Témata
Reklama

Jak se žije v nejmenší české automobilce

13. 10. 2004

"Kouzlo je v tom, že nechceme sklouznout do šedi průměru," říká v rozhovoru konstruktér a výrobce automobilů Gordon ing. Vladimír Friml.

Shodou okolností jsem měl nedávno příležitost seznámit se s poněkud výjimečným automobilem značky Gordon. Jde o otevřený vůz s karoserií, jejíž tvary jsou odvozeny od předválečné aerovky. A protože jsem věděl, že za jeho vznikem stojí ing. Vladimír Friml, můj někdejší kolega ze studií na ČVUT, vydal jsem se za ním do jeho plzeňské firmy, abych zjistil něco bližšího.
Reklama
Reklama
Reklama

MM: Můžeš nejprve říct něco o tom, jak vznikl automobil Gordon?

V. Friml: Ohledně gordona to bylo asi tak, že jsem byl kolem roku 1995 osloven podnikateli z Prahy, kteří měli zájem vyrábět nějaká auta. Nejednalo se vyloženě o repliky, ale o auta s nějakou zajímavou karoserií... Napadlo je, že by mohly mít tvar předválečných amerických vozů. Byla to v podstatě náhoda, že jsme se sešli. Tehdy mi vnukli myšlenku, kterou jsem už ale realizoval v další firmě - Gordon Cars. Zde jsme se společníkem vyrobili první sérii vozů, ale pak jsme se kvůli neshodám museli rozejít. Nakonec byla výroba přenesena do mé firmy Auto Projekt Centrum, s. r. o., kterou jsem měl původně založenou jako konstrukční kancelář.
První gordon byl dokončen na Vánoce roku 1996 ve firmě Gordon Cars v Rokycanech. Do konce roku 1998 jsme vyrobili 8 vozů, dalších 8 bylo vyrobeno už v mé firmě. Celkem tedy bylo dokončeno 16 vozů včetně prototypu a všechny jsou prodány. Většina jich je v České republice, jeden byl prodán do Spojených arabských emirátů, jeden máme v Kuvajtu, další vůz je v Německu, jeden na Slovensku, jeden v Moskvě a zbytek vozů je v Čechách. Existuje Gordon club, který se schází. Většina původních majitelů gordony stále má, pouze asi ve třech případech se stalo, že vůz prodali dalším nadšencům, kteří jej dnes opečovávají.

MM: Kdo jsou zákazníci, kteří si gordona kupují?

V. Friml: Spektrum zákazníků je velice různorodé. Jeden vůz například patří podnikateli, jehož společník si koupil BMW, zatímco on si koupil gordona a běžně ho používá. Jel s ním třeba se svou paní na dovolenou do Francie na Riviéru či do Chorvatska do Splitu. Je s ním spokojen, je to součást jeho image a naprosto si na něj nestěžuje. Někdo má limuzínu BMW, on má v podobné ceně gordona. Mezi zákazníky jsou i menší podnikatelé, nejsou to businessmani, ale lidé, kteří k tomu autu mají vyloženě vztah a postupně si na něj našetřili. Nadá se říci, že by šlo o nějaké zbohatlíky. Gordona jsme původně zamýšleli jako třetí auto do rodiny, ale řada jich ho má jako druhé auto, na léto...

MM: Jakým způsobem jste vůz konstruovali?

V. Friml: Většina konstrukčních prací byla provedena od začátku, s využitím počítačů včetně potřebných výpočtů, rozhodně jsme nic neošidili. Tehdy to dělali tři konstruktéři, v současné době mám konstruktéry dva. Při konstrukci se snažíme uspořit otrockou práci. Prostě ji neděláme. Máme dostatek zkušeností například z výzkumného ústavu, kde jsem dříve pracoval, ale i z velkého autoprůmyslu, protože sledujeme, jak se věci dělají, a určitými řešeními se můžeme inspirovat a aplikovat je na malosériové výrobky. Pokud chceme dělat takovéto projekty, kouzlo je v tom, že projektujeme do fáze nezbytně nutné a neděláme zbytečné operace jako většina firem. Pracujeme velice efektivně. V takhle malé firmě to ani jinak nejde.

MM: Jak probíhá homologace?

V. Friml: Homologace se původně dělala podle předpisů EHK. Nyní, po vstupu do Unie, se musíme přizpůsobovat směrnicím EU. Většina metodik je ale společná, takže homologace nám budou uznávány. V současné době nám homologace končí, neboť začaly platit nové emisní normy - místo EURO 3 bude od roku 2005 platit EURO 4. To pro nás znamená nahradit stávající pohonný agregát. Bude to opět Ford, ale tentokrát šestiválec. Tím současně míříme do vyšší kategorie, neboť při ceně vozu se stávající čtyřválec mohl někomu zdát nedostatečný - ani ne snad z hlediska výkonu, ale z hlediska image toho auta. V návaznosti na zástavbu nového motoru musíme rehomologovat odhlučnění, emise, odrušení. Jelikož motor má jinou hmotnost, je třeba předělat brzdy. Není to malý objem prací. Když je vše připraveno, přistavíme vozidlo do příslušného zkušebního ústavu, kde proběhnou zkoušky, a potom se na ministerstvu dopravy ucházíme o přidělení schválení k provozu. To nám minule bylo bez problémů vystaveno a podobný postup předpokládáme i nyní.

MM: Co na gordonovi vyrábíte sami a které práce zadáváte?

V. Friml: Kooperujeme s řadou firem, i díly karoserie děláme externě. V naší dílně probíhá montáž a svařovací práce na dílech podvozku. Obrábění zadáváme externě. Součástí vozidla je hliníkový rám, jejž také děláme v kooperaci. U nové série zvažujeme, že si jej budeme dělat sami, protože svařování hliníku jsme zvládli. Zase to chce trochu investic do technologií, uvidíme...

MM: Kolik vozů byste chtěli dál vyrábět?

V. Friml: Očekáváme další rozjezd. Máme výhradního zástupce, který se stará o marketing. My jsme v pozici výrobce a vývojového pracoviště pro další odvozené varianty. To auto by však mělo nadále zůstat exkluzivní, výroba by proto neměla překročit kolem 50 vozů do roka. Ale předpokládám, že by jich mohlo být tak mezi 10 až 30 ročně, což považuji za optimální. Současně se musím starat o rozvoj společnosti, do níž jsem investoval. Mám i určité nabídky, ovšem po zkušenostech z minulosti, kdy jsem ne moc dobře volil společníky, zvažuji nyní nabídku ze zahraničí. Podnikatelský život v České republice není nic jednoduchého, a to je špatně. Je otázka, zda makroekonomicky je to nastavené dobře, ale každopádně etika v podnikání je lidem často zcela cizí.

MM: Kromě gordonů máte ale i další pracovní náplň...

V. Friml: Jako konstrukční kancelář jsme nyní pracovali pro firmu DI-Elcom. Na základě jejího zadání jsme realizovali projekční a konstrukční práce na vozidle Minimobil s hybridním pohonem a zajišťovali jsme stavbu makety a tří prototypů. Tato práce je nyní před dokončením. Potom bych chtěl realizovat vlastní projekt městského vozidla pro tělesně postižené. Mám již domluveného výrobce, takže výroba by probíhala externě, my bychom byli nositeli know-how, marketing by se dělal společně. Na tomto projektu jsme již začali pracovat, máme dokončený předprojekt a vytipované komponenty. Následně budeme návrh rozkreslovat a přikročíme ke stavbě prototypu. Jednalo by se o malosériovou výrobu mezi 50 až 100 vozy ročně. První vozidlo by mohlo být vyrobeno a schváleno asi během jednoho roku. Určité zkušenosti máme z předchozího projektu, takže nejdeme na nejistou půdu.
Kromě jiného jsme například pracovali také pro Škodu Dopravní techniku na modernizaci tramvaje Astra, konkrétně předního a zadního panelu karoserie. Na dílně pak máme práci pro německé firmy: renovujeme veterány a opravujeme exotické sportovní vozy, případně děláme repliky. To je naše přidružená činnost, spíše pro zpestření. Základním nosným programem zůstává vůz Gordon a byli bychom rádi, kdyby se podobně závažným programem stal i projekt městského vozidla pro tělesně postižené.

MM: Má gordon něco společného s aerovkou?

V. Friml: My máme auto starých tvarů, ale plně moderní s hliníkovým rámem, ocelovými pomocnými rámy vpředu a vzadu, karoserie je kombinovaná z kompozitu s plechovými odnímatelnými díly. Design jsme dělali tak, aby riziko, že nebude přijat, bylo minimální. Proto jsme sáhli ke stylu retro, s karoserií z 30. let, která se naprosto odlišuje od dnešních zvyklostí. Tím jsme se dostali do segmentu trhu, ve kterém se nepohybuje mnoho výrobců. Dalším důležitým momentem je ztvárnění interiéru, kde používáme materiály, jako je kůže, dřevo a chromované kovové části. Zcela jsme se vyhnuli plastům, které se k retrostylu nehodí.
Jiný případ je vozidlo pro invalidy - to je speciál. Tam se zase vyhýbáme tomu, abychom se dostali do přímého kontaktu s výrobci, jako je Smart, kterým bychom nebyli schopni konkurovat. Snažíme se vykrývat mezery trhu.

MM: Asi nejste zrovna typická automobilka...

V. Friml: Automobilový velkoprůmysl plánuje asi tak, že marketingové oddělení zjistí, že trh by něco chtěl, a je snahou dodat to co nejdřív. Zkracuje se vývojový cyklus: práce se zadá jednotlivým konstrukčním kancelářím, které ji udělají rychle. Jenže nedochází k žádnému konstruktérskému zrání: rychle se něco udělá, což potom stojí vícenáklady, ale asi se to vyplatí, protože jsou na trhu dřív s oním žádaným výrobkem. Do toho bych asi sklouznout nechtěl, já chci, aby za mnou byl vidět konkrétní celý výrobek. Chceme proto hledat mezeru na trhu s našimi speciály - ale vlastními vyráběnými speciály, nikoli nějakými úpravami ve smyslu oprav aut nebo tuningů, to není naše parketa. My sice tady pro Němce opravujeme speciální auta, ale to je něco jako za odměnu. V tom je to kouzlo, že nechceme sklouznout do šedi průměru. Zatím děláme práci, kterou jsme vystudovali a která nás dokonce i živí, což je také super. A zatím nemusíme dělat něco, co je extra odlišného - komu se to povede?

MM: Je to zajímavější než dělat ve velkosériovém průmyslu?

V. Friml: V případě, že se to skutečně nastartuje a budeme vyrábět, největší odměna u gordonů je v tom, že prostě přijde pán a člověk mu může říct: "Pane, já vám také takový vůz vyrobím." To je přeci fantastický! A provede ho po dílně, kde leží naprosto normální mechanické nářadí. A to je ta odměna - když člověk svěří peníze firmě a věří, že za poměrně dlouhou dobu 6 měsíců mu vůz dodáme. Ale ono je potřeba, aby si zákazník na to auto počkal, aby se na něj mohl těšit. Je to svým způsobem vlastně součástí rituálu. On potom má vůz, který je jedinečný, je číslovaný a jeho cena už potom moc padat nebude. Jelikož děláme z kvalitních materiálů, bude se spíš zhodnocovat jako sběratelský kus. Tak to bude, to auto už je k tomu souzeno.
Při tom, co děláme, je třeba přistupovat k práci nebo k materiálu, s kterým pracujeme, s určitou pokorou. To není jenom nějaká iracionalita nebo prázdná fráze, to se totiž pozná i na výsledku.

MM: Děkuji za rozhovor a přeji ti, aby se vám dařilo.

Za MM si povídal
Pavel Marek
Reklama
Vydání #10
Kód článku: 41045
Datum: 13. 10. 2004
Rubrika: Servis / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

Jako by byli přímo u stroje

Zlatá medaile udělená exponátu na MSV v Brně patří k neprestižnějším technologickým oceněním. Letos se jejím nositelem v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. stal tým z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky (ÚVSSR) Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ocenění bylo konkrétně uděleno za inovativní využití neuronových sítí při konfiguraci řízení obráběcích strojů s využitím virtuální reality.
MM Půmyslové spektrum mělo možnost vidět působivou demonstraci řešení v činnosti v rámci expozice na MSV a současně se o něm dozvědět mnoho zajímavého od jeho tvůrců Ing. Michal Holuba, Ph.D., a Ing. Jana Vetišky, Ph.D.

O čem je toolmanagement?

Jednoho pošmourného listopadového dne jsem se vydal do Plzně, abych si popovídal s panem Oldříchem Bosmanem, jednatelem a zakladatelem společnosti BTS Technik.

Související články
Moje osobní spotřeba je menší než leckterého mého zaměstnance

Kvido Štěpánek založil před 30 lety prosperující společnost. Dnes je její majetek odhadován na dvě miliardy korun. Za dobu své existence věnoval na dobročinnost více než 100 milionů korun. Tento nenápadný a skromný člověk inspiroval naši redakci, která ho požádala, aby se s ní podělil o své názory na filantropii, životní hodnoty a tradici dobročinnosti v Čechách.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inovace pro cestu do oblak

Vrtulník – stroj, který obdivujeme v nejnapínavějších scénách akčních filmů, ale který především hraje často klíčovou roli ve skutečném životě. Ať už jde o záchranu životů, nebo o dopadení nebezpečných zločinců. MM Průmyslové spektrum mělo možnost na vlastní oči vidět místo, kde se tyto dokonalé stroje dokončují a také v případě potřeby opravují – prostory společnosti Bell Textron Prague na pražské Ruzyni. Zde jsme též měli možnost mluvit s panem Stanislavem Štefanovem, manažerem prodeje civilních vrtulníků.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

Prostor pro laserovou automatizace je stále obrovský

Česká společnost Lascam systems se zabývá zejména dodávkami laserových zařízení pro obrábění kovů a plastů. Byla včas u rozvoje moderních laserových technologií a dnes pomáhá firmám s integrací laserových aplikací do výrobních procesů. Podle slov obchodního ředitele společnosti Karola Flimela se považují spíše za dodavatele řešení než distributora jednotlivých zařízení a za největší výzvu považují složité inovativní projekty, které přinášejí nový způsob výroby.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Chceme se přiblížit průmyslové sféře, říká rektor Tomáš Zima

Před rokem založila nejstarší česká univerzita společnost Charles University Innovations Prague, s. r. o. Šlo o první počin, který se uskutečnil na české univerzitní půdě. O zkušenostech a prvním úspěchu z univerzitního podnikání jsme si povídali s rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou.

Bez základních etiketních dovedností není byznys úspěšný, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček je respektovaný odborník a dlouholetý propagátor etikety a protokolu. Je rád, že většina českých podnikatelů odložila fialová saka a bílé ponožky a že význam etikety v tuzemských firmách roste. V rozhovoru pro naši redakci také upozorňuje na některá zásadní faux pas, na to, že už nikdy nemáme šanci udělat první dojem a že etiketa není jen o oblečení.

Když čistí profesionálové

Čisté prostředí není důležité jen doma či ve venkovním světě kolem nás. Stejně podstatné je i tam, kde pracujeme. Nástroje a řešení pro nejrůznější typy úklidu a čištění přináší do našich životů společnost Kärcher. Není však pouze dodavatelem produktů pro domácnost, jak se možná laická veřejnost domnívá, ale nabízí i širokou paletu produktů a řešení pro profesionální, zejména průmyslový sektor. Na podrobnosti jsme se zeptali Michala Kettnera, Head of Dealers channel and ES department.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit