Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Špička pro design
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: CAD/CAM/CAE/CIM

Špička pro design

Dne 25. 4. 2001 se ve Smetanově sále Autoklubu ČR konala v pořadí druhá konference uživatelů MechSoft.com. Časopis MM Průmyslové spektrum se této akce zúčastnil jako mediální partner.

Cílem konference bylo seznámení účastníků s novinkami a nastínění další cesty ve vývoji produktu, a rovněž výměna zkušeností mezi uživateli MechSoft.com. První části úkolu se zhostili zástupci firmy MechSoft.com Otta Matoušek (Vice President European Operations), Miroslav Petele (Research and Development Manager) a Jan Ferjenčík (European Sales & Marketing Manager), který navíc celou konferenci moderoval. Druhou část pak obstarali samotní uživatelé produktu MechSoft.com. Konference se účastnilo i několik členů vývojového týmu a technické podpory.

Co je MechSoft.com?

MechSoft.com je nadstavba nad tradiční CAD systémy, která do těchto systémů vnáší strojírenský obsah a inteligenci. Obsahuje knihovnu normalizovaných "inteligentních" součástí, jako jsou spojovací materiál, potrubí a armatury, ložiska atd. Program "umí" vypočítat na 50 detailních výpočtů typu čelní, kuželové a šnekové ozubení, čepy, šroubový spoj apod. Výpočty jsou navíc plně asociativní s modelem, tedy změny modelu mají automaticky vliv na výpočet a výpočet automaticky ovlivňuje model. Správce vazeb umožňuje řídit a schematicky znázorňovat jednotlivé funkční vazby mezi prvky sestavy (působící síly, momenty,...).
V současné době jsou dodávány produkty MechSoft.com pro následující CAD systémy: SolidWorks 2001, SolidWorks 2000, Solid Edge 9, Solid Edge 8, Unigraphics, Inventor 4, Mechanical Desktop 5, Mechanical Desktop 4, AutoCAD 2000 i/2000, AutoCAD R14, AutoCAD LT 2000 i/2000, AutoCAD LT 97/98, Pro/ENGINEER 2000i / 2000i2, thinkdesign 5 a Vellum Solids.
Kvalitu produktu dokazují ocenění, která MechSoft.com získal: v roce 1999 to byl "Křišťálový disk" veletrhu Invex, "Špička pro design" časopisu Computer Design a "Produkt roku" časopisu Softwarové noviny. V roce 2000 - cena "Show Stopper Award" časopisu CADENCE na výstavě "National Design Engineering Show" v Chicagu, "2000 Editor's Choice Award" stejného časopisu a v roce 2001 podruhé v řadě cenu "Show Stopper Award" na výstavě NDES, tentokrát za modul Optimalizace.

Novinky implementované

Jednou z novinek je již zmíněný modul Optimalizace, pomocí něhož lze optimalizovat libovolné hodnoty částí sestavy nebo i celé sestavy. Optimalizovat je možné například hmotnost, těžiště, rozměry (součástí nebo sestavy) či vstupy a výstupy výpočtů. Jeden z nejhodnotnějších příspěvků uživatelů se týkal právě optimalizace, konkrétně optimalizace při konstrukci převodovky v ČKD Hronov, a. s.
Novinkou, která rovněž stojí za povšimnutí, je propojení na externí databáze. Pomocí této aplikace lze získávat data z externích databází ve formátu DBF, MDB, Oracle, Excel a dalších. Data lze rovněž např. přenášet do kusovníku.
Mezi další novinky patří nová verze správce vazeb, přizpůsobení výpočtů optimalizaci za běhu programu či zrychlení jádra systému, které se projeví zejména při práci s rozsáhlými sestavami.
Další vylepšení se již netýkají přímo funkce programu. Jde například o dokumentaci, která je pouze v elektronické podobě, což umožňuje kromě rychlého vyhledávání její snadné doplnění a případné opravy. Nové tutoriály ukazují krok za krokem práci s programem a jsou doplněny názornými ukázkami. Vylepšení (zjednodušení) se dočkala také instalace a autorizace produktu.
V nabídce přibyla třetí jazyková verze, která "mluví" strojařskou němčinou, i když zatím ne ve všech produktech.

Novinky chystané

Mezi připravovaná zlepšení patří například import sestavy do databáze. V současnosti lze importovat pouze jednotlivé součásti. Dalším cílem je zobrazení vazeb sestavy definovaných pomocí CAD ve správci vazeb. Uživatel by tak měl mít lepší přehled o existujících vazbách, jelikož současné verze produktu zobrazují pouze vazby definované uživatelem. Plánuje se např. i možnost zjednodušeného zobrazení modelu či zdokonalení protokolu o výpočtu.

Kudy dál?

Velmi často kladená otázka budoucího vývoje produktu MechSoft.com zní: 2D, nebo 3D? Odpověď na konferenci zněla jasně - hlavní směr vývoje je 3D s podporou 2D aplikací AutoCAD.
Další otázkou je propojení MechSoft.com s CAD systémem. Snahou je co nejtěsnější integrace produktu MechSoft.com do CAD s maximálním využitím jeho funkcí. Takováto spolupráce již funguje s aplikací SolidEdge 9, kdy je jako volitelný modul této aplikace nabízen modul Engineering Handbook, vyvinutý firmou MechSoft.com.

Další články

CAD/CAM/CAE/CIM

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: