Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Čištění upínacích kuželů nástrojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Pravidelné čištění upínacích kuželů nástrojů přispívá k bezporuchovému a přesnému obrábění a zvyšuje životnost jak nástrojů, tak i vřeten obráběcích strojů. Čištění před upnutím nástroje do vřetena stroje zvyšuje přesnost a spolehlivost upnutí nástroje. To vede mimo jiné ke snížení obvodového házení nástrojů a z toho plynoucí lepší kvality obrobené plochy a zvýšení trvanlivosti ostří nástroje. Čištění upínacího kužele po vyjmutí z vřetena stroje odstraní z povrchu jednak chladicí emulzi, která by mohla při delším skladování zatvrdnout, a jednak také případné třísky, které by se mohly při dalším upnutí nástroje dostat mezi dosedací plochy a tím poškodit upínací systém a snížit přesnost obráběcího procesu.

Stolní přístroj RoWi. Po vložení upínače je zahájeno čištění po dobu jedné minuty. (Zdroj: Kelch)

Přístroj pro čištění upínacích kuželů řezných nástrojů

Výrobce nástrojových systémů Kelch uvedl na trh modernizovaný přístroj RoWi pro čištění upínacích kuželů řezných nástrojů. RoWi čistí rychle a spolehlivě i silně znečištěné nástroje před použitím i po použití v obráběcím stroji. Nově je zařízení vybaveno spínacími hodinami pro nastavení doby čištění. Obsluha se tak může již během procesu věnovat dalším činnostem. Čisticí nástavce jsou k dispozici pro všechny běžné velikosti kuželů v provedení HSK, PSC a SK. 


Pro spolehlivé odstranění nečistot jsou používány výhradně brusné štětiny. (Zdroj: Kelch)

Šetrné čištění

Přístroj RoWi se vyznačuje ergonomickým designem, který umožňuje bezpečnou a snadnou manipulaci. Skládá se z pohonné jednotky s motorem na střídavý proud pro cca 65 otáček za minutu a různých čisticích nástavců vždy se třemi kartáči pro různé velikosti kuželů. Jako čisticí štětiny se v přístroji RoWi používají výlučně brousicí štětiny, které spolehlivě odstraní nečistoty, ovšem v žádném případě nezpůsobují mechanický otěr vlastního kužele. Nový časový spínač je integrován přímo do základního tělesa přístroje. Po nasazení kužele čistí stroj automaticky po dobu jedné minuty tak, aby mohla obsluha již během této doby připravit další pracovní operaci. I při častém používání šetří RoWi cenný pracovní čas. S výjimkou příležitostného vyprázdnění částic nečistot nebo výměny kartáčů je systém bezúdržbový a odolný vůči rzi i chladicím a mazacím kapalinám, takže po použití nejsou potřebná žádná další opatření. Přístroj RoWi se může provozovat podle stupně znečištění s vhodným čisticím prostředkem Reflu nebo bez něj. Reflu je k dispozici stejně jako náhradní kartáče ve standardním sortimentu společnosti Kelch. Standardní sortiment obsahuje také vyměnitelné čisticí nástavce pro kužely HSK ve velikostech 32 až 100, PSC ve velikostech 40 až 100 a SK ve velikostech 30 až 50. Další velikosti jsou k dispozici na vyžádání.


Standardní sortiment obsahuje výměnné čisticí adaptéry pro HSK kužely velikosti 32–100, PSC kužely velikosti 40–100 a pro SK kužely velikosti 30–50. (Zdroj: Kelch)

Pohonná jednotka ve dvou variantách

Jako přenosný stolní systém lze přístroj RoWi umístit libovolně na kterémkoli pracovišti, je potřebná pouze zásuvka 220 V. Tvarově integrované rukojeti umožňují bezpečnou a snadnou manipulaci s přístrojem. Alternativně společnost Kelch nabízí čisticí jednotku RoWi také uzpůsobenou pro přímou integraci do obráběcího stroje. Tam se RoWi umístí vedle zásobníku nástrojů. Tak může stroj nástrojový upínací kužel před použitím automaticky očistit a po použití opět spustit čištění. Tím je kužel připraven perfektně pro další použití a zaručuje bezvadné pracovní výsledky. Integrace do obráběcího stroje je řešena vždy individuálně přímo s jeho výrobcem.


Produktové video

BTS Technik

www.btstechnik.cz

www.kelch.de

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: