Témata
Reklama

Jak se stát poslem britské vědy ve střední Evropě

„Pracuji pro britské Ministerstvo zahraničí, ale v České republice, takže propojuji svou rodnou zemi se zemí, kterou mám rád a kde jsem studoval.“ To jsou slova Ing. Otakara Fojta, který je, jakožto vědecký diplomat, zaměstnancem britského Ministerstva zahraničí.

Když jsem začala připravovat tento článek, netušila jsem, že existuje pracovní pozice „vědecký diplomat“. Přitom je zřejmé, že podobní lidé mohou přinášet pro uplatnění našich znalostí a schopností v zahraničí a jejich propojení s cizím know-how více než politici či „běžní“ byznysmeni. Jak se ale člověk vlastně k takovému povolání dostane, co má vystudovat a kam pokračovat? Univerzální návod jistě neexistuje, ale životním příběhem Otakara Fojta se lze bezesporu inspirovat.

Chodil jsem na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Brně,“ vzpomíná Ing. Fojt. „Z elektroprůmyslovky se ale dalo jen těžko odejít studovat vysokou školu zcela jiného směru, a tak volba byla snadná – Fakulta elektrotechniky brněnského VUT. Konkrétně šlo o Biomedicínské inženýrství, které mě zaujalo jako hraniční obor mezi medicínou, přístrojovým vybavením a IT.“

Studium na této univerzitě, kromě skutečně velkého množství znalostí, naučilo Otakara Fojta podle jeho vlastních slov jednu podstatnou věc – samostatně myslet. Odlišovat podstatné věci od těch nepodstatných, dokázat se zaměřit na detail, a přitom neztrácet celkový přehled…

„Učilo mě mnoho výborných profesorů a měl jsem štěstí na dobré spolužáky,“ oceňuje s odstupem času. „Pro další profesní cestu mě však ovlivnilo více lidí. Rodiče, spolužáci, profesoři z katedry biomedicínského inženýrství… Ale především profesor Jiří Holčík, můj školitel, který mě směřoval k novým metodám nelineární dynamiky a nabádal k jejich uplatnění na biomedicínská data. A hodně mi samozřejmě dal výzkum v rámci mého Ph.D. na Oxfordské univerzitě a průmyslový výzkum na univerzitě v Yorku.“

Reklama
Reklama
Reklama
„Biomedicínské inženýrství na VUT mě zaujalo jako hraniční obor mezi medicínou, přístrojovým vybavením a IT,“ říká Otakar Fojt

Pestrá směs lidí, témat i názorů

Naše – především technické – školství má tradičně dobrou pověst, ale srovnání máme zpravidla jen s těmi nám geograficky nejbližšími zeměmi. Vzhledem k tomu, že Otakar Fojt do hloubky poznal jak naše školství, tak i to v Británii, může tyto dva školské systémy dobře srovnávat. „V britském systému kolejí jsou spolu promícháni studenti všech oborů a naše pravidelná setkávání a diskuze mě neuvěřitelně obohatily a stimulovaly. A zároveň mě nutily vysvětlovat to, co dělám, ostatním lidem z naprosto jiných specializací – od astrofyziky po ošetřovatelství a latiníky.“

Na co by se podle Otakara Fojta měli lidé během studia soustředit, a čeho naopak vyvarovat, jestliže chtějí mít v budoucnu podobný úspěch, ať už v Česku, nebo v zahraničí? Univerzální rada z pohledu britského vědeckého diplomata neexistuje. Říká: „Kdybych mohl poradit sám sobě před nějakými 28 lety, asi bych se chtěl dříve specializovat, neplýtvat čas na nepodstatné věci. A především, dostat se k těm nejlepším odborníkům na světě, protože od těch bych se mohl naučit nejvíc.“

Poučení není nikdy dost

Jako vědecký diplomat má Otakar Fojt možnost srovnávat „z první ruky“ nejen školství, ale pochopitelně i úroveň podnikání v obou zemích. Úspěšné a neúspěšné podniky jsou však podle něj u nás i v zahraničí. Navíc řada podniků v ČR má zahraniční vlastníky, a jsou vlastně zahraničními. Říká, že rozdělení na „náš“ a „zahraniční“ v dnešní době globalizace přestává dávat smysl.

Úspěšné podniky u nás i v zahraničí mají vizi, jasné cíle a dokáží se přizpůsobovat rychle se měnícím podmínkám. A přeji si, aby takových podniků bylo všude co nejvíc,“ říká a dodává: „V Cambridge mě zaujala přednáška Berta Twaalfhovena. Byla na téma, jak za posledních 48 let podnikání přišel o svých 55 miliónů dolarů v 17 z 51 start-upů. Tenhle úspěšný podnikatel se neváhal podělit nejen o své zkušenosti ze všeho, co udělal dobře, ale i z toho, co udělal špatně a kde bychom si měli dát pozor. Takových přednášek a poučení není nikdy dost.“

Otakar Fojt do hloubky poznal jak naše školství, tak i to v Británii.

Fyzická vzdálenost není překážkou

Jak už z názvu jeho pozice vyplývá, Otakar Fojt nepracuje pro firmu, ale pro britské Ministerstvo zahraničí. V Science and Innovation Network, kde působí, pracuje celkem kolem stovky vědeckých diplomatů umístěných ve 34 zemích světa. Vzájemným propojením všichni sdílejí znalosti o vědě a inovacích ve všech významných vědeckých částech světa. Dnes už je podle něj naprosto jedno, kde se fyzicky nacházíte, důležité jsou komunikační dovednosti a oborové znalosti.

„V rámci virtuálního prostředí a dnešních možností komunikace není fyzická vzdálenost na překážku,“ konstatuje Fojt. „Přesto považuji osobní setkání za důležitá a snažím se s ostatními kolegy setkávat co nejčastěji. Snažím se také propojit a vyvážit čas pro pracovní i rodinný život. Pomáhá mi, že věda a práce s talentovanými lidmi mě opravdu baví a že svou práci mohu dělat všude. Pochopitelně využívám i možností práce z domova.“

Otakar Fojt zatím žije v České republice, a jak sám říká, chce zde žít i nadále, protože naše země je krásná, od šumavských lesů až po vinice jižní Moravy. A také chce zůstat vědeckým diplomatem.

Současná práce a výzvy, které jsou přede mnou, jsou natolik zajímavé a inspirující, že se otázkami další profesní cesty nezabývám. Ale zcela jistě bych se chtěl i nadále věnovat oblastem mezinárodní vědy a výzkumu, jejich propojení s praktickým využitím a uplatněním ve společnosti. Spojené království opouští Evropskou unii, ale ne Evropu, a mým hlavním úkolem je posílit vědeckou a inovační spolupráci britských vědeckých týmů v tomto regionu a dohodnout se na co nejlepší budoucí vědecké a inovační spolupráci po brexitu. Naši již dnes intenzivní spolupráci chceme ještě dále posílit.“

V sedmém rámcovém programu spolupracovaly české a britské vědecké týmy na 708 společných projektech. Více než 1 500 českých studentů studuje na britských vysokých školách a v loňském roce studovalo české vysoké školy 622 Britů.

Z BRNA DO OXFORDU A ZPĚT

Po absolvování brněnské VUT pracoval Ing. Otakar Fojt v aplikovaném výzkumu na Univerzitě v Yorku, poté vedl malou technologickou firmu v Brně a nyní je již téměř 15 let vědeckým diplomatem britské Science and Innovation Network. Během Ph.D. studia jej náhoda přivedla k žádosti o britské Chevening stipendium do Merton College Oxfordské univerzity. Stipendium získal a po dokončení Ph.D. studia se mu otevřely dveře do celého světa. Do současné pozice vědeckého diplomata se dostal otevřeným výběrovým řízením. V roce 2003 už bylo jasné, že Česká republika vstoupí do Evropské unie, a protože česká věda byla z nově vstupujících zemí na velmi dobré úrovni, tehdejší ministr pro vědu, Lord Sainsbury, se rozhodl vytvořit novou pozici vědeckého diplomata právě v Praze. V této práci spojil Ing. Fojt znalost českého i britského vědeckého a vysokoškolského prostředí. Dnes zde zastává funkci regionálního ředitele zodpovědného za osm zemí střední a východní Evropy a britskou spolupráci ve vědě a inovacích v tomto regionu.

Hana Janišová

hana.janisova@mmspektrum.com

Reklama
Související články
Technická soutěž EBEC 2020

Již po dvanácté proběhne na VUT v Brně lokální kolo soutěže EBEC (European BEST Engineering Competition). Ta se pyšní statusem největší soutěže pro studenty technických vysokých škol v Evropě. Soutěží se na lokální, regionální a celoevropské úrovni. Letošní finále se uskuteční ve Varšavě.

Elektromobilita pro energetickou nezávislost

Téměř veškeré hlavní fosilní zdroje energie planety – ropa nebo uhlí, se nacházejí v nějak problematických oblastech, ať už místem, nebo politicky, či ekonomicky, a závislost na nich je snadno zneužitelná. Proto je snaha o energetickou samostatnost tak strategicky důležitá pro celou Evropu.

Jak vytvořit draka

Už několikrát jsme v našem časopise představili formule, které jsou dílem studentů českých technických univerzit. Mezi nimi rozhodně nesmí chybět ta, která spatřila světlo světa na VUT v Brně – dravý i elegantní Dragon 9.

Související články
Studentská formule pro světové autodromy

Ve středu 22. května letošního roku se mohli příznivci rychlých aut zúčastnit slavnostního odhalení formule Vector 05, kterou sestavili studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava. Cílem studentského týmu Formula TU Ostrava bylo postavit již pátý monopost konkurenceschopného závodního vozidla kategorie pro spalovací motory a získat zkušenosti ve využití standardních a nestandardních technologií, a samozřejmě vyhrát na mezinárodních závodech Formula Student.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
České a slovenské odborné školství

Přinášíme vám pohled na problematiku školství a jeho vliv na tvorbu vyspělé ekonomiky očima dvou odborníků - slovenského výzkumného pracovníka a podnikatele prof. Milana Gregora a podnikatele a neústupného reformátora českého školství ing. Jiřího Rosenfelda. S oběma dotyčnými jsme v předchozích vydáních realizovali profilové rozhovory mapující jejich dosavadní profesní příběh. Oblast školství jsme z nich vyjmuli pro tento komplexní pohled, který ve společném regionálním kontextu spatřujeme za velmi poučný a inspirující. Názory vycházejí a jsou opřeny o bohaté zkušenosti jejich působení jak na akademické půdě, tak i v byznyse.

Firmy oceňují studentskou mezioborovou spolupráci

Už po patnácté se na Západočeské univerzitě v Plzni uskutečnil ojedinělý výukový projekt DESING, v němž studenti z několika zdejších fakult pracují v multioborových týmech na tématech zadaných průmyslovými podniky. Vyvrcholením jeho, již 15. ročníku, byl jubilejní 10. mezinárodní workshop, který proběhl začátkem dubna ve Vědeckotechnickém parku Plzeň. Čtyři nejúspěšnější plzeňské a dva bavorské studentské týmy tu v anglicky vedených prezentacích představily návrhy svých technických produktů.

Česko a Sasko společně pro plasty

Pracovní skupina zabývající se technologiemi plastů a vláknových kompozitů se na Vysoké škole v Žitavě/Zhořelci (Hochschule Zittau/Görlitz) začala postupně ustavovat v zimním semestru roku 2015.

Česko-francouzskou cestou vzhůru

Kombinace magisterského titulu z oboru Industrial Engineering na VUT a inženýrského diplomu ze školy Arts et Métiers – to je dokonalý startovní můstek pro uplatnění ve špičkových zahraničních firmách. Pro brněnskou rodačku Pavlínu Trubačovou to byl začátek profesní cesty do CERNu.

Český manažer, technolog i dobrodruh

Jan Jakoubek je poměrně netypickým příkladem člověka, kterého lze s jistou nadsázkou nazvat „self made man“. A to i přesto, že jeho kariéru spoluutvářely i odborné školy a univerzity, včetně pražské ČVUT.

Český mozek pro světové vozy

Rozhodnete-li se pořídit si nový vůz, pravděpodobně nebudete znát člověka, který rozhodl o konkrétním dílu, jež bude součástí automobilu. Pokud však tím vozem bude Škodovka, pak je velmi pravděpodobné, že mužem, který o mnohém ve vašem voze rozhodoval, je Ing. Radek Urbiš, PhD., MBA.

České vize pro evropské plastikářství

Od raného mládí to šluknovského rodáka Zdeňka Rybczuka táhlo ke strojařině. Navzdory tomu je dnes vrcholovým manažerem v oblasti plastikářství – konkrétně působí ve firmě Coveris Rigid Zell Deutschland na pozici ředitele výroby a obchodu. Jaká byla jeho životní cesta a jak se stalo, že „konvertoval“ od kovů k plastům?

Světový design s českými kořeny

„Kolikrát jste se snažili otevřít dveře na špatnou stranu? Mně se to stává neustále,“ říká známá designérka, působící momentálně v Mnichově, Charlota Blunárová.

Výzkum, vývoj, simulace - z Čech až na konec světa

„Všeobecný přehled je vlastně to nejlepší, co styl vysokoškolského vzdělání v Česku mladým lidem dává. Ještě zlepšit jazyky a máme – s malou nadsázkou řečeno – celou Evropu v hrsti.“ To jsou slova Ing. Jakuba Jelínka, vedoucího Střediska virtuálních simulací v německé společnosti TÜV SÜD Czech, které se věnuje nejen zkušebnictví a testování.

Odborníci na 3D nerostou na stromech

Možnosti využití 3D modelování a 3D tisku existují snad ve všech oblastech průmyslové výroby. Ale aby bylo možné je v potřebném rozsahu skutečně využívat, musí existovat lidé, kteří s nimi umí dokonale pracovat. Proto jsou 3D modelování a 3D tisk zařazeny do výuky většiny (nejen) středních průmyslových škol. Ovšem – když dva dělají totéž, nebývá to totéž…

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit