Témata
Reklama

Jít za svým přesvědčením

Steven M. Kille, prezident a výkonný ředitel DesignWerkes, zahájil své podnikání původně jako soukromý konstruktér. Později začal vyrábět zařízení pro zkoušky trvanlivosti. Zákazníci je používali k destrukčním zkouškám automobilových součástí, které vyráběl on i jiní dodavatelé. A nakonec se začal zabývat navrhováním, konstruováním a sestavováním složitých, elektromechanických subsystémů určených např. pro hybridní vozy hromadné veřejné dopravy. Je to muž vyznávající cestu propracovaných procesů, která jediná vede k udržení výrobních firem ve Spojených státech z dlouhodobého hlediska.

Na první pohled vypadá firma DesignWerkes jako běžný dodavatel obráběcích produktů, který se nijak neliší od tisíců jiných dílen vybavených stroji Haas ve Spojených státech. Ale DesignWerkes je jiná v tom, že si 95 % vyrobených produktů sama také navrhuje. „Nejsme tedy typická dílna,“ zdůrazňuje zakladatel a majitel Steve Kille. „Předtím než jsem si v roce 2002 koupil svůj první stroj Haas VF-3, jsem ve skutečnosti nic nevyrobil. Byl jsem jen projektant mechanických produktů.“ Konkrétně Steve Kille navrhoval elektromechanické automobilové systémy, např. spínací jednotky, které jsou před použitím důsledně testovány. Když musí automobilka stáhnout produkt kvůli předčasné závadě, potenciální náklady se mohou vyšplhat hodně vysoko. „Jako produktový konstruktér musím dílnám vysvětlovat, jak takové zkušební zařízení dát dohromady. Jednoho dne mě napadlo, že je to trochu postavené na hlavu: my jsme firma, která se zabývá mechanickými konstrukcemi, a hotové návrhy předáváme dalším lidem, kteří vyrábějí produkty a zkušební zařízení.“ Uvědomil si, že by mohl přidat významnou hodnotu, kdyby pouze nenavrhoval produkty, ale zároveň navrhoval a stavěl zkušební zařízení a zajišťoval výstupní kontrolu konečného produktu pro zákazníka.

Reklama
Reklama
Reklama

Zúročené zkušenosti

Během dlouhého působení u společnosti GE a na dalších místech Steve Kille vedl velké CNC dílny, takže získal dostatek praktických zkušeností s obráběním. „Když jsme se rozhodli pustit do obrábění kovů, hledali jsme vhodné stroje. Rychle jsme si uvědomili, že Haas poskytuje absolutně nejlepší hodnotu za vynaložené peníze. Zpočátku jsem se díval na použité i nové stroje a přitom jsem si všiml, jak si stroje Haas drží hodnotu. Proto jsem se rozhodl obrátit se na firemní prodejnu Haas v New Hampshiru a podívat se na několik různých modelů. Zašli jsme tam jednou večer po práci a oni nám předvedli ukázku. Vzal jsem s sebou tehdejší zaměstnance a shodli jsme se na tom, že bychom potřebovali centrum VF-3.“

Obr. 1. Steven M. Kille, President a CEO společnosti DesignWerkes koupil svůj první Haas stroj v roce 2002. Jednalo se o vertikální obráběcí centrum VF-3. „Ekonomika je prostá“ říká. „Investicí do nákupů strojů Haas mám konkurenční výhodu oproti druhému, jenž si pořídil jiný stroj od jiného výrobce o 50 tisíc dolarů dražší“.

O rok později Steve Kille pořídil centrum VF-2 a soustružnické centrum SL-10. „Koupil jsem ještě centrum VF-3, potom přišel hospodářský útlum, tak jsme chvíli zpomalili. Jakmile se ekonomika začala znovu zvedat, objednávali jsme postupně další centra.“ Kille je přesvědčen, že pořízení vysokorychlostních strojů Haas bylo pro firmu přelomem. „Nemyslím si, že ještě někdy koupíme něco jiného než stroje Haas Super Speed,“ dodává. „Věřím, že s těmito stroji jsme dosáhli přibližně 20% zvýšení produktivity ve srovnání se standardními stroji. Navíc 90 % vyráběných produktů je z hliníku, a proto je pro nás velmi důležité vřeteno s otáčkami 1 200 min-1.“

Snížení nákladů

Buňka vysokorychlostních strojů Haas je srdcem obrábění ve firmě DesignWerkes: přesně vyladěný, integrovaný výrobní proces, na který je Steve Kille patřičně hrdý. „V této buňce provádíme 19 operací na 4 součástech. Jsou to trvale nastavené operace, a proto jsme velmi efektivní.“ Dodavatelskou základnu integrovali přímo do jejich výrobního plánu, aby se buňka mohla spouštět pětkrát denně. Dodavatel vozí materiál každé úterý a čtvrtek a každé ráno přijíždí firma, která zajišťuje pokovování, vyzvedne pět sad součástí a další den je přiveze zpět. Tento způsob organizace znamená nízké provozní náklady.

Obr. 2. Vysoce rychlostní stroje s otáčkami vřetene 1 200 min-1 jsou ideálními zařízeními včleněnými do výrobní linky společnosti DesignWerkes.

Kille je pevně přesvědčen, že nákladově efektivní CNC obrábění není o tom, kde se firma nachází, nebo o pouhém snížení nákladů na pracovní sílu. „Samozřejmě že jsou určité věci, které v této zemi již nemůžete vyrábět, například obvodové desky. U obrábění součástí na CNC stroji však podle mě není rozdíl v tom, kde vaše firma sídlí. Princip spočívá v ekonomickém využití práce. Nemůžete utratit miliony za automatizaci výroby, protože se vám nevrátí zpět. Ale když si koupíte správné vybavení a budete dílnu provozovat efektivně, potom vám přesun do Číny nebo Indie nepřinese žádnou výhodu. I když jsou vaše výrobní náklady srovnatelné se zdejšími, stále ještě musíte připočítat náklady na dopravu. V automobilovém světě je čas klíčovým pojmem. Nechcete, aby se vám součásti v průběhu expedice hromadily ve skladu. Vyrábíme součásti, které budou odeslány a sestaveny od teď za dva týdny, a proto si jednoduše nemůžeme dovolit žádná zpoždění.“

Obr. 3. DesignWerkes v současné době provozuje na 14 CNC obráběcích strojů značky Haas. Jsou provozovány ve dvou směnách po 10-ti hodinách.

Stroje Haas v DesignWerkes jedou na dvě směny, celkem 20 hodin denně. Minulý rok v listopadu a prosinci stroje jely 24 hodin denně, aby splnily termíny dodávek zákazníkům. Dá se říct, že osm týdnů vůbec nezamykali dveře!

Obr. 4. Multiobrábění zvyšuje produktivitu výroby a zároveň snižuje náklady na provoz.

Design a výroba

Steve Kille se zaujetím znovu opakuje, proč jeho firma není pouhou obráběcí dílnou. „Žádná z velkých konstrukčních firem v Bostonu nedělá to co my,“ říká. „My navrhujeme věci, ale zároveň známe i všechny výrobní procesy, například vstřikování plastických hmot. Proto můžeme navrhovat produkty, vytvářet prototypy a zkoušet produkty, které vyrábíme. Nemůžete být dobrým konstruktérem, když nevíte, jak se vaše produkty sestavují. Když při zkoušení narazíme na závadu, začnu pátrat, analyzuji celý proces, abych zjistil, proč k závadě došlo, a nakonec udělám změnu po poradě se zákazníkem. Opravdu poskytujeme skvělé poradenské služby. Dříve byla naše činnost rozdělena na 60 % projektování a 40 % výroby. Nyní se to obrátilo.

Ilustrační snímek

Důvěra v zákazníka

Cítí, že velkou příležitostí do budoucna pro jeho podnikání jsou ekologické technologie. Konečný produkt může být nový, ale nároky zůstávají stejné. „Jednotka pro přenos výkonu, kterou vyrábíme, je určena pro hybridní pohonný systém příměstských autobusů. Zákazník si mě najal jako konzultanta, abych jim pomohl vyřešit problémy. Zanalyzoval jsem jejich konstrukční návrhy a zjistil tři hlavní problémy, na které naštěstí přišli i oni sami. Tím jsem si získal vysokou důvěryhodnost. Navíc jsem identifikoval další tři problémy, o kterých vůbec nevěděli, a zdůraznil nutnost jejich nápravy. Potom byl chvíli klid a za několik týdnů mi zavolali a zeptali se, jak bych postupoval, kdybych měl systém navrhnout úplně od začátku. Postavili jsme tedy několik prototypů tohoto systému, abychom viděli, jak naše jednotka obstojí ve zkouškách ve srovnání s jejich. Podařilo se nám vyřešit všechny jejich problémy a tak výrazně snížit výrobní náklady produktu, že naše náklady na přepracování konstrukce se zaplatily z úspor, kterých jsme dosáhli.“ Tato objednávka utvrdila firmu v rozhodnutí investovat do buňky Haas Super Speed.

Ilustrační snímek

Steve Kille nechce příliš konkretizovat jejich výrobní čísla, ale jen pro tohoto zákazníka vyrobili minulý rok stovky těchto systémů. Jejich plánem pro letošní rok bylo zdvojnásobit výrobu, ale ve skutečnosti ji téměř ztrojnásobí! V současnosti projednávají výrobní objemy pro příští rok a právě zakoupili další dva stroje Haas VF-2SS. Chtějí ještě pořídit centra VF-6 a VF-3SS a do konce roku se tak dostanou na 14 strojů. „Ekonomická čísla hovoří jasně,“ tvrdí Steve Kille. „Investice do strojů Haas nám přináší obrovskou konkurenční výhodu nad firmami, které kupují podobné stroje, ale za cenu o 50 000 USD vyšší než my.“ A hodně štěstí tomu, kdo se snaží namluvit si něco jiného.

Matt Bailey

michal@mbmc-uk.com

Zde naleznete krátkou reportáž z návštěvy firmy s českými titulky.

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 120327
Datum: 13. 03. 2012
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Je zaškrabávání nezastupitelná metoda?

V minulém vydání jsme uvedli 1. díl pohledu do minulosti i současnosti řemeslné výroby obráběcích strojů. Nyní vám přinášíme pokračování tohoto článku o unikátní metodě – technologii zaškrabávání.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Související články
Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na cestě ke zrození stroje, část 3:
Cenová nabídka

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Na cestě ke zrození stroje,
Část 1. Průzkum trhu

Série 10 článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje postup výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, v jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu a návratnost investic.

Průmysl 4.0 v praxi

Reflexe současného poznání s aplikací prvků Průmyslu 4.0 do praxe byla předmětem odborné konference, kterou společnost Ceratizit společně se svými partnery připravila pro téměř stovku účastníků z řad výrobních společností ve svém Technickém centru. Od původního teoretizování o aspektech Průmyslu 4.0 jsme se nyní dostali již k praktických zkušenostem.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Rodinné podnikání v přesné strojařině

Brněnská firma VKV Horák se zabývá konstrukcí, vývojem a výrobou přístrojové mechaniky, přípravků, jednoúčelových strojů, forem pro vstřikování plastů, lití polyuretanových dílů a vakuovému tváření plastů. S jejím zakladatelem, panem Zdeňkem Horákem, jsme si povídali o aspektech podnikání v českém prostředí, o vzdělávání, kvalitě škol, průmyslu budoucnosti.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit