Témata
Reklama

Normované díly dotvářejí vzhled obráběcích strojů

U všech dodavatelů sázejí výrobci obráběcích strojů především na kvalitu, technické zázemí dodavatele a v neposlední řadě na cenu komponent, které pro svoje stroje nakupují. Některé produkty navíc pomáhají esteticky zvyšovat úroveň designu obráběcích strojů. Takže nejenom hmota základu stroje, pohonné jednotky či automatizace, ale i normované díly dotvářejí celkovou finální podobu výrobků.

Výrobní program společnosti Tajmac se skládá z výkonných obráběcích center, soustružnických center a CNC dlouhotočných a vícevřetenových automatů. Stroje se uplatňují v náročných průmyslových odvětvích na všech světových trzích a získaly si velmi dobrou pověst pro svoje vysoké technické parametry, přesnost a spolehlivost. Společnost Tajmac kromě vývoje a výroby obráběcích strojů vlastní také slévárenské prostory. Patří mezi největší české exportéry – export představuje více než 80 % jejich produkce.

Reklama
Reklama
Reklama
Odvzdušňovací zátky se zástěrkou (víčko + závitový vnitřní díl). Materiálem zátky je technopolymer na bázi polyamidu (PA).
Ruční hvězdicová kolečka s vnitřním závitem k aretaci. Materiál hvězdice je speciální technopolymer (PA) vyztužený skelnými vlákny.

Dříve a dnes

V dřívější době, kdy společnost Tajmac vystupovala pod značkou ZPS, byly její stroje osazovány různými, v té době dostupnými komponenty. Po roce 1989 ještě dobíhaly některé kontrakty, ale už se začala ohlížet po nových dodavatelích. V roce 2006 upevnila Elesa+Ganter svoji pozici na českém trhu zřízením přímého zastoupení firmy. I když v segmentu, který společnost pokrývá, je velká konkurence, neustále se rozšiřující portfolio nabídky výrobků pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost firmy.

On-line katalog i 2D/3D modely

Při výběru osazení obráběcího stroje normovanými komponenty pracovníci konstrukce vycházejí z tištěného nebo elektronického on-line katalogu, který je propracován do velkých detailů a obsahuje i 2D/3D modely všech prvků pro přímé použití v projektu. Pokud technikovi nestačí informace z katalogu nebo v případě potřeby řešení specifického požadavku, ať nového, zatím neznámého produktu či jakékoli jiné nejasnosti, obrátí se s dotazem na technického zástupce.

Spolupráce probíhá na základě předem dohodnutých podmínek, které sice nejsou podepřeny smlouvou o spolupráci, ale právě toto může být pro odběratele výhodou, protože dodavatelé se tak snaží nabízet produkty, jež jsou jak vlastnostmi, tak aktuální cenou konkurenceschopné. Portfolio produktů normovaných dílů je na trhu zastoupeno několika dodavateli. Podle Tajmacu dodává Elesa+Ganter produkty vysoké kvality v zajímavých cenových relacích.

Dlouhotocný CNC automat Manurhin KMX 432. (Foto: Tajmac-ZPS)
Portálové a horizontální obrábecí centrum MCV 1210. (Foto: Tajmac-ZPS)
Provedení styčných ploch silentbloku v pozinkovaném lesklém plechu, vibrace tlumí přírodní kaučuk v černé barvě.
Ovládací kolečko s vroubkovaným okrajem z duroplastu (PF), který je odolný proti vlivu rozpouštědel, olejů a mazadel.
Trubkové madlo (Al) o tloušťce stěny 1,5 mm. Ramena madla jsou vyrobena ze speciálního technopolymeru na bázi polyamidu (PA).

Aleš Vítek

Elesa+Ganter, umístění na MSV: pavilon V, stánek 61

Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz

www.elesa-ganter.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151041
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Trendy / MSV 2015
Autor:
Firmy
Související články
V nejisté době je univerzálnost řešením

Automatizace průmyslových procesů řeší problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, nahrazuje fyzicky namáhavou či zdravotně škodlivou činnost, snižuje chybovost lidského faktoru, zkracuje výrobní časy a v konečném důsledku přispívá ke zvýšení kvality a zisku. Nejen toto je pro ředitele společnosti Acam Solution Ing. Pavla Bortlíka a jeho tým motivace, ale i zábava. Za relativně krátkou dobu na trhu se firma stala, ať už napřímo, či přes své obchodní partnery, dodavatelem společností jako Volkswagen, Toyota, Olympus, Škoda Auto, Edwards, TE, BOSH, Heinze Gruppe, Woco STV či Fanuc a nyní přichází s řešením vhodným nejen pro velké výrobce, ale také pro malé a střední podniky – s univerzální robotickou buňkou HXG. Důležitým komponentem v této buňce je mimo jiné systém pro upínání nulového bodu VERO-S od společnosti Schunk.

Interdisciplinární studentské projekty

Profesor Stanislav Hosnedl před dvanácti lety přišel s ideou realizace týmových studentských konstrukčních a designérských projektů. Z původní studentské akce na Fakultě strojní ZČU v Plzni se rozrostla spolupráce napříč čtyřmi zdejšími fakultami, dvěma zahraničními univerzitami a patnácti tuzemskými a zahraničními firmami. Celým tímto vším prošlo při řešení 36 témat na 980 studentů. Letošní dvanáctý ročník byl opět v celé řadě aspektů výjimečný.

Koncept ve spektru dynamiky a inovací

V roce 2007 bylo na veletrhu EMO poprvé prezentováno obráběcí centrum Grob G350 s horizontálním uložením vřetene. Dnes, o více než deset let později, je na trhu etablováno nejen pětiosé univerzální obráběcí centrum, ale spolu s ním se ve strojírenství v celosvětovém měřítku rozšířila i pětiosá technologie. Úspěšný vývoj založený na vysoké dynamice a velké inovativnosti konceptu „G-Modul“ udělal z univerzálních obráběcích center Grob, nyní již ve druhé generaci, leadera světového trhu.

Související články
Obrábění těžkoobrobitelných materiálů

Stále rostoucí požadavky výrobců proudových motorů vyžadují kontinuální vývoj žárupevných materiálů. Klasické metody obrábění jsou zde na hranici svých možností, efektivní alternativou je elektroerozivní řezání drátovou elektrodou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Aditivní výroba unikátních řezných nástrojů

Aditivní technologie jsou jedním z nosných pilířů Průmyslu 4.0. Od roku 2014, kdy v ČR 3D tisk kovů odstartoval „ve velkém“, byla o této problematice napsána celá řada publikací, díky nimž je tato technologie považována za poměrně známou. Jedním z průkopníků 3D tisku v ČR je firma Innomia, která přinášela informace o technologii DMLS do povědomí českého průmyslu již několik let před tímto zmiňovaných boomem.

Od aditivních strojů k hybridním zařízením

Zlepšující se funkčnost a výkon hardwaru, široká paleta volby materiálů a stále se zlepšující kvalita vyráběných součástí přispívají k růstu aditivní výroby. Technik ve výrobě tak získává neustále na významu.

Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Oscilující paprsek laseru pracuje přesněji

Univerzálním nástrojem naší doby je laser, kterým je možné bezdotykově opracovávat téměř všechny materiály. Ještě lépe a přesněji se podaří materiály řezat nebo gravírovat, když paprsek laseru kmitá.

Dokonalé povrchy řezných nástrojů

Leštění řezných hran nástrojů je čím dál žádanějším procesem v oblasti strojírenství. Stalo se již zřejmým faktem, že stav řezných hran má obrovský vliv na životnost nástroje a řeznou charakteristiku. Existuje dnes zajímavá alternativa dobře známým procesům, jako je broušení nebo tryskání. Je to úprava řezných hran pomocí vlečného omílání.

Zubní náhrady aneb strojírenství i v dentálním průmyslu

Zubní náhrady se vyrábějí již od dob egyptských faraonů téměř stejným způsobem. Pouze materiály a metody se za tu dobu vyvinuly na úroveň 21. století.

Profesionální přístup k broušení

V současnosti jsou kladeny ze strany zákazníků stále vyšší nároky na co nejvyšší přesnost při broušení, která je spolu s výslednou drsností nejvýznamnějším požadavkem uživatelů. Samozřejmě této kombinace je třeba dosáhnout v nejkratším možném čase. Tyto hlavní parametry jsou zahrnuty do koncepce brousicích strojů české společnosti Fermat Machine Tool a jsou dosahovány i mj. využitím řady speciálního příslušenství a nových technologických standardů.

Okénko do historie

Na Vinohradech v Praze v historickém areálu rodiny Fričů sídlí malá nástrojařská dílna Nástrojárna NADO. Řemeslné dílny byly v tomto areálu od nepaměti, zejména se jednalo o výrobu hodinových strojků jako součástí měřicích přístrojů. Návštěva Nástrojárny NADO je spíše takovým okénkem do historie, ale přeci jen se v ní najde něco nového. Na jen několik let staré drátové řezačce Fanuc Robocut tam vyrábějí velmi přesné lisovací a tvářecí nástroje, dílenské přípravky a formy na vstřikování termoplastů.

Role ekodesignu v konstrukci strojů

Žijeme v turbulentní době. To, co bude zítra, už pravděpodobně bude vypadat jinak než to, co bylo včera. Je to dáno různými aspekty, které však znamenají, že výrobní podniky nemohou mít vzorce chování odvozené na základě svých zkušeností z minulosti. Pokud chtějí firmy přežít, musejí se pokusit předvídat přání zákazníků, musejí být proaktivní a zejména musejí mít zaměstnance schopné inovovat a přebírat zodpovědnost za své činy a chování. V tomto seriálu popisujeme naše úvahy tímto směrem.

Efektivita výroby & čeští výrobci

O pohled na současný stav efektivity výroby jsme požádali zástupce vybraných tuzemských výrobců, kteří se touto problematikou aktuálně zabývají. Oslovili jsme zástupce společností Fermat CZ, Hestego a Toshulin, konkrétně Michala Dosedlu, Josefa Vosolsobě a Vojtěcha Frkala.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit