Témata
Reklama

Obráběčky a tvářečky stále „jedou“

03. 09. 2008

Zájmové sdružení Svaz strojírenské technologie působí v České republice od roku 1990 a v současné době sdružuje 44 významných českých a slovenských výrobních a dodavatelských organizací, které se zabývají převážně výrobou a dodávkami obráběcích a tvářecích strojů, dřevoobráběcích strojů, nástrojů a měřidel, hydraulických prvků a agregátů.

Od července 2008 působí na pozici ředitele Ing. Ivan Čapek, který po osmi letech nahradil Ing. Zdeňka Holého, se kterým jsme přinesli průřezový rozhovor jeho kariéry v minulém vydání MM Průmyslového spektra. Dnes vám předkládáme povídání s ing. Čapkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Ing. Ivan Čapek byl výraznou většinou zvolen ředitelem Svazu strojírenské technologie. Oboru obráběcích a tvářecích strojů ing. Čapek zasvětil velkou část svého profesního života, naposledy jako ředitel obchodní společnosti Strojimport, která právě tuto komoditu výrobků vyvážela do celého světa. Dnes již postavení Strojimportu v některých světových destinacích není tak význačné, jak tomu bývalo dříve. Avšak část jeho prodejní sítě je využívána mnohými našimi výrobci přímo.

MM: Na postu ředitele svazu SST střídáte ing. Holého, který se celý život pohyboval ve výrobní sféře. Vy jste naopak zastával posty v obchodní branži, naposledy jste dlouhá léta stál v čele Strojimportu. Je možné, že se tyto rozdílné backgroundy projeví i na způsobu řízení. V čem po svém předchůdci „převezmete žezlo“ a naopak, které vaše manažerské názory se rozcházejí a budete je koncepčně řešit rozdílným způsobem?

Ing. Čapek: Skutečně jsem pracoval dlouhá léta v obchodní branži, jak říkáte, ale stále to bylo v oboru obráběcích a tvářecích strojů. Protože jsem se povětšinou zabýval jejich vývozem, musel jsem být vždy velmi dobře obeznámen s naším aktuálním sortimentem i sortimentem naší konkurence. Jsem sice vzděláním ekonom, ale zčásti z nutnosti a především ze zájmu jsem si hned od počátku své pracovní kariéry vybudoval ke strojům velice dobrý vztah. Měl jsem možnost rozšiřovat si své technické znalosti prakticky denně, a to především kontaktem s předními odborníky z řad zahraničních zákazníků, které jsme spolu s našimi techniky z výroby museli přesvědčovat o výhodách a kvalitě českých strojů.

K další části vaší otázky byl řekl, že způsob řízení jakékoli instituce se vždy odvíjí z velké části od osobního stylu manažera, protože cíle, kterých chce naše asociace dosáhnout, jsou jasně vymezeny Koncepcí strategického rozvoje Svazu strojírenské technologie na léta 2008–2015, kterou začal uvádět v život už můj předchůdce ing. Holý. Já osobně hodlám klást důraz především na prosazování zájmů členských firem Svazu navenek a budu usilovat o celkové zvýšení prestiže našeho oboru v rámci české ekonomiky. Za velmi důležitou zásadu pokládám respektování zájmů jednotlivých členských organizací SST, a to v míře co nejvyšší, ale současně tak, aby přitom nebyly narušovány oprávněné zájmy ostatních. To je nepochybně úkol těžký, ale nezbývá než usilovně a přitom diplomaticky hledat a nacházet přijatelná kompromisní řešení. Zdůrazňuji znovu, že jde o stěžejní úkol, který si nekladu jen já jako ředitel, ale který stojí před všemi mými spolupracovníky na Svazu. Rád bych též pokračoval v dobře nastartované podpoře vědecko-technického rozvoje, a to nejen v oboru obráběcích, ale také tvářecích strojů.

MM: Jakým způsobem chcete nadále spolupracovat s evropskou organizací Cecimo, jejímž je Svaz členem? Jakými informacemi nejen pro vaše členské podniky, ale pro celou tuzemskou odbornou veřejnost, disponujete?

Ing. Čapek: V evropské asociaci pro obráběcí a tvářecí stroje Cecimo jsme dosud jedinou členskou asociací ze zemí bývalé RVHP a s pocitem vnitřního uspokojení mohu prohlásit, že jsme v oboru respektováni. Od pracovníků Cecimo získáváme pro naše členy informace o vývoji oboru ve formě pravidelně zpracovávaných statistik, prognóz rozvoje nebo marketingových studií jednotlivých trhů hlavního zájmu. Prostřednictvím Cecimo jsme také informováni o novinkách ve vývoji evropských technických a bezpečnostních norem a v neposlední řadě využíváme služeb Cecimo při organizaci naší účasti na nejvýznamnější evropské výstavě obráběcích a tvářecích strojů EMO v Milánu nebo v Hannoveru, ale i na výstavách konaných v mimoevropských zemích, jako je například IMTS Chicago a další. Cecimo podporuje také specializovaný veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, který pořádáme při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně každý druhý rok, konkrétně v letech, kdy se nekoná EMO. IMT tedy proběhne v Brně právě letos, od 15. do 19. září, a příští EMO se bude konat v Milánu, v říjnu 2009.

MM: Jednou z náplní Svazu je hájit zájmy jeho členských podniků na exportních trzích. Na jaké oblasti se chcete zaměřit?

Ing. Čapek: Nemyslím si, že záštita našich zájmů na exportních trzích je úplně přesný výraz, který by vystihoval současnou situaci. Ve všech zemích, kam je soustředěn náš hlavní zájem, máme totiž cestu na trh otevřenou. Prakticky nikde – a to především díky našemu členství v Evropské unii – už pro nás neexistují zábrany typu cel nebo prohibitivního zdanění. Proto se SST nyní soustřeďuje především na hledání nových cest, získávání vstupů na netradiční trhy a uvádění naší produkce do dynamicky se rozvíjejících oblastí, kde je nutno seznámit tamější podnikatelskou veřejnost, popřípadě i některé instituce, s českou a slovenskou nabídkou. Jdeme tedy dvěma cestami: tam, kde nejsme dosud příliš známí nebo kam zatím naši výrobci pronikli jen s omezeným výběrem strojů, se snažíme o širokou kampaň na lokálních výstavách a veletrzích, pořádáme ve spolupráci s agenturou CzechTrade technické prezentace, distribuujeme katalogy v papírové i elektronické formě atd. Tam, kde jsme naopak už dobře zavedení, chceme přesvědčit naše zákazníky o tom, že naše stroje jsou na vysoké technické úrovni a že jsme schopni nabídnout nová řešení technologických postupů, která přinesou výrazné zefektivnění jejich výroby. V takových případech volíme mimo jiné strategii účastí na technických konferencích a odborných seminářích. Vždy věnujeme maximální pozornost tomu, aby expozice našich členských podniků na specializovaných výstavách a veletrzích byly na co nejvyšší technické i estetické úrovni.

MM: V celé řadě destinací již čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů coby vývozní organizaci nevyužívají služeb Strojimportu, jak tomu bývalo v masové míře dříve, ale prodávají napřímo či prostřednictvím svého partnera operujícího na tamním trhu. Jak se na tento fakt díváte?

Ing. Čapek: Tento fakt beru jako výsledek zcela přirozeného vývoje. Současně je ale nutné uvědomit si skutečnost, že stále existují trhy, kde se při sporadických vývozech jednotlivým výrobcům nevyplatí udržovat stálé zastoupení nebo kde přetrvávají vysoká rizika platební nejistoty či jiná. V takových případech je jistě vhodné vyhledat spolehlivého spojence, ať už jde o Strojimport nebo jinou v oboru zavedenou společnost. Existuje totiž řada zemí, v nichž si zahraniční pobočky Strojimportu vybudovaly velmi silnou pozici na trhu, takže je pro jednotlivé vývozce výhodné využít možností, které tento prostředník nabízí.

MM: V následujícím období budeme postupně na stránkách MM Průmyslového spektra představovat nové či inovované výrobky vašich členských podniků, které byly realizovány buď zcela či zčásti za pomoci financí ze státního rozpočtu skrze programy MPO Tandem a Impuls. V jaké míře jsou v České republice využívány státní prostředky na podporu výzkumu a vývoje? Jak se bude jejich přidělování vyvíjet do budoucna v kombinaci ze strukturálními fondy EU?

Ing. Čapek: Už v souvislosti s otázkou týkající se mých manažerských priorit jsem se zmínil o tom, že podpora výzkumu a vývoje představuje právě jednu z nich. Státní prostředky na podporu výzkumu a vývoje jsou prostřednictvím programů Ministerstva průmyslu a obchodu Tandem a Impuls směrovány do strojírenství, neboť to bezesporu patří k nejdůležitějším sektorům české ekonomiky. Obráběcí a tvářecí stroje pak v rámci celého strojírenství zaujímají zvláštní postavení. Obor je výrazně proexportně zaměřen a silná mezinárodní konkurence trvale motivuje naše výrobce k vývoji a realizaci nových technických poznatků a stále dokonalejších strojírenských technologií. Svaz strojírenské technologie si je vědom, že se obor neobejde bez aktivní podpory výzkumné a vývojové báze a snaží se vycházet v tomto směru svým členským podnikům vstříc.

V roce 2000 stál Svaz u zrodu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při ČVUT Praha. Centrum je založeno na spolupráci Strojní fakulty Českého vysokého učení technického a řady našich členských podniků, při výrazném podílu financování z MŠMT a v neposlední řadě i ze zdrojů našeho Svazu. Členské subjekty SST zadávají Centru zpracování svých výzkumně vývojových řešení na komerční bázi.

V letošním roce bylo za účasti některých členských podniků založeno při Západočeské univerzitě v Plzni obdobné centrum pro vývoj tvářecích strojů. Při jeho rozjezdu se opět počítá s finanční podporou Svazu.

Pokud jde o finanční podporu ze strany státu, naše členské podniky využívají zejména již zmíněných rezortních programů Tandem a Impuls, které jsou vypisovány Ministerstvem průmyslu a obchodu. V letech 2006–2008 využilo této možnosti 16 našich členů, někteří i opakovaně. Projekty jsou rozloženy do několika let a musejí být ukončeny nejpozději do konce roku 2010. Počínaje rokem 2009, po notifikaci Evropskou komisí, mají být tyto programy nahrazeny programem TIP (Technologie, Informační systémy, Produkty).

Státní podpora vědy a výzkumu (VaV) v kombinaci se strukturálními fondy je využívána v rámci programu Inovace z programů OPPI. V souladu s nastavenými pravidly jsou realizovány projekty, které navazují až na ukončený vývoj, protože program nepodporuje práce konstrukčního a vývojového charakteru. Domnívám se však, že i tento program spolu s již zmíněnými resortními programy MPO, případně s programem Potenciál (rozšíření vývojových kapacit) z OPPI, může výhledově pro naše členské podniky představovat jistý přínos.

Cílem SST pro nejbližší období je podrobně zmapovat všechny stávající možnosti využití zdrojů státních i unijních finančních prostředků a účinně napomáhat členským podnikům v zapojení jejich výzkumu a vývoje do jednotlivých vhodných programů takovým způsobem, aby tyto prostředky byly investovány především do inovace a modernizace výrobků.

Osobně však na základě svých dosavadních zkušeností nejsem zcela přesvědčen o tom, že je proklamovaná podpora výzkumu a vývoje ze státních i evropských zdrojů dostatečná. Tento můj názor vychází především z praxe, neboť je mi známo, že jak naši výrobci, tak i výzkumníci narážejí až příliš často na bariéry snad ani ne tak finančního, jako hlavně byrokratického rázu. Ty jim v mnoha případech znemožní finanční dotace čerpat a často představují doslova studenou sprchu, která i nadšeného optimistu přesvědčí o existenci jen nesnadno překonatelného rozdílu mezi teorií a praxí. A budete se mnou jistě souhlasit, že je to přinejmenším škoda.

MM: Ano, bohužel je tomu tak, ale věřme, že i zde se situace časem zlepší. Pane řediteli, jménem našich čtenářů a jménem svým vám přeji mnoho úspěchů a štěstí ve vaší obtížné práci, která vás na pozici ředitele Svazu strojírenské technologie bezesporu čeká.

Roman Dvořák

capek@sst.cz

www.sst.cz

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 80919
Datum: 03. 09. 2008
Rubrika: Servis / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

O čem je toolmanagement?

Jednoho pošmourného listopadového dne jsem se vydal do Plzně, abych si popovídal s panem Oldříchem Bosmanem, jednatelem a zakladatelem společnosti BTS Technik.

Jako by byli přímo u stroje

Zlatá medaile udělená exponátu na MSV v Brně patří k neprestižnějším technologickým oceněním. Letos se jejím nositelem v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. stal tým z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky (ÚVSSR) Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ocenění bylo konkrétně uděleno za inovativní využití neuronových sítí při konfiguraci řízení obráběcích strojů s využitím virtuální reality.
MM Půmyslové spektrum mělo možnost vidět působivou demonstraci řešení v činnosti v rámci expozice na MSV a současně se o něm dozvědět mnoho zajímavého od jeho tvůrců Ing. Michal Holuba, Ph.D., a Ing. Jana Vetišky, Ph.D.

Související články
Inovace pro cestu do oblak

Vrtulník – stroj, který obdivujeme v nejnapínavějších scénách akčních filmů, ale který především hraje často klíčovou roli ve skutečném životě. Ať už jde o záchranu životů, nebo o dopadení nebezpečných zločinců. MM Průmyslové spektrum mělo možnost na vlastní oči vidět místo, kde se tyto dokonalé stroje dokončují a také v případě potřeby opravují – prostory společnosti Bell Textron Prague na pražské Ruzyni. Zde jsme též měli možnost mluvit s panem Stanislavem Štefanovem, manažerem prodeje civilních vrtulníků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Moje osobní spotřeba je menší než leckterého mého zaměstnance

Kvido Štěpánek založil před 30 lety prosperující společnost. Dnes je její majetek odhadován na dvě miliardy korun. Za dobu své existence věnoval na dobročinnost více než 100 milionů korun. Tento nenápadný a skromný člověk inspiroval naši redakci, která ho požádala, aby se s ní podělil o své názory na filantropii, životní hodnoty a tradici dobročinnosti v Čechách.

Prostor pro laserovou automatizace je stále obrovský

Česká společnost Lascam systems se zabývá zejména dodávkami laserových zařízení pro obrábění kovů a plastů. Byla včas u rozvoje moderních laserových technologií a dnes pomáhá firmám s integrací laserových aplikací do výrobních procesů. Podle slov obchodního ředitele společnosti Karola Flimela se považují spíše za dodavatele řešení než distributora jednotlivých zařízení a za největší výzvu považují složité inovativní projekty, které přinášejí nový způsob výroby.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Chceme se přiblížit průmyslové sféře, říká rektor Tomáš Zima

Před rokem založila nejstarší česká univerzita společnost Charles University Innovations Prague, s. r. o. Šlo o první počin, který se uskutečnil na české univerzitní půdě. O zkušenostech a prvním úspěchu z univerzitního podnikání jsme si povídali s rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou.

Bez základních etiketních dovedností není byznys úspěšný, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček je respektovaný odborník a dlouholetý propagátor etikety a protokolu. Je rád, že většina českých podnikatelů odložila fialová saka a bílé ponožky a že význam etikety v tuzemských firmách roste. V rozhovoru pro naši redakci také upozorňuje na některá zásadní faux pas, na to, že už nikdy nemáme šanci udělat první dojem a že etiketa není jen o oblečení.

Když čistí profesionálové

Čisté prostředí není důležité jen doma či ve venkovním světě kolem nás. Stejně podstatné je i tam, kde pracujeme. Nástroje a řešení pro nejrůznější typy úklidu a čištění přináší do našich životů společnost Kärcher. Není však pouze dodavatelem produktů pro domácnost, jak se možná laická veřejnost domnívá, ale nabízí i širokou paletu produktů a řešení pro profesionální, zejména průmyslový sektor. Na podrobnosti jsme se zeptali Michala Kettnera, Head of Dealers channel and ES department.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit