Témata
Reklama

Vodíkový projekt na mnichovském letišti

16. 11. 2004

Pokud byste letecky cestovali do Mnichova, může vás po výstupu z letadla očekávat letištní autobus s nápisem Wasserstoffbus, aby vás odvezl k odbavovací hale.

Na letišti v Mnichově jsou v pravidelném provozu s cestujícími kromě klasických autobusů poháněných naftovým motorem zařazeny také tři autobusy, jejichž motory spalují vodík. V provozu je zde ale ještě několik dalších zajímavých vozidel a samozřejmě i příslušná čerpací stanice.
Reklama
Reklama
Reklama

Vodík jako palivo

Že vodík je palivem budoucnosti, tomu nasvědčují nejen ztenčující se zásoby ropy, ale i vzrůstající aktivita firem podnikajících v této oblasti. Přestože současný provoz vozidel na vodík má spíše demonstrační a zkušební charakter, během několika let se situace může změnit a očekává se, že počty vyráběných vozidel s vodíkovým pohonem značně vzrostou. Vzhledem k zatím nedostatečné infrastruktuře by se zprvu mělo jednat o vozidla, jejichž využití je přirozeně vázáno na obsluhu určité oblasti. Typickým příkladem takového provozu je městská doprava, kde je navíc žádoucí snížení emisí z výfukových plynů, čehož lze náhradou ropného paliva za vodík dosáhnout. Jinou možnost v tomto směru představují vozidla s hybridním pohonem, umožňujícím využívat alternativně klasické uhlovodíkové palivo nebo vodík. Blíže bylo o možnostech využití vodíku jako paliva pojednáno v článcích v MM 3/2004.

Čerpací stanice

Provoz vozidel spalujících vodík byl na mnichovském letišti zahájen 5. května 1999, kdy zde byla otevřena první veřejná vodíková čerpací stanice na světě. Ta slouží k výdeji jak plynného (GH2), tak i kapalného vodíku (LH2), přičemž plynný vodík je vyráběn přímo na místě a kapalný je dovážen cisternovými vozidly ze závodu firmy Linde v Ingolstadtu a plněn do zásobníku o objemu 12 000 litrů.
Plynný vodík je vyráběn tlakovou elektrolýzou vody. Potřebná elektrická energie je odebírána ze sítě a po usměrnění je proud přiveden do elektrolyzéru, jehož kapacita je 94 Nm3.h-1. Vyrobený vodík o tlaku 30 barů je vyčištěn, vysušen a skladován v metalhydridovém zásobníku stejného typu, jaký je využíván v námořních ponorkách. Zbývající kyslík je vypouštěn do atmosféry. Vodík je pro další využití stlačován na 400 (původně 350) barů a skladován v jímce o objemu 10 m3, z níž je odebírán do výdejního stojanu. Zásoby plynného vodíku lze v případě potřeby doplnit přes zplyňovací zařízení ze skladovaného kapalného vodíku. Další možností je výroba vodíku ze zemního plynu v parním reformeru.
Čerpací stanice je rozdělena na část veřejnou, vedle níž se nachází i výrobní zařízení, zatímco část, která slouží letištním autobusům, se nachází již v oploceném areálu letiště. Stanice je řešena pro bezobslužný provoz. Součástí areálu je i malá přednášková místnost.

Vozidla

V principu může být k pohonu vozidel využíván vodík buď plynný, nebo kapalný. Využití plynného vodíku pro pohon vozidel vyžaduje velký objem zásobníků, použití kapalného vodíku je technicky náročnější a dražší. Vozidla pak mohou být poháněna buď spalovacím motorem, anebo mohou využívat palivové články v kombinaci s elektrickým pohonem. Všech těchto možností je na mnichovském letišti využito.
V pravidelném provozu s cestujícími na mnichovském letišti jsou dva kloubové nízkopodlažní autobusy MAN A 23 a jeden Neoplan Centroliner N 4421/Hydrogen s 34 místy k sezení a 116 místy k stání. Všechny tři autobusy jsou vybaveny ležatým řadovým šestiválcovým motorem MAN H 2866UH01 o výkonu 140 kW při 2200 otáčkách za minutu a automatickou převodovkou ZF 5 HP 502 C. Na střeše autobusů je umístěno 15 hliníkových zásobníků s celkovou kapacitou 2850 l vodíku stlačeného na 250 barů. Letištní autobusy tankují u výdejního stojanu v té části čerpací stanice, která se nachází v oploceném areálu letiště. Natankování probíhá ve dvou stupních, nejprve sníženým a pak plným tlakem a zabere jen několik málo minut. Zásoby paliva vystačí na 16 hodin provozu.
Plynným vodíkem, tentokrát o tlaku 350 barů, jsou plněna také vozidla s palivovými články. Jedním z nich je autobus MAN, který je zde ve zkušebním provozu bez cestujících, druhým vysokozdvižný vozík Still R 60.
Technickou lahůdkou je provoz luxusních limuzín BMW 750hL, vybavených dvanáctiválcovým motorem, umožňujícím spalování vodíku nebo benzinu. Dosud bylo vyrobeno 15 těchto vozidel a nyní je ve výrobě další šedesátikusová série. Jedno z těchto BMW slouží na letišti v rámci speciálních služeb pro cestující. Tyto automobily mají v zavazadlovém prostoru umístěnou nádrž na 125 l kapalného vodíku, jehož objem vystačí na 300 km jízdy. Přepnout druh paliva lze jednoduše i během jízdy pouhým zmáčknutím tlačítka vedle volantu. Rozdíl v jízdních vlastnostech při jízdě na benzin nebo vodík je minimální a podle zkušeností řidiče je znatelnější až v rychlostech nad 200 km.h-1. Tankování vodíku je plně automatizováno. Řidič, aniž by musel vystoupit z vozidla, se pouze identifikuje pomocí karty a vlastní natankování provede robot, vzniklý ve spolupráci firem Aral, BMW a Linde. Robot si sám otevře víko nádrže, plynotěsně připojí plnicí pistoli k hrdlu a dokáže ji natankovat během tří minut.
§§§
Vodíkový projekt na mnichovském letišti je finančně podporován Bavorským státním ministerstvem pro vědu, dopravu a technologie. K jeho realizaci se spojily firmy Aral, Bayerngas, BMW, E.on, FMG, GHW, Grimm, Linde, MAN, Proton, Siemens a TÜV do joint venture Argemuc.
Pavel Marek
Reklama
Vydání #11
Kód článku: 41125
Datum: 16. 11. 2004
Rubrika: Automobilový průmysl / Pohony
Autor:
Firmy
Související články
Svět mobility se mění

Společnost Schaeffler představila optimalizované pohony se spalovacími motory, které přispívají k dosažení klimatických cílů, jež plynou z Pařížské klimatické dohody. Další novinkou v jejím portfoliu jsou elektromotory dotažené do stavu připravenosti na sériovou výrobu.

Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Související články
Jak se vyvíjí a vyrábí proudový motor?

V letošním roce uvedla První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) na trh nový turbínový motor PBS TJ150. Jedná se o proudový motor, u kterého se výkon, resp. tah motoru uvádí v jednotkách Newton. Maximální tah tohoto motoru činí 1 500 N. Je to již pátý typ proudového motoru, který tato exportně orientovaná firma dodává na zahraniční trhy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Špičkové technologie pro letectví a kosmonautiku

Jako jedno z nejinovativnějších a nejprogresivnějších odvětví na světě spojuje letectví a kosmonautika téměř všechny dnešní špičkové technologie. Elektronika a robotika se zde setkávají v měřicí, regulační a řídicí technice. Přitom se letectví a kosmonautika v první řadě ujímají vývoje a provozu leteckých objektů, jako jsou letadla nebo speciální kosmické dopravní prostředky a družice.

Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Optimalizace koncepce pohonu strojů

Pomocí celkové dynamické simulace různých vzájemně působících posuvových systémů stroje může být již v návrhu posuzována vzájemná souhra mezi jednotlivými souřadnými osami. Dále je možné pomocí takové simulace navrhnout cenově příznivý koncept celkového pohonu menších rozměrů s vysokou přesností.

Inteligentní motor střižený na míru

Mechatronická pohonná jednotka g350 představuje nový kompaktní mechatronický pohonný balíček, který firma Lenze uvádí na trh ve třech výkonnostních provedeních. Zařízení je koncipováno speciálně pro horizontální přepravní techniku.

Navrhování ložisek s využitím systémových znalostí

Společnost Schaeffler uvedla novou verzi svého výpočetního softwaru Bearinx 10.0. Ten nyní zahrnuje i novou řadu toroidních ložisek TORB a přináší nové funkce také v zákaznických verzích.

Klínové řemeny pro pohony obráběcích strojů

Klínové řemeny ContiTech Conti V jsou určeny pro vysoká zatížení a osvědčují se ve ztížených provozních podmínkách. Snadno se instalují a vyznačují se nízkou hlučností v širokém spektru aplikací.

Najít svou konkurenční výhodu

„Najít svou konkurenční výhodu je v dnešní době zásadní,” říká v rozhovoru Ing. Radek Socha, ředitel SKF CZ, a. s.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit