Témata
Zdroj: BVV

Reálný veletrh pro reálný život

Jak říká Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu: Reálný život je zábavnější než ten virtuální. V případě prestižního strojírenského veletrhu platí tato slova dvojnásobně. Lidé se po loňské absenci této akce těší jak na osobní kontakty, tak i na to, že vystavované exponáty budou moci vidět na vlastní oči. Co konkrétně tedy můžeme letos ve dnech 8.–12. listopadu očekávat?

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Loňský ročník MSV byl zrušen kvůli naprosté nejistotě ohledně anticovidových opatření. Z odstupu času nahlíženo – myslíte, že to bylo nezbytné? Nemyslím ze strany BVV, ale že vláda či stát nemohly postupovat jinak, lépe, aby k tomu nemuselo dojít?

M. Busios: Když si vzpomeneme na loňský podzim, tak je jasné, že akce o rozsahu MSV proběhnout nemohla. Pro všechny strany, ať už to byl stát, firmy, nebo my jako organizátoři veletrhů, se jednalo o zcela novou situaci, ve které nešlo nic předvídat. Nikdo nevěděl, co čekat. Veletržní byznys byl zcela zastaven. O zrušení strojírenského veletrhu jsme rozhodli v červnu a musím říct, že se jednalo o nejtěžší rozhodnutí v mé kariéře. S odstupem času se ukázalo, že to bylo správné a zodpovědné rozhodnutí.

„Potěšilo nás, že řada vystavovatelů ihned po zrušení loňského ročníku potvrdila zájem o účast v roce 2021,“ říká Michalis Busios. (Zdroj: BVV)

MM: Jaké byly reakce vystavovatelů, kteří s účastí již počítali, a jak se podařilo situaci vybalancovat?

M. Busios: Vystavovatelé hodnotili naše rozhodnutí kladně. Zrušením veletrhu jsme eliminovali riziko zmařených investic. Navíc bylo jasné, že veletrh by v loňském roce nesplnil důležité aspekty jako například reprezentativní zastoupení jednotlivých oborů nebo účast zahraničních firem. Potěšilo nás, že řada vystavovatelů ihned po zrušení loňského ročníku potvrdila zájem o účast v roce 2021.

Reklama
Reklama

MM: Předpokládám, že s letošním ročníkem lze již najisto počítat.

M. Busios: Ano, s ohledem na zvyšující se proočkovanost obyvatel počítáme s konáním plnohodnotného veletrhu založeného na osobním setkávání. Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem zdravotnictví ČR i krajskou hygienickou stanicí pracujeme na stanovení proveditelných podmínek pro pořádání veletrhů, a to i v případě zhoršení epidemické situace.

MM: Kolik vystavovatelů a návštěvníků letos předpokládáte ve srovnání s rokem 2019?

M. Busios: Nerad bych srovnával letošní rok s rokem 2019, který byl z hlediska počtu vystavovatelů i návštěvníků mimořádný. Veletrh se vždy odvíjí od ekonomické situace ve společnosti a u průmyslových veletrhů to platí dvojnásob. Koronavirus byl pro většinu strojírenských firem šokem, jehož následky pocítíme ještě dlouhou dobu. Naším cílem je uspořádat veletrh, který bude symbolem pro nastartování průmyslu a umožní opět setkání všech účastníků tváří v tvář.

Po úspěšné premiéře na minulém ročníku se letos opět představí Digitální továrna 2.0 s nejnovějšími digitálními řešeními, která zefektivňují podnikové procesy. (Zdroj: BVV)

MM: Z jakých důvodů by měly mít firmy zájem se na něm prezentovat?

M. Busios: Pro vystavovatele je MSV významný z hlediska obchodního i marketingového. Jedná se o ideální místo pro setkání se zákazníky a partnery. Veletrh navíc svou atmosférou vytváří příjemné a neformální prostředí. Silnou stránkou strojírenského veletrhu je i skladba návštěvníků, protože většinu z nich tvoří odborná veřejnost, která ve firmách rozhoduje o investicích a nákupech. Vnímáme, že lidé jsou za poslední rok přesyceni online prostředím a těší se na osobní setkání. Veletrh je k tomu výbornou příležitostí.

MM: Na co bude letošní ročník zejména zaměřen a které oblasti budou podle vás pro návštěvníky hlavními lákadly?

M. Busios: Jako hlavní téma se opět představí digitalizace průmyslu. Součástí veletrhu bude po úspěšné premiéře na minulém ročníku znovu Digitální továrna 2.0. Ta ukáže nejnovější digitální řešení, která zefektivňují podnikové procesy. Zaměřujeme se na dílčí témata jako umělá inteligence, firemní datové systémy nebo blockchain. Jednáme také o zapojení firem z oblasti 5G sítí. Celý projekt vytváříme v souladu s Národním plánem obnovy, jehož významnou součástí je právě digitalizace. Mezi další zvýrazněná témata se zařadí určitě i 3D tisk, jehož význam se prokázal i v době pandemie. Společně s MSV se v letošním roce konají i Transport a Logistika a Envitech, takže se představí firmy zaměřené na automatizaci a digitalizaci v logistice a na cirkulární ekonomiku.

Reklama

MM: Na které doprovodné akce se lze například těšit?

M. Busios: Součástí veletrhu bude opět doprovodný program složený z konferencí, přednášek a seminářů. Souběžně s MSV se bude konat třeba Fórum aditivní výroby, které ukáže moderní technologie profesionálního 3D tisku a možnosti jejich uplatnění v praxi. V zahajovací den se uskuteční i tradiční Sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Opět se také budou udělovat Zlaté medaile za nejlepší exponáty na veletrhu. Dále se chystá například konference na téma e-mobility.

MM: A na co se vy osobně těšíte nejvíc?

M. Busios: Osobně se nejvíc těším na veletrh jako takový. Na celý ten veletržní proces spojený s bezprostřední přípravou a průběhem veletrhu. Velmi rád se opět pozdravím se všemi známými na expozicích a dalších eventech v průběhu veletrhu. A nakonec se dostaví ta správná dávka endorfinů, to mně v minulém roce chybělo.

Silnou stránkou strojírenského veletrhu je i skladba návštěvníků, protože většinu z nich tvoří odborná veřejnost, která ve firmách rozhoduje o investicích a nákupech. (Zdroj: BVV)

MM: Předpokládáte nějaké důležité změny v organizaci, které budou důsledkem existence covidu (protože ten mezi námi rozhodně ještě dlouho bude)? A také se domníváte, že se s ním prostě musíme naučit koexistovat?

M. Busios: Musíme si zvyknout na novou dobu ovlivněnou covidem. Věřím, že vzhledem k dosažené kolektivní imunitě nás již nečeká zavedení plošných opatření typu lockdown. Dodržování základních bezpečnostních opatření jako nošení respirátorů, dezinfekce a dostatečná hygiena rukou se stává automatickým standardem. Na přechodnou dobu bude potřeba určité obezřetnosti a dodržování pravidel, ale doufám, že v příští veletržní sezóně již budou akce konány ve zcela běžném režimu.

MM: Jak to bude v letošním roce s účastníky ze zahraničí?

M. Busios: Podmínky pro zahraniční účastníky se odvíjejí od semaforu rizikových zemí. S ohledem na zavedení evropských covidpasů by však účast vystavovatelů i návštěvníků z evropských zemí měla být bezproblémová. U některých zemí, které se tradičně prezentují na veletrhu, je situace složitější, ale jejich účast se snažíme řešit prostřednictvím evropských zástupců. Na veletrhu nebudou chybět například oficiální expozice Slovenska, Rakouska, Francie, Japonska nebo Tchaj-wanu. Významnou součástí MSV bude opět oficiální expozice České republiky s podtitulem The Country For The Future.

MM: Co byste na závěr chtěl našim čtenářům sdělit?

M. Busios: Věřím, že se blížíme ke konci pandemie. I moje děti si ověřily, že reálný život je zábavnější než ten virtuální, což považuji za velmi důležité poznání. Těším se na všechna osobní setkání v následujícím období.

Související články
MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Související články
Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Plasty, pryže a kompozity v Brně

V sudých letech se na brněnském výstavišti společně s MSV koná specializovaný veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex. Letošní rok je sice rokem lichým, přesto ani letos nebudou firmy z tohoto oboru chybět.

MSV ve znamení technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i tvůrci nejrůznějších sofistikovaných technologií. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Ing. Michala Badina, ze společnosti TOX Pressotechnik, Mgr. Tomáše Kašpárka ze společnosti Bossard CZ a Ing. Aleše Zapletala ze společnosti Raveo.

MSV ve znamení obrábění

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci vynikajících obráběcích strojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Petra Odehnala z obchodního oddělení společnosti Pilart stroje.

Hannoverský veletrh v časech transformace průmyslu

Letošní ročník se bude konat v německém Hannoveru v novém termínu 13. až 17. července 2020 a zúčastní se ho okolo 6 000 vystavovatelů. Letošní ročník reaguje na řadu současných technologických proměn a ekonomicko-politických výzev. Nové hlavní téma Industrial Transformation odkryje šance, které plynou z nových technologií, změny chování na straně poptávky a rostoucího povědomí o nutnosti ochrany klimatu.

MSV v roce dvojích kulatin

Mezinárodní strojírenský veletrh, nejvýznamnější průmyslová událost ve střední Evropě, je opět přede dveřmi. Redakce MM Průmyslového spektra se proto setkala s Jiřím Kulišem, generálním ředitelem Veletrhů Brno.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Startovní výstřel pro kovozpracování a subdodavatele

Veletrhy Intec a Z 2021, které se budou konat v příštím roce od 2. do 5. března, opět promění Lipsko v centrum strojírenství a evropského subdodavatelského průmyslu. V nelehkých dobách nabídnou důležitou pomůcku pro orientaci v zásadních změnách, kterými průmysl prochází. Vystavovatelé z Česka mají na veletrzích Intec a Z ty nejlepší předpoklady navázat, či dále prohloubit obchodní vztahy s významnými společnostmi z Německa a celé Evropy. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje společnou expozici českých firem v rámci programu na podporu exportu.

MSV ve znamení sofistikovaných řešení

Na naše otázky odpovídají Zuzana Štemberová, Project Engineer ve společnosti Advanced Engineering, a Pavel Šumera, ředitel firmy Hennlich.

MSV ve znamení speciálních nástrojů

Na naše otázky tentokrát odpovídá Vavřinec Pečinka, majitel společnosti ANAJ Czech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit