Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové frézovací nástroje a digitální výroba
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové frézovací nástroje a digitální výroba

Tübingen je město ležící na řece Neckar a své návštěvníky okouzlí především svým historickým centrem s hrázděnými domy, malebným nábřežím, radnicí s malovanou fasádou či gotickým kostelem. Z centra Stuttgartu se sem dostanete vlakem za necelou hodinku. Právě této blízkosti využila společnost Walter, která zde v předvečer veletrhu AMB uspořádala tiskovou konferenci.

Tisková konference proběhla v moderní budově technologického centra Walter v Tübingenu, která je součástí firemního areálu. Technologické centrum tu bylo otevřeno v roce 2016, zaujímá plochu 5 000 m2 a jsou zde vyvíjena a testována digitální řešení pro obráběcí procesy. Jedná se o moderní, architektonicky zajímavou budovu, v jejímž přízemí se nacházejí vývojové dílny, o patro výše přednáškové sály a jednací místnosti, v horním patře pak jídelna, resp. firemní kavárna. Tématem tiskové konference byly nejen novinky představené na veletrhu obrábění kovů AMB ve Stuttgartu, jenž byl zahájen následujícího dne, ale právě i možnosti optimalizace procesů obrábění prostřednictvím digitálních řešení.


V technologickém centru jsou vyvíjena a testována digitální řešení pro obráběcí procesy.


Techologické centrum je zároveň příkladem kompletně digitalizované chytré továrny.

Frézovací nástroje Xtra·tec XT

Tou hlavní novinkou bylo představení nové generace frézovacích nástrojů Xtra·tec XT zkonstruovaných s ohledem na vyšší produktivitu a spolehlivost. Konstrukce těchto fréz se vyznačuje novým způsobem upevnění břitových destiček umožňující mj. i zvýšení počtu zubů. XT v označení nástroje znamená Xtended Technology. Aktuálně jsou k dispozici rohové a rovinné frézy této řady. Pro rovinné frézy byl vyvinut nový typ oboustranných břitových destiček s osmi řeznými hranami. Podrobnější popis nových nástrojů najdete v podtisku na sousední straně.
Ukázka obrábění novými frézami Xtra·tec XT

Rovinná a rohová fréza Xtra·tec XT použité v ukázce a obrobený díl

Digitální výroba v praxi

Pozornost nebyla upřena jen na samotné nástroje, ale také na digitální služby zhospodárňující řezný proces. Praktická digitální řešení jsou součástí produktové řady Walter Nexxt, která je určena zejména pro středně velké společnosti zabývající se obráběním.

Walter se samozřejmě bude nadále věnovat vývoji inovativních nástrojů umožňujících efektivní frézování, soustružení, vrtání a závitování. Jde však také o využití značného potenciálu úspor, kterého může být dosaženo monitorováním jednotlivých obráběcích postupů a jejich optimalizací, od plánování přes zásobování nástroji, výrobní logistiku až po automatické přednastavení obráběcího procesu. Walter tak prostřednictvím nástrojových dat, on-line katalogů, různých aplikací, řešení tool managementu a asistenčních systémů pro prostředí výroby podporuje své zákazníky v průběhu celého řetězce tvorby hodnot. Součástí nabízených služeb je analýza stávajících procesů zákazníka a následný vývoj customizovaného řešení, jehož prostřednictvím se obvykle dosáhne zvýšení produktivity řádově v desítkách procent. Kromě optimalizace stávajících procesů Walter rovněž vyvíjí obráběcí strategie pro nové komponenty, například s komplexními tvary nebo z obtížně obrobitelných materiálů.

Digitální řešení jsou vyvíjena a testována v technologickém centru Walter v Tübingenu. Odborníci na digitalizaci se zaměřují na podstatné zlepšování výrobních postupů, které zahrnuje vyšší využití strojového času, optimalizaci přípravných časů, optimalizaci zásob nástrojů a snížení nákladů na díl.

Digitální výrobní asistenční systémy

Akvizice společnosti Comara v roce 2016 pomohla prostřednictvím jejích řešení rozšířit inženýrské kompetence Walteru v digitálním světě. Příkladem je Comara appCom, digitalizační platforma pro výrobní prostředí, která usnadňuje analýzu a optimalizaci dat z obráběcího stroje. Jedná se o otevřenou platformu, jež může být využívána se stroji různých výrobců i s různými řídicími systémy, ať už pro samostatný stroj, nebo pro celou výrobní linku. Každý zákazník si také může vyvinout vlastní aplikace přizpůsobené jeho specifickým výrobním podmínkám.

Praktické ukázky v technologickém centru

Po prezentacích následovaly praktické ukázky frézování nástroji Xtra·tec XT na obrobně technologického centra. Ta se nachází v přízemí budovy a je vybavena navzájem dosti odlišnými typy menších i velkých obráběcích strojů, což umožňuje pracovat s obrobky různých typů a velikostí. Kromě vývoje digitálních technologií dílna technologického centra slouží i jako příklad kompletně digitalizované chytré továrny umožňující komunikaci všech procesů a systémů v reálném čase.
V rámci ukázek frézování byly představeny také možnosti optimalizace obráběcího procesu. Jednu z nich představuje software Comara iCut pro adaptivní řízení posuvu. Během obrábění je až 500x za sekundu měřen výkon vřetena a software pak podle naměřených hodnot automaticky v reálném čase přizpůsobuje posuv aktuálním řezným podmínkám. V rámci konkrétní ukázky proběhlo frézování novým nástrojem Xtra·tec XT, nejprve konvenčním způsobem a poté s využitím technologie iCut, která dokázala čas obrábění zkrátit o 17 %.


Závěr tiskové konference patřil neformálnímu programu v nejvyšším patře budovy.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

www.walter-tools.com


Frézy s Xtended Technology

S Xtra·tec XT představuje společnost Walter další generaci frézovacích nástrojů. V centru pozornosti Xtended Technology, zkráceně XT, jsou vyšší produktivita a spolehlivost. Od předchůdce Xtra·tec se nová řada liší nejen černým vzhledem; jedná se skutečně o zcela novou generaci fréz. Prvními zástupci této řady, které společnost Walter uvádí na trh, jsou rohové a rovinné frézy, které dokážou splnit téměř všechny požadavky v rohovém a rovinném frézování ve všech běžných materiálových skupinách. Nejnápadnější konstrukční vlastností nových frézovacích nástrojů je montážní poloha vyměnitelných břitových destiček s větším sklonem a větší dosedací plochou. Tím se sníží plošný tlak v usazení a zvýší se stabilita. Větší průřez otvoru pro šroub stabilizuje vyměnitelnou břitovou destičku a možnost použití delších šroubů zvyšuje spolehlivost upnutí. Také těleso frézy je stabilnější, neboť má za lůžkem destičky výrazně více materiálu.

Kromě vyšší spolehlivosti umožňuje nová montážní poloha destiček o jeden zub více, což přináší vyšší produktivitu. Přesný 90° tvar rohových fréz pomáhá redukovat dodatečné dokončovací operace. Lépe přístupné upínací šrouby optimalizují manipulaci a přispívají k zamezení chyb montáže.


Řada fréz Xtra·tec XT představuje novou generaci nástrojů společnosti Walter


Další novinkou jsou menší vyměnitelné břitové destičky, kterými lze frézy osadit. V souladu se současným trendem přispívají k menším přídavkům. U rovinné frézy M5009 to platí dvojnásob, jelikož tato fréza spojuje malé hloubky řezu s výhodami dvoustranných vyměnitelných břitových destiček Walter Tiger·tec. Místo čtyř mají tyto destičky osm použitelných řezných hran. Díky tomu a také díky částečné eliminaci dokončovacích operací zvyšuje fréza M5009 hospodárnost. Inovativní přístup je patrný i v kontextu trvalé udržitelnosti – v rámci koncepce Walter Green jsou výroba a dodavatelský řetězec fréz Xtra·tec XT-Fräser kompenzovány z hlediska emisí CO2.

Zdroj: Walter


 

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: