Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Měřicí systémy na konferenci HxGN Local

Měřicí systémy na konferenci HxGN Local


24.09.2018

V polovině září se poprvé konala společná uživatelská konference tří divizí nadnárodního koncernu Hexagon, které se zúčastnily více než dvě stovky uživatelů technologií koncernu Hexagon z České republiky a Slovenska. Dvoudenní setkání proběhlo v prostorách hotelu Zámek Valeč a představilo novinky a tipy z oblasti 3D měření, softwarových a hardwarových řešení.


Plenární jednání konfrence HxGN Local v komplexu hotelu Zámek Valeč

Uživatelům z oblasti půmyslu jsou známa především řešení vyvíjená a dodávaná divizí Hexagon Manufacturing Intelligence, která se specializuje na výrobu průmyslových měřicích systémů a vývoj softwaru pro sběr, analýzu a využívání naměřených dat. Po úvodní plenární části byl program rozdělen do sekcí, které se věnovaly odborným tématům. Druhý den program konference pokračoval workshopy, na kterých byla mimo jiné v praktických ukázkách představena práce s různými měřicími systémy, jejichž přehled uvádím níže.


Představení skeneru s bílým světlem AICON MoveInspect XR8

Systém AICON MoveInspect XR8 podporuje vysoce přesnou kontrolu, sledování a polohování v průmyslovém a dílenském prostředí. Přenosný kamerový souřadnicový měřicí systém trojrozměrně detekuje změny geometrie a rozměrů. Je to jediná technologie, která je schopná současně sledovat více bodů. Díky tomu je systém v mnoha aplikacích výrazně rychlejší, což má za následek zřejmé výhody z hlediska času i nákladů.

Systém disponuje dvěma 8-megapixelovými digitálními kamerami s vysokým rozlišením s uzavřeným paprskem. Kamery jsou vybaveny integrovanými blesky, které blikají v rozsahu neviditelných vlnových délek. Proto je systém XR8 nezávislý na okolním osvětlení. Díky svému odolnému pouzdru je systém ještě vhodnější pro náročné průmyslové prostředí. Re-kalibrace v dílenském prostředí je snížená na minimum, což zkracuje celé měření. Vibrace, hluk a změny polohy rovněž nepředstavují žádný problém. Díky funkci Dynamic Referencing systém automaticky detekuje a kompenzuje tato rušení pomocí optického sledování. Systém MoveInspect XR8 zachycuje objekty ve vzdálenosti od jednoho do několika metrů a je vhodný pro různé statické i dynamické aplikace.


Skener s bílým světlem AICON StereoScan neo - vizualizace rozměrových odchylek promítnutých barevně přímo na povrch změřeného dílu

Špičkový systém proužkové projekce AICON StereoScan neo poskytuje mimořádné rozlišení a přesnost spolu s řadou inovativních funkcí, díky nimž je vizuální skenování ještě komplexnější než v minulosti. Se systémem AICON StereoScan neo přináší společnost Hexagon průkopnickou funkci: technologii VLP (Variable Light Projection). Nyní je poprvé možné vizualizovat výsledky měření přímo na objektu. Tato metoda adaptivní celobarevné projekce umožňuje projekci nejen barevných vzorků, které jsou nezbytné pro projekci skenování na měřený objekt, ale také projekci vygenerovaných výsledků měření. To umožňuje okamžitě po měření vizualizovat v barvě odchylky od CADu na povrch skenovaného objektu.


Skener s bílým světlem AICON PrimeScan (foto: Hexagon)

Řada skenerů AICON PrimeScan je atraktivní základní řešení pro vysoce přesnou 3D digitalizaci průmyslových komponent. Stejně jako klasické řady špičkových skenerů AICON je AICON PrimeScan založen na technologii proužkové projekce, která poskytuje nejsilnější světelný výkon a nejvyšší kvalitu projekce. Skener se může pochlubit mimořádně kompaktní konstrukcí, neboť plocha základny jednotky má velikost listu papíru formátu A4 a váží necelé čtyři kilogramy. Toto kompaktní uspořádání je kombinováno s krátkou pracovní vzdáleností a AICON PrimeScan je tedy ideální zařízení pro snadné a nekomplikované skenování ve speciálních aplikacích, například na desce stolu nebo v úzkém a obtížně přístupném prostoru, který se vyskytuje v průmyslovém prostředí. Mimořádně výkonný projektor systému AICON PrimeScan umožňuje skenování lesklých a tmavých povrchů bez předchozí přípravy, zatímco integrovaná laserová ukazovátka skeneru podporují snadné polohování měřeného objektu. Vybrané roboty a příslušenství umožňují jak provádění automatizovaných měření, tak snadné pořizování dat u velkých objektů.


Tříkamerový skener WLS 400

Bohužel kvůli nepředpokládanému zdržení na celnici se nepodařilo do republiky včas dopravit nový měřicí systém BLAZE 600M. Náhradou byl místo něj představen alespoň  tříkamerový skener WLS 400 pracující na stejném principu.


Souřadnicový měřicí stroj TIGO SF

TIGO SF je přesný a kompaktní SMS speciálně určený pro dílenské prostředí. Je to plně chráněný a univerzální souřadnicový měřicí stroj, který v sobě kombinuje robustní konstrukci, inovativní technologii a flexibilitu nastavení. Zajišťuje vysoce přesné měření i v těch nejnáročnějších podmínkách. Představuje ideální řešení pro měření širokého spektra malých a středních dílů ze všech průmyslových oborů. Stroj se pohybuje bez potřeby stlačeného vzduchu, konstrukce stroje je plně chráněna ochrannými měchy a kryty, které brání kontaminaci pohyblivých dílů. Díky své konstrukci je stroj TIGO SF přístupný ze tří stran a tudíž nabízí optimální přístup pro ruční i automatické vkládání a vyjímání součástí. Mohutný žulový pracovní stůl obsahuje hustou síť otvorů pro snadné a rychlé upínání dílů.


Přenosné měřicí rameno Hexagon Absolute Arm

Nové přenosné měřicí rameno je navržené s ohledem na vysokou produktivitu měření, aby nedocházelo ke zdržování dalších výrobních procesů. Je navržené s ohledem na praktičnost, aby uživatelé mohli měřit v téměř libovolném průmyslovém prostředí a navržené s ohledem na flexibilitu, aby se zákazníci mohli vypořádat s veškerými výzvami metrologie. Flexibilita je u produktové řady Absolute Arm samotnou podstatou. Flexibilita při konfiguraci zápěstí ramene pro potřeby použití a pohodlné obsluhy, flexibilita při výměně sond bez nutnosti přerušovat práci a provádět kalibraci, flexibilita zobrazování výsledků měření tam, kde je uživatel potřebuje a flexibilita produktové řady (36 různých konfigurací ve třech typech, sedmi velikostech a třech úrovních přesnosti).

Součástí konference byl rovněž společenský, kulturní a sportovní program.


V prostorách zrekonstruovaného zámku a zámeckého parku proběhl doprovodný sportovní a kulturní program, včetně prohídky zámku.


Takto zámek vypadal ještě po roce 2000 (repro z informační tabule v hotelu)

Další zprávy z konference najdete v připravovaném článku v MM Průmyslovém spektru č. 11/2018.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: