Témata
Reklama

Každý se stává vítězem

Zodpovídají za výchovu technické inteligence pouze školy? Neměly by převzít svůj podíl i firmy? Vezměme si příklad z lékařských fakult, které jsou v blízké vazbě s klinikami, kam mladí medici chodí na praktické zkušenosti. Je to otázka, která se často řeší u různých kulatých stolů. Tam bohužel tyto úvahy ale často i skončí. Společnost Siemens je firmou činu a od záměru má blízko k jeho realizaci. Jednou z mnoha jejích aktivit na poli technického školství je soutěž o Putovní pohár partnerských škol Siemens – Sinumerik Cup, zatím nejmladší platforma podpory technického vzdělávání této společnosti.

Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec kombinovanou formu doktorského studia po dlouhých letech nedostudoval (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Eva Klocová

Od roku 2018 pracuje na pozici obchodního zástupce společnosti Heidenhain, v oboru Motion Control Machine Tools od roku 1997. V rámci své profese se kromě podpory výrobců a dovozců obráběcích strojů věnuje aktivně především podpoře technického vzdělávání na českých technicky orientovaných školách. Je autorem projektu Sinumerik Cup.
Od roku 2019 je ředitelkou neziskové organizace Skills Czech Republic, z.ú., která připravuje studenty strojírenských oborů pro mezinárodní soutěže WorldSkills. Věří, že díky poctivému tréninku a kvalitnímu národnímu finále o mistra ČR ve frézování a soustružení budou naši mladí lidé do 25 let připraveni zvládnout vysoké nároky strojírenských „Skills“ této prestižní mezinárodní soutěže, ne nadarmo přezdívané olympiáda řemesel.

V nedávné době byly na půdě jičínské průmyslové školy vyhlášeny výsledky letošního kola a zároveň nastává čas s přípravou ročníku nového. V tento okamžik se bilancuje a nastolují se vize. Bez minulosti však není budoucnosti, a tak pohleďme zpět, kdy se tato idea zrodila.

Reklama
Reklama
Reklama

Jak vzniká tradice?

„Abychom mohli použít slůvko „tradičně“, je třeba, aby záležitost byla opakovatelná a opakující se. Toto vyjádření má absolutní platnost, takže i v případě, že opakování je podruhé, lze akci nazvat tradicí. A v  tomto smyslu lze o setkání partnerských škol Siemens v ČR hovořit již jako o tradiční události,“ říká ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a  pohony pro obráběcí stroje firmy Siemens Jiří Karas. Soutěž byla založena společně s  partnerskými technickými školami v roce 2013, kdy se všichni sešli na SOU v Domažlicích. „Byl to tehdy vlastně jen pokus s  cílem zjistit, zda takovéto setkání tří naprosto rozdílných technických škol bude pro účastníky zajímavé,“ říká jeho kolegyně Eva Klocová a  pokračuje: „K naší velké radosti se to setkalo s velkou odezvou, a pokud bychom použili přirovnání z oblasti sportu, nebojím se říci, že jsme trefili desítku.“ Z prvního domažlického setkání vzešla celá řada výborných nápadů a podnětů. Potvrdila se stará dobrá pravda, že jeden den společného jednání je lepší než dvoutýdenní e-mailová korespondence, v lepším případě nekonečné telefonáty. Hlavní náplní prvního ročníku bylo motivovat studenty a vlastně všechny tři školy k posílení výuky předmětu CNC programování. Tak vznikla myšlenka o putovním poháru pro partnerské školy. „Byli jsme inspirováni tím, že řada sportovních odvětví ten „svůj“ pohár má (zejména tenisové poháry zná jistě každý), a  tak jsme se rozhodli, že ani tak úžasná oblast, jako je CNC programování, nemůže zůstat pozadu,“ uvádí Eva Klocová důvody této volby. Na druhou stranu lze s maličkou nadsázkou říci, že CNC programování určité sportovní odvětví představovat může – netrénují se přitom sice jednotlivé svalové skupiny z hlediska fyzické kondice, ale mozek (nikdy nezapomínejte na malé šedé buňky, říká nejznámější belgický detektiv Hercule Poirot). Putovní pohár získá vždy škola, která připraví a nejlépe vypracuje prezentaci postupu obrábění zadané součástky. Hodnoticí komise pak jednotlivé školy navštíví a vystoupení žáků posoudí. Soutěžení má podpořit především spolupráci mezi studenty. Každá škola může postavit až tři týmy, počet členů každého týmu je omezen na dva až čtyři studenty. Pohár bude vítězi propůjčen vždy na dalším setkání při celkovém vyhodnocení soutěže a bude na něj připevněn štítek se jménem školy a rok, v němž zvítězila.

Jičín, říjen 2014 – vyhlášení prvního a ohlášení druhého ročníku

Jičín – město pohádky. Okamžitě se nám, kteří nemohou zapomenout na roztomilé povídání od Václava Čtvrtka, vybaví vousatý a legrační panáček. Jičín, město Rumcajsovo, se ale koncem října změnil na místo setkání partnerských škol Siemens. Zázemí organizátorům letos zajišťovala VOŠ a SPŠ v Jičíně, v čele s paní ředitelkou Žalskou a její zástupkyní paní Vojtěchovou, které společně se svým týmem odvedly profesionální pořadatelskou práci. „Hlavním bodem programu bylo samozřejmě předávání putovního poháru, protože jsme měli vypracovaná a  zhodnocená zadání prvního ročníku, ale rozhodli jsme se, že abychom si užili těšení, předáme pohár až druhý den,“ říká Eva Klocová. První den společného setkání byl věnovaný především prohlídce školy. Byla nesmírně zajímavá a na tomto místě je třeba říci, že jičínská průmyslovka má opravdu co nabídnout. Na první pohled je jasná jedna věc – je to technická průmyslová škola, není s ničím a nikým integrovaná a je to okamžitě vidět jak na vybavení školy, tak na učebních plánech jednotlivých studijních oborů. První den setkání byl ještě doplněn informacemi, s malou nadsázkou lze říci světovými. David Suchý z firmy Siemens prezentoval letošní jarní setkání partnerských škol v Německu, na kterém jsou tři české partnerské školy již pravidelnými a s velkou hrdostí je třeba říci, že jedinými zahraničními hosty. Kolegyně Eva Klocová pak představila účastníkům setkání mezinárodní soutěž WorldSkills International, která se těší velkému celosvětovému zájmu, ale bohužel Česká republika není členem asociace, tudíž u nás příliš pozornosti tato soutěž nevzbuzuje. Je to určitě škoda, protože jde o  propagaci technického vzdělání a různých druhů řemesel nejen na úrovni národní, ale hlavně mezinárodní. Soutěž se koná každé dva roky, poslední ročník proběhl v Lipsku, v roce příštím, tedy 2015, se soutěžící na mezinárodní úrovni setkají v brazilském Sao Paulu.

Bližší informace lze nalézt na www.worldskills.org.

Teď již opravdu

Co je slíbeno, musí být i dodrženo. Druhý den ráno, čas 9:00. Aby však napětí z očekávání bylo ještě silnější a nervy soutěžících naladěny do nejvyšší tóniny, s vyhlášením výsledků je třeba mít strpení. Než k tomu dojde, prostor je daný partnerům zdejší průmyslové školy, aby představili své aktivity a následně do nich lákali zdejší studenty. Jičín je perspektivním místem pro život technicky laděného jedince a  začít budovat profesní kariéru například ve zdejším Continentalu či firmě Deprag je bezesporu výzva, o čemž přítomné přesvědčili i zástupci těchto firem ve svých příspěvcích. Poté již dostal prostor Aleš Polzer ze Strojní fakulty VUT v Brně, který zadání prvního ročníku soutěže hodnotil. Svým originálním prezentačním pojetím provedl přítomné postřehy, které nabyl během vyhodnocování soutěže. A že se často jednalo až o kuriózní pojetí soutěžících – zmiňme například novou terminologii studentů z jičínské školy a jejich „vrtáčíček“.

„Všichni jste vítězové, protože jste se zúčastnili a něco nového naučili.“ Tímto prohlášením se následně doktor Polzer pomalu blížil k vyhlášení konečného pořadí prvního kola soutěže programování výroby dílu na CNC obráběcím stroji O putovní pohár, kterou vyhlásila společnost Siemens u svých partnerských škol. Někdo zvítězit musí, i když rozhodování nebývá lehké. Tentokráte se vítězem stali domácí, tedy studenti zdejší jičínské průmyslové a vyšší odborné školy. V těsném závěsu se umístili průmyslováci z Mohelnice a třetí místo patří soutěžním týmům z Domažlic. Radost vítězů byla oprávněná a první ročník tímto završen. A na co se mohou účastněné týmy těšit ve druhém kole? Bezesporu je hodno druhý ročník částečně zahalit tajemstvím, ale bylo by i férové sdělit něco konkrétního. O to požádáme iniciátory myšlenky této soutěže – paní Evu Klocovou a jejího kolegu Davida Suchého.

„Trošku jako z filmové branže lze použít citaci, že se setkáme příští rok ve stejnou dobu. Jen místo bude jiné – příští rok se setkáme v  Mohelnici. Opravdu jsme si prakticky ověřili, že říjnová setkání jsou termínově ideální. Máme tedy vyhlášen druhý ročník soutěže a my se moc těšíme, že jsme prvním ročníkem vzbudili u studentů alespoň zvýšený zájem nebo možná pocit, že se něco děje. Soutěžní zadání budou vyhlášena do konce listopadu 2014. Mohu prozradit, že tentokrát budeme testovat, jak se studenti orientují v technologii soustružení – součástka bude tedy obrobek určený pro soustruh (důvodem k tomu je i strojová výbava školy – soustruhem jsou vybaveny všechny tři). Při našem soutěžení se snažíme respektovat zejména to, že prvořadým úkolem školy je výuka a  musíme tedy respektovat řadu termínů, kterými jsou školy limitovány (maturita, pololetí, prázdniny, různé druhy povinných kurzů). Odevzdání hotových prací plánujeme do konce února a během dubna navštívíme jednotlivé školy a budeme se těšit na prezentace vypracovaného zadání od studentů. Hodnotí se úplnost splnění zadání, navržený technologický postup výroby součásti a především kvalita NC programu. Z již uplynulého ročníku mohu potvrdit, že opravdu nejlepší částí prezentací jsou diskuse studentů s Alešem Polzerem. Studenti velmi rychle zjistí, že právě tady se otevírá cesta k tomu, dozvědět se něco nového a  zajímavého. Velmi hezky dokážou i bránit svou pravdu, o které jsou přesvědčeni – tedy něco ve smyslu, já to přece mám dobře a tady a teď mě přesvědčte, že to má být jinak. Tohle je ta správná komunikace a kvůli tomu se opravdu vyplatí ujet stovky kilometrů. Kdybychom dělali hodnocení distanční formou, přišli bychom o to nejlepší. Malou taktickou nápovědou studentům tedy může být, že hodnotíme i způsob prezentace – tedy komunikaci mezi studenty, komunikaci s porotou i schopnost odpovědět na odborné dotazy během prezentace. Všechny důležité informace jsou součástí zadání a nám nezbývá než popřát soutěžícím hodně úspěchů a  dobrých nápadů pro druhý ročník soutěže. Těšíme se na vypracovaná zadání i na to, že při předávání Putovního poháru 2015 v Mohelnici časopis MM Průmyslové spektrum nebude chybět,“ říká pani Klocová společně se svým kolegou a my můžeme naši účast přislíbit.

Putovní pohár partnerských škol Siemens – Sinumerik Cup po prvním ročníku zůstává v místě slavnostního vyhlášení, v jičínské průmyslové a vyšší odborné škole. Vítězný tým na fotografii.

Závěrem

Každý podobný počin, jako je například tato soutěž, je žádoucím jevem na podporu zvyšování kvality našeho technického školství. Z řady nepochopitelných důvodů jsou střední průmyslové školy po odborné stránce dehonestovány, uplatnění absolventů v praxi je obtížné a děkani strojních vysokých škol často upřednostňují gymnazisty před absolventy průmyslovek. U soutěžních týmů toto „zasektorování“ určitě neplatí. Budiž tyto školy příkladem tém ostatním a možnou volbou studia pro ty váhající.

Eva Klocová
Roman Dvořák

eva.klocova@siemens.cz

roman.dvorak@mmspektrum.com

Krátké video ze slavnostního vyhlášení prvního ročníku Putovního poháru partnerských škol Siemens – Sinumerik Cup na půdě jičínské průmyslové školy si můžete prohlédnout zde.

Reklama
Vydání #12
Kód článku: 141236
Datum: 09. 12. 2014
Rubrika: Servis / Reportáž
Firmy
Související články
Pro ty opravdu dobré

Vytvořit technologický postup a naprogramovat výrobu aromalampy. Tak znělo zadání letošního, již šestého ročníku soutěže Siemens Sinumerik Cup v CNC programování pro střední školy a odborná učiliště. Letošní ročník lze právem označit za výjimečný.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Moderní technologie z Miskinu pomáhají léčit

Měřicí sondy Renishaw jistě velmi dobře zná každý náš čtenář a každý druhý obráběč. Plní nezbytnou a důležitou funkci v kontrole kvality v mnoha strojírenských aplikacích již téměř padesát let. Produkty společnosti se však neomezují pouze na prvky kontroly kvality, ale s technickým pokrokem a vývojem lidské společnosti se vyvíjí také portfolio této nadnárodní společnosti. Od roku 2011 vyrábí zařízení pro 3D tisk z kovů, která nacházejí uplatnění mj. v lékařství. Kvalita je důležitý faktor v průmyslové výrobě i v běžném životě, avšak zdraví je nade vše.

Související články
Soutěž pro středoškoláky

Jubilejní, již pátý ročník soutěže o Putovní pohár partnerských škol Siemens - Sinumerik Cup se letos konal v Mohelnici, v prostorech zdejší Střední školy technické a zemědělské a stejně jako před třemi lety, kdy tato škola byla hostitelem, i letos zdejší ředitel Jiří Ženožička se svým týmem organizaci pojal velmi profesionálně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ozvěny Veletrhu Věda Výzkum Inovace

Přední výzkumné organizace, vysoké školy, inovativní firmy, poskytovatelé dotací, investoři i státní správa zaplnily ve dnech 28. února až 2. března pavilon B brněnského výstaviště. Druhý ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace byl jedinečnou příležitostí podpořit znalostní transfer od výzkumníků do praxe.

Partnerství škol a podniku

Úloha středního školství pro další vývoj jedince je velmi důležitá. Jak ve smyslu plnohodnotného začlenění absolventů do následného zaměstnání a vykonávání dané profese, tak i ve druhém případě zvládnutí znalostních nároků navazujícího vysokoškolského studia. Škola musí být schopna poskytnout relevantní penzum znalostí, vědomostí a schopností pro obě varianty, čímž jsou na ni v podstatě kladeny rozdílné nároky – připravit žáka pro praktický život, nebo vysokoškolské studium.

Studentská formule: Víc než zábava

Vysoká škola + praxe během studia = hladký vstup do zaměstnání. Tato rovnice rozhodně platí v případě studentů VUT v Brně, kteří při studiu žijí druhým životem: konstrukcí, vývojem, vylaďováním a managementem projektu formule Dragon 6. Jedná se o projekt celosvětového ohlasu, do nějž je pod jménem Formula Student (formulastudent.com) zapojeno 530 univerzitních týmů, a ten z Brna, jenž si říká TU Brno Racing, patří mezi elitu. Neváhali jsme, vydali se do areálu Fakulty strojního inženýrství VUT a dílnu Dragon 6 navštívili; průvodcem nám byl team leader Tomáš Kolečář, student 4. ročníku FSI VUT.

Interdisciplinární studentské projekty

Profesor Stanislav Hosnedl před dvanácti lety přišel s ideou realizace týmových studentských konstrukčních a designérských projektů. Z původní studentské akce na Fakultě strojní ZČU v Plzni se rozrostla spolupráce napříč čtyřmi zdejšími fakultami, dvěma zahraničními univerzitami a patnácti tuzemskými a zahraničními firmami. Celým tímto vším prošlo při řešení 36 témat na 980 studentů. Letošní dvanáctý ročník byl opět v celé řadě aspektů výjimečný.

Konference INOVACE PRAKTICKY

„Žijeme v nesmírně rychlé době, která je nejpomalejší vůči té následující.“ Bonmot, jenž otevřel květnovou konferenci inovátorů, pedagogů a profesionálů z praxe, napověděl, že výroba a byznys budoucnosti opouštějí zajeté koleje a zdůrazňují empatii, důkladné poznání zákazníka, pružnost, odbourávání manažerských postů, a také uvolněnost a přitom náročnost nastupující generace mileniálů. Celodenní setkání, druhým rokem nazvané INOVACE PRAKTICKY, opět hostila Vysoká škola logistiky v Přerově. Uspořádala organizace OK4Inovace.

Česká zbrojovka se světovým zvukem

Pistole ČZ-75 je druhou nejkopírovanější krátkou zbraní na světě, v zámoří se na zbraně z České zbrojovky Uherský Brod stojí fronty. Čeští zbrojaři mají trefu. Neodolali jsme a přijali pozvání do 20hektarové zbrojovky na pomezí Valašska a Slovácka.

Strojírenské fórum ukazuje firmám, jak uspět

Na třetí ročník Strojírenského fóra do Obecního domu v Praze přišlo na dvě stě odborníků, zástupců strojírenských firem i státních institucí. Hlavním tématem dvoudenní akce bylo best practice v oblasti získávání nových zahraničních trhů, inovacích či průmyslovém designu nebo odborném školství.

CNC technologie a průmyslové roboty do výuky

Střední průmyslová škola strojní Betlémská v Praze v březnu slavnostně otevřela za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a dalších významných hostů čtyři nové moderně vybavené učebny.

Výrobce & zákazník = spolupráce2

Více než tři roky uplynuly od naší poslední návštěvy strojírenské firmy STT Servis v Dlouhé Loučce u Uničova. V rodinném podniku vedeném sourozenci Šárkou a Tomášem Ticháčkovými, jehož specializací je zakázkové CNC obrábění, se čas rozhodně nezastavil a my jsme s překvapením stanuli před výrobními prostorami, které za uplynulá léta prošly velkou změnou.

Lídři průmyslu na Strojírenském fóru volali po změně školství

Téměř dvě stě lídrů průmyslových firem, odborných škol a desítka zástupců ministerstev a státní správy se sešly na druhém ročníku Strojírenského fóra v Obecním domě v Praze. Hlavními tématy byly budoucnost technického školství, ale také podpora exportu a výzkum, vývoj a inovace.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit