V rámci výzkumu hospodárnosti využití WASD byly při obrábění Ti6Al4V vzájemně porovnávány úběr materiálu a jakost obrobené plochy (obr. 4a). Objem odebraného materiálu dosahovaný v této studii činil až 2,68 cm3.min-1, při kvalitě obrobeného povrchu Rz = 75 μm. Dále bylo zjišťováno opotřebení součástí ovlivňujících výkon obrábění u WASD, jako je výstupní tryska, při použití různých druhů abraziva. Obr. 4b ukazuje topografii povrchu výstupní trysky po 25 hodinách provozu se standardním abrazivem – granátový písek. Při použití tvrdšího abraziva, např. čistého korundu, dojde k podobné topografii již po 30 až 45 minutách.
Použitelnost dosud dosažených výsledků, tj. výkon obrábění a kvalita obrobeného povrchu u dalších těžkoobrobitelných materiálů, je nutné prokázat dalšími zkouškami. Výzkumy procesu obrábění WASD budou proto pokračovat u dalších materiálů.
Eckart Uhlmann a Karsten Flögel
MM Das Industriemagazin, č. 36/ 2013
Zpracoval: -VŘ-
dana.benesova@mmspektrum.com
Poznámka zpracovatele
Ve Výzkumném ústavu obráběcích strojů a obrábění v Praze byla problematika využití kapalinového paprsku řešena v letech 1985 až 1987. Pro průmysl bylo doporučeno použít soustružení pouze pro hrubování, především tam, kde je potřeba odebrat velké množství materiálu, bez požadavku na přesnost obrábění a kvalitu obrobené plochy. Toto omezení je dáno principem úběru materiálu při obrábění kapalinovým paprskem. Problém se projeví především v kolmosti obráběných stěn, např. při výrobě drážek, která má při řezání konstrukční ocele o tloušťce 25 mm odchylku až 4°. Další omezení se projeví při řezání poloměrů, kdy dochází k tzv. „courání“ paprsku a na spodní straně řezaného materiálu zůstává výčnělek neodebraného materiálu. Při soustružení kapalinovým paprskem je nutné zvolit nejen výšku trysky nad obráběným materiálem, ale také polohu trysky vzhledem ke směru otáčení obrobku, tj. na nejvyšším bodě soustruženého obrobku, před nebo za nejvyšším bodem. Dalším velkým problémem je nutnost chránit části soustruhu (nebo jiného použitého stroje) před působením paprsku a současně zajistit odvod použitého brusiva. Pod obrobkem je nutné zachytit energii, kterou paprsek a s ním i brusivo má ještě po provedení řezu.