Témata
Reklama

Maximální řezný výkon při dodržení přesnosti

Vysoce tuhá konstrukce stroje RXU 1200 od firmy Roeders, kterou v České a Slovenské republice zastupuje firma Stroje JMK, s. r. o., je nutný základ pro dosažení přesnosti a použití velkých řezných sil.

Pracovní operace hrubování a obrábění načisto kladou velmi odlišné požadavky na používaná obráběcí centra. Proto se pro tento účel často využívají samostatné stroje. Toto se však děje na úkor flexibility a rovněž to zvyšuje náklady na investice a potřebnou plochu. Kromě toho stoupají vnitropodnikové náklady v důsledku procesů přepravy a přepínání. Jako alternativa se nyní prezentuje nově vyvinuté obráběcí centrum s extrémně tuhými osami a vysoce přesnými a zároveň dynamickými lineárními přímými pohony jako univerzálně použitelný a přesný tahoun výroby. O své zkušenosti s používáním nového modelu stroje RXU1200 od firmy Roeders se podělil pan Horst Klein.

Reklama
Reklama
Reklama
S novým obráběcím centrem Röders RXU 1200 potřebuje fa Klein pro obrobení poloviny zápustky nyní pouhých 19 hodin místo dosavadních 31,5. (Foto: Klaus Vollrath)

Snížení průběžných časů

„Naším prvořadým cílem při pořizování nového 3osého obráběcího centra Röders RXU 1200 bylo snížení průběžných časů u kovacích zápustek,“ říká Horst Klein, jednatel společnosti CNC-Dienstleisters Horst Klein ve Velbertu. Se 14 spolupracovníky vyrábí podnik nástroje pro mnohé kovárny, lisovny, zpracovatele umělých hmot a slévárny v regionu. Pro tyto zákazníky, kteří dodávají převážně pro automobilní průmysl, jsou běžné minimální výrobní časy při realizaci nových nástrojů, právě tak jako při jejich opravách. Adekvátně vysoký tlak na krátké termíny je vyvíjen i na Horsta Kleina.

„Röders RXU 1200 je vhodný stejně tak pro hrubování jako pro vysoce přesné dokončovací obrábění“ Horst Klein. (Foto: Klaus Vollrath)

Ne méně velký důraz je kladen na minimalizaci nákladů, takže při volbě pořizovaného stroje je třeba dávat pozor také na maximální hospodárnost. Nedostatkovým zbožím byly obzvláště kovací zápustky v rozsahu rozměrů 500 x 600 x 350 mm. Jejich obrábění se dosud provádělo na dvou strojích: hrubovány byly na robustním, moderním obráběcím centru, které používá frézy o průměrech až do 66 mm s výměnnými destičkami. Pro hrubší obrábění před dokončováním a pro dokončovací obrábění se pak s ohledem na požadovanou přesnost a kvalitu obráběného povrchu použil vysokorychlostní frézovací stroj Röders RP 800 s kulovými frézami v rozsahu průměrů od 3 do 6 mm.

Nápadnou charakteristikou RXU konstrukční řady je masivní osa Z, dimenzovaná podle koncepce kvadratického vedení, která je ve všech čtyřech rozích osazena vodicími lištami. (Foto: Klaus Vollrath)

Dalším důvodem pro použití HSC technologie je vysoká dynamika při obrábění ploch libovolného tvaru, potřebná z ekonomických důvodů. Celkový součet obráběcích časů byl zhruba 31,5 hodiny na polovinu kovací zápustky, a přitom téměř nezáviselo na tom, zda se tyto musely vyrobit kompletně nové, nebo zda se musely upravovat opotřebené nástroje. Kvůli dlouhým časům potřebným pro upnutí obrobku na stůl strojů bylo možno při jednosměnném provozu v jednom týdnu vyrobit tři až čtyři poloviny zápustky, i když se dbalo na to, aby bezobslužné směny byly pracovními procesy optimálně obsazeny. S ohledem na požadavky zákazníků byla zejména nevýhoda v tom, že dlouhé průběžné časy ve výrobě téměř znemožnily vyrobit v nouzových případech během co nejkratší doby náhradní nástroj. Vzhledem k této kritické situaci bylo koncem roku 2011 zakoupeno 3osé obráběcí centrum nového typu od výrobce Röders, které bylo uvedeno do provozu v únoru 2012.

Vysoce tuhý portál pro sílu a přesnost

„Speciální koncepce RXU se zakládá na kombinaci dynamiky a přesnosti osvědčené HSC techniky od firmy Röders s extrémně tuhou konstrukcí portálu,“ doplňuje H. Klein. Nápadnou charakteristikou je masivní osa Z, dimenzovaná podle koncepce kvadratického vedení, která má pravoúhlý průřez a ve všech čtyřech rozích je osazena vodicími lištami.

Osa Z, konstruovaná podle koncepce kvadratického vedení, vykazuje oproti dosavadním provedením třikrát vyšší tuhost. (Grafika: Röders)¨

Celkem osm vodicích vozíků ve čtvercovém uspořádání se stará o optimální přenos síly na osu Y, která je z její strany přes osm vodicích vozíků napojena pomocí velkých kontaktních ploch na extrémně masivní podstavec stroje. Trojnásobně vyšší tuhost osy Z oproti dosavadním provedením proto umožňuje zvýšení použitelných řezných sil. Podle toho je robustně provedeno také vřeteno: má výkon 51 kW, pro dokončovací obrábění dosahuje patřičně vysoké otáčky 30 000 min-1 a disponuje upínacím rozhraním HSK F63.

Ve všech ostatních atributech splňuje stroj standardní, vysoce přesnou technologii od firmy Röders. Všechny osy jsou vybaveny výkonově silnými, lineárními přímými pohony a optickými snímači s vysokou schopností rozlišení, a všechny důležité komponenty stroje jsou tepelně stabilizovány vnitřními chladicími okruhy. Také délkové dilatace vřetena ovlivněné změnami teploty jsou evidovány pomocí snímače a kompenzovány přes řídicí systém.

Porovnání výkonu

„Již při prvních zkouškách se ukázalo, že pomocí RXU 1200 může být požadovaný tvar i přes menší použitý průměr řezného nástroje opracován prakticky stejně rychle jako na dosavadním obráběcím centru,“ oznamuje H. Klein. Oba stroje potřebují pro hrubování tvaru typických polovin kovací zápustky, například z oceli pro práci zatepla 1.2714 zakalené na 48 HRC, okolo tří hodin. Přitom stroj Röders i přes takovéto těžké silové obrábění nevykazuje v žádném případě známky přetížení, naopak běží obdivuhodně klidně. Vysoké namáhání nemá účinky na životnost, protože díky lineárním, přímým pohonům nejsou v pracovní oblasti na rozdíl od kuličkových šroubů žádné komponenty, které podléhají opotřebení. Přirozeně musí frézovací vřeteno zachycovat vysoké síly, vždyť je konečně pro toto také dimenzováno.

Na velký stůl lze umístit dva běžné obrobky. Tyto je třeba ještě nahrubo ustavit na magnetické desky a krátce zaměřit a zařízení už pak může obrábět. (Foto: Klaus Vollrath)

Svou plnou výkonnost ukazuje RXU zejména při následujících krocích pracovního procesu hrubování – odebírání zbytkového materiálu, obrábění před vlastním dokončováním a konečném obrábění načisto. Zde umožňuje vysoká tuhost tohoto stroje snížení obráběcích časů prakticky na polovinu. Časy registrované firmou H. Klein při různých konfiguracích zařízení znázorňuje diagram. Překvapivě přitom nehraje stav tepelného zpracování, to znamená tvrdost obrobku, téměř žádnou roli.

Růst produktivity

„Pro nás je přitom rozhodující, že díky nyní dosažitelným obráběcím časům menším než 24 hodin můžeme plně využívat zdvojenou směnu,“ informuje H. Klein. Protože se pracuje na jednu směnu, znamená to podstatné zvýšení kapacity. Místo 3 až 4 polovin kovací zápustky lze v současné době za týden obrobit sedm kusů.

Výhody přitom nevycházejí najevo pouze v souvislosti s čistými obráběcí časy, nýbrž také i s ohledem na vnitropodnikovou logistiku a rovněž s ohledem na vedlejší časy. Pomocí RXU je možné obrobit dílec od surového odlitku až po načisto obrobenou polovinu kovací zápustky na jedno upnutí. Toto ušetří přepínání z jednoho stroje na druhý, vždy s nevyhnutelnými prostoji. Přípravné časy se minimalizují také tím, že se obrobky upínají na magnety a poloha, jakož i orientace se následně proměří a uloží prostřednictvím 3D sondy a zohlední se v NC programu. Obrobek je potřeba upnout na magnetický stůl i bez přesného seřizování, zavřít dveře a zařízení už může dále obrábět. Na velký stůl o rozměrech 1 300 x 1 100 mm a dvě magnetické upínací desky lze umístit dva obrobky s typickými rozměry. Při adekvátně k tomu osazenému zásobníku nástrojů potom stroj přes víkend vyrobí ze dvou surových odlitků dvě kompletně, načisto obrobené poloviny kovacích zápustek. Díky dobré přístupnosti může být pomocí jeřábu vyměněn např. jen zadní z obou obrobků, zatímco přední obrobek zůstává stále upnutý. Je to důležitý detail, aby na stroji mohl být pro bezobslužnou směnu vždy dostatek práce.

Nožové hlavy od firmy Aura Frästechnik, osazené řeznými plátky, jsou vyrobeny speciálně pro HSC použití a jsou vhodné pro bezobslužný provoz. (Foto: Klaus Vollrath)

Lepší frézovací nástroje

„Stejně tak jako samotný stroj byla pro nás rozhodující také disponibilita hrubovacích nástrojů, které se mohou používat při bezobslužném provozu,“ prozrazuje Horst Klein. Po pokusech s různými produkty padlo rozhodnutí na nožové hlavy osazené řeznými plátky od Aura Frästechnik o průměrech 35, eventuálně 16 mm, které jsou určeny speciálně pro HSC použití a k tomuto účelu vysoce přesně vyváženy. Tyto pak mohly být zcela bezpečně použity při bezobslužném provozu. Jediné omezení je v tom, že se nástroj po třech hodinách obrábění vymění za sesterský nástroj, což se uskuteční automaticky prostřednictvím správy nástrojů řídicího systému stroje. Na tomto výsledku, jak říká H. Klein, má stroj ostatně velký podíl, protože svou tuhostí a klidným chodem působí neobyčejně pozitivně na namáhání frézy. Oproti tomu nebylo možné praktikovat bezobslužný provoz s frézovacími hlavami na doposud používaném obráběcím centru, protože mohlo kdykoliv dojít díky vysokým silám k nečekanému vylomení plátku. Na tomto stroji je možné slyšet, jak se zvuk nástroje mnohdy již po třiceti minutách provozu postupně stává stále hlasitější, což signalizuje jeho brzkou výměnu. Také u monolitních tvrdokovových kulových fréz pro HSC frézování, použitých pro obrábění načisto, se získaly velmi dobré zkušenosti.

Tmavomodré hromadící se třísky jsou dokladem vysokého výkonu při hrubování. (Foto: Klaus Vollrath)

Přesnost jako bonus navíc

„Jako bonus navíc, který nás velmi potěšil, můžeme konstatovat, že přesnost obrábění se zpravidla pohybuje v oblasti několika mikronů,“ doplňuje H. Klein. Pouze v několika oblastech tvaru, kde je nástroj kvůli strmě padajícím stěnám odtlačován, jsou naměřeny o něco větší tolerance, ale ty by se v případě potřeby mohly redukovat změnou parametrů při obrábění. Další výhodou přesnosti zařízení je velmi vysoká kvalita obráběných povrchových ploch.

Konstrukční řada RXU od Röders TEC

Obráběcí centra RXU 1000 a 1200 byla koncipována speciálně s ohledem na vysoký řezný výkon a  přesnost při výrobě forem a nástrojů a umožňují HSC obrábění všech běžných materiálů používaných při výrobě forem velmi vysokými řeznými silami a zároveň s vysokou přesností. Zvláštností RXU-série je koncepce kvadratického vedení osy Z. Toto má čtvercový průřez a ve všech čtyřech rozích je opatřeno vodicími kolejnicemi. Dohromady osm vozíků v  kvadratickém uspořádání se stará o vysokou tuhost. Také Y-ové saně jsou dimenzovány extrémně robustně a právě prostřednictvím osmi vodicích vozíků napojených přes velkou kontaktní plochu na mimořádně masivní lože stroje. Ve srovnání s konvenčním provedením os se dvěma kolejnicemi vykazuje frézovací osa díky tomuto uspořádání trojnásobnou tuhost. Adekvátně výkonné je také vektorově řízené frézovací vřeteno, které má v  provozu S1 výkon 40 kW, dosahuje 30 000 min-1 a disponuje upínáním HSK F63.

Zvláštní důraz byl kladen také na maximální přesnost: Samonosně koncipované lože stroje pro tříbodové ustavení je imunní proti deformaci. Osa Z  disponuje bezkontaktní vakuovou kompenzací hmotnosti. O nejvyšší dynamiku a tuhost ve všech osách se starají lineární přímé pohony. Vypilovaná správa teploty, vysoce přesná kompenzace délkové dilatace vřetena, jakož i pomocné prostředky pro čistění a měření nástrojů jsou společně s vyspělou řídcí a regulační technikou zárukou mimořádné přesnosti a rychlosti obrábění. Přesnost konstrukční řady RXU je tak vysoká, že je díky tomu umožněno také obrábění prostřednictvím souřadnicového broušení. Oba tyto stroje se nabízejí také jako pětiosé stroje se zabudovaným otočným a naklápěcím stolem.

V  základním, tříosém provedení disponuje RXU 1000 pracovním stolem o  ploše 996 x 798 mm (RXU 1200: 1 300 x 1 100 mm) a maximálním zatížením stolu 2 000 kg.

Klaus Vollrath

Stroje JMK

IMT 2012, Pavilon P/Stánek 046
Mgr. Jiří Macháček
info@strojejmk.cz
www.strojejmk.cz

Reklama
Související články
Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Automatizace výroby s minimálními personálními nároky

Ať už s možností frézování, nebo soustružení, 4osého, nebo 5osého obrábění, s výměnou palety, či bez ní, s kruhovým zásobníkem palet, věžovými upínacími přípravky pro vícenásobné upínání obrobků, automatizací a progresivním ovládacím panelem, univerzální 5osá obráběcí centra lze flexibilně přizpůsobit a rozšířit pro každou aplikaci.

Související články
Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Obrábění těžkoobrobitelných materiálů

Stále rostoucí požadavky výrobců proudových motorů vyžadují kontinuální vývoj žárupevných materiálů. Klasické metody obrábění jsou zde na hranici svých možností, efektivní alternativou je elektroerozivní řezání drátovou elektrodou.

Aditivní výroba unikátních řezných nástrojů

Aditivní technologie jsou jedním z nosných pilířů Průmyslu 4.0. Od roku 2014, kdy v ČR 3D tisk kovů odstartoval „ve velkém“, byla o této problematice napsána celá řada publikací, díky nimž je tato technologie považována za poměrně známou. Jedním z průkopníků 3D tisku v ČR je firma Innomia, která přinášela informace o technologii DMLS do povědomí českého průmyslu již několik let před tímto zmiňovaných boomem.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Automatická optimalizace posuvů a pohonů obráběcích strojů

Před více než rokem uvedla společnost Siemens do prodeje nový, podstatně funkčně vylepšený software 4.7 pro NC řídicí systémy Sinumerik 840D sl a 828D. Na nové funkce softwaru, které výrazně vylepšují vlastnosti řídicího systému Sinumerik v oblasti programování a obsluhy, jsme se soustředili v článku ve vydání č. 1,2/2017 (viz. www.mmspekturm.com/170148). V tomto příspěvku se budeme věnovat detailněji výrazné změně softwaru 4.7 v oblasti seřizování a optimalizace posuvů a hlavních pohonů.

Termostabilní koncept obráběcích strojů - 1. část

Termostabilní koncept obráběcích strojů firmy Okuma je systém regulace či chcete-li potlačování dilatací stroje způsobených změnami teploty jeho struktury. I když změny teploty je možné omezit vhodnou konstrukcí stroje, nelze jim zcela zabránit. Stroj pracuje v určitém prostředí, které obecně nemá konstantní teplotu.

Aditivní výroba a 3D tisk

K zajištění budoucí vedoucí úlohy Evropy v aditivní výrobě, která představuje nedílnou součást konceptu Industry 4.0, je nezbytná společná evropská strategie – takový je názor Evropského výboru pro spolupráci mezi výrobci obráběcích a tvářecích strojů Cecimo. Jednou z priorit je vytváření evropské strategie aditivní výroby (AM), která by měla podporovat plynulý, dlouhodobý a konzistentní rozvoj této technologie v Evropě.

Profesionální přístup k broušení

V současnosti jsou kladeny ze strany zákazníků stále vyšší nároky na co nejvyšší přesnost při broušení, která je spolu s výslednou drsností nejvýznamnějším požadavkem uživatelů. Samozřejmě této kombinace je třeba dosáhnout v nejkratším možném čase. Tyto hlavní parametry jsou zahrnuty do koncepce brousicích strojů české společnosti Fermat Machine Tool a jsou dosahovány i mj. využitím řady speciálního příslušenství a nových technologických standardů.

Spolupráce firem a univerzit přináší konkrétní výsledky

Inovace v technickém vývoji výrobních strojů a technologií jsou nezpochybnitelnou povinností pro každou firmu, která chce dlouhodobě působit na současném vysoce konkurenčním trhu. Na výrobní stroje a technologie se klade stále šest základních požadavků: přesnost a jakost povrchu vyráběných dílců, produktivita a hospodárnost výroby, spolehlivost strojů a minimální dopad na životní prostředí. Prostředky pro naplnění těchto požadavků jsou různé. V MM Průmyslovém spektru 6/2016 (www.mmspektrum.com/160643) byl představen projekt Centrum kompetence Strojírenská výrobní technika, v rámci kterého spolupracují ve výzkumu a vývoji firmy a univerzity. Článek byl zaměřen především na ukázky zlepšování uvedených hlavních užitných vlastností výrobních strojů a technologií konstrukčními modifikacemi strojů. V tomto článku představíme některé dosažené výsledky v oblasti technologií a provozu strojů.

Črta o horizontce, část II.

V minulém vydání MM Průmyslového spektra jsme začali pojednání o historii, současnosti a perspektivách vývoje jedinečného stroje, kterým bezesporu horizontka je, a v tomto vydání jej ukončíme. Čtenáři, kteří předchozí díl v listopadovém vydání nečetli, mají možnost dohledat ho na internetu na adrese www.mmspektrum.com/151122.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit