Témata
Zdroj: OKIN Facility

Nástup umělé inteligence, dnes prakticky ve všech oborech, nevyhnutelně ovlivňuje i tradičnější služby facility managementu, včetně recepčních služeb. Recepční s umělou inteligencí slibují zvýšenou efektivitu, nižší náklady a nepřetržitý provoz. Vstup AI recepčních na trh nabízí firmám a hotelům příležitost snížit provozní náklady až o 30 % oproti tradičním lidským recepčním a současně zlepšit zákaznický servis a spokojenost.

Reklama

Vstoupíte-li do prostor Okin Facility, tak si kromě tradiční recepce ihned všimnete i nové AI recepční, kterou inovační tým společnosti nyní testuje a zkoumá její možnosti využití v rámci facility managementu. Jedná se zatím pouze o prototyp, v blízké budoucnosti by ji však Okin Facility chtěl nabízet v rámci svých služeb. Trend AI recepčních je přitom znatelný a některé světové firmy je již aktivně používají. Taková recepční zvládne spravovat příchody a odchody návštěvníků, poskytuje navigační informace, organizuje schůzky a informuje zaměstnance o příchodu návštěvníků. V případě nouze poskytuje důležité informace a pokyny k zajištění bezpečnosti a koordinace.

Zavedením AI technologií může společnost získat konkurenční výhodu a podporovat růst a úspěch v digitálním věku. (Zdroj: Okin Facility)

Recepční s umělou inteligencí pracují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a zajišťují, že návštěvníci a klienti jsou vždy přivítáni a obslouženi bez ohledu na denní dobu. Nahrazením lidských recepčních společnosti výrazně snižují náklady na pracovní sílu, včetně mezd, benefitů a nákladů na školení. Tyto systémy navíc poskytují konzistentní služby bez variability lidského výkonu, čímž snižují pravděpodobnost chyb při řízení návštěvníků. Mnohé z nich komunikují ve více jazycích, takže jsou ideální pro podniky s různorodou klientelou,“ říká Martin Polepil, technologický ředitel společnosti Okin Facility.

Reklama
Reklama
Reklama

První díl skládačky

Ačkoli AI recepční výrazně přispívají k úsporám a efektivitě, absence osobního přístupu a empatie může být pro některé zákazníky nevýhodou. Počáteční náklady na zavedení systémů AI mohou být značné, včetně hardwaru, softwaru a integrace se stávajícími systémy. Technické problémy mohou narušit provoz a vyžadovat specializovanou podporu.

V současné době umělá inteligence na recepci nemůže vyřešit žádný problém, a tak s ní pracujeme v rámci interního testování, abychom zefektivnili první kontakt se zákazníkem. Je to první díl skládačky založený na datech a přednastavených tocích. Jejím cílem není vyřešit každý problém, ale pouze ty, které obsahují opakující se vzorce,“ zdůrazňuje Martin Polepil.

Ačkoli AI recepční výrazně přispívají k úsporám a efektivitě, absence osobního přístupu a empatie může být pro některé zákazníky nevýhodou. (Zdroj: OKIN Facility)

Čím dál tím sofistikovanější

Přes skutečnost, že je třeba řešit určité výzvy, přínosy výrazně převažují nad nevýhodami. Zavedením AI technologií může společnost získat konkurenční výhodu a podporovat růst a úspěch v digitálním věku. Dnes už je například možné propojit AI recepční s IoT (Internet of things) technologiemi, jako jsou klimatizace nebo osvětlení, a recepční tak může ovládat teplotu v místnosti či nastavit čas, kdy se mají světla rozsvítit či zhasnout, což výrazně usnadňuje provoz a šetří energie.

I v České republice už existují firmy a hotely, které začaly využívat recepční ve formě umělé inteligence, ale zatím jen pro základní úkoly, jako je uvítání hostů nebo poskytování základních informací. V oblasti facility managementu však AI recepční zatím příliš integrované nejsou.

Reklama

AI systémy zatím nenahradí lidské recepční, ale budou doplňovat jejich práci, což umožní personálu soustředit se na složitější a hodnotnější úkoly. Spolupráce mezi lidmi a AI vytvoří efektivnější a příjemnější prostředí pro všechny,“ říká Polepil.

V budoucnu budou AI recepční ještě sofistikovanější a lépe integrovány do správy objektů. Pokroky v umělé inteligenci a strojovém učení umožní těmto systémům zvládat složitější úkoly a zlepšit rozhodovací schopnosti. S poklesem nákladů na technologie budou AI recepční přístupnější širšímu spektru podniků, včetně malých a středních firem. Budoucí vývoj se zaměří také na bezproblémovou integraci s dalšími systémy správy budov, čímž vznikne ucelený a efektivní provozní ekosystém.

Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Šestkrát chytrý facility management

Česko, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a také Ukrajina. To vše jsou země, kde lze najít společnost OKIN Facility, která zde na více než čtyřech tisících místech zajišťuje služby, souhrnně nazývané facility management. O podrobnostech jsme měli možnost hovořit s Jaroslavem Vaňkem, generálním ředitelem skupiny.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Související články
Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Integrovaný obvod o tloušťce jedné molekuly

Lidstvo již zvládlo přeměňovat světlo na elektřinu a vytvořit akumulátory, v nichž nedochází k chemickým reakcím. Problémem však je, že tyto přístroje mají velmi nízkou účinnost. Nejlepších parametrů by se dosáhlo při použití polovodičů o tloušťce jediné molekuly. A ty se nyní naučili vyrábět vědci z ruského institutu MISiS, který je partnerem ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

Výroba založená na cloudových řešeních

Navzdory ekonomickým propadům a neustále se měnícímu pracovnímu prostředí zůstává výroba dlouhodobě a v celosvětovém měřítku hlavním zdrojem pracovních míst a zásadní oblastí tvorby hodnot. Přesto, že se postupně podařilo do značné míry vylepšit kvalitu vyráběných součástí a zvýšit efektivitu celého výrobního procesu, existují i nadále významné zdroje plýtvání, které se doposud nepodařilo efektivně vyřešit. V důsledku toho se provozní náklady v oblasti výroby vytrvale drží na vysoké úrovni. Existují však významné příležitosti umožňující tento trend zvrátit pomocí digitálních a cloudových řešení.

Jak se zrodil systém pro monitoring výroby

Jiří Rozvařil spoluzakládal v roce 1996 v Kolíně tiskárnu Colognia press, ze které se po 20 letech stala firma se 100 zaměstnanci a obratem kolem 300 mil. ročně. Její vývoj byl téměř čítankový od garážového podnikání přes pokusy a omyly až ke stavbě nové haly a koupi špičkově fungujících tiskových strojů, díky kterým patří dnes tiskárna etiket k lídrům na českém trhu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit