Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Modernizovaná obráběcí centra SW
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Modernizovaná obráběcí centra SW

Výsledky vývoje automatizačních a robotických prostředků pro technologie obrábění umožnily vývoj nových progresivních obráběcích center jako příspěvek ke zvýšení efektivnosti a univerzálnosti výrobních procesů.

Výrobní jednotky se zásobou obrobků na jednu směnu jsou využívány v mnoha aplikacích pro obrábění i složitých součástí např. v automobilovém průmyslu a přesném strojírenství. Byla již realizována řada provedení s vlastním pohonem, ve dvoudílných systémech. Většinou jejich nevýhodou bylo, že jejich začlenění do výrobního řetězce vyžadovalo hodně času a úsilí. Právě tento nedostatek by měla odstranit nová obráběcí centra uváděná na trh.

Výrobce Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW), s dlouhou tradicí ve výrobě kovoobráběcích systémů, vyvinul dvě nové výrobní jednotky, které zajišťují výrazné zkrácení doby potřebné pro jejich uvedení do provozu. Novinka sestává z firemních, v praxi ověřených obráběcích strojů BA 222 nebo BA W02-22, dále z nově vyvinutého zakládacího modulu s integrovaným šestiosým robotem a vertikálním paletovým zásobníkem pro polotovary a dokončené obrobky.


Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) – specialista na výrobní systémy pro náročné operace obrábění, představil dvě nové výrobní jednotky zajišťující zákazníkovi výrazné zkrácení doby uvedení do provozu. Systém tvoří dvouvřetenové stroje BA 222 nebo BA W02-22, společně s nově vyvinutým zakládacím modulem, s integrovaným šestiosým robotem a vertikálním paletovým zásobníkem polotovarů a dokončených součástí.

Zakládací modul je připraven pro vkládání a vykládání součástí v průběhu vlastního obrábění a je zcela přizpůsoben základnímu provedení strojů SW. Sestava stroje, robota a zásobníku obrobků využívá systém jeřábového závěsu (háku), což umožní přizpůsobení potřebám uživatele. Navíc uspořádání robota zajišťuje větší volnost pohybu. Stranové umístění zásobníku obrobků umožňuje ruční ukládání nástrojů do stroje s využitím mimořádně malého prostoru. Výrobce předpokládá připravení podobné výrobní jednotky pro obráběcí centrum s BA 322.

Nezávislá obráběcí jednotka zajišťuje nejen vysokou úroveň dostupnosti, ale i snadnou upravitelnost výrobní kapacity. To vše při snižování výrobní ceny. K tomu pan Wolfgang Armleder, ředitel vývoje v SW, dodává, že uvedené přednosti jsou zvláště využitelné ve vícesměnných provozech, obsluhuje-li pracovník více strojů. Nezávislé jednotky mohou být užitečné i v případě, je-li vyžadováno spolehlivé sledování kvality a zpracování dat. Zakládací moduly proto představují ideální základ, protože systémy ukládání jsou většinou identické a vnější přemístění SPC změřených součástí lze potom plánovat.

Nově vyvinutý zakládací modul SW pro obráběcí centra BA 222 a BA W02-22, s integrovaným robotem a zásobníkem obrobků, odstraňuje problémy dříve používaných strojů. Moduly s přírubovým spojením se strojem jsou před expedicí komplexně seřízeny, včetně chladicího systému a třískového hospodářství. Zakládací modul s obráběcím strojem tvoří nezávislou výrobní jednotku, se zásobou obrobků pro jednu směnu. Předností kompletního systému je, že vyžaduje mimořádně krátký čas pro uvedení do provozu.


Výrobní jednotka připravená pro stísněné podmínky využívá zakládací modul v rohovém provedení, s příčným tokem materiálu. Charakteristické je provedení vkládacích dvířek robota (obloukového tvaru), která zajišťují velmi dobrý přístup do pracovního prostoru.

Umístění robota zvyšuje volnost pohybu

Konstrukce celé výrobní jednotky umožňuje úpravy podle potřeb uživatele. Obráběcí stroje SW tvoří patentovaný monoblok, rozhodující pro stabilitu a přesnost obráběcího centra. Aplikace konstrukce s horním uložením je pro robota velmi výhodné. Zajišťuje větší flexibilitu uspořádání pro speciální projekty, umožní větší rozsah pohybu i prostor pro využití dalších technologií. Např. lze integrovat další operace, včetně dalšího upnutí, označování nebo skenování. Zakládací modul je vybaven hliníkovými podpůrnými profily umožňujícími rychlé a univerzální připojení dalších zařízení.

Výkonný robot (7 kg) je určen pro obrobky o rozměrech až 100 x 100 x 50 mm s hmotností až 1 kg, takže lze využít více upínačů a přesun palet. Navíc zakládání a vykládání je díky šestiosému robotu možné provádět v průběhu obrábění; systém umožňuje tyto operace provádět i ručně. To je užitečné např. při zpracování obrobků malých rozměrů. Umístění nového modulu se zásobníkem obrobků zajišťuje nasazení výrobní jednotky i ve ztížených podmínkách. Projekt využívá speciální dvířka zakládacího modulu, jejichž obloukový tvar zajišťuje téměř neomezený přístup do pracovního prostoru. Toto nové řešení zajišťuje spolehlivý odvod chladicí kapaliny a třísek na dopravník.


Wolfgang Armleder, vedoucí vývoje v SW, charakterizuje rozhodující přednost novinky: „Nová obráběcí centra, v porovnání s ostatními provedeními, umožňují téměř neomezený přístup do pracovního prostoru.“

Velká skladovací kapacita v malém prostoru

Vertikální paletový zásobník polotovarů a dokončených obrobků je standardně montován pro 24 palet s rozměrem 600 x 400 mm, avšak dostatečný prostor, který je k dispozici umožní i zvětšení skladovací kapacity, např. na 1 152 kusů. Na rozdíl od dřívějších řešení dopravy palet nové provedení nevyužívá řetězový systém, který je často poruchový, ale výtah s pohonem kuličkovým šroubem zajišťujícím minimální opotřebení. Konstrukce umožňuje vkládání a vykládání palet v ergonometricky optimální a odpovídající výšce. Provedení výtahu dovoluje programové nastavení libovolné polohy os.

Výrobní jednotky využívající stroje BA 222 nebo BA W02-22 a zakládací modul mohou v budoucnu alternativně nahradit kompaktní řešení se zásobníkem obrobků nasazením podávacího dopravníku. Výrobce plánuje i přípravu obráběcího centra s BA 322 a zakládacím modulem.


Německá firma SW představuje mezinárodního dodavatele sofistikovaných obráběcích systémů, určených pro kovovýrobu součástí. Základním prvkem zařízení jsou vysoce výkonná vícevřetenová obráběcí centra, kterých bylo již instalováno více než 3 000, v mnoha různých průmyslových odvětvích.


Schwäbische Werkzeugmaschinen

Ing. Zdeněk Novák

hana.janisova@mmspektrum.com

Další články

Inovace
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: