Témata
Reklama

Standardním nástrojem na nestandardní otvory

Výroba hydraulických bloků vyžaduje nejen pečlivost. I v tomto odvětví se projevuje stále rostoucí tlak na produktivitu obráběcích operací. Kromě frézování, vrtání či závitování zde přichází ke slovu i hluboké vrtání. Na pozvání společnosti Walter CZ jsem se zajel podívat do společnosti Czetec, kde nástroj ze standardního sortimentu Walter významně pomohl ke zkrácení výrobních časů.

Společnost Czetec, spol. s r. o., byla založena v roce 1997 v návaznosti na předchozí spolupráci dnešního jednatele Martina Kytlice s německou firmou Industriebedarf Krüger GmbH a specializuje se na výrobu hydraulických komponentů. Před dvěma lety společnost zakoupila novou výrobní halu ve Slepoticích u Pardubic, kam přesunula svou výrobu. Dílna je vybavena třemi vertikálními obráběcími centry s paletizací, dvěma soustruhy a sedmi horizontálními centry s paletizací. Hlavním výrobkem jsou hydraulické bloky (rozvaděče), které jsou vyráběny v mnoha standardizovaných i individuálních provedeních, dále škrticí a zpětné ventily, hydraulické zátky (expandéry), které slouží k uzavření pomocných otvorů v bloku rozvaděče, a další příslušenství. Cílem společnosti je zaměřit se dále na dodávky kompletních hydraulických jednotek včetně montovaných komponent, jako jsou hydraulické ventily, šroubení, měřicí přípojky a další komponenty podle specifikace zákazníka, a dodávat je jako kompletní produkty. Pro tento účel je nyní ve firmě připravováno nové pracoviště montáže.

Reklama
Reklama
Pohled do obrobny společnosti Czetec s horizontálním centrem NCT v popředí. (Foto: autor)
Vrtáky X•treme D8 a Alpha 4 XD25 upnuté v upínači. (Foto: autor)

Výroba hydraulických bloků

Podívejme se blíže na výrobu hydraulických bloků neboli „kostek“, jak se jim také v oboru říká. Materiál se nařeže z tyčového polotovaru a následně se na obráběcím centru ofrézuje ze všech stran. Následují operace vrtání, hlubokého vrtání, závitování a případně vystružování. Přitom se používají některé speciály, jako například sdružené nástroje pro sedla ventilů. Výjimečně je požadováno i válečkování. Během výroby je každý díl několikrát podroben mezioperační kontrole. Velmi důležitou operací je následné odjehlení – uvnitř rozvaděče totiž nesmí zůstat žádné otřepy, které by se mohly v provozu uvolnit, dostat se například pod sedla ventilů a způsobit tak netěsnosti v hydraulickém systému. V případě, že je požadována povrchová úprava bloku rozvaděče, odešlou se obrobené díly k jejímu provedení. Pokud ne, vymyjí se, jsou na montáži znovu vizuálně překontrolovány, pomocné otvory jsou zaslepeny expandéry a je namontováno případné příslušenství.

Nástroj Alpha 4 XD25 ve vřetenu horizontky NCT. (Foto: autor)

Potíže s hlubokým vrtáním a jejich řešení

Počet kusů v sérii není nijak omezen. Společnost Czetec vyrábí různé hydraulické bloky v počtech od jednoho kusu až po tisícikusové série. „Pokud se chceme udržet na trhu,“ říká jednatel společnosti Martin Kytlic, „musíme neustále zkoušet a zavádět do výroby nové produktivnější technologie.“ To byl i případ jednoho z typů hydraulických bloků, kde bylo třeba vrtat hluboké kanály o průměru 5 mm. Zprvu byl pro tuto operaci používán standardní HSS vrták s vnějším chlazením. Jeho použití však vyžadovalo během operace několikrát s nástrojem vyjíždět ven z důvodu odstranění nahromaděných třísek a propláchnutí otvoru. To spolu s řeznými podmínkami mělo negativní vliv nejen na celkové výrobní časy těchto rozvaděčů, ale i na ekonomiku jejich výroby. Společnost proto hledala dodavatele nového nástroje, který by uvedené nedostatky odstranil. Po zvážení všech nabídek se rozhodla pro nástroje společnosti Walter.

Obrobené těleso hydraulického bloku. Nahoře z čelní strany je patrný otvor hlubokého kanálu vrtaného nástroji Walter. (Foto: autor)

„Walter nám prostřednictvím svého certifikovaného distributora Pavla Dušánka nabídl nejen samotný nástroj, ale i celou technologii včetně souvisejícího servisu. To má pro nás v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků velký význam,“ vysvětluje své rozhodnutí pan Kytlic. „V praxi to funguje tak, že nejprve navrhneme racionalizaci dané výroby, kterou konzultujeme se zákazníkem, a poté tuto navrhnutou technologii odladíme přímo na stroji u zákazníka,“ navazuje na jeho slova Pavel Dušánek. „To vše realizujeme prostřednictvím našich obchodně-technických zástupců nebo ve spolupráci s technikem ze společnosti Walter CZ.“

Pomohl nástroj ze standardního sortimentu

Pro výrobu hlubokých otvorů v tělese rozvaděče byl tímto způsobem vybrán vrták řady XD ze standardního sortimentu Walter. Otvor je v daném případě nejprve předvrtán karbidovým vrtákem X•treme D8 s vnitřním chlazením. Následně je vyvrtán již v celé délce zmíněným nástrojem Alpha 4 XD25, jenž umožňuje vrtání do hloubky až 25x D. „Výhodou tohoto nástroje je, že je součástí standardního sortimentu,“ uvádí Pavel Dušánek. „To má samozřejmě příznivý dopad nejen na cenu, ale i na termín dodávek. Standardní nástroje totiž obdržíme z centrálního skladu v Holandsku do 24 hodin od objednávky. Navíc na tento nástroj nejsou kladeny v provozu žádné extrémní nároky, postačuje vnitřní chlazení tlakem 20 barů.“

Hotový hydraulický blok. Vrtaný pomocný otvor je zaslepen expandérem. (Foto: autor)

Výroba těchto hydraulických bloků probíhá na dvě upnutí na moderním horizontálním obráběcím centru NCT. Původem jde o starší stroj Hitachi Seiki, který byl v loňském roce retrofitován maďarskou společností NCT. Vzhledem k dobrým zkušenostem jej budou letos následovat další obdobné stroje. Materiálem obrobku je v daném případě hliníková slitina ENAW2007, do níž jsou v operaci hlubokého vrtání vrtány dva otvory o průměru 5 mm do hloubky 140 mm.

Pro předvrtání byly zvoleny tyto parametry:

• vrták X•treme D8 A6489DPP-5;
• posuv: 1 900 mm.min-1;
• otáčky: 9 500 min-1.

Pro vlastní hluboké vrtání byly stanoveny následující hodnoty:

• vrták Alpha 4 XD25 A6885TFP-5;
• posuv: 1 090 mm.min-1;
• otáčky: 6 050 min-1.

Výsledkem nasazení vrtáků Walter je zkrácení kusového času o více než dvě minuty z 10 min 48 s na 8 min 45 s. To pomohlo zvýšit efektivitu výroby a v důsledku toho i udržet díl ve výrobě.

Pracovní rozhovor na dílně – Martin Kytlic, Pavel Dušánek a Monika Futáková. (Foto: autor)

Úloha certifikovaného distributora

Pavel Dušánek je původně vyučený řemeslník, který v rámci své profese pracoval na horizontce i jako technolog. Díky svým praktickým zkušenostem byl před pěti roky osloven společností Walter CZ, aby pro ni pracoval jako distributor. Dnes firma pana Dušánka zaměstnává sedm lidí, kteří poskytují zákazníkům obchodní i technické služby. „Certifikovaní distributoři, kterých máme v současnosti deset, nepředstavují pro zákazníky nějaký nadbytečný mezičlánek v dodavatelském řetězci,“ vysvětluje Monika Futáková, která má na starosti marketing ve společnosti Walter CZ. „Pro konečného zákazníka zajišťují stejně vysokou úroveň služeb jako společnost Walter. Mohou odebírat zboží přímo ze skladů v Holandsku a dodat jej ve stejném termínu jako Walter. Pomáhají zákazníkům nalézt to nejlepší řešení a přebírají zodpovědnost za jejich produktivitu. V případě potřeby spolupracují také s našimi aplikačními techniky.“ Příkladem zatím sice nedlouhé, ale úspěšné spolupráce mezi zákazníkem a firmou Walter prostřednictvím certifikovaného distributora je i úspěšně vyřešený případ hlubokého vrtání ve společnosti Czetec.

Pavel Marek, Pardubice-Slepoticepavel.marek@mmspektrum.com

www.czetec.cz
www.walter-tools.com
www.walter-nastroje.cz

Něco navíc

Video zachycující hluboké vrtání hydraulického bloku nástroji Walter si můžete prohlédnout zde:

Reklama
Související články
Proporcionální ventily s IO-Link technologií

Emerson Aventics proporcionální ventily Sentronic Plus (614 serie) a Sentronic LP (617) jsou nyní k dispozici s integrovanou IO-Link komunikační technologií.

Slabina subdodavatelských řetězců

Díky pandemii koronaviru si v uplynulém roce našlo cestu k cyklistice spousta lidí a trh s koly, komponenty a cyklistickými doplňky, který dlouhodobě roste, nyní zažívá obrovský boom. To, že začíná více a více lidí jezdit na kole, se ale děje kontinuálně posledních několik let. Pandemie však tento nárůst zájmu výrazně urychlila. Zároveň však ale také odhalila některé slabiny globálního cyklistického trhu, které budou s největší pravděpodobností mít pro některé výrobce a prodejce kol či cyklo servisy vážné následky. Co se tedy vlastně stalo a co nás zřejmě čeká?  

Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Související články
Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit