Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Czechbus 2018

Czechbus 2018


20.11.2018

Na výstavišti v Praze–Holešovicích byl dnes zahájen veletrh Czechbus 2018, který představil nejnovější vozidla pro městskou, linkovou i dálkovou osobní dopravu od tuzemských i zahraničních výrobců, jakož i garážovou a servisní techniku, komponenty pro autobusy a informační technologie. Jak již bývá tradicí, nechyběly ani vzorně renovované autobusové veterány.

 Venkovní expozice

Největší novinky byly představeny v pravém křídle Průmyslového paláce.

Jak dokazují expozice výrobců, v souvislosti s trendem snižování emisí nabývá na významu elektromobilita představovaná elektrobusy a vozidly s různými typy hybridních pohonů. Jak na tiskové konferenci sdělili představitelé společnosti Solaris, očekává se, že v roce 2030 bude výroba autobusů s čistě naftovým pohonem zahrnovat méně než 10 % vyráběných vozidel.

Městský kloubový autobus SOR NS 18 je představitelem nové modelové řady tohoto tuzemského výrobce. Design vznikl ve spoupráci s designérem Patrikem Kotasem.

Devítimetrový nízkopodlažní elektrobus Škoda 29BB je nejkratší vyrobenou verzí elektrobusů Škoda Electric. Byl vyroben ve spolupráci se společností Solaris a v počtu 11 ks jezdí v Českých Budějovicích.

 Elektrobus Solaris Urbino 12 electric získal v loňském roce ocenění Bus of Year.

Nejnovější zájezdový autobus společnosti Volvo - Volvo 9900

V rámci doprovodného programu veletrhu probíhá několik odborných konferencí. Dnes to byla Doprava „on line“ zaměřená na telematiku, zítra to bude konference Elektrické autobusy pro město a ve čtvrtek, tj. v poslední den veletrhu, se uskuteční Setkání mistrů renovací zaměřené na historická vozidla.

Kuriózní osobní návěs Karosa NO 80 byl vyroben jako jediný prototyp v roce 1958. Sloužil v n. p. Duslo Šaľa, kde ráno a odpoledne vozil zaměstance, během směny byl odstaven a použitý tahač mezitím vozil návěs s nákladem. Návěs byl renovován z naprostého vraku ve společnosti KARS a v renovační dílně v Městci Králové. Po renovaci byl poprvé představen veřejnosti v roce 2007.

 Zájezdový autobus Karosa ŠD 11 Evropabus z roku 1968 s připojeným spacím přívěsem (rotelem) Karosa LP 30 s 30 lůžky z téže doby.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: