Témata
Reklama

Následující tři dílčí články představují roboty v rozličných uplatnění a to nejen v rámci výroby v automatizovaném proces, jak jsme byli doposud zvyklí.. Ještě v době nedávno minulé pohled na robot v podobě lidské bytosti byl záležitostí science fiction, nyní se stává běžnou realitou.

Rollin Justin

Za tímto názvem se skrývá více než desetiletá práce Německého centra pro letectví a kosmonautiku DLR v oboru mobilních humanoidních servisních a asistenčních robotů. Označení patří multifunkčnímu robotu, dnes jednomu z nejdokonalejších na světě, původně zaměřenému na práci v kosmu a podporu kosmonautů. Už od počátku vývoje se však ukazovalo, že takový robot může stejně vhodně sloužit i u daleko prozaičtějších úkolů. V loňském roce se představil např. pro skladovou a transportní manipulaci nebo v kooperaci s člověkem u hybridního robotického pracoviště a jeho pomoc může být vítaná i při asistenci u zdravotně postižených osob. Zatím je však hlavním cílem jeho dlouhodobého vývoje především možnost plynulého testování programů a kontrolních postupů pro obouruční mobilní manipulaci.

Pro pestrost úkolů, které má tento robot plnit, je důležitá jeho modulová stavba. V prvních fázích vývoje, kdy se jednalo především o provedení horní dvouramenné části robotu, byla pro spodní díl zvolena mobilní verze se čtyřmi odpruženými zasunovacími rolnami. Pro vrchní část pak bylo užito prvků ze stavby lehkého kloubového robotu, na jehož vývoji DLR spolupracuje s firmou Kuka, v kombinaci s úchopovým systémem podoby čtyřprsté ruky. Stisk jednoho prstu odpovídá síle 30 N. Každý prst má čtyři klouby po třech stupních volnosti. Další stupeň volnosti představuje citlivost povrchu dlaně s nastavením v závislosti na jemnosti manipulace. Horní část robotu má tak celkem 43 stupňů volnosti (5 trup, 2x 7 ramena, 2x 12 čtyřprstá chapadla) a ve výbavě je 41 senzorů točivého momentu a 43 pozičních senzorů. V hlavě robotu je vestavěna stereokamera, inerciální senzor a systém laserového světelného řezu. 3D snímání okolního prostoru podporuje u robotu možnost samostatně reagovat na zadané úkoly.

Letošní podstatnou novinkou ve vývoji Justinu je po létech očekávání už i jeho funkční dvounohá varianta, která v případě užití robotu pro asistenční systém je člověku vizuálně přizpůsobivější. Její zajímavou předností je např. i chůze do schodů a schopnost překonávat drobné překážky, aniž by je bylo nutné obcházet.

Reklama
Reklama
Rollin Justin plní i funkci obouruční synchronizované manipulace.
Humanoidní varianta kráčejícího robota Rollin Justin.

Roboty SDA v rozšířené řadě

Dvouramenné kloubové roboty řady SDA s patnácti stupni volnosti od firmy Yaskawa Motoman dokazují výhodnost modulové stavby. Od dosavadních typů SDA 10 a SDA 20 s nosností 10 a 20 kg na rameno a případně ještě jejich jednoramenných variant se nově jejich sortiment rozrostl o  typ SDA 5 s nosností sice jen 5 kg, ale zato s větší přesností polohování.

Modulová stavba podporuje i možnost rozšiřování použití. Vedle základního zaměření těchto robotů v průmyslu při montáži nebo manipulaci setkáváme se s nimi v laboratořích medicíny a biomedicíny a objevila se i hudební skupina, kde robot SDA hraje na bicí nástroje. Zajímavé je v poslední době i časté využívání robotů SDA jako asistenčních robotů u společných hybridních robotických pracovišť nebo i při pomoci zdravotně postiženým osobám.

SDA 20, vizuálně přizpůsobený člověku, vede na veletrhu přednášku o společnosti Yaskawa.

Obecně charakteristickým příkladem užití takových dvouramenných robotů je pak souhra, kdy jedna ruka působí jako polohovadlo a součást drží, zatímco druhá ruka na tomto dílu provádí technologickou operaci. Programovat je možné každou ruku robotu zvlášť nebo obě ruce ve společném programu. Při takovém společném postupu je možné dosáhnout až dvojnásobku nosnosti.

Počet stupňů volnosti, řízených os, dosahuje u dvouručních robotů 15, u jednoručních 7, U robotů SDA je při srovnání s obdobnými dvouručními roboty jiných výrobců užší provedení kloubu zápěstí, což dává výhodu při práci ve stísněných podmínkách.

Vakuová chapadla

Při automatické manipulaci prostřednictvím robotů a manipulátorů se pro jednoduchost použití často přistupuje při volbě úchopových prvků k vakuovým chapadlům. Někdy se poukazuje, mnohdy z neznalosti, na jejich omezené technické parametry. Na loňském veletrhu Automatica přinesla trochu více světla na tyto názory expozice špičkové světové firmy v tomto oboru, Schmalz Vakuumtechnik. Mezi novinkami uvedla hned dva krajní případy aplikací, kde doposud se s takovou technikou ani nepočítalo. Přitom oba vycházejí z upraveného standardního programu firmy. Příkladem miniaturizace je krajní hranice vakuových chapadel řady PFYN o průměru 1 až 200 mm, kdy jednomilimetrová varianta s přísavnou silou 0,03 N našla oblibu zvláště při osazování elektronických obvodů. Na opačné straně, při manipulaci s obřími díly, uplatnil Schmalz své vakuové standardy při manipulaci s kompozitními rotorovými listy větrných elektráren. Zatím tu sice šlo jen o délku listu 58 m a hmotnost 5 t, ale na stejném principu je možná taková manipulace i při délce listu, blížící se stovce.

Nová řada vakuových chapadel SAXM pro manipulaci s tvarovanými plechy

Z  nových typů stojí zato ještě uvést nové řešení chapadel pro manipulaci s tvarovanými plechy. Tento úkon byl doposud poměrně složitý a životnost přísavek nebyla právě nejdelší. Užitím nového materiálu přísavky Elastodur ED u chapadel s typovým označením SAXM se životnost podstatně prodloužila a manipulovat je možné i se zaolejovanými plechy. Průměr přísavky je od 30 do 115 mm.

Připravil
Ing. Jiří Šmíd

iia.smid@gmail.com

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 130356
Datum: 12. 03. 2013
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Lipsko letos jenom digitálně

Tradiční dvojice veletrhů pro oblast strojírenství a subdodavatelského průmyslu Intec a Z v Lipsku se letos uskuteční v termínu 2.–3. března 2021 výhradně digitálně pod názvem „Intec/Z connect“. Společnost Leipziger Messe, pořadatel veletrhu, se takto rozhodla, neboť současný vývoj koronavirové pandemie a s tím spojená omezení neumožňují takto velkou akci smysluplně realizovat klasickou ani hybridní formou

Novinky na veletrhu Amper 2013

Společnost Siemens se zúčastní 21. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se uskuteční od 19. do 22. března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Novinky na veletrhu Amper 2012

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Související články
Jedna a jedna je více než dvě

Kuřimský výrobce kuličkových šroubů KSK Precise Motion (dříve Kuličkové šrouby Kuřim) a, výrobce kapotáží a teleskopických krytů – vyškovská společnost Hestego a brněnský Ideal-Trade Service dodávající technologické celky a chemikálie pro povrchové úpravy a kompresory pro stlačený vzduch – tyto tři společnosti patří do jednoho koncernu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Komplexní řešení pro vysledovatelnost: Plně automatizované značení za rozumnou cenu od Brady

Přesvědčte se, jak praktická může být integrace automatizované identifikace PCB. Podívejte se na přehlednou infografiku od společnosti Brady!

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů (2. část)

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Co naznačila největší továrna na světě

Záruka dobrých obchodů, výkladní skříň pro mezinárodní trh, ukázka budoucnosti ve strojírenství – tak hodnotí vystavovatelé veletrh EMO Hannover 2017. Pod heslem Connecting systems for intelligent production představilo své novinky více než 2 200 vystavovatelů z 43 zemí. Tematické těžiště spočívalo v digitalizaci a propojení výrobních procesů. V centru pozornosti byly především výrobní postupy, stroje a zařízení pro zpracování a opracování kovů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit