Témata
Reklama

Traktory, výkonné stroje do terénu i chytré kanceláře

Zemědělství není širokou veřejností vnímáno jako moderní technologický obor. Mnoho lidí vnímá traktory jako výkonné stroje do těžkého terénu, ale pravděpodobně netuší, že jsou zde i výrobci, kteří výrazně posunuli možnosti těchto pomocníků v zemědělství. A na polích se dnes pohybují našlapané stroje napěchované moderní technikou a technologiemi řízenými na dálku či pomocí předem naprogramovaných aplikací.

Na špici vývoje nových moderních technologií je německý výrobce Fendt. Ten kromě vynikajících vlastností samotného stroje s bohatým hardwarem, disponuje i chytrými softwarovými řešeními, jako unikátní systém ovládání a řízení strojů FendtOne, ve kterém jde primárně o spojení traktoru a pracoviště obsluhy přímo s kanceláří. Systém výrazně zjednodušuje sledování činnosti stroje a usnadňuje tak optimalizaci jeho využití. Řídicí pracovník stále ví, kde se traktor pohybuje, s jakou spotřebou pohonných hmot a jak je využitý. To napomáhá k efektivitě plánování dalších zakázek a výrazně usnadňuje vykazování odvedené práce.

Traktor Fendt Vario 900. (Zdroj Afgomex/Fendt)

Systém FendtOne s sebou do kabiny traktoru přinesl řadu inovativních technických prvků. Jde například o deseti palcovou digitální přístrojovou desku, která je spolu s volantem polohově nastavitelná. Nechybí plnohodnotný dotykový displej včetně možnosti dovybavení o další dodatečné displeje podle potřeby.  

Digitální platforma FendtOne zajišťuje bezdrátovým přenosem inteligentní interakci a úzké propojení mezi pracovištěm obsluhy traktoru a kanceláří pomocí doplňkových modulů v kabině i mimo ni. Mezi výhody systému patří možnost využití větší plochy pro zobrazení klíčových dat, zobrazování jednotlivých statistik provozu, více tlačítek připravených k přiřazení, vytváření uživatelských profilů, umístění všech ovládacích prvků na jednom místě a ovládání podobné chytrým telefonům.

Reklama
Reklama
Reklama

Řídicí zemědělský pracovník může v platformě zkontrolovat existující hranice pozemků a navigační linie a poslat tato data prostřednictvím sítě mobilních operátorů přímo do kabiny konkrétního stroje. Pozemky jsou poté zpracovávány precizně a efektivně.

Pohled z kabiny traktoru. (Zdroj Afgomex/Fendt)

Sklizňové linky pracují nejefektivněji tehdy, pokud se eliminují prostoje. Přerušení práce z důvodu nedostatku paliva anebo chybějící orientace v terénu lze používáním systému vyloučit. Obsluhy vidí na terminálu mapu pole s vyznačenou polohou stroje, dále i množstvím paliva a neutralizační kapaliny AdBlue v nádrži v reálném čase.  V případě potřeby může rychle proběhnout zásobení strojů na poli palivem či hnojivy anebo navigace soupravy na neznámý pozemek. Tak se eliminuje riziko prostojů.

(Zdroj Afgomex/Fendt)

Platforma umožňuje si s předstihem několika kliknutími naplánovat jednotlivé pracovní zakázky na počítači v kanceláři a hotové zakázky pak odeslat do stroje bezdrátově. Před začátkem práce tak jsou do stroje doručeny všechny potřebné informace, jako je model traktoru, model závěsného stroje či zpracovávaná plocha. Osobní anebo telefonická domluva odpadají a řidič se může ihned pustit do práce. Jakmile je práce na poli skončena, jsou údaje o zakázce odeslány z traktoru zpět do počítače v kanceláři. Zpráva o zakázce je uložena do paměti a může být později exportována za účelem dokumentace prací.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Agromex.

Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Související články
Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit