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit