Témata
Reklama

Úsporné laserové řezací centrum

09. 10. 2007

Jen několik málo světových výrobců pokrývá svojí produkcí veškeré technologie tváření plechu. Firma LVD se sídlem v belgickém Gullegemu mezi ně patří. V její nabídce se nachází několik modelových řad ohraňovacích lisů, vysekávací lisy, tabulové nůžky i laserová řezací centra. Efekt takto široké nabídky je podtržen tím, že její součástí je i software Cadman®, který zjednodušuje celý výrobní proces poskytnutím kompletního programovacího systému z 3D modelu k rozvinutému tvaru okamžitě použitelnému pro vysekávání a laserové řezání, ale hlavně pro naprogramování postupu ohybů plechových dílců.

Laserové řezací centrum Orion bylo uvedeno na trh v roce 2005 a získalo velkou popularitu zejména díky kombinaci spolehlivé laserové technologie a jednoduchého, ale promyšleného designu, který nabízí kvalitní a zároveň nákladově úsporné řešení pro provozy zabývající se řezáním plechu. Díky Orionu se stala laserová technologie řezání plechu dostupná i pro výrobce, kteří dosud s ohledem na rozsah svých výrobních dávek laserové řezání kooperovali. V roce 2007 přichází inovovaná verze pod názvem OrionPlus .

Reklama
Reklama
Reklama
Zásadní novinkou OrionuPlus je možnost vybavení stroje zakládacím a vykládacím zařízením. Tak lze vytvořit automatizované pracoviště, které dále zvyšuje produktivitu výroby, snižuje mimooperační časy a uvolňuje pracovní sílu pro jiné činnosti.

Stroj pro řezání tabulových formátů

Jedná se o stroj určený pro řezání tabulových formátů plechu (maximálních rozměrů 3000 x 1500 mm a tloušťky 16 mm) se třemi numericky řízenými osami . Řezací hlava se pohybuje v ose v rozsahu 1555 mm. Plech je přidržován paralelně s osou prostřednictvím čtyř ručně nastavitelných upínačů. Servem řízená osa má zdvih až 240 mm, a dovoluje tak řezací hlavě kopírovat nerovnosti řezaného materiálu, ale i řezání do plochých profilů. Důležitým hlediskem při konstrukci byla ergonomičnost. Orion nabízí skutečně vynikající přístup jak do řezacího prostoru, tak ke stolu mimo vlastní řezací prostor ze tří stran. Optimální pro manipulaci je i výška stolu nad úrovní podlahy. Předností stroje je relativně malá zastavěná plocha (35 m2) a fakt, že díky kompaktní konstrukci není nutno budovat pro stroj zvláštní základ. Jak odsávání pro kouřové plyny a drobný prach z řezaného materiálu, tak chlazení s nuceným oběhem vody pro laserový zdroj a optickou cestu jsou standardní součástí dodávky.

Automatizované pracoviště

Zásadní novinkou OrionuPlus je možnost vybavení stroje zakládacím a vykládacím zařízením. Tak lze vytvořit automatizované pracoviště, které dále zvyšuje produktivitu výroby, snižuje mimooperační časy a uvolňuje pracovní sílu pro jiné činnosti. Nakládací systém je složen ze dvou palet umístěných nad sebou na dvou řetězových dopravnících. Jedna z nich je určena pro zásobu plechů, druhá pro skládání dokončených dílů. Dva řetězové dopravníky přemisťují paletu z pozice nad stolem do boční pozice vedle stroje. Zdvihací systém řešený servopohony se pohybuje vertikálně a horizontálně mezi oběma polohami palet. Pevný nakládací most je situován nad boční pozicí palet a slouží ke zdvihání plechů a jejich ukládání na vidlice, které zakládají plechy na pracovní stůl stroje a následně z něj odstraňují dokončené díly. Nakládací most je osazen samouvolňovacími přísavkami, odlupovacím zařízením a měřením tloušťky materiálu. Po vložení na stůl je plech automaticky upnut v definované poloze. Zafixováním obou palet do boční polohy je možno v případě potřeby uvolnit prostor nad stolem a umožnit tak manuální nakládání materiálu z přední strany stroje. Zakládací a vykládací systém je řízen přes jednoduché grafické rozhraní s barevným dotykovým monitorem.

Kompletní kontrola nad řízením řezacího procesu

OrionPlus je osazen laserovým paketem od GE Fanuc, který nabízí kompletní kontrolu nad řízením řezacího procesu. Laserový vysokofrekvenčně buzený C02 zdroj, CNC řízení 16iLB, AC digitální pohony a zesilovače zabezpečují vysoký stupeň spolehlivosti. Kompletní řešení od renomovaného výrobce je zárukou kvality i u tohoto ekonomického stroje. Laserový zdroj pracuje v D módu, což je ideální pro řezání různých druhů materiálů. Tato zvláštní vlastnost dovoluje v kombinaci s pulsy výrobu s velkou přesností. Orion může být osazen laserovým zdrojem 2,5 kW nebo 4 kW. Vzhledem k dobře navržené mechanické konstrukci stroje, která odolává teplotním rozdílům, a důmyslně řešené optické cestě nemají okolní teploty vliv na změny pro vyrovnání dráhy laserového paprsku. Zvláštní pozornost byla věnována řezací hlavě. Ta je vybavena pro uložení 5" a 7,5" čočky a standardně upravena pro vysokotlaké řezání. Čočky lze bezproblémově vyměnit pomocí speciálního středicího přípravku. Řezací hlava je vybavena kapacitním čidlem pro bezkontaktní snímání vzdálenosti mezi hlavou a plechem a s jeho pomocí je tato vzdálenost stále stejná po celou dobu řezání. Spotřeba laserového plynu je pouze 10 l/hod. Ke standardním prvkům u OrionPlus patří NC-focus, automatické nastavení ohniskové vzdálenosti v reálném čase procesu. Optická cesta má jen 3 zrcadla, je stoprocentně odstíněna a chráněna mírným přetlakem čistého vzduchu proti znečištění. Kapacita paměti je 2Mb. Opčně dostupné jsou prvky, jako mazání olejovou mlhou, ofuk pro optimální piercing a detekce plazmy.

Miroslav Petrášek

Newtech

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 71013
Datum: 09. 10. 2007
Rubrika: Trendy / Spojování a dělení
Autor:
Firmy
Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Laserová technologie Platino pro každého

Nová verze fiber laseru Platino od italského výrobce Prima Power je jeden z nejúspěšnějších produktů z celého portfolia společnosti. 2D laser postavený na více než konsolidované platformě ze syntetického granitu má na kontě více než 2 000 instalací po celém světě. Stroj byl vybaven a aktualizován důležitými technologickými inovacemi, které přispívají k tomu, že je ještě rychlejší, spolehlivější a produktivnější.

Řezání vysokým tlakem

Pro řezání drobných a kompletních tvarů kombinovaných (složených) materiálů nebo oceli používá řada podniků řezání vysokoenergetickým kapalinovým paprskem s abrazivem. Na trhu jsou nyní nabízeny tři rozdílné stroje, od základního modelu až po vysoce rychlostní variantu.

Související články
Laserové řezání: zavedený standard v průmyslu

Mezi nejčastější průmyslové aplikace patří v dnešní době laserové řezání. Jeho princip je vzdáleně podobný řezání lupenkovou pilkou. Spočívá ve vytvoření počátečního průpalu v materiálu a následném postupném odtavování materiálu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Metody spojování využívající principy plastické deformace

Součástí automobilů je množství nejrůznějších dílů, k jejichž výrobě se používají různé technologické procesy a široké spektrum materiálů. Technologie jako svařování, lepení a mechanické spojování jsou obvykle používány ke spojování jednotlivých dílů během montáže automobilu. Ačkoliv je technologie svařování velmi rozšířená, může svou podstatou ovlivňovat celkovou kvalitu spojovaných částí, jejich přesnost a spolehlivost. Vynaložená energie a síla potřebná pro spojování je při použití lepení nebo mechanických spojů vždy nižší než při svařování. Přitom stále rostou požadavky na vyšší stupeň deformace, produktivitu práce a na nižší náklady spojovacích operací.

Revoluce ve svařování laserem

Nejnovější technologie firmy Trumpf BrightLine Weld pro pevnolátkové lasery umožňuje svařování s nízkým rozstřikováním při rychlostech pohybu, které lze v dnešní době dosáhnout pouze pomocí CO2 laserů. BrightLine Weld umožňuje svary s částečným průvarem pro svařence s přenosem síly nebo svary s úplným průvarem pro svařování trubek a profilů. Tato technologie umožňuje výrazné zvýšení produktivity a energetické účinnosti. Vysoce kvalitní svarové švy se projevují vysokou mechanickou pevností vyrobených dílů. Minimalizované rozstřikování snižuje znečištění obrobku, upínacích zařízení a rovněž optiky. Výsledkem je zkrácení prostojů stroje, méně oprav dílů, vysoká životnost pracovní optiky a následkem toho podstatné snížení nákladů.

Kvalifikace svářečského personálu

V čem spočívají rozdíly v kvalifikaci svářečského koordinačního a inspekčního personálu podle různých předpisů, jako jsou normy EN či kódy AWS a ASME BPVC? A čím je dána vzájemná zastupitelnost jednotlivých kvalifikačních systémů v jednotlivých předpisech? Odpovědět na tyto i další otázky je cílem tohoto článku.

Autogen, plazma či laser?

Ať ve strojírenském, elektrotechnickém, potravinářském, chemickém či důlním průmyslu, nebo ve stavebnictví, zemědělství a mimo jiné také při výrobě dekoračních předmětů, tam všude nacházejí uplatnění CNC stroje pro termické dělení materiálů.

Oscilující paprsek laseru pracuje přesněji

Univerzálním nástrojem naší doby je laser, kterým je možné bezdotykově opracovávat téměř všechny materiály. Ještě lépe a přesněji se podaří materiály řezat nebo gravírovat, když paprsek laseru kmitá.

Nová generace polovodičových laserů s diamantovým sendvičem

Vědci z univerzity ve Stuttgartu ukázali cestu pro novou generaci polovodičových laserů. Tyto mají být zejména výkonnější a použitelné v nových oblastech. Lasery jsou založeny na diamantovém sendviči.

Aktuální možnosti v laserovém svařování

Laserové svařování lze v dnešní době považovat za velice moderní technologii. Vysoké svařovací rychlosti, štíhlý svar a z toho plynoucí výhody jsou pozitiva, která umožnila začlenění této metody do progresivních výrobních technologií. Tento článek si klade za cíl představit aktuální možnosti laserových svařovacích technologií.

Průmyslové využití nejvýkonnějších laserů

Již několik desetiletí jsme svědky postupného nabývání významu a upevňování pozice laserů nejen v průmyslových provozech, ale i ve zdravotnictví, metrologii a mnoha dalších oblastech. Na stránkách tohoto vydání je uvedeno hned několik možností jejich využití, všechny jsou však velmi vzdálené možnostem laserů vyvíjených v centru HiLASE. V Dolních Břežanech u Prahy totiž vyvíjejí „superlasery“.

Trhací nýty pro vysoké zátěže

Strukturální trhací nýty jsou ideální alternativou ke svařování nebo šroubovému spojení. Bezpečně a rychle se instalují a nabízejí značné výhody z hlediska smyku, tahu a dynamického zatížení. Použití strukturálních trhacích nýtů M-Lok při montáži rámů strojů a strojních součástí umožnilo firmě Zahoransky zkrátit jejich výrobní časy.

Tvoříme historii vodního paprsku

Každá investice do podniká je spojena s velkým očekáváním. Jistou dávku důvěryhodnosti ve správnou investice může dávat také historie firmy i samotné technologie. Technologie řezání vysokotlakým vodním paprskem Flow slaví v tomto roce již 50 let, resp. 40 let v případě abrazivního vodního paprsku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit