Jaromíra Chmelaře bavilo již od dětství kreslení a rýsování a s tím úzce související stavba modelů. Rád navštěvoval místa, kde pracovaly stroje, aby zachytil jejich tvar a proporce. Doma si pak zhotovoval věrné zmenšeniny – makety. „Vyrostl jsem vlastně na pozorování strojů a konstrukčně také zřejmě na klasické subtilní stavebnici Merkur,“ říká s nostalgií v hlase. Není divu, že dále následovalo studium na střední technické a následně i na vysoké škole, čímž přerostl jeden velký klukovský sen do nádherné profese. Dlouhodobá praxe ve vývojovém oddělení u výrobce polygrafických strojů v Dobrušce pak naplňovala permanentní touhu vytvořit a oživit tajemný mechanismus strojů. A aby dostál heslu vlivné německé školy Bauhaus o jednotě umění, techniky a řemesla, zvolil Jaromír Chmelař ještě studia na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Design výrobků pod vedením profesora Otakara Diblíka, který si všiml při spolupráci v dobrušském závodě jeho návrhů tvarových řešení krytů a osobitého stylu kreslení. „K mému velkému překvapení mi nabídl možnost externího studia u sebe v ateliéru designu VŠUP Praha – další šťastná náhoda, která mne přivedla k hlubšímu studiu designu po delší, téměř čtrnáctileté přestávce od technického studia na ČVUT. Byl jsem nadšen a zároveň jsem si uvědomil velký závazek a odpovědnost. Vždycky si toto setkání vybavím, když začínám první skicu či návrhový model v počítači,“ komentuje setkání inženýr Chmelař.
A jaký vlastně byl legendární architekt a designér Otakar Diblík? Jaromír Chmelař na něj vzpomíná jako na otevřeného, srdečného a vstřícného člověka, jako na oporu a inspiraci pro všechny studenty. „Měl velice široký intelektuální záběr, vynikající znalosti z oboru technického i uměleckého. Patřil ke staré škole, ovlivnil ho zejména sochař Vincenc Makovský, čelní představitel meziválečné avantgardy. Zajímal se také o vesmír; navrhoval a stavěl hvězdářské dalekohledy a fotografoval vesmírné objekty. Vždy na mě působil jako blízký člověk. Vždyť jsme se s ním setkávali každodenně i po jeho emigraci v roce 1968, prostřednictvím jeho prací pro tehdejší československý průmysl,“ podotýká inženýr Chmelař a vyjmenovává nejvýznamnější počiny Otakara Diblíka. Znovu společně objevujeme originální řešení tvaru kabiny traktoru Zetor Crystal (prosklená kabina), dodnes elegantní rychlíkovou lokomotivu E32 (S 489) zvanou „laminátka“, interiér letounu L200 Morava (originálně řešený tvar řídicí volant letounu), nezapomenutelný tvar autobusů Karosa Vysoké Mýto Škoda 706 RTO a také luxusní vybavení dálkového autobusu 706 LUX pro výstavu EXPO 58 v Bruselu či obytný campingový přívěs zaoblený do tvaru vajíčka. Nelze zapomenout ani na tiskařské stroje Romayor pro Adast, které předurčily tvarové řešení této kategorie strojů na mnoho let dopředu (oceněno cenou CID Radou výtvarné kultury výroby 1968). Dokladem kvality budiž i to, že některé ze zmiňovaných dopravních prostředků a strojů je možné vidět v provozu dodnes.
„Panu profesoru Diblíkovi vděčím za to, že mi otevřel oči ve věci chápání designu jako nedílné součásti tvaru stroje s jeho konstrukční, funkční a technickou stránkou – prostě za komplexní pohled na design. Dále za jeho nekompromisní postoj a vedení k nutnosti dotažení designu do těch nejmenších detailů. Také za jeho tvůrčí přístup k řešení i za školu důležitosti začlenění ergonomických požadavků. A především za možnost spolupracovat s ním na projektech a poznat skutečnou práci průmyslového designéra,“ dodává ve svém vyznání Jaromír Chmelař.