Témata
Reklama

Nová kompaktní vertikální obráběcí centra

Společnost Makino uvedla na trh nové modely kompaktních vertikálních obráběcích center Slim. Strojů této úspěšné řady, určených pro velkosériovou výrobu, se od roku 2014 prodalo přes 3 500. Nově představené modely se vyznačují novými rozměry a nabízejí uživatelům nové možnosti frézování.

Stroj Slim3n je určen pro operace se střední až velmi vysokou přidanou hodnotou a dokáže realizovat obrábění s kuželem č. 30 s vysokou mírou flexibility. Uplatnění nachází zejména při výrobě součástek pro automobilový průmysl, lékařství a průmyslovou výrobu. Od vrtacích závitořezných center se stroj Slim3n liší unikátními vlastnostmi vřetene, rozhraním HSK a jedním z největších poměrů pojezdu v ose X k šířce stroje. To výrazně zvyšuje jeho výkon na metr čtvereční.

Reklama
Reklama
Reklama

Oblíbenost stroje Slim3n je dána flexibilitou společnosti Makino při plnění požadavků zákazníků. Velkosérioví výrobci součástek požadují co nejkratší dobu výroby při maximálně kompaktním rozvržení prostoru. Stroj Slim3n je konstruován tak, aby byl snadno přizpůsobitelný právě těmto potřebám, a nabízí vše od 3osého až po 4+1osé obrábění a od pevného stolu až po automatickou výměnu palet s hydraulickými upínacími přípravky.

Úspěšnost modelů Slim vychází z několika konstrukčních prvků. Všechny osy stroje jsou uloženy na vřeteni, což podporuje všechny automatizační procesy a usnadňuje zakládání obrobků bez zastavení výrobní linky. Konstrukce stroje dále umožňuje vysoce dynamický pohyb os a maximalizuje pracovní plochu. Na stole nejsou žádné pohyblivé prvky, což je dalším důležitým faktorem při dlouhodobých výrobních procesech. Výhodou je, že hmotnost obrobku neovlivňuje pohyby a přesnost stroje.

Slim5n s větší pracovní plochou

Druhou novinkou je stroj Slim5n, jenž má pracovní plochu větší o 30 % při zvětšení šířky zástavby o pouhých 200 mm. Hloubka a výška zůstaly beze změny. Stroj Slim5n bude i nadále nabízet stejnou flexibilitu jako model Slim3n, tj. vřeteno s 8 000 ot.min−1 pro aplikace s vysokým točivým momentem a standardní vřeteno s 16 000 ot.min−1 – obě vřetena mají rozhraní HSK-A50, jež se vyznačuje vysokou spolehlivostí a tuhostí v obráběcím procesu.

Slim3n Mill-Turn

Přírůstek do rodiny Slim je nabízen ve dvou různých konfiguracích, které vyhoví specifickým potřebám dvou skupin uživatelů. Tento model nabízí dvě obráběcí plochy (jednu pro frézování a druhou pro soustružení) v rámci jediného stolu. Stroj je vhodný pro každou dílnu a zjednodušuje celý proces, což je důležité zejména pro menší společnosti. Vzhledem k tomu, že každá operace – ať už frézování nebo soustružení – je konsolidována v rámci jediného stroje, má uživatel po každém cyklu v ruce hotový obrobek. Protože frézovací a soustružnické možnosti stroje nemají žádné omezení, tento model nabízí to nejlepší z obou světů.

Model Slim3n Mill-Turn nabízí dvě obráběcí plochy (jednu pro frézování a druhou pro soustružení) v rámci jediného stolu. (Zdroj: Makino)

Druhá konfigurace Slim3n Mill-Turn je určena spíše výrobním podnikům, které vyžadují větší průměr soustružení a konsolidace procesu pro ně není podstatná. Zde je motor umístěn uprostřed symetričtějšího stolu, což nabízí vyšší kapacitu pro velké obrobky, jako jsou skříně elektromotorů. Obě konfigurace jsou vybaveny funkcí pro šikmé řezy, která výrazně zvyšuje výkon při výrobě ozubených prvků, a to spolu s motorem s 3 000 ot.min−1 pro soustružení a stejnými konfiguracemi vřeten jako u modelu Slim3n.

Automatizace pro stroje Slim3n

Koncepce automatizace bude zajímavá zejména pro výrobce součástek v segmentů elektromobilů, kde se velikost sérií stále nezvyšuje podle očekávání. Jako řešení na míru pro zvládání takové nejistoty vyvinula společnost Makino automatizační balíček až pro čtyři stroje, který zakládá obrobky do systému a lze jej v případě zvětšení šarží rozšířit o novou kapacitu. Uživatel nakládá obrobky na dopravní pás a systém identifikuje každou paletu a obrobek ke zpracování a informuje příslušný stroj, že má díl zpracovat; celý proces nevyžaduje žádný zásah uživatele. 


Zpracováno podle tiskové zprávy společnosti Makino.

Související články
McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Znal je již Napoleon a dá se s nimi i hnojit

Před více než dvěma staletími spatřil tento vynález světlo světa a dodnes hraje nezastupitelnou roli v naší každodennosti. Řeč je o bateriích. Jejich objevitelem je italský fyzik Alessandro Volta, na jehož počest slavíme 18. února, v den vynálezcových narozenin, Mezinárodní den baterií. Jaká tajemství se skrývají pod jejich tvrdou „slupkou“ a které interesantní příběhy jsou s vývojem baterií spojeny? 

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit