Témata
Zdroj: Rhenus Lub

Chladicí mazivo pro ochranu kůže při obrábění

Na ruce se dnes v důsledku intenzivního mytí a dezinfikování upírá mimořádná pozornost. Obojí je sice dobré pro hygienu, rozhodně to ale není něco, co by přispívalo ke zdraví pokožky.

Reklama

Časté čištění narušuje přirozený ochranný povlak kůže, které pak zároveň nezbývá příliš času na regeneraci. To může být problematické zejména u kovoobráběčů, jejichž už tak dost silně podrážděná kůže je navíc namáhána kontaktem s chladicími mazivy.

Každé další zatěžování už tak silně namáhané kůže, například kapalinami na bázi oleje, na ni má nepříznivý vliv. (Zdroj: Rhenus Lub)

Potenciální riziko kožních onemocnění a absencí, které z nich vyplývají, roste. Lepší jsou produkty šetrné ke kůži, které jen v minimální možné míře narušují povlak chránící kůži před kyselinami a zároveň mají preventivní účinek – tak jako chladicí maziva Rhenus Lub řady 700. Chladicí maziva mísitelná s vodou jsou maximálně šetrná ke kůži, a kromě toho vás přesvědčí i svou výkonností a cenou.

Reklama
Reklama

Aktivní ochrana kůže

Změna myšlení v naší branži je citelná. Zatímco účinná ochrana kůže hrála donedávna u mnoha vedoucích výroby jen podružnou roli, v současnosti povědomí o mazivech šetrných k pokožce roste. Hovoří o tom i Daniele Kleinmann, produktová manažerka pro chladicí maziva ve společnosti Rhenus Lub: „Stále více pracovníků odpovědných za výrobu se zajímá o to, jak lépe chránit zdraví kůže svých kolegů. Naše chladicí maziva mísitelná s vodou řady rhenus 700 jsou skvělý příspěvek pro každého, kdo chce aktivně zakročit proti rostoucímu namáhání kůže a zajistit svým pracovníkům zdravější kůži – navíc za příznivou cenu.“

Esem v rukávu je při tom všestrannost: Kromě široce uplatnitelných univerzálních produktů obsahuje řada rhenus 700 i speciální produkty pro broušení a pro náročné materiály, například hliníkové slitiny nebo zinek.

Daniele Kleinmann, vedoucí produktového managementu společnosti Rhenus Lub. (Zdroj: Rhenus Lub)

Šetrné ke kůži i peněžence

Produkty Rhenus Lub řady 700 kombinují všechno, co je zapotřebí k moderní ochraně kůže. Neobsahují aminy, a kůži tak zbavují menšího množství vlhkosti a tuku. Tím zmenšují škodlivé účinky. Řada rhenus 700 je navíc díky relativně nízkým hodnotám pH zvlášť šetrná k pokožce.

Reklama

A to se vyplatí: S cenově atraktivní řadou rhenus 700 je možná nejenom aktivní ochrana kůže. Díky menšímu namáhání pokožky lze minimalizovat také podráždění kůže, alergické reakce a nákladná následná onemocnění – to je ekonomicky důležitý faktor, protože podle zkoumání je asi třetina všech onemocnění kůže potvrzených jako nemoc z povolání vyvolána mazivy.

Řada rhenus 700 v kostce

 • rhenus FU 700:
  Výkonné chladicí mazivo, vhodné i pro použití s barevnými kovy;
 • rhenus FU 710:
  Univerzální chladicí mazivo, vhodné i pro broušení za podmínek, při nichž je kritická pěnivost;
 • rhenus FU 720:
  Univerzální chladicí mazivo, vhodné i pro měkkou vodu;
 • rhenus FU 725:
  Dlouhodobě stabilní univerzální chladicí mazivo;
 • rhenus FU 730:
  Vysoce výkonné chladicí mazivo, vhodné mimo jiné pro materiály choulostivé na vznik skvrn, jako jsou hliníkové slitiny a zinek.
Vydání #9
Kód článku: 210909
Datum: 15. 09. 2021
Rubrika: Produktový článek / Průmyslové kapaliny
Autor:
Související články
Špičkové duo pro broušení a frézování

Výroba ozubených kol a převodovek nepromíjí žádnou chybu: Každá vada snižuje výkonnost, každá nepřesnost na obrobku masivním způsobem negativně ovlivňuje spolehlivý přenos síly. Pro výrobní podniky je proto rozhodujícím krokem výběr správného chladicího maziva.

Olej, sprej, nebo pěna?

Klübersynth NH1 4-68 je sprej na pomezí oleje a pěny. Spojuje v sobě vynikající mazací vlastnosti syntetického oleje s výbornými adhezními vlastnostmi pěny. Sprej je určen pro mazání vřeten, otevřených převodů, závěsů, kluzných vedení a řetězů (délky 3 až 5 metrů), ale hodí se pro celé spektrum aplikací, kde nabídne kombinaci nejlepších vlastností oleje a pěny. Produkt je registrovaný u NSF pro kategorii H1, je tedy možné jeho použití i v potravinářském průmyslu.

Veletrh obrábění v novém pojetí

Máme za sebou (doufejme) vynucené období veletržního půstu. Mezi průkopníky, kteří se v oblasti strojírenství rozhodli nepříjemnou realitu téměř roku a půl změnit, patří společnost Ceratizit, která se svými partnery uspořádala v technickém centru třídenní akci nazvanou Veletrh obrábění. Pojďme se podívat, jak to zde vypadalo.

Související články
Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Přidaná hodnota v technologii obrábění

V tomto příspěvku bych se rád vrátil ke své návštěvě japonské firmy Kyocera. V jednom z mých minulých textů (viz www.mmspektrum.com/170111) jsem představil unikátní systém řízení pomocí takzvaných améb, který vyvinul zakladatel firmy Kyocera Dr. Kazuo Inamori. Díky tomuto systému a japonské píli a umu se firma dostala na světovou špičku v řadě oborů. Na základě osobních zkušeností pak mohu prohlásit, že to platí také pro divizi řezných nástrojů. Například rychloposuvové frézy Kyocera vysoce překračují produktivitu, která je u nás i v Evropě standardní.

Sloupcové olejoznaky do náročných podmínek

Přestože výrobce Elesa+Ganter nabízí již velmi široké portfolio součástí, nepřetržitě pracuje na vývoji produktových inovací i zcela nových modelů s cílem maximálně vyhovět uživateli. To vše samozřejmě se znalostí koncových aplikací, pro něž jsou součásti vyvíjeny.

Prediktivní údržba 4.0

Smyslem prediktivní údržby je předpovědět stav výrobních zařízení a odhalit potenciální poruchu. Prediktivní údržba rozšiřuje běžné monitorování stavu o pohled do budoucnosti strojů a nabízí tak možnosti, jak zvýšit efektivitu a snížit celkové provozní náklady. Digitalizace přináší nové možnosti řešení servisní údržby.

Inovační vouchery k užitku všech

Jihomoravské inovační centrum (JIC) se zaměřuje na podporu inovačního podnikání a komerčního využití výzkumu a vývoje. JIC zprostředkovává propojení univerzit a vědecko-výzkumných institucí s podnikatelskou sférou, s cílem maximalizovat přínos výzkumu a vývoje na regionální a národní úrovni.

Chladicí mazivo pro náročné materiály

Speciálně pro proměnlivé podmínky obrábění a náročné materiály bylo vyrobeno chladicí mazivo rhenus TU 446. Tento inovativní produkt společnosti Rhenus Lub neobsahuje žádné nebezpečí a uživatelům umožňuje snadnou údržbu.

Chladicí mazivo které vydrží

Ve znamení perfektní funkčnosti bylo vyvinuto inovativní chladicí mazivo Mönchengladbach, August 2019 – rhenus TS 440. Díky nové koncepci dlouhodobé stability na základě nejmodernější technologie chladicích maziv je mazivo mimořádně odolné, absolutně nenáročné na údržbu a jednoduchá manipulace s ním usnadňuje práci.

Chladicí mazivo, které vydrží

Nově vyvinutý odolný výrobek společnosti Rhenus Lub – rhenus TS 440 – usnadňuje uživatelům život.

Seminář průmyslového čištění

Odborné semináře průmyslového čištění poskytují odborníkům, provozním specialistům, technikům i řídicím pracovníkům českých a slovenských strojírenských firem prostor k seznámení s aktuálními světovými trendy.

Chlazení a mazání kompresorů

V kompresorech se běžně používají chladiva spolu s mazivy. Aby kombinace těchto dvou složek dobře fungovala, je potřeba zvolit vhodné mazivo. Výrobci maziv reagují na změny v legislativě EU o využívání freonů jako chladiva v kompresorech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit