Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Dobře regulované tváření kapalinou

Firma Graebener Group investovala mnoho finančních prostředků do vývoje hydroformingu. Nyní z toho profituje. Zařízení má možnost používat vícenásobné nástroje, které jsou produktivnější, a navíc jsou jistěji řízeny. Dřívější zařízení pro hydroforming označovaná IHU byla velice poruchová. Příčina bývala často v nevhodnosti konstrukčního tvaru tvářeného dílu. Dnešní zařízení IHU od firmy Graebener mají zhruba dvojnásobný výkon než zařízení stará.

Zdroj: Blech Rohre Profile č. 5/2012, str. 46–50.

Hybridní automatizace

V technologii tváření jsou běžné čistě elektrické pohony. Tato řešení narážejí ovšem na určité meze. Firma Bosch Rexroth vidí jako východisko hybridní řešení. Po rozdělení hydrauliky a elektrotechniky vede jejich další cesta v pohonu tvářecích strojů k jejich syntéze. Firma Rexroth má mnoho zkušeností s elektrohydraulikou. Používá k integraci řídicí systém SW IndraMotionMLC. Bere k tomu v úvahu zvláštnosti fluidní techniky a nahrazuje nákladné programování parametrizováním. Náklady na engineering klesají. Stroj se dá řídit jak elektricky, tak hydraulicky. Čerpadla Syntronix s regulací otáček snižují spotřebu elektrické energie až o 80 %. Klesají zvukové emise.

Zdroj: Blech Rohre Profile č. 5/2012, str. 55.

Automatizace přesného stříhání

Servohydraulický lis pro přesné stříhání Fein-Speed X-TRA 450 kN s řadou periferií vytváří kompletní energeticky efektivní komplet. S moduly pro pracovní prostor a zařízení pro svitky se dá výrobní proces od pásku až k hotovému dílu automatizovat. Lisy pro přesné stříhání řady X-TRA vykazují vysoký výkon a variabilní střižné rychlosti a jednoduchou obsluhu. Časy výměny nástroje a výměny svitku jsou krátké. Vhodné pro plechy tloušťky 0,8 až 12 mm, šíře od 300 do 500 mm. Pro svitky dodává firma Feintool podle požadavků modulární systém s různým stupněm automatizace. Počet zdvihů až 120 za minutu.

Zdroj: Blech Rohre Profile č. 5/2012, str. 56–57.

Flexibilní transferové zařízení

Firma Raster Zeulenroda vyrobila linku, která pomocí tlumiče umožňuje lisovat také během výměny svitku. Linka má dva tvářecí lisy pro stříhání kruhových přístřihů HMR 250/1800 a dva postupové tvářecí automaty Paust 800/300/300 SK Servo. Lze lisovat až do tloušťky 6 mm při 55 zdvizích za minutu. Crashový ochranný systém chrání před kolizemi.

Zdroj: Blech Rohre Profile č. 5/2012, str. 58–59.


Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: