Témata
Zdroj: BVV

Reálný veletrh pro reálný život

Jak říká Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu: Reálný život je zábavnější než ten virtuální. V případě prestižního strojírenského veletrhu platí tato slova dvojnásobně. Lidé se po loňské absenci této akce těší jak na osobní kontakty, tak i na to, že vystavované exponáty budou moci vidět na vlastní oči. Co konkrétně tedy můžeme letos ve dnech 8.–12. listopadu očekávat?

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Loňský ročník MSV byl zrušen kvůli naprosté nejistotě ohledně anticovidových opatření. Z odstupu času nahlíženo – myslíte, že to bylo nezbytné? Nemyslím ze strany BVV, ale že vláda či stát nemohly postupovat jinak, lépe, aby k tomu nemuselo dojít?

M. Busios: Když si vzpomeneme na loňský podzim, tak je jasné, že akce o rozsahu MSV proběhnout nemohla. Pro všechny strany, ať už to byl stát, firmy, nebo my jako organizátoři veletrhů, se jednalo o zcela novou situaci, ve které nešlo nic předvídat. Nikdo nevěděl, co čekat. Veletržní byznys byl zcela zastaven. O zrušení strojírenského veletrhu jsme rozhodli v červnu a musím říct, že se jednalo o nejtěžší rozhodnutí v mé kariéře. S odstupem času se ukázalo, že to bylo správné a zodpovědné rozhodnutí.

„Potěšilo nás, že řada vystavovatelů ihned po zrušení loňského ročníku potvrdila zájem o účast v roce 2021,“ říká Michalis Busios. (Zdroj: BVV)

MM: Jaké byly reakce vystavovatelů, kteří s účastí již počítali, a jak se podařilo situaci vybalancovat?

M. Busios: Vystavovatelé hodnotili naše rozhodnutí kladně. Zrušením veletrhu jsme eliminovali riziko zmařených investic. Navíc bylo jasné, že veletrh by v loňském roce nesplnil důležité aspekty jako například reprezentativní zastoupení jednotlivých oborů nebo účast zahraničních firem. Potěšilo nás, že řada vystavovatelů ihned po zrušení loňského ročníku potvrdila zájem o účast v roce 2021.

Reklama
Reklama
Reklama

MM: Předpokládám, že s letošním ročníkem lze již najisto počítat.

M. Busios: Ano, s ohledem na zvyšující se proočkovanost obyvatel počítáme s konáním plnohodnotného veletrhu založeného na osobním setkávání. Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem zdravotnictví ČR i krajskou hygienickou stanicí pracujeme na stanovení proveditelných podmínek pro pořádání veletrhů, a to i v případě zhoršení epidemické situace.

MM: Kolik vystavovatelů a návštěvníků letos předpokládáte ve srovnání s rokem 2019?

M. Busios: Nerad bych srovnával letošní rok s rokem 2019, který byl z hlediska počtu vystavovatelů i návštěvníků mimořádný. Veletrh se vždy odvíjí od ekonomické situace ve společnosti a u průmyslových veletrhů to platí dvojnásob. Koronavirus byl pro většinu strojírenských firem šokem, jehož následky pocítíme ještě dlouhou dobu. Naším cílem je uspořádat veletrh, který bude symbolem pro nastartování průmyslu a umožní opět setkání všech účastníků tváří v tvář.

Po úspěšné premiéře na minulém ročníku se letos opět představí Digitální továrna 2.0 s nejnovějšími digitálními řešeními, která zefektivňují podnikové procesy. (Zdroj: BVV)

MM: Z jakých důvodů by měly mít firmy zájem se na něm prezentovat?

M. Busios: Pro vystavovatele je MSV významný z hlediska obchodního i marketingového. Jedná se o ideální místo pro setkání se zákazníky a partnery. Veletrh navíc svou atmosférou vytváří příjemné a neformální prostředí. Silnou stránkou strojírenského veletrhu je i skladba návštěvníků, protože většinu z nich tvoří odborná veřejnost, která ve firmách rozhoduje o investicích a nákupech. Vnímáme, že lidé jsou za poslední rok přesyceni online prostředím a těší se na osobní setkání. Veletrh je k tomu výbornou příležitostí.

MM: Na co bude letošní ročník zejména zaměřen a které oblasti budou podle vás pro návštěvníky hlavními lákadly?

M. Busios: Jako hlavní téma se opět představí digitalizace průmyslu. Součástí veletrhu bude po úspěšné premiéře na minulém ročníku znovu Digitální továrna 2.0. Ta ukáže nejnovější digitální řešení, která zefektivňují podnikové procesy. Zaměřujeme se na dílčí témata jako umělá inteligence, firemní datové systémy nebo blockchain. Jednáme také o zapojení firem z oblasti 5G sítí. Celý projekt vytváříme v souladu s Národním plánem obnovy, jehož významnou součástí je právě digitalizace. Mezi další zvýrazněná témata se zařadí určitě i 3D tisk, jehož význam se prokázal i v době pandemie. Společně s MSV se v letošním roce konají i Transport a Logistika a Envitech, takže se představí firmy zaměřené na automatizaci a digitalizaci v logistice a na cirkulární ekonomiku.

Reklama

MM: Na které doprovodné akce se lze například těšit?

M. Busios: Součástí veletrhu bude opět doprovodný program složený z konferencí, přednášek a seminářů. Souběžně s MSV se bude konat třeba Fórum aditivní výroby, které ukáže moderní technologie profesionálního 3D tisku a možnosti jejich uplatnění v praxi. V zahajovací den se uskuteční i tradiční Sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Opět se také budou udělovat Zlaté medaile za nejlepší exponáty na veletrhu. Dále se chystá například konference na téma e-mobility.

MM: A na co se vy osobně těšíte nejvíc?

M. Busios: Osobně se nejvíc těším na veletrh jako takový. Na celý ten veletržní proces spojený s bezprostřední přípravou a průběhem veletrhu. Velmi rád se opět pozdravím se všemi známými na expozicích a dalších eventech v průběhu veletrhu. A nakonec se dostaví ta správná dávka endorfinů, to mně v minulém roce chybělo.

Silnou stránkou strojírenského veletrhu je i skladba návštěvníků, protože většinu z nich tvoří odborná veřejnost, která ve firmách rozhoduje o investicích a nákupech. (Zdroj: BVV)

MM: Předpokládáte nějaké důležité změny v organizaci, které budou důsledkem existence covidu (protože ten mezi námi rozhodně ještě dlouho bude)? A také se domníváte, že se s ním prostě musíme naučit koexistovat?

M. Busios: Musíme si zvyknout na novou dobu ovlivněnou covidem. Věřím, že vzhledem k dosažené kolektivní imunitě nás již nečeká zavedení plošných opatření typu lockdown. Dodržování základních bezpečnostních opatření jako nošení respirátorů, dezinfekce a dostatečná hygiena rukou se stává automatickým standardem. Na přechodnou dobu bude potřeba určité obezřetnosti a dodržování pravidel, ale doufám, že v příští veletržní sezóně již budou akce konány ve zcela běžném režimu.

MM: Jak to bude v letošním roce s účastníky ze zahraničí?

M. Busios: Podmínky pro zahraniční účastníky se odvíjejí od semaforu rizikových zemí. S ohledem na zavedení evropských covidpasů by však účast vystavovatelů i návštěvníků z evropských zemí měla být bezproblémová. U některých zemí, které se tradičně prezentují na veletrhu, je situace složitější, ale jejich účast se snažíme řešit prostřednictvím evropských zástupců. Na veletrhu nebudou chybět například oficiální expozice Slovenska, Rakouska, Francie, Japonska nebo Tchaj-wanu. Významnou součástí MSV bude opět oficiální expozice České republiky s podtitulem The Country For The Future.

MM: Co byste na závěr chtěl našim čtenářům sdělit?

M. Busios: Věřím, že se blížíme ke konci pandemie. I moje děti si ověřily, že reálný život je zábavnější než ten virtuální, což považuji za velmi důležité poznání. Těším se na všechna osobní setkání v následujícím období.

Související články
Trendy pro MSV:
Nové směry rozvoje

Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 byl velmi úspěšný. Nyní se připravuje další, již 63. ročník, a s ním i řada novinek a zajímavostí. V termínu 4.–7. října 2022 se však v Brně sejdou nejen na slovo vzatí profíci z oblasti strojírenství. Společně s MSV se budou konat i specializované veletrhy IMT, Plastex, FOND-EX, Welding a Profintech.

Jak se dělá veletrh: Vnímat přání vystavovatelů

Ve dvou předchozích dílech našeho seriálu „Jak se dělá veletrh“ jsme hovořili se dvěma řediteli MSV v Brně. Tentokrát jsme oslovili třetího – Lukáše Helana, obchodního ředitele společnosti Veletrhy Brno.

Jak se dělá veletrh: Logistika a výstavba stánků

V minulém dílu našeho seriálu „Jak se dělá veletrh“ jsme tuto (ale nejen tuto) otázku položili řediteli Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, abychom se na MSV podívali více ze šířky. Tentokrát jsme se zaměřili na řešení praktických problémů, a oslovili jsme proto Michala Čechuru, ředitele realizace expozic tohoto prestižního veletrhu.

Související články
Jak se dělá veletrh: Tradice i novinky

Je s podivem, že ačkoli Karel Čapek ve své knížce „Jak se co dělá“ zmínil mnohé zajímavé oblasti lidského konání, veletrh nikoli. Kdyby to byl udělal, určitě bychom dnes museli napsat něco jiného, tento mistr pera by jej určitě popsal zcela dokonale. Protože se však Karel Čapek nad otázkou „Jak se dělá veletrh?“ nezamýšlel, uděláme to ve třech dílech našeho seriálu rozhovorů my. V prvním díle se můžete dočíst, jak to vidí Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Veletrh a mladí lidé? Samozřejmě ano!

Zahájení 63. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu je již otázkou pouhých několika dní. Abychom se z úst nejpovolanějších dozvěděli, co můžeme na této prestižní akci letos očekávat a na co se můžeme těšit, oslovili jsme Ing. Tomáše Moravce, nového generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno.

Přípravy na Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 vrcholí

Od 8. do 12. listopadu se na brněnském výstavišti uskuteční 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na společné tiskové konferenci to potvrdili český ministr průmyslu a obchodu, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno a generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na letošním strojírenském veletrhu, jehož hlavním tématem je digitalizace průmyslu, se bude prezentovat celkem 1 016 firem z 35 zemí.

Zlaté medaile Mezinárodního strojírenského veletrhu 2022

Zahajovací projevy Mezinárodního strojírenského veletrhu 2022 vyzdvihly rozsah letošního ročníku navzdory současné složité situaci, která těžce dopadá právě na průmyslové firmy. V rámci společenského večera byla slavnostně udělena ocenění nejlepším inovativním exponátům a nechyběla ani tradiční zlatá medaile pro osobnost.

Jarní setkání strojařů v Plzni

Více než 30 vystavovatelů, téměř 50 řečníků, tři výstavní haly a jeden nezapomenutelný strojírenský zážitek. Akce Strojírenská inspirace 2024 se konala v Plzni od 4. do 6. června 2024 a zaměřila se na digitální výrobu, automatizaci a inovace ve strojírenství. Letos poprvé se toto setkání uskutečnilo v areálu Depo2015, který se stal centrem pro sdílení zkušeností a nápadů mezi odborníky z průmyslu a digitalizace.

MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

CIMT a Čína v roce 2023

Počínaje Velikonočním pondělím se v Pekingu, téměř tradičně v tomto čase, po pět dnů konal další ročník veletrhu výrobních strojů CIMT 2023. Pro cizince byla poslední výstava jednoduše dostupná na jaře roku 2019. Od ledna 2020 se přestalo do Číny létat a události nabraly nečekaný spád. V tomto krátkém textu se podíváme na výstavu i před brány výstaviště.

USA: Sázka na stabilní trh

Spojené státy americké se řadí mezi největší vývozce na světě. Pro naše firmy představuje nejúspěšnější exportní destinaci z mimoevropských trhů. Za poslední období dochází k postupnému nárůstu našeho exportu, v roce 2019 poprvé v historii přesáhl 100 mld. Na trh USA vyvážíme zboží s nejvyšší inovační hodnotou, jako jsou např. letecké motory, zdravotnická zařízení či mikroskopy. Tyto komodity by se nyní mohly rozšířit o další sektory, jako například výrobní stroje pro high-tech výrobu.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit