Témata
Reklama

Firmy Elesa a Ganter představují nepřetržitě nové produkty. Tentokrát jsou zaměřené na bezpečnost u strojů s vysokou provázaností elektronických okruhů a mechanických dílů.

Nové plastové panty CFSW. s vestavěným vícenásobným spínačem (Elesa patent) jsou bezpečnostní zařízení. V případě nechtěného otevření dveří, ochran stroje nebo bezpečnostních dveří na strojích a výrobních zařízeních automaticky přeruší přívod elektrické energie, čímž chrání obsluhu. CFSW. spojené se svým přídavným mechanickým pantem CFMW. představují ucelený systém kombinující bezpečnost a styl.

Reklama
Reklama

Bezpečnost a funkčnost

Díky svému plášti vyrobenému ze Super-technopolymeru garantuje bezpečnostní pant dvojitou izolaci, a tudíž nepotřebuje bezpečnostní připojení k elektrickému uzemnění. Mechanické a elektrické vlastnosti byly schváleny IMQ*.

Plastové panty typ CFSW.

Bezpečnostní spínače jsou k dispozici s různými kombinacemi kontaktů s kladným otvíráním. Mají vysokou mechanickou pevnost, těleso je vyrobeno taktéž ze Super-technopolymeru a odolává vysokým zatížením, životnost zaručuje více než jeden milion provozních cyklů.

Panty lze rychle namontovat pomocí čtyř šroubů na přední nebo zadní straně (šrouby se zapuštěnou hlavou, šrouby s válcovou hlavou nebo matice). Speciální pouzdra (dodávaná spolu s produktem) činí pant zcela odolný vůči porušení. Třída ochrany je IP67. Šrouby jsou z nerezové oceli pro upevnění krytu.

Vlastnosti a použití

Pant s vestavěným bezpečnostním spínačem (Elesa patent) zaručuje bezpečnost obsluhy. V případě, kdy se náhodně otevřou dveře nebo ochranná zábrana stroje v procesu výroby, automaticky se přeruší elektrické napájení. Tyto panty mohou být často čištěny a mohou být použity v jakékoli situaci či prostředí, kde jsou kladeny speciální požadavky na hygienu. Toho je dosaženo díky použití nerezové oceli u prvků, které spojují tělo pantu, a také díky ochranné třídě IP67. Omezená velikost, různá montáž a různé možnosti výstupu (kabel/konektor) usnadňují instalaci výrobku na většinu obvykle užívaných hliníkových profilů (o minimální šířce 30 mm). Vestavěný spínač a dveřní pant se dodávají jako komplet, což umožňuje velmi snadnou a rychlou montáž. Tradiční systémy vyžadují samostatnou montáž, dveřní pant a bezpečnostní spínač jsou případně spojeny zvláštním kolíkem, který nahrazuje standardní čep dodávaného dveřního pantu.

Úhel otočení

Maximální úhel natočení je 180° (0° až +180°). 0° znamená, že spojované části jsou ve stejné rovině. Úhel je zajištěný z této polohy. Stav, kdy jsou obě spojované části ve stejné rovině, musí být přísně dodržován. Pant nesmí být namáhán žádným negativním úhlem. Jako materiál je použita tlakově litá zinková slitina se stříbrným epoxidovým pryskyřičným povlakem a čep je z nerezové oceli AISI 303.

Panty s pracovním úhlem >0°.

Vlastnosti a provedení

Panty s vestavěným bezpečnostním spínačem GN 139.1 byly navrženy pro monitorování polohy středové osy ochranného bezpečnostního zařízení, např. ochranného krytu. Spínací prvky jsou zcela schovány v mechanickém pantu a zvenčí nejsou viditelné. Panty s vestavěným bezpečnostním spínačem i bez něj jsou totožné, liší se pouze v zástrčce pro konektor. A navíc díky zakrytým zástrčkám na zadní straně jsou tyto panty nerozebíratelné. Kompaktní stavba spínače je výsledkem kombinace bezpečnostního a atraktivního designu. Provedení s širokým křídlem pantu bylo navrženo pro upevňování na skleněné a polykarbonátové dveře.

Kovové panty typ GN 139.1 s vestavěným bezpečnostním snímačem

Panty bez vestavěného bezpečnostního spínače GN 139.2

Zvláštní vlastnosti

• Dvojitá bezpečnostní funkce se dvěma kontaktními spínači
• Vysoká nosnost díky masivnímu provedení zinkového odlitku
• Nastavení spínacího úhlu
• Zapouzdřený vnitřní jezdec zaručuje správné fungování i v náročných podmínkách.
• Zamezení rozebrání pantu díky přišroubování zezadu

Pavel Kozel

Elesa+Ganter CZ
p.kozel@elesa-ganter.cz
www.elesa-ganter.cz

Reklama
Vydání #12
Kód článku: 121237
Datum: 12. 12. 2012
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Ochrana vodicí dráhy

Od června 2013 je firma TAT – pohonová technika, s. r. o., výhradním obchodním zastoupením italské firmy P.E.I., která je výrobcem ochranné vodicí dráhy. Tímto sortimentem se doplňují komponenty pro výrobce strojů – obráběcích, dřevoobráběcích, laserových –, které již firma dodává: ozubené tyče, kuličkové šrouby, přesné převodovky, lineární vedení.

Filtrace vzduchu při obrábění

V redakci se objevila informace o zajímavém projektu, který vznikl na základě dlouhodobější spolupráce mezi firmami Toshulin (známý a významný výrobce svislých soustruhů a svislých obráběcích center) a Wemac (úspěšná, ryze česká firma, působící v oblasti průmyslové filtrace vzduchu v kovoobrábění) a protože obě společnosti souhlasily se zveřejněním většiny technických detailů, rádi se s vámi o ně podělíme.

Odsávání aerosolů u velkých otevřených strojů

Často se setkáváme s tvrzením, že je prakticky nemožné efektivně odsávat velké, otevřené stroje a chránit tak jejich obsluhu před negativními účinky rozptýlené chladicí kapaliny - olejového nebo emulzního aerosolu.

Související články
Krytování strojů

Kapotáže strojů jsou relativně novým produktem společnosti Hestego. Kapotáže jsou komplexním produktem, pro který je v současné době implementován PDM/PLM systém Teamcenter, systém správy dokumentace a životního cyklu výrobku. Od ledna 2013 PDM systém podpoří dynamický proces vývoje kapotáží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak odsávat a filtrovat olejové mlhoviny a emulzní aerosoly?

Je bezpochyby chvályhodné, že drtivá většina vedoucích pracovníků strojírenských firem, ve kterých se převážně pracuje s obráběcími stroji, klade v dnešní době velký důraz na kvalitní pracovní prostředí.

Kompaktní filtrační jednotka pro nejtěžší aplikace

Pro odsávání olejových aerosolů a emulzní mlhoviny v kovoprůmyslu je dnes k dispozici dostatečné množství různých filtračních systémů.

Spjato s regiónem, otevřeno pro celý svět

Aktuálním tématem současné doby jsou diskuze o lokálních ekonomikách, jejich vlivu na inovační potenciál, vytváření firemní kultury a rozvoj podnikatelského prostředí. Jejím velkým zastáncem a propagátorem je profesor Milan Zelený. Učíme se od Baťů a jejich metody bychom měli s potřebnou modifikací upravovat pro naši dobu. Nedávno jsem měl možnost navštívit německého výrobce obráběcích strojů, společnost Hermle, která mojí optikou pohledu splňuje znaky lokální výroby s globální působností. Na každém kroku to bylo znát.

Jak se stát leaderem ve výrobě důlního zařízení

Moravská společnost Ferrit, s. r. o., se za 25 let působení v těžařském průmyslu stala světovou firmou v projektování a výrobě důlní závěsné dopravy. Zároveň je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby důlních akumulátorových lokomotiv a jako jediná na světě vyrábí speciální lokomotivu, tzv. lokobagr, pro údržbu a čištění kolejové tratě a prostoru kolem kolejiště v hlubinných šachtách. Jejich stroje pracují v uhelných a rudných dolech napříč všemi kontinenty.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Nastal čas změnit přístup, nastal čas změn 2. Řízení podnikových procesů

Žijeme v turbulentní době. To co bude zítra, už pravděpodobně bude vypadat jinak, než to, co bylo včera. Je to dáno různými aspekty, které však znamenají, že výrobní podniky nemohou mít vzorce chování odvozené na základě svých zkušeností z minulosti. Pokud chtějí firmy přežít, musejí se pokusit předvídat přání zákazníků, musejí být proaktivní a zejména musejí mít zaměstnance schopné inovovat a přebírat zodpovědnost za své činy a chování. V tomto seriálu budeme popisovat naše úvahy tímto směrem.

Odsávání a filtrace ve slévárnách tlakového lití

Na problematice odsávání a filtrace vzduchu ve slévárnách tlakového lití si již vylámal zuby nejeden dodavatel filtrační techniky - jedná se totiž o velmi náročné provozy s komplikovanou strukturou odsávané vzdušniny, které obsahuje jak suchý kouř, tak i částice přilnavého oleje a mnoho dalších nečistot.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Spolupráce firem a univerzit přináší výsledky

Inovace v technickém vývoji výrobních strojů a technologií jsou nezpochybnitelnou povinností pro každou firmu, která chce dlouhodobě působit na současném vysoce konkurenčním trhu. Dlouhodobý vývoj ve firmách stojí především na šikovnosti a zkušenosti vlastních konstruktérů a technologů. Zapojení externích výzkumných pracovníků je pro firmu možností inspirovat se jiným pohledem, nalézt a rozvinout žádoucí řešení novým směrem a získat tak potřebný náskok před konkurencí. V oboru výrobní techniky a technologie je spolupráce firem a výzkumných institucí dlouhodobě intenzivní. Firmy mají své dobré partnery pro výzkum jak na technických univerzitách v Praze, Brně, Plzni, Liberci a Ostravě, tak i na mimouniverzitních pracovištích, např. v libereckém VÚTS nebo v kuřimském centru Intemac.

Nástroje pro přesné a výkonné obrábění

Společnost WNT v nedávné době uvedla na trh celou řadu novinek v oblasti technologie obrábění, které mají pro své uživatele řešení pro svoji univerzálnost v použití, stabilitu procesu obrábění, ekonomičnost provozu a v neposlední řadě procesní spolehlivost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit