Témata
Reklama

Všechny výrobky 3M splňují závazek ekologické udržitelnosti

Desítky tisíc produktů, od lepících pásek po brusné kotouče a ochranné pracovní prostředky, vyrobených technologickou společností 3M směřují k vyšší udržitelnosti. Na konferenci OSN o změnách klimatu (COP24), která se konala koncem loňského roku v Katovicích, globální společnost oznámila, že všechny produkty zavedené na trh od roku 2019 budou splňovat alespoň jeden z prvků udržitelného rozvoje.

„Udržitelnost je jádrem 3M, a snažíme se dělat ještě víc,“ řekl John Banovetz, hlavní technologický ředitel společnosti. 3M má v portfoliu na 50 000 položek a každoročně uvádí na trh přibližně 1 000 nových produktů. Důležitá je i oblast vývoje aplikací vznikajících na míru pro konkrétní zákazníky. I jejich prostřednictvím může nová strategie udržitelnosti zlepšovat životy po celém světě.

K vyšší udržitelnosti a tedy menším dopadům na životní prostředí mohou výrobky 3M přispět různým způsobem. Příkladem je možnost opětovného využití produktů, recyklovatelnost materiálů, nižší spotřeba energie, nižší spotřeba vody, nižší produkce odpadu, využívání obnovitelných materiálů v průběhu celého životního cyklu výrobku. Část produktového portfolia 3M zahrnuje výrobky, které ve své podstatě řeší sociální a enviromentální problémy, jako je zlepšení kvality ovzduší, snížení emisí skleníkových plynů, zlepšení bezpečnosti pracovníků nebo ochrana pacientů.

Společnost 3M investuje do výzkumu a vývoje zhruba 6 % svých příjmů, z čehož velká část putuje do výroby nových produktů. Díky tomu vznikly například energeticky úsporné chladicí imerzní kapaliny pro datová centra, okenní a solární fólie, materiály pro snižování hmotnosti vozidel a úsporu paliva, nebo čistící prostředky omezující spotřebu vody a produkci odpadu. Cílem je soustředit se na ekologické a sociální dopady nových produktů už v rané fázi jejich vývoje tak, aby byly co nejvíce udržitelné.
Příkladem jsou technické kapaliny Novec, které se používají k chlazení počítačů, hašení, ale i preciznímu čištění elektroniky a malých dílů. Na rozdíl od obvyklých čistidel je Novec mnohem šetrnější jak k lidem, kteří ho používají, tak k životnímu prostředí. Má nulový potenciál poškozování ozonové vrstvy a jeho atmosférická životnost je mnohem kratší než u jiných chemikálií. Novec také chladí baterie elektromobilů (například Miss R od Xing Mobility) a k rozvoji elektromobility přispívá i celá řada drobných inovací z dílny 3M.

Za zmínku stojí i speciální střešní granule, které redukují smog. Jejich fotokatalytický povlak se aktivuje při kontaktu s paprskem UV záření a přeměňuje smog v rozpustné ionty, které bezpečně smyje déšť. Granule se významně podílí na zlepšení kvality ovzduší a veřejného zdraví, a řadí se tak mezi další inovativní produkty společnosti 3M.
Udržitelností a dopadem na životní prostředí se společnost 3M zabývá již od roku 1975, kdy přijala program Pollution Prevention Pays. V roce 2015 na něj navázala definováním nových cílů zaměřených také na vodu, energie a otázky klimatu, s výhledem jejich naplnění v horizontu jednoho desetiletí. „Za poslední tři roky se nám podařilo dosáhnout výrazného pokroku v oblasti udržitelnosti. Jako globální vědecká společnost se zákazníky v mnoha průmyslových odvětvích a na různých světových trzích máme příležitost pozitivně ovlivnit vývoj životního prostředí,“ uvedla Gayle Schueller, místopředsedkyně představenstva a ředitelka pro udržitelnost ve 3M.

Společnost 3M je dlouhodobě uznávaným lídrem v oblasti trvale udržitelného rozvoje a 19 let po sobě byla zařazena do indexu udržitelnosti společnosti Dow Jones.

-NS-

Video ke zhlédnutí zde.








Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit