Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Přesné snímače pro automatizaci z Bechyně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Přesné snímače pro automatizaci z Bechyně

Automatizovaná výroba se neobejde bez senzorů, které hlídají její bezchybný provoz. Světově známý výrobce senzorů pro přesná měření vzdálenosti má své zastoupení také v České republice. Společnost Micro-Epsilon sídlí od roku 1991 v jihočeské Bechyni a disponuje vlastními výrobními prostory. Následující reportáž byla napsána na základě návštěvy této výroby.

Po vstupu do společnosti Micro-Epsilon to na mě doslova dýchlo novotou. V roce 2016 prošel bechyňský podnik rozsáhlou rekonstrukcí výrobních i nevýrobních prostor. Vše za chodu. Ovšem všude panující čistotu nemá na svědomí pouze nedávná rekonstrukce – výroba přesných senzorů čistotu vyžaduje. Slogan More Precision (více přesnosti) platí pro tento výrobní podnik na každém kroku.


Jednatel společnosti Micro-Epsilon Ing. Jiří Švec, MBA. „Tím, že senzory vyrábíme, můžeme provádět úpravy podle potřeb zákazníka.“ (Foto: Micro-Epsilon)

Logicky členěná pracoviště

Od přesného obrábění v řádech mikrometrů přes navíjení, pájení, nastavování až po montáž. Jednotlivá pracoviště zabezpečují výrobu velmi precizních snímačů. Z širokého portfolia se v Bechyni vyrábějí snímače lankové, optické, indukční a na bázi vířivých proudů.

V mechanické dílně jsou na přesných obráběcích centrech vyráběny části snímačů, většinou z hliníkových slitin. Mechanická dílna je jediným pracovištěm, které pracuje v třísměnném provozu. Běžně se však vyrábějí pouze desítky až stovky kusů senzorů, což zatím brání v zavedení rozsáhlejší automatizace. Výroba vyžaduje vysokou preciznost, pečlivost a čistotu.


Přesné obrábění v mechanické dílně. (Foto: Micro-Epsilon)

S Průmyslem 4.0

Montážní pracoviště jsou provozována v jednosměnném nebo dvousměnném provozu a vzhledem k malosériové výrobě je efektivně plně automatizovat nelze. Proto vlastní vývojové oddělení optimalizuje montáž jednotlivých snímačů pomocí přípravků vlastní konstrukce či poloautomatických zařízení. Snímače Micro-Epsilon nacházejí své uplatnění při zavádění jednotlivých nástrojů Průmyslu 4.0 a firma Micro-Epsilon používá ve vlastní výrobě systém pro sledování výroby, který usnadňuje její řízení a umožňuje výrobu širokého portfolia mnoha tisíc výrobků na poměrně malém počtu zařízení. Dále firma využívá do maximální možné míry elektronické dokumentace v bezpapírové formě, které vedle užitku rychlého přístupu k informacím jsou také známkou ekologického smýšlení firmy. Každé pracoviště je vybaveno počítačem s přístupem do podnikového systému, kde zaměstnanci mají k dispozici veškerou výkresovou dokumentaci včetně pracovních postupů.


Montáž snímačů je prováděna převážně ručně.

Když už je řeč o Průmyslu 4.0, bylo nasnadě zeptat se jednatele společnosti Ing. Jiřího Švece, MBA, který mě společností Micro-Epsilon osobně provázel, zda se s touto iniciativou také zvýšila poptávka po přesných snímačích. „Myslím, že je pro nás rozsáhlá medializace okolo Průmyslu 4.0 určitou výhodou. Nejedná se ale o skokovou změnu,“ říká k tomu Ing. Švec. „Průmysl 4.0 procházel firmami již v minulosti, jen se o tom tolik nemluvilo. Pro nás je dobře, když se firmy zamýšlejí nad tím, jak něco zlepšit, automatizovat, zjednodušit, zvýšit kvalitu či eliminovat lidský faktor. Všude tam naše senzory mohou pomoci,“ doplňuje. Zároveň podotýká, že rostoucí zájem o senzory přináší také nové zákaznické požadavky a trendy, kterými jsou např. nové typy digitálních výstupů, vyšší přesnost a rychlost měření nebo miniaturizace snímačů. Skutečným oříškem je pak situace, kdy zákazník potřebuje využívat snímače v náročném prostředí. I takové aplikace umí společnost Micro-Epsilon řešit.


Lankové snímače vzdálenosti se vyrábějí v mnoha velikostech s možností měřit do 50 m.

Mravenčí práce na montáži

Jedno z prvních pracovišť, které jsem v Bechyni navštívila, byla montáž lankových snímačů. Odolné lankové snímače vzdálenosti se vyrábějí v mnoha velikostech s možností měřit do vzdálenosti 50 m. Odlišné série snímačů zahrnují nespočet aplikací v různých průmyslových odvětvích. Např. lankové snímače série MK jsou vhodné pro malé zástavbové prostory. Lankové snímače série P jsou naopak extrémně robustní a používají se v aplikacích s náročnými okolními podmínkami. Snímače měří lineární pohyb použitím vysoce flexibilního ocelového lanka. Lineární pohyb je převáděn na rotační a následně pak potenciometrem a příslušnou elektronikou nebo enkodérem na analogový nebo digitální výstupní signál. Zpětné navinutí lanka provádí pružinový motor.


Ukázka snímačů pro zákaznickou aplikaci.

Dalším pracovištěm je elektromontáž, kde se montují optické a indukční snímače a snímače na bázi vířivých proudů. Indukční snímače a snímače na bázi vířivých proudů obsahují různé typy cívek, které se navíjejí na speciálním pracovišti nejčastěji na strojích značky Meteor. Senzory a elektronika se kompletují do kovových či plastových pouzder. Většinu elektroniky dodává dceřiná společnost Micro-Hybrid. Senzory nabízejí analogové nebo digitální výstupní signály a jsou velice stabilní díky speciální technologii použité při výrobě. Bezkontaktní snímač pracuje bez opotřebení a údržby mnoho let.


Cívky se navíjejí na speciálním pracovišti, nejčastěji na strojích značky Meteor. (Foto: Micro-Epsilon)

V neposlední řadě jsem měla možnost nahlédnout do montáže laserových snímačů polohy, které měří na triangulačním principu. Laserové snímače zvládnou matný povrch, ale i lesklé objekty. S měřicím rozsahem do 1 m při zachování vysoké přesnosti zahrnují širokou škálu aplikací. Laserové snímače s označením optoNCDT jsou velmi kompaktní a jsou vybaveny integrovaným kontrolérem.

Výše popsané snímače jsou jen malou částí z širokého portfolia společnosti Micro-Epsilon. Přibližně osmdesát procent produkce bechyňského výrobního podniku je poptáváno z Německa, dvacet procent se vyrábí pro české či slovenské zákazníky. Na výběr však mají tito zákazníci z celého sortimentu skupiny Micro-Epsilon. Děkuji Ing. Švecovi za umožnění prohlídky výrobních prostor společnosti a přeji spokojené zákazníky i zaměstnance. Neboť čím více senzorů bude umístěno v průmyslových aplikacích, tím zajistíme lepší kvalitu výrobků, zautomatizujeme výrobní procesy, přispějeme k dalšímu rozvoji nových technologií a podpoříme digitální transformaci.

Eva Buzková, Bechyně

Eva.buzkova@mmspektrum.com
 

Další články

Průmysl 4.0
Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Metrologie/ kontrola jakosti
Montáže/ kompletace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: