Témata
Reklama

Odstředivky, drtiče a zařízení na zpracování třísek

Ve strojírenství je delší dobu aktuální otázka zpracování třísek po obrábění, zejména pak její ekonomická a ekologická stránka. Zájmem každé firmy zabývající se obráběním kovů je snižovat fixní náklady odstředěním a filtrací použitých řezných olejů a emulzí a dále zvyšovat profit prodejem odstředěných třísek k dalšímu zpracování. Tuto problematiku řeší již mnoho let drtiče a odstředivky třísek, vyráběné německou firmou Lanner.

Strojírenské firmy produkují denně tisíce tun kovových třísek, obsahujících cenné řezné oleje a kapaliny, které se dají po přefiltrování zpětně použít na chlazení obrobků. Důvodem pro opětovné získání chladicí kapaliny jsou přísnější nařízení na ochranu životního prostředí a manipulaci s nebezpečnými odpady a především neustále se zvyšující ceny surovin. Dalšími důvody je možnost bezproblémové přepravy kontejnerů a zpracování vysušených třísek v tavicích pecích, recyklace a jejich opětovné využití.
Reklama
Reklama
Reklama

Odstředivky na třísky

Odstředivky s ruční výměnou bubnu (typ ME) jsou určeny pro poloautomatické odstranění oleje z malých obrobků, kovových třísek a kalů. Mohou být doplněny sušicím zařízením na horký vzduch, regulací otáček a sběrnou nádrží s čerpadlem. Buben odstředivky se snadno vysypává i plní třískami. Vyměňuje se pomocí elektrického navijáku s ramenem. Přes pružné upevnění mezi motorem a vlastním strojem nedochází při odstřeďování prakticky k žádným vibracím.
Díky jednoduché a robustní konstrukci jsou odstředivky nenáročné na obsluhu a za hodinu mohou odstředit přes 1200 kg třísek při 8 výměnách bubnu.
Odstředivky Paramax(typ PV) jsou ideální pro decentralizované vysoušení třísek přímo u jednotlivých obráběcích strojů (soustružení, frézování, hluboké vrtání atd.). Pracují automaticky - nepřetržitě oddělují řezné oleje od kovových třísek - ovšem třísky v chomáčích nebo klubku se musí předem rozdrtit v drtiči. Mokré a drobivé třísky jsou svedeny do vstupního trychtýře a padají do bubnu. Tam jsou odstředivou silou tlačeny na jeho obvod a postupně vytlačovány nahoru směrem k sítu. Zde dochází k oddělování chladicí kapaliny od pevných částic. Vysušené třísky vypadávají ze síta na horní okraj pláště odstředivky a následně spodním otvorem do přistaveného kontejneru nebo na pás dopravníku. Odstředěná kapalina může být ihned přečerpána zpět do obráběcího stroje k opětovnému chlazení nebo do filtračního systému.
Kapacita těchto odstředivek je podle typu do 4000 kg.hod-1, přičemž dosažitelná zbytková vlhkost třísek je 1 %. Dají se snadno kombinovat s dopravníkem, drtičem nebo kombinovaným zařízením Vetamat.
Odstředivky s posuvným dnem (typ DS) pracují také kontinuálně a plně automaticky. Oproti odstředivkám Paramax mají ale úplně jiný princip vyprazdňování bubnu posuvným dnem, a jsou proto vhodné pro velmi jemné i větší třísky, kaly a usazeniny. Buben ani síto není nutno denně čistit od usazených nečistot; kvalita vysušování zůstává konstantní i po letech používání.
Plášť odstředivky je vyroben z otěruvzdorné manganové oceli, buben má síto odolné proti opotřebení a hydraulicky poháněné dno, které se pohybuje v nastavených intervalech nahoru a dolů - tento pohyb vytlačuje vysušené třísky ven ze síta bubnu. Odstředivou silou, která je až 500x větší než gravitační síla, se dosahuje nejvyššího stupně vysušení. Suché třísky přepadávají přes okraj bubnu dolů do kontejneru nebo na pás dopravníku. Samočisticí princip této odstředivky snižuje čas potřebný k údržbě na minimum, kapacita je až 14 000 kg.hod-1.

Drtiče na třísky

Drtiče na třísky se používají pro rozdrcení a rozemletí mastných ocelových, hliníkových třísek a třísek z mosazi, mědi, nerezové oceli a litiny.
Drticí nože a mlýn rozemelou třísky na velikost, ve které se mohou dále zpracovat v odstředivce. Jejich objem se tak sníží až o 80 %. Přimíchané větší kusy materiálu, jako konce tyčí nebo zmetky, se automaticky odstraní vyhazovačem. Celá operace je řízena automaticky a kapacita zařízení je až 12 000 kg/hod. K dopravě rozemletých třísek k dalšímu zpracování
do odstředivky je navržen dopravník, vakuové odsávání nebo speciální kapalinové čerpadlo.
Drtiče s mechanickým pohonem (typ S 30G až S 65G) drtí standardně třísky podle druhu materiálu na délky 10 - 30 mm, jemný drticí věnec rozdrtí třísky na velikost 2 - 10 mm.
Drtiče s hydraulickým pohonem (typ S 65GH až S 85GH) se používají zvláště tam, kde jsou smíchány třísky s většími díly a při velkých objemech zpracování třísek. Hydraulický pohon má pozitivní vliv na životnost řezných nožů, mechanických komponentů a drticích nástrojů.

Kombinovaná zařízení na úpravu třísek

Zařízení Vetamat(c), která automaticky a kontinuálně drtí a oddělují kovové třísky od chladicí kapaliny, dodává společnost Lanner na klíč. Vlhké třísky se vyklopí z kontejneru zdvihacího a sklopného zařízení do násypky drtiče. Po jejich rozdrcení a případném oddělení větších dílů jsou třísky dávkovány dopravníkem do násypky odstředivky, kde se vysuší na požadovanou vlhkost. Následně padají do přepravního kontejneru nebo jsou transportovány dalším dopravníkem do velkých nákladních kontejnerů. Odstředěný olej je automaticky přečerpáván do sběrné nádrže nebo filtrován pásovým filtrem nebo ve vysokootáčkové odstředivce na maximální velikost částic až do 1 µm. Všechny tyto operace probíhají plně automaticky za minimální potřeby údržby a dozoru obsluhy.
Návrh, konstrukce a výroba z jedné ruky jsou garancí bezproblémového provozu strojů Lanner GmbH. Všechny důležité komponenty včetně SPS řízení jsou zhotoveny výrobcem, který ve vlastní zkušebně provádí testování třísek od zákazníků pro zjištění vhodnosti ke zpracování a zbytkové vlhkosti.
Vysoká spolehlivost zařízení je tak základem pro rychlý návrat investice.
Zdeněk Mičánek
Umístění na IMT 2004: pavilon V, stánek 118
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 40913
Datum: 01. 09. 2004
Rubrika: Trendy / IMT 2004
Autor:
Firmy
Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Související články
Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Ochranný kryt pro stroje všech výšek

Již několik let má firma P.E.I. ve své nabídce střešní kryt pro portálové frézky značky Wave Sky. Kryt se vyrábí ze speciální průsvitné tkaniny a brání úniku výparů, prachu a třísek z pracovního prostoru obráběcího stroje. V průběhu let byl původní návrh dále rozšiřován. Verzi s motorem usnadňující otvírání a zavírání střechy nad strojem následuje inovativní modulární konstrukce s integrovaným nízkonapěťovým motorem.

Ve znamení produktivity i dlouhé životnosti

Firmy z různých průmyslových oblastí, mezi jinými výrobci velkých valivých ložisek, výrobci automobilů a jejich dodavatelé patří mezi zákazníky německého výrobce transferových obráběcích center a speciálních obráběcích strojů Elha-Maschinenbau Liemke KG.

Stroje pro nejnáročnější obory

Na veletrh EMO 2019 v Hannoveru přichází letos společnost TOS Varnsdorf se strojem WHT 130 v konfiguraci vodorovná vyvrtávačka, vybavený robotickou výměnou nástrojů. Tento univerzální obráběcí stroj je druhou letošní novinkou ve výrobním programu společnosti.

Středicí svěrák s rychlovýměnným systémem čelistí

Nový středicí svěrák Garant Xtric s rychlovýměnným systémem čelistí zkracuje časy na přípravu při upínání polotovarů i hotových dílů.

Zásadní pokrok ve vyvrtávání válců motorů

Vyvrtávání válců je v automobilovém průmyslu všeobecně považováno za jednu z nejdůležitějších obráběcích úloh. Tradiční způsob výroby válců bloku motoru zahrnoval celou řadu hrubovacích, polodokončovacích a dokončovacích operací. Díky využití nejnovějších technologií obráběcích nástrojů však lze nyní hrubovací a polodokončovací nástroje zkombinovat do jediného řešení, kterým je vyvrtávací tyč určená pro obrábění na jediný průchod, což umožňuje úsporu drahocenného času cyklu bez jakýchkoli kompromisů z hlediska kvality. Dokonce i nepatrná úspora délky času cyklu může při výrobě válců znamenat významné snížení nákladů, protože objem výroby je velmi vysoký, takže dojde-li k zásadnímu pokroku z hlediska tohoto celkového objemu, lze s jistotou tvrdit, že u této kritické obráběcí operace bylo dosaženo skokové změny.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit