Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Flexibilita, optimalizace, inovace - trend dnešní doby
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Flexibilita, optimalizace, inovace - trend dnešní doby

Dnešní doba si žádá rychlé, přesné a co nejvíce efektivní řešení. V průmyslové výrobě toto platí dvojnásob. Průmyslové roboty byly dříve používány zejména pro automobilový průmysl, a to díky efektivitě, kterou do výroby přinášejí. V dnešní době roboty nacházejí místo v mnoha dalších odvětvích. Společně s roboty do výroby pronikají také řešení, která umožňují efektivnější práci v mnoha dalších odvětvích a odděleních – například logistice.

Společnost Comau uvedla na trh Agile 1500, plně automatický vedený vůz, který pomáhá optimalizovat logistické toky a podporuje přizpůsobenou a efektivní výrobu při zachování produktivity celé výrobní linky. Vůz Agile je modulární a zcela rekonfigurovatelný, dokáže přepravit až 1 500 kg, což napomáhá výrobě just-in-time a just-in-sequence. Je také dostatečně přizpůsobitelný, aby mohl být nasazen v celé řadě výrobních a nevýrobních scénářů. Mezi jeho hlavní výhody patří modularita systému a plná kompatibilita s ostatními AGV, které fungují na platformě Kollmorgen. Dále vyniká intuitivním programováním, plnou konektivitou s faktory 4.0, minimální údržbou, zdokonalenou bezpečností a ergonomií v porovnání s tradičním konceptem. Tento vůz je také kolaborativní, což společně se všemi výše zmíněnými faktory pomáhá továrnám pracovat efektivněji.
 


Agile 1500 od společnosti Comau je plně automatický vedený vůz, který pomáhá optimalizovat logistické toky.

 

Spolupráce stroje s člověkem

AGV 1500 patří do skupiny kolaborativních zařízení, která vedou na cestě k Průmyslu 4.0. Automatizací se během let zlepšily pracovní podmínky, umožnila lidem zbavit se těžkých, únavných a nebezpečných úkolů a povýšila jejich pozici v procesu, to vše spolu se zvýšením efektivnosti, produktivity a kvality konečného výsledku. Dnes lze dosáhnout stejného stupně zlepšení díky těsné a přímé spolupráci mezi člověkem a strojem. Společnost Comau proto vyvíjí stroje jako AGV, kolaborativní roboty Aura, laserové zdroje Lhyte a další, které spolupracují s člověkem a neomezují se jen na obslužnou robotiku. I nadále však celá rodina Comau robotů zaujímá důležité postavení ve výrobních podnicích.

Roboty vhodné do výroby

Malé roboty se stávají stále častěji poptávaným zbožím. Společnost Comau na tuto potřebu reagovala a minulý rok na MSV v Brně představila robot Racer5. Comau roboty Racer5-0.63 a Racer5-0.80 jsou ideálním nástrojem pro rychlé aplikace v omezeném prostoru, a to včetně manipulace, montáže, obsluhy a úkonů pick&place.

Oba roboty řídí kontrolér R1C namontovaný na 19" liště, kterou lze integrovat do řídicí jednotky pro obsluhu celé linky. Roboty se dodávají i ve verzi openROBOTICS pro přímé zabudování do stávajícího automatizovaného stroje/linky řízené technologií B&R. Roboty stojí na technologické platformě Racer3, takže nabízejí různá řešení sdílející s původním modelem komponenty a díly v rámci strategie zaměřené na rozšíření integrovaného dosahu a nosnosti robotů. Racer5-0.63 se vyznačuje dosahem 630 mm a nosností 5 kg. Racer5-0.80 je rovněž zkonstruován pro nosnost 5 kg, ale dosah byl prodloužen na 809 mm. Všechny ostatní vlastnosti robotu Racer3 jsou stejné, včetně odvětví a aplikací, pro které je vhodný: manipulace, montáž a pick&place.

Comau
Umístění na MSV: pavilon G2, stánek 1

Kristýna Jamnická

kristyna.jamnicka@external.comau.com

//www.comau.com/cz

 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: