Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Lisy pro lehké konstrukce

Různé strategie lehkých konstrukcí karoserií osobních automobilů vyžadují vývoj v automobilovém průmyslu. Firma Schuler se ve výrobě lisů na tyto výrobní požadavky zaměřila. Pro tváření umělých hmot vyrobila na zakázku deset speciálních lisů pro výrobce automobilů. Požadován je rovněž vývoj lisů pro tváření vysokopevnostních ocelí za studena a za tepla. Tváření ocelových plechů za tepla může ušetřit až 40 % celkové hmotnosti vozidla. V dnešní době rovněž Schuler při tváření ocelí využívá výhod ServoDirekt-Technologie, které odpovídají požadavkům tváření vysokopevnostních ocelí za studena.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 3, str. 36, 37.

Lisovací automat a zkušební lis v jednom

Firma Bruderer na veletrhu prezentovala vysokovýkonný lisovací automat BSTA 510 doplněný přídavnou planetovou převodovkou BPG 22. Ta umožňuje jednoduchým přepnutím nastavit lis jako zkušební stroj pro zapracování nových nástrojů a následně jej použít při sériové výrobě. Nejedná se o servolis, ale o alternativní řešení k servolisům. Výhodami pro uživatele jsou zvýšení efektivity, nízká cena, menší nutná pracovní plocha, jednoduché flexibilní ovládání, logistické výhody, protože se nástroje méně stěhují. Místo dvou lisů se používá jeden. Stupňovitě lze měnit rychlost pohybu smykadla, maximální sílu a krouticí moment. Obsluha může nastavit individuálně dolní a horní úvrať. Dále lze přestavit pohyb smykadla na přesnost 0,01 mm. Smykadlem lze pohybovat extrémně pomalu. Přestavovat lze i zpětný chod smykadla.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 3, str. 38–40.

Servopohon pro hydraulické lisy

Použití servopohonů je v dnešní době zkoumáno i u hydraulických lisů. Firma Lasco představila svůj koncept servopohonu pro hydraulický lis. Je to umožněno tím, že je spojen elektromotor s hydraulickou pumpou. Nastavení rychlosti smykadla se děje pomocí servomotoru. Nejsou zde žádné ventily, ty se používají pouze k zajištění bezpečnostních funkcí a pro plnění prostoru válce při rychlých pohybech.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 3, str. 41.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: