Témata
Reklama

Japonské rozdíly

Tak, jako je pro nás Evropany těžké rozpoznat jednotlivé národnosti v Evropě, stejně obtížné a možná mnohem obtížnější je pro nás poznat rozdíly mezi japonskými společnostmi podnikajícími ve stejném oboru. V oblasti Nagoji mají svá sídla hned tři největší japonští výrobci obráběcích strojů.

Ondřej Svoboda

Jednatel a spolumajitel společnosti Misan. Vystudoval čtyřleté gymnázium. Z mimoškolních aktivit se věnoval prakticky denně sportu. Po ukončení doktorského studia na ČVUT a nástupu do zaměstnání si dálkovou formou doplnil vzdělání v elektrotechnice (výuční list) z důvodu získání oprávnění pracovat samostatně na zařízeních pod napětím (vyhláška 50). Jeho volba padla na Strojní fakultu ČVUT, specializaci „výrobní stroje a zařízení“. Po ukončení doktorského studia spojeného se zaměstnaneckým poměrem ve Výzkumném centru pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT na Fakultě strojní ČVUT v Praze pracoval po dobu jednoho roku ve výrobním závodě jednoho z japonských výrobců obráběcích strojů v Anglii. Poté přišel do rodinné firmy Misan, kterou jeho otec spoluzakládal. Věří, že směřování jeho firmy najde pozitivní odezvu v českém průmyslu, jehož budoucnost vidí právě v zaměření na složité a přesné výrobky vyráběné s nejvyšší produktivitou. 

Jejich pozice ve světovém měřítku jsou již delší dobu pevně fixovány mezi prvními deseti největšími světovými výrobci. Na první pohled jsou si všichni tři blízcí svou technickou orientací, kterou opakovaně deklarují při každé příležitosti. Jsou strategicky zaměřeni na složitá a velmi přesná víceprofesní výrobní zařízení. Způsobem realizace této strategie se však mezi sebou vzájemně liší.

Reklama
Reklama
Reklama

Tři přístupy

Pro rychlé zlikvidování svého handicapu se kapitálově nejslabší z této trojky propojil se zahraničním partnerem. Aby se toto propojení vůbec nějak projevilo, vznikaly postupně dohody o formě společnosti a dále o sjednocení přímého přístupu k trhu na jednotlivých kontinentech a také o ustanovení společného názvu společnosti. Spoléhá na své výrobní kapacity v Japonsku, i když nově vlastní výrobní závod i v USA. Hlavní prodejní orientace je na Japonsko a USA. Na evropském trhu je zastupována sítí kapitálového partnera.


Detail odměřování Okuma

Další společnost – jediná v soukromém vlastnictví a jediná s globální výrobní i obchodní strategií – využívá své vlastní výrobní kapacity téměř na všech kontinentech. Pravděpodobně jako jediný japonský výrobce obráběcích strojů dováží své výrobky ze zahraničních výroben i do Japonska. Možná pod dojmem příkladu svého konkurenta přijal rozhodnutí o svém přímém vstupu na trhy jednotlivých evropských států a přechází na zabezpečení prodeje a servisních služeb přes vlastní lokální společnosti a pokud možno i vlastními silami.

Poslední z trojice největších japonských výrobců obráběcích strojů je pravděpodobně jediným z velkých světových výrobců obráběcích strojů, který si sám vyvíjí a vyrábí řídicí systémy a rozhodující komponenty servomechanismů – motory, zesilovače a odměřování. Kterýkoliv výrobek tak prochází stále stejnýma rukama nejzkušenějších japonských techniků, montérů a kontrolorů výrobních závodů v Oguchi, Konanu nebo Kani. Tímto osvědčeným a konzervativním přístupem se daří společnosti Okuma držet nejvyšší standard jakosti a na jeho příkladě lze demonstrovat jeho pozitivní význam při vývoji celého CNC obráběcího stroje.

Kozervativní přístup

Okuma se od počátku vývoje NC strojů na rozdíl od konkurence zaměřila na systém absolutního odměřování. Jedná se o zařízení, které si za všech okolností pamatuje polohu stroje ve všech řízených osách. Ostatní výrobci se k tomuto řešení většinou postupně propracovávají.


Vysoce sofistikovaný stroj – VTM1200YB

Dalším příkladem rozdílného přístupu je nekompromisní postup v uplatňování nových koncepcí a konstrukčních řešení. Pokud totiž nové, mnohdy velmi moderní a z jiných hledisek příznivější řešení nedává v základních kritériích jednoznačně lepší výsledky, setrvává Okuma na osvědčeném původním provedení. To se týká zejména provedení vodicích elementů. Pokud lineární vedení nezaručí stejné tlumicí účinky proti vzniku vibrací, setrvává Okuma u použití plochých vedení, která dosud vykazují lepší absorpci kmitů, a to i za cenu složitějších řešení servosmyčky.

Výsledky nezávislých měření strojů Okuma patřících do sortimentu cenově výhodnějších provedení potvrzují, že systém osazování strojů Okumy vlastními řídicími systémy pomocí vlastních pracovníků mateřského podniku přináší i překvapivé výsledky. Stroje typu Okuma Genos vykazují mnohem vyšší geometrickou přesnost než stroje konkurence, jejichž výroba probíhá mimo mateřský závod.

Konstrukční provedení jednotlivých mechanických dílů velmi striktně dodržuje i další velmi přísná pravidla Okumy – například symetričnosti konstrukce dílů ve všech rovinách. To pak usnadňuje implementace inteligentních softwarových funkcí, které jsou v porovnání s konkurencí hlouběji propracovány a jsou otevřené a umožňují práci jak v ručním režimu, tak zcela automatickou korekci řezných podmínek.

Spolehlivost

Jako všichni výrobci, tak i uživatelé dobře vědí, že na každém obráběcím stroji kromě prvků a uzlů, které vykazují stoprocentní spolehlivost po celou dobu technické životnosti stroje, existují také uzly, které jsou s ohledem na požadavky kladené na jejich funkci častým předmětem servisních zásahů. Mezi ně patří především vřetena. Ložiska vřeten obráběcích strojů pracují na hranicích současného stavu technické úrovně globální společnosti. Ale i tady si Okuma zadala vyšší cíle než ostatní. Technické podmínky, které její vřetena musejí splňovat, uvádějí životnost 30 000 hodin. Překonávají tak konkurenci o více než třetinu plánované životnosti.

Současné tvrdé podmínky na trhu výrobní techniky a bezprostřední blízkost největší konkurence v Nagoji vede všechny tři hlavní japonské výrobce k tvrdému a nesmlouvavému soutěžení. Každý z nich volí odlišnou cestu, ale na jejím konci jsou obráběcí stroje nejvyšší kvality, které následně ovlivňují i celkovou technickou úroveň kontinentů a států, do nichž jsou dodávány.

Ondřej Svoboda

Misan
hendrichova@misan.cz

www.misan.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 130558
Datum: 07. 05. 2013
Rubrika: Trendy / Obrábění
Firmy
Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Multifunkční obráběcí centra

Tento typ obráběcích center patří do bouřlivě se rozvíjející skupiny CNC obráběcích strojů. Představuje typ obráběcího stroje, který reflektuje rostoucí požadavky uživatelů na obrobení součásti při jednom upnutí. Ve své podstatě jde o CNC stroje sdružující dvě základní operace třískového obrábění, a sice soustružení a frézování, do jednoho stroje. Kromě tohoto atributu mají tyto stroje i jiné vlastnosti, které budeme dále diskutovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit