Témata
Reklama

Automatizace (v) pohybu

Společnost Festo v červnu uspořádala tradiční mezinárodní tiskovou konferenci, která se již podruhé uskutečnila v největším výrobním závodě společnosti, v St. Ingbert-Rohrbach v Sársku.

Právě zde se totiž nachází jedno z jedenácti výrobních středisek společnosti, tzv. Global Production Center (GPC). Do zdejšího je soustředěna výroba a montáž pneumatických a elektrických pohonů. Další GPC se nacházejí v Německu, Švýcarsku, ČR, Maďarsku, Bulharsku, Ukrajině, Brazílii, Indii a Číně. Rostoucí zájem o výrobky společnosti Festo si vyžaduje rozšiřování výrobních kapacit GPC po celém světě. V současnosti se v Rohrbachu připravuje výstavba další haly, která do roku 2015 umožní rozšíření výrobní plochy o 6 000 m2 a nárůst výroby v této lokalitě přibližně o 30 %. Pro představu o velikosti zdejšího provozu lze také uvést, že Festo jen v této lokalitě zaměstnává ve výrobě a v expedici (viz dále) více než 2 500 pracovníků.

Reklama
Reklama
Reklama

Rychle, spolehlivě a do druhého dne

V Rohrbachu se kromě výrobních a montážních provozů nachází také logistické centrum, tzv. Regional Service Center (RSC), které zajišťuje expedici výrobků Festo po celé Evropě. Disponuje balicími linkami, skladovou kapacitou pro 165 000 položek a denně expeduje až 45 000 položek, což představuje asi 120 tun automatizační techniky. Pohled na všudypřítomné počítačem řízené dopravníky i s křižovatkami, na nichž jsou automaticky přepravovány palety s díly pro kompletaci a expedici, na křižovatkách směrované podle čárového kódu, stejně jako na velkokapacitní sklady s vysokorychlostními automatickými zakladači, je opravdu impozantní. Dodací lhůta katalogových výrobků pro 21 evropských států činí 24 hodin, pro ty ostatní maximálně 72 hodin.

Regional Service Center v Rohrbachu. Foto: Festo

Bez pružného výrobního systému by to nešlo

Celosvětové řízení výroby se opírá o produkční systém FVP (Festo Value production), který stanovuje celosvětové standardy pro pružnou výrobu. Díky nim je možné zvládat výrobní sortiment o 30 000 produktech s řadou nesčetných variant a vyrábět individuální řešení, která jsou během několika málo dnů expedována zákazníkům do celého světa. Trendem jsou zákaznická řešení sestavená na základě specifikace z jednotlivých komponentů. Takováto řešení samozřejmě vznikají také v GPC pro elektrické a pneumatické pohony v Rohrbachu, kde jejich výrobu zajišťuje Centrum flexibilní produkce.

Montáž robotického systému Tripod. Foto: Festo

Od jednotlivých komponent po celý systém

Ať už jde o „pouhé“ individualizované programové vybavení pro řízení polohy nebo o manipulační systém na klíč, dokážou zaměstnanci Centra flexibilní produkce splnit téměř každé přání. Tato přání mohou jít i tak daleko, že k pohonu elektrických os je možné použít elektromotory nejen od Festa, ale i od jakéhokoliv jiného výrobce. Zákazník se může jednoduše obrátit na svého obchodního zástupce, který pro něj ve spolupráci s konstruktérem připraví individuální nabídku elektrického pohonu včetně všech zákaznických dílů a motoru. Na základě objednávky pak konstruktér zhotoví 3D model zakázkových přírub, na jehož základě CAD/CAM systém automaticky vygeneruje NC program, díl je vyroben na odpovídajícím stroji v oddělení zakázkové výroby a následně opatřen povrchovou úpravou (eloxován). Mezi zadáním objednávky a expedicí výrobku přitom obvykle neuplyne ani pět dnů.

Všechno individuálně a z jedné ruky

Poptávka po zákaznických řešeních v oblasti elektrických pohonů a manipulačních systémů se zvyšuje o více než 25 % ročně. Vedle samostatných elektrických pohonů roste poptávka po robotickém systému Tripod, špičkovém vysokorychlostním H-portálu nebo T-portálu. Pro tuto výrobu bylo nutno v letošním roce výrobní plochu ztrojnásobit.

Předvádění létajícího objektu SmartInversion ve völklingenské huti. Foto: autor

Pro hladký průběh zakázkové výroby se používá systematika One-Piece-Flow inspirovaná produkčním systémem Toyoty, která usnadňuje výrobu v řadě variant a jejich obměny kus od kusu. Zaměstnanci od počátku vědí, jakou variantu budou stavět, mohou se na ni plně soustředit a nemusejí shánět žádný materiál ani dodatečné informace. Pracoviště na montážních linkách jsou uspořádána ve směru výrobního toku. Díl je postupně transportován od stanice ke stanici, přičemž každý zaměstnanec obslouží několik montážních stanic. Počet pracovníků v montážní lince se pak mění podle aktuálního stavu zakázek. Tento koncept umožňuje velmi krátké průběžné časy, minimální zásoby a konstantní vysokou kvalitu, současně se vyznačuje i malými nároky na výrobní plochu.

SmartInversion ve staré huti

Hlavní náplní tiskové konference samozřejmě byly odborné přednášky a exkurze do obou „center“ – GPC a RSC. V rámci večerního programu pak byl naživo předveden létající objekt s inverzním pohybem, který měl svou premiéru na letošním hannoverském veletrhu (viz MM Průmyslové spektrum č. 6/2012 nebo www.mmspektrum.com/120601). Jeho představení proběhlo v neméně zajímavém industriálním prostředí bývalé huti v nedalekém Völklingenu.

SmartInversion je působivý létající objekt, který vznikl v rámci programu Bionic Learning Network. Autorem návrhu je Paul Schatz. Jedná se vlastně o prostorový cyklický řetěz složených ze šesti těles, jehož základní tvar vychází z prostorového pásu procházejícího vrcholy a středy hran krychle. V těchto kratších hranách, které jsou u objektu zvýrazněny zářivkami, jsou jednotlivé díly řetězu spojeny a mohou se vůči sobě natáčet. Pohon objektu obstarávají tři miniaturní elektromotory napájené z akumulátorů. Samotná průsvitná tělesa jsou naplněna héliem, čímž je dosaženo potřebného vztlaku. Vlastností tohoto řetězu je, že se může donekonečna převracet „naruby“ a tím cyklicky mění svůj tvar za současného pohybu prostorem. Objekt je ze země ovládán prostřednictvím i-phonu.

Vysoké pece ve Völklingenu. Foto: autorPozornost si zaslouží rovněž místo, kde prezentace létajícího objektu proběhla. Jde o bývalou huť ve Völklingenu, která byla založena koncem 19. století. První vysoká pec zde byla zapálena v roce 1883. Huť byla v provozu přes 100 let, do roku 1986. Poté se jí dostalo památkové ochrany a v roce 1994 se völklingenská huť dokonce jako vůbec první industriální památka stala součástí kulturního dědictví UNESCO. Nyní slouží kulturním a vzdělávacím účelům. Určitě stojí za návštěvu, a to i za tmy, kdy jsou stavby a ocelové konstrukce působivě nasvíceny.
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 120916
Datum: 04. 09. 2012
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Související články
Digitální éra

Odštěpný výrobní závod Siemens Elektromotory ve Frenštátě pod Radhoštěm rozšířil své výrobní kapacity o nové digitalizované motory Simotics SD. S rozšířením výrobního portfolia vznikla také nová montážní linka. Montovat se na ní budou motory řady 1LE5 a 1PH8.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Bionické konstrukce a supravodiče v automatizaci

Bionické konstrukce mají stále blíže k průmyslové praxi. Když společnost Festo před lety představila své první bionické konstrukce, jednalo se spíše o efektní technicky zajímavé hračky, na nichž byly studovány nekonvenční možnosti pohybu či manipulace vycházející z přírodních vzorů.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Integrovaný obvod o tloušťce jedné molekuly

Lidstvo již zvládlo přeměňovat světlo na elektřinu a vytvořit akumulátory, v nichž nedochází k chemickým reakcím. Problémem však je, že tyto přístroje mají velmi nízkou účinnost. Nejlepších parametrů by se dosáhlo při použití polovodičů o tloušťce jediné molekuly. A ty se nyní naučili vyrábět vědci z ruského institutu MISiS, který je partnerem ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Oboroví vystavovatelé MSV v Brně

V minianketě k tématu vydání oslovujeme ve spolupráci s Veletrhy Brno zástupce klíčových oborových vystavovatelů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV). Na otázky odpovídají obchodní zástupce pro ČR a SR společnosti Maximator Hochdrucktechnik GmbH Ing. Lukáš Starý a Sales Engineer společnosti Renold Gears Jaroslav Edlinger, M.A.

Diskutovaný Průmysl 4.0

Fenomén Průmysl 4.0, nastínění možných směrů vývoje a příprava společnosti na změny způsobené novými technologiemi – to jsou diskutovaná témata konferencí a seminářů současnosti. Podpora výzkumu a vývoje se musí soustřeďovat na technologicky významné oblasti vycházející z potřeb české průmyslové praxe. Odborníci zdůrazňují potřebu vzdělávání a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Evropa inovuje: Spojené království

Londýnská vláda může inspirovat tu naši v oblasti vědy a výzkumu, v oblasti spolupráce univerzit a podniků, jakož i v transferu akademických výsledků do průmyslových aplikací. V těchto oblastech za Spojeným královstvím v poměrovém hledisku zaostáváme. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku inovací made in UK.

Umělé svaly, část 1. Historie a úvod do problematiky

Téma umělých svalů obecně spadá do oblasti pohonů strojů a zařízení. Jedná se o poměrně moderní typ pohonu. S jejich nasazením se v současné době počítá především u humanoidních nebo mobilních robotů, ale předpokládá se, že v budoucnu budou schopné nahradit konvenční pohony, které jsou v prvním kvartálu 21. století zastoupeny hlavně pohony se spalovacími motory nebo elektromotory.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit