Témata
Reklama

Větší možnosti v CNC programování

01. 09. 2010

Technologický software hyperMILL je výkonný CAM systém integrovaný do CAD systému a určený pro soustružení a frézování. Jedním z jeho nových uživatelů se stala společnost Zeveta Machinery.

Integrací do CAD systému je zaručen maximální komfort pro práci programátora, který i se samotným CAM systémem pracuje ve známém CAD prostředí, a může tak současně vytvářet technologické prvky a zároveň aplikovat požadované strategie obrábění. Plná integrace je k dispozici pro CAD systémy Inventor, SolidWorks, ThinkDesign a samozřejmě také pro hyperCAD, který je zjednodušenou variantou ThinkDesignu určenou k pokrytí potřeb technologické přípravy výroby. K dispozici je rovněž rozhraní pro další běžně používané CAD systémy.

Na první zkušenosti se systémem hyperMILL jsme se zeptali pana Tomáše Jemelky, technologa a programátora CNC strojů ve společnosti Zeveta Machinery, a. s. Na závěr jsme položili několik dotazů také Ing. Liboru Koňaříkovi, obchodnímu zástupci společnosti Westcam Czech, s. r. o.

MM: Můžete stručně představit společnost Zeveta Machinery?

T. Jemelka: Zeveta Machinery, a. s., disponuje téměř 30 000 m² výrobně-servisními plochami. Technologicky je schopna zabezpečit výrobu lisovaných kovových dílů na lisech 10-400 tun v malých i hromadných sériích. Je vybavena vlastní nástrojárnou včetně konstrukce a provádí samostatnou výrobu nástrojů včetně vzorkování, servis a údržbu nástrojů po dobu životnosti. Dále je vybavena standardními CNC obráběcími stroji pro soustružení a frézování. V oblasti svařování vlastní robotizované svařovací pracoviště MIG firmy CLOOS a odporově resistentní svařování do Ø 40 mm. Kromě toho provádí také tepelné a povrchové úpravy včetně automatizovaného lakování práškovou metodou.

Reklama
Reklama
Reklama
HyperMILL integrovaný do pracovního prostředí hyperCAD. Otevřeno dialogové okno konfigurace strategie dokončování a vizuální kontrola vypočtených nástrojových drah

MM: Jaké máte strojní vybavení?

T. Jemelka: Kromě konvenčních strojů naše společnost disponuje několika tříosými CNC frézovacími centry, CNC soustruhy a drátovými řezačkami. Do budoucnosti bychom rádi rozšířili náš strojový park o pětiosé obráběcí centrum.

MM: Jak jste dříve programovali obráběcí stroje a co vás vedlo ke změně?

T. Jemelka: Pro programování obráběcích strojů jsme dříve používali jiný CAM systém. Pro změnu jsme se rozhodli z důvodů větších možností, které nám přináší systém hyperMILL. Umožňuje nám snáze a rychleji programovat všechny tvary, které potřebujeme.

Díky tomu, že systém hyperMILL lze integrovat do více prostředí CAD, je rozhraní mezi systémy CAD a CAM je bezproblémové. Možnost integrace je k dispozici i pro software SolidWorks, který je CAD systémem používaným v naší společnosti. Nicméně pro technologickou přípravu a prostředí pro obrábění jsme se rozhodli využívat CAD prostředí dodávané firmou Westcam, což je hyperCAD.

MM: Co nejvíce ovlivnilo vaši volbu nového produktu?

T. Jemelka: Nejvíce nás ovlivnila funkčnost systému hyperMILL ve spojení s profesionální podporou, která je díky zaměstnancům firmy Westcam na nejvyšší úrovni. Systém hyperMILL zahrnuje široké spektrum obráběcích strategií, které jsou ideální také pro výrobu nářadí a forem.

MM: Kolik licencí hyperMILLu využíváte?

T. Jemelka: V současné době využíváme jednu licenci.

MM: Můžete říci něco o vašich začátcích s tímto produktem?

T. Jemelka: Zaškolení proběhlo v Kopřivnici ve školicích prostorách firmy Westcam. Díky intuitivnímu prostředí jsme mohli začít plnohodnotně programovat v poměrně krátkém čase. Aplikování do produkce proběhlo rychle a bez problémů, na dodaných postprocesorech nebylo potřeba nijak upravovat.

MM: Používáte ve spojení s CAM systémem nějaký systém správy nástrojů?

T. Jemelka: Používáme databázi nástrojů samotného systému hyperMILL - OPEN MIND Tool Database -, která splňuje veškeré naše požadavky manipulace s nástroji a jejich technologickými parametry.

MM: Využíváte nějaké speciální vlastnosti hyperMILLu?

T. Jemelka: Využíváme například schopnost automaticky vypočítat v závislosti na upínači potřebnou délku nástroje. Systém navrhne buď prodloužení nástroje, nebo, co je ještě větším přínosem, i jeho zkrácení na použitelné minimum .

MM: Jak hyperMILL naplnil vaše očekávání?

T. Jemelka: Systém hyperMILL využíváme už více než půl roku. Hlavním přínosem pro nás je snadná příprava dílu pro obrábění. Systém poskytuje výběr z více možností, jak vytvořit dráhu nástroje tak, aby odpovídala našim představám a nebylo ji potřeba dále jinak upravovat - ať už použitím přídavných ploch, stop ploch, tvorbou a výběrem vhodného ohraničení či řídicích geometrií. Vše se provádí standardní jednoduchou cestou nebo s ještě větším komfortem za pomoci feature technologie. Zmíněná integrace v CAD také velmi napomáhá k bezproblémové obsluze.

Aplikace systému hyperMILL nám pomohla k dosažení vysoké kvality povrchů funkčních dílů nástrojů, díky nimž se zkracuje doba potřebná pro doleštění dílu, a tím se samozřejmě snižuje i výsledná cena výrobku.

MM: Jak dlouho společnost Westcam působí na českém trhu a co svým zákazníkům může nabídnout?

Jeden z vyrobených obrobků - hotová matrice po zaleštění. Díky vysoce kvalitnímu povrchu dosaženému frézováním není třeba funkční plochy vůbec dopracovávat. Stačí pouze lehce srazit ostré hrany.

L. Koňařík: Firma Westcam Czech, s. r. o., působí na českém trhu již třetím rokem a navazuje na dvacetiletou tradici rakouské mateřské zakládající firmy Westcam. Prozatím na našem trhu nabízíme kompletní CAD/CAM řešení hyperMILL od 2D až po 5 os souvislých včetně soustružnického modulu pro soustružnicko-frézovací stroje. Veškeré strategie a filozofie samotného obrábění jsou od jednoho jediného výrobce, a to od německé firmy Open Mind Technologies, čímž je zaručena snadnost obsluhy při programování kompletního výrobního procesu. Vedle klasického prodeje samotného softwaru nabízíme také poradenství či školení firem spojené s optimalizací výrobního procesu, jakož i zakázkové programování a modelování.

MM: Jak je z vašeho pohledu využíván hyperMILL u společnosti Zeveta Machinery? Vidíte zde nějaké rezervy nebo naopak možnosti do budoucna?

L. Koňařík: Díky progresivnímu přístupu pana Jemelky proběhla implementace našeho CAD/CAM systému hyperMILL v Zeveta Machinery mnohem rychleji než u jiných našich zákazníků. Jeho postoj ke změnám a novým technologiím v oblasti strojírenství je zcela odlišný od toho, jak tomu bývá u většiny typických českých firem, se kterými jsme měli možnost se setkat. To má samozřejmě velice pozitivní vliv na zdravý rozvoj a konkurenceschopnost celé firmy. Z našeho pohledu je využití hyperMILLu v Zevetě spíše nadstandardní. Zeveta Machinery v čele s ředitelem Neveselým kráčí správným směrem a má potenciálním zákazníkům co nabídnout. Pokud se v budoucnu rozhodnou investovat také do pětiosých technologií, jejich možnosti a konkurenceschopnost se ještě zvýší.

Pavel Marek

//www.zeveta.cz/

libor.konarik@westcam.cz

Tjemelka@zeveta.cz

Reklama
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Související články
Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit