Témata
Reklama

Letošní MSV - poslední příležitost připravit se na trhy EU

03. 09. 2003

"Mezinárodní strojírenský veletrh skýtá tu výhodu, že vystavovat může každá společnost. Jen kvalita produktů rozhoduje o tom, zda dosáhnou úspěchů i v zahraničí a zda je zaznamenají důležití zahraniční představitelé. Z toho vyplývá, že MSV podporuje nejen již renomované velké české společnosti, ale i střední a malé podniky, které přicházejí se zajímavými koncepcemi a výrobky," říká Jiří Rousek, ředitel obchodní skupiny MSV

Ing. Rousek: Podle mého názoru jde o dost složitý problém, který nelze v několika větách postihnout. Některým strojírenským oborům se daří lépe, jiným bohužel naopak. Stále aktuálněji zaznívá otázka konkurenceschopnosti českých strojírenských výrobků v podmínkách společného evropského trhu. Obávám se, že řada českých strojírenských firem není na situaci, která nastane po 1. 5. 2004, příliš připravena. Dojde k řadě významných změn, které ovlivní činnost každého podnikatelského subjektu v České republice. Mimo jiné nastane nadřazenost a vymahatelnost práva EU, Česká republika se vzdá své autonomní obchodní a celní politiky a přijme bez výjimek standardy EU, hospodářská soutěž v ČR bude podřízena evropským soutěžním pravidlům atd. Z toho vyplývá, že dopady na české podnikání budou značné a pravděpodobně i bolestné.
Reklama
Reklama
Reklama

MM: V době konání veletrhu bude otevřeno Evropské konzultační centrum. Jaké informace lze v tomto centru získat a pro koho jsou určeny?

Ing. Rousek: Letošní ročník bude poslední před vstupem ČR do EU. Vzhledem k aktuálnosti a závažnosti tohoto tématu jsme se rozhodli strojírenský veletrh zaměřit na evropskou integraci a její důsledky pro český průmysl. Naším cílem je nabídnout vystavovatelům i návštěvníkům prostor pro diskuse na téma "co se stane po 1. 5. 2004". Celý doprovodný program je proto koncipován jako návod, jak se na nové podmínky připravit, a to zejména malým a středním firmám, které se v této problematice zpravidla méně orientují. Zaměří se například na evropské soutěžní právo, daňové a celní otázky a další často opomíjené problémy. Věříme, že naši vystavovatelé i návštěvníci získají odpovědi na ty nejdůležitější otázky, které si v souvislosti se vstupem do Evropské unie kladou.
Stěžejním a permanentním zdrojem informací bude právě Evropské konzultační centrum v pavilonu Z, které poskytne prostor k bezplatným individuálním konzultacím s odborníky na konkrétní evropskou problematiku. Připravujeme je ve spolupráci se společností European Consulting Institute a dalšími poradenskými sdruženími, škála témat sahá od nových požadavků na ochranu životního prostředí a bezpečnost a ochranu zdraví při práci až po daňovou problematiku nebo možnosti čerpání ze strukturálních fondů EU.

MM: Na problematiku vstupu do EU bude zaměřena také řada doprovodných konferencí a seminářů. Které z nich by podle vás neměly návštěvníkům ujít?

Ing. Rousek: Doporučuji například konferenci Evropské soutěžní právo a české podnikání, kterou pořádáme ve spolupráci se sdružením Střední podnikatelský stav, nebo diskusní fórum Možnosti zapojení českých podniků do výzkumných a vývojových programů zemí EU. Připravují se také špičkově obsazené semináře věnované dopadům rozšíření EU na konkrétní obory - energetiku, elektrotechniku, logistiku, strojírenský obchod nebo zpracování plastů. Důsledky v oblasti ochrany životního prostředí se bude zabývat Envikongres, zaměřený na implementaci evropské směrnice o IPPC (integrované prevenci a omezování znečištění životního prostředí) v hlavních oborech veletrhu.

MM: Nejlepší exponáty MSV 2003 budou opět bojovat o prestižní Zlaté medaile. Novinkou je vyhlášení oficiálních výsledků již první den veletrhu. Premiéru bude mít také propojení soutěže o Zlaté medaile s projektem Česká hlava v kategorii Industrie. Co je cílem tohoto projektu a proč změna termínu vyhlášení výsledků?

Ing. Rousek: Projekt Česká hlava vznikl na podporu vědecké a technické inteligence - jeho cílem je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků. Vyvrcholením je každoroční udělování cen Česká hlava, které by se měly stát jakousi tuzemskou obdobou Nobelových cen. Smyslem je mimo jiné také podpořit zájem o práci v oblasti výzkumu a vývoje, který v České republice neustále klesá. Protože MSV dlouhodobě dává prostor pro prezentaci výsledků technického rozvoje a podporuje nové technologie a inovační řešení ve strojírenství, dohodli jsme se s vyhlašovateli projektu Česká hlava na spolupráci. Kandidáty pro kategorii Industrie, v níž by cenu měla získat firma přicházející s novou technologií či výrobkem, proto bude navrhovat i hodnotitelská komise letošní soutěže o Zlaté medaile.
A důvod nového termínu vyhlášení soutěžních výsledků? Chceme všem oceněným umožnit, aby svůj úspěch maximálně propagačně využili po celou dobu veletrhu. Oceněné firmy se tedy budou moci již od prvního dne prezentovat jako držitelé Zlatých medailí, a tím si zabezpečit pozornost médií i odborných návštěvníků.

MM: Současně s letošním ročníkem MSV proběhne bienální veletrh Transport a Logistika. Jaký je zájem o druhý ročník tohoto veletrhu a co bude jiné oproti roku 2001?

Ing. Rousek: Aktuálnost oborů dopravy a logistiky s blížícím se rozšířením EU stále roste. Prioritou se stávají investice do dopravní infrastruktury, zejména do zlepšení spojení mezi členskými a nově přistupujícími státy EU. Věříme, že veletrh Transport a Logistika bude i diskusním fórem na toto téma. Jsme rádi, že se k účasti na druhém ročníku přihlásila řada nových vystavovatelů z Česka i zahraničí. Pozitivní je zejména prohloubení jeho internacionalizace, tj. přibližně pětiprocentní nárůst zahraničních účastníků. Poprvé se v Brně bude prezentovat například Přístav Rotterdam, očekáváme také velkou kolektivní účast slovinských dopravců a dopravních terminálů pod záštitou Slovinské logistické asociace. Zajímavá je poměrně významná účast rakouských vystavovatelů, objevují se i firmy z Velké Británie. Celkem je přihlášeno přes 200 firem ze 14 zemí, pavilony A1 i A2 jsou vyprodány a další expozice budou umístěny na volných plochách A1, A2 a kolejišti.

MM: Právě na veletrzích MSV a Transport a Logistika bude mít letos premiéru nový pavilon F. Co tento pavilon vystavovatelům i návštěvníkům nabízí? Které expozice zde budou situovány?

Ing. Rousek: Tento nový pavilon s pěti tisíci metry čtverečními čisté výstavní plochy splňuje nejpřísnější kritéria současného výstavnictví. Domnívám se, že sám o sobě bude patřit k nejzajímavějším "exponátům" letošního ročníku. Po pavilonech G1, G2 a V, postavených v letech 1996 a 2000, jde o další halu světového veletržního standardu. V prostoru mezi funkcionalistickým pavilonem A a dominantním, konstrukčně nejpozoruhodnějším pavilonem Z tak vzniká nové přirozené centrum výstaviště.
O plochu v novém pavilonu byl samozřejmě velký zájem, takže hala F byla obsazena jako jedna z prvních. Budou se tu prezentovat významné firmy především z oborů Materiály a komponenty pro strojírenství, Obrábění, tváření a povrchové úpravy, Ekotechnika a Výzkum, služby, instituce včetně některých oficiálních zahraničních expozic.Vystavovatelé, ale i návštěvníci tu naleznou veškerý komfort. Všechny prosklené plochy pavilonu jsou opatřeny elektrickým zatemňovacím zařízením, které je stejně jako větrání, vytápění a chlazení centrálně řízeno. Technickou zajímavostí je situování vzduchotechnických jednotek do prostoru světlíků, tedy přímo nad výstavní plochou bez samostatných strojoven.

MM: Jak podle vás, pane inženýre, lépe uspět na veletrhu? Veletrh je přeci silným marketingovým nástrojem. Ale jak ho efektivně využít?

Ing. Rousek: Výzkumy potvrzují, že veletrh je nejúčinnějším marketingovým nástrojem s výjimkou přímého prodeje, ale pokud má být jeho potenciál plně využit, je důležité nepodcenit přípravu. Občas dochází k paradoxním situacím, kdy vystavovatelé umístění ve stáncích vedle sebe hodnotí počet a kvalitu návštěvníků a tím i celkový efekt veletržní účasti naprosto odlišně. Zkušenosti úspěšných firem nám dávají za pravdu, že nelze jen pasivně čekat na stánku. Je třeba na sebe návštěvníky upozornit, připravit personál na specifickou veletržní komunikaci a pracovat s nově získanými kontakty i po veletrhu. Tomuto tématu se podrobně věnuje série interaktivních seminářů "Jak uspět na veletrhu", kterou organizujeme pro naše klienty z řad malých a středních firem.
Otázka efektivity veletržní účasti se ovšem týká i návštěvníků. Prioritním důvodem návštěvy veletrhu jsou pro většinu lidí novinky a trendy v expozicích, zatímco doprovodné programy jsou často opomíjeny. Je to škoda, protože jejich témata jsou zajímavá a dobře zpracovaná, přednášejí je skuteční experti. Abychom netříštili zájem návštěvníků a zaměřili jej skutečně jen na to podstatné, snížili jsme letos počet doprovodných akcí a orientujeme se výrazně na kvalitu. Takže ačkoli návštěvník většinu času pochopitelně stráví v pavilonech, bylo by dobré, kdyby si udělal čas i na některou z doprovodných aktivit. Za dvě nebo tři hodiny se tu může dozvědět to, co by jinak jen obtížně zjišťoval.

MM: Veletrhy Brno oznámily záměr zvýšení podílu na českém výstavním trhu s orientací na Prahu, a to výstavbou nového kamenného výstaviště v hlavním městě. Uvažujete snad o přesunutí MSV do Prahy?

Ing. Rousek: Mezinárodní strojírenský veletrh je a bude i nadále spjat s Brnem. Jako vedoucí výstavní společnost na českém trhu samozřejmě máme zájem o vyšší účast na pražském veletržním dění, na druhé straně však platí záměr vybudovat v Brně veletržní centrum regionu střední a východní Evropy. Dokladem je investiční aktivita posledních let, jejímž nejnovějším výsledkem je již zmíněný pavilon F.
Děkuji za rozhovor.
"Stále aktuálněji zaznívá otázka konkurenceschopnosti českých strojírenských výrobků v podmínkách společného evropského trhu. Obávám se, že řada českých strojírenských firem není na situaci, která nastane po 1. 5. 2004, příliš připravena."
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 30994
Datum: 03. 09. 2003
Rubrika: Servis / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

Moje osobní spotřeba je menší než leckterého mého zaměstnance

Kvido Štěpánek založil před 30 lety prosperující společnost. Dnes je její majetek odhadován na dvě miliardy korun. Za dobu své existence věnoval na dobročinnost více než 100 milionů korun. Tento nenápadný a skromný člověk inspiroval naši redakci, která ho požádala, aby se s ní podělil o své názory na filantropii, životní hodnoty a tradici dobročinnosti v Čechách.

Jako by byli přímo u stroje

Zlatá medaile udělená exponátu na MSV v Brně patří k neprestižnějším technologickým oceněním. Letos se jejím nositelem v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. stal tým z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky (ÚVSSR) Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ocenění bylo konkrétně uděleno za inovativní využití neuronových sítí při konfiguraci řízení obráběcích strojů s využitím virtuální reality.
MM Půmyslové spektrum mělo možnost vidět působivou demonstraci řešení v činnosti v rámci expozice na MSV a současně se o něm dozvědět mnoho zajímavého od jeho tvůrců Ing. Michal Holuba, Ph.D., a Ing. Jana Vetišky, Ph.D.

Související články
O čem je toolmanagement?

Jednoho pošmourného listopadového dne jsem se vydal do Plzně, abych si popovídal s panem Oldříchem Bosmanem, jednatelem a zakladatelem společnosti BTS Technik.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inovace pro cestu do oblak

Vrtulník – stroj, který obdivujeme v nejnapínavějších scénách akčních filmů, ale který především hraje často klíčovou roli ve skutečném životě. Ať už jde o záchranu životů, nebo o dopadení nebezpečných zločinců. MM Průmyslové spektrum mělo možnost na vlastní oči vidět místo, kde se tyto dokonalé stroje dokončují a také v případě potřeby opravují – prostory společnosti Bell Textron Prague na pražské Ruzyni. Zde jsme též měli možnost mluvit s panem Stanislavem Štefanovem, manažerem prodeje civilních vrtulníků.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

Prostor pro laserovou automatizace je stále obrovský

Česká společnost Lascam systems se zabývá zejména dodávkami laserových zařízení pro obrábění kovů a plastů. Byla včas u rozvoje moderních laserových technologií a dnes pomáhá firmám s integrací laserových aplikací do výrobních procesů. Podle slov obchodního ředitele společnosti Karola Flimela se považují spíše za dodavatele řešení než distributora jednotlivých zařízení a za největší výzvu považují složité inovativní projekty, které přinášejí nový způsob výroby.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Chceme se přiblížit průmyslové sféře, říká rektor Tomáš Zima

Před rokem založila nejstarší česká univerzita společnost Charles University Innovations Prague, s. r. o. Šlo o první počin, který se uskutečnil na české univerzitní půdě. O zkušenostech a prvním úspěchu z univerzitního podnikání jsme si povídali s rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou.

Bez základních etiketních dovedností není byznys úspěšný, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček je respektovaný odborník a dlouholetý propagátor etikety a protokolu. Je rád, že většina českých podnikatelů odložila fialová saka a bílé ponožky a že význam etikety v tuzemských firmách roste. V rozhovoru pro naši redakci také upozorňuje na některá zásadní faux pas, na to, že už nikdy nemáme šanci udělat první dojem a že etiketa není jen o oblečení.

Když čistí profesionálové

Čisté prostředí není důležité jen doma či ve venkovním světě kolem nás. Stejně podstatné je i tam, kde pracujeme. Nástroje a řešení pro nejrůznější typy úklidu a čištění přináší do našich životů společnost Kärcher. Není však pouze dodavatelem produktů pro domácnost, jak se možná laická veřejnost domnívá, ale nabízí i širokou paletu produktů a řešení pro profesionální, zejména průmyslový sektor. Na podrobnosti jsme se zeptali Michala Kettnera, Head of Dealers channel and ES department.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit