Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jedna a jedna je více než dvě
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jedna a jedna je více než dvě

Kuřimský výrobce kuličkových šroubů KSK Precise Motion (dříve Kuličkové šrouby Kuřim) a, výrobce kapotáží a teleskopických krytů – vyškovská společnost Hestego a brněnský Ideal-Trade Service dodávající technologické celky a chemikálie pro povrchové úpravy a kompresory pro stlačený vzduch – tyto tři společnosti patří do jednoho koncernu.

Jejich vzájemná synergie plynoucí z tohoto faktu nejen po technologické stránce je jejich konkurenčním nástrojem na vyspělých trzích. Podívejme se blíže, s jakými inovacemi firmy nyní přicházejí.

Pohybové osy v sestavených celcích

Společnost KSK Precise Motion, a. s. (dále KSK) je tradičním producentem kuličkových šroubů, jejichž výroba dovrší v příštím roce padesátiletou tradici. Kuličkový šroub není jediný prvek, ze kterého se různé pohybové osy skládají. K tomu, aby bylo možné nabídnout zákazníkům komplexnější dodávky, vložili inženýři firmy KSK nemálo úsilí do rozšíření portfolia produktů.

Společnost tímto krokem rozšiřuje služby svým zákazníkům o dodávku pohybových os sestavených do celků z kvalitních komponentů a navržených podle jeho konkrétních potřeb.


Společnost KSK ve spolupráci se svojí sesterskou společností Hestego umí nabídnout velké množství komponent, které se standardně ve strojírenství používají.

Hlavní funkce – ochrana okolí

Společnost Hestego , a. s., je moderní strojírenská firma.V současné době je rozdělena do tří výrobních divizí – teleskopické kryty, zakázková výroba a divize kapotáží. Společným jmenovatelem širokého portfolia produktů je využití plechových polotovarů a jejich perfektní technologické zpracování. Divize kapotáží produkuje zejména ochranné kryty pro obráběcí stroje.Test odolnosti ochranných krytů byl realizován na stroji Tschudin. Detaily testů ukazují dílčí porušení plechů s vyhovujícími a nevyhovujícími výsledky.

Klíčovým úkolem konstruktéra při návrhu ochranných krytů je splnit hlavní funkci – ochránit okolí před odletujícími třískami, havárií nástroje nebo rozstřikem chladicí kapaliny. Vyškovská společnost Hestego ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem ve Slavičíně otestovala odolnost materiálů používaných pro konstrukci ochranných krytů podle normy ČSN EN 12417+A2. Dopadové energie jsou závislé na průměru nástroje a jeho otáčkách. Pohybují se v širokém rozpětí od obráběcích center s 600 J až po brusky, kde roztržený kotouč má energii 18 000 J. U brusek norma EN 13218+A1 vyžaduje destrukční zkoušku kompletní konstrukce krytování. S výsledky zkoušek se mohou zájemci podrobněji seznámit na stáncích společnosti Hestego na veletrzích AMB Stuttgart a MSV Brno.

KSK Precise Motion , Hestego

Ing. Antonín Kopřiva, Ing. Josef Vosolsobě

Antonin.Kopriva@ksk-pm.cz


Řízení továrny „od piva“

Společnost Ideal-Trade Service , spol. s r. o., má 25letou zkušenost s dodávkami technologických celků a chemikálií pro povrchové úpravy, kompresorů pro stlačený vzduch a dalších doprovodných produktů a služeb. Firma nyní přichází s novinkou HiVision. Jedná se o řídicí systém, který umožňuje z chytrého telefonu nebo tabletu snadno a lehce ovládat moderní technologie povrchových úprav. Díky ní se obsluha může pohybovat po rozsáhlé provozní lince a aniž by se musela opakovaně vracet k ovládacímu panelu, má vždy k dispozici potřebné údaje. Jednoduše se přihlásí přes mobilní přístroj a veškeré funkce či nastavení okamžitě vidí na svém zařízení. Operativně tak může zasáhnout a případně provést korekci probíhajícího procesu a sledovat okamžitou změnu.

Individuální nastavení parametrů a maximální komfort obsluhy je základem kvalitní práce, obzvláště v oboru povrchových úprav. Proto se firma Ideal-Trade Service při dodávkách technologických celků zaměřuje především na záznam a vyhodnocení technologických dat. Tento směr umožňuje stále zlepšovat výslednou kvalitu, ale hlavně sledovat efektivitu celého procesu a tím snížení nákladů na výrobu. Samozřejmostí technologických celků není jen vzdálená správa, ale plná integrace do výrobního procesu včetně plnohodnotné komunikace s nadřazenými systémy.

Expozici společnosti Ideal-Trade Service na letošním MSV v Brně naleznete v pavilonu E, na stánku 27.

Milan Kalivoda

 

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Technologie pro povrchové úpravy
Pneumatické prvky/ kompresory
Automatizace, regulace
Ekologie
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: