Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Flexibilita při superfinišování obrobků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Flexibilita při superfinišování obrobků

Superfinišovací stroje LeanCostMachine a CenFlex 1 od firmy Supfina nabízejí rychlost, přesnost a hospodárnost při dokončování povrchu obrobků.

Firma Supfina pokračuje ve své koncepci a díky novým inovacím nabízí zákazníkům technologii superfinišování s mimořádnými výsledky. Firmu na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

LeanCostMaschine

Pro různé případy aplikací, zejména v malých a středních výrobních sériích, nabízí firma Supfina osvědčenou koncepci stroje „Lean Cost Maschine“ (LCM). Při superfinišování vzniká otěr, který je odváděn z nástroje a obrobku pomocí finišovacího oleje nebo speciální emulze. Hospodárné a ekologické zpracování tohoto chladicího a mazacího prostředku je důležitou součástí celého výrobního procesu. Firma Supfina proto nabízí novou efektivnější filtrační jednotku. Umístění filtrační nádrže je vyřešeno přímo pod strojem a společně s velkým objemem cca 150 litrů je tak zajištěna i maximální flexibilita při zachování minimálního prostoru nutného pro instalaci stroje.


Příklad konfigurace stroje LeanCostMachine

Ovládací panel je přehledný, ergonomický a umožňuje jednoduchou obsluhu všech funkcí stroje. Optimalizovaný podstavec usnadňuje umístění stroje a integraci do stávajícího výrobního prostředí.

Stroj může být uzpůsoben podle potřeb obrábění pomocí hotových modulů. Ty jsou umístěny ve stroji buď pevně, nebo jsou ručně přestavitelné, popř. NC řízené. Ve stroji může být umístěno a použito současně až šest vestavných agregátů pro finišování pomocí pásu nebo kamene, kartáčování nebo leštění. Díky jedinečné konstrukci mohou být všechny moduly integrovány do stroje bez dalších nákladů.


Vestavný agregát pro finišování pomocí kamene

Díly určené k obrábění mohou být zakládány ručně nebo pomocí podavače shora, zepředu nebo ze strany stroje. Cílená standardizace všech konstrukčních celků zajišťuje krátké dodací termíny, jednoduché možnosti rozšíření a vysokou kvalitu zpracování. Supfina LeanCostMachine tak představuje i do budoucna cenově příznivý a flexibilní stroj.


Stroj LeanCostMachine umožňuje flexibilní nasazení v malých a středních sériích.


Inovativní design stroje CenFlex 1

CenFlex 1

CenFlex 1 je flexibilní stroj pro dokončovací obrábění pomocí superfinišovacího pásu používaný především pro automobilové komponenty, jako jsou klikové hřídele, vačkové hřídele a součásti převodovek, které tak dosahují vysoce efektivních a přesných povrchů. Provedení tohoto špičkového modelu stroje je působivé. Měření přítlačné síly obráběcích čelistí zajišťuje mnohem větší procesní spolehlivost. Superfinišovací jednotka se zdvihovým ložem a s aktivním vyrovnáním aktuálně se vyskytujících sil nebo dokončování struktury povrchu pomocí piezoelektrické techniky s optimalizací tribologických vlastností představují technologické přednosti. Díky nim jsou výsledky i kvalita povrchu ještě dále vylepšeny. Série těchto strojů se také vyznačuje vysokou flexibilitou a hospodárnou výrobou. Toho je dosahováno především díky NC řízenému nastavení zdvihu, nastavení vzdálenosti hrotů a nastavení míry úběru u všech superfinišovacích jednotek, jednoduchou výměnou obráběcích čelistí, jakož i rychlovýměnným systémem hrotů a unašečů.


Příklad superfinišování klikové hřídele na stroji CenFlex 1


Stroj CenFlex 1 je využíván pro superfinišování komponent v automobilovém průmyslu.

Přednosti stroje CenFlex 1:

  • až 15 superfinišovacích jednotek v jednom nebo postupném obrábění (pomocí CNC programu);
  • automatické přestavení na požadované rozměry u všech superfinišovacích jednotek při změně dílu;
  • obrábění různých typů hřídelí (např. klikových a vačkových) na jednom stroji;
  • hospodárné přestavení stroje na nový obrobek;
  • jednoduchá výměna obráběcích čelistí, použití „měkkých“ a „tvrdých“ čelistí;
  • zakládání obrobku ruční nebo pomocí zakladače, se zdvihovým nebo výkyvným paletovým systémem.


SK Technik

Luděk Dvořák

ludek.dvorak@sktechnik.cz

www.sktechnik.cz

 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: