Témata
Reklama

Organická rozpouštědla a možnosti jejich zpracování

Organická rozpouštědla jsou díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem významným nástrojem celé řady používaných procesů, jako je např. disperze nátěrových hmot či tiskových barev, úprava fyzikálních vlastností materiálů a surovin apod. Nepříznivým jevem těchto procesů je likvidace organických rozpouštědel a neustále se zpřísňující legislativní úpravy pro jejich používání.

Rozpouštědla obecně

  • pravá (aktivní) rozpouštědla - přímo rozpouštějí určitou filmotvornou látku;
  • nepravá (latentní) rozpouštědla - sama filmotvornou látku nerozpouštějí, ale jsou schopna ji rozpouštět ve směsi s pravými rozpouštědly;
  • ředidla - jsou určena k dodatečnému ředění nátěrových hmot před jejich použitím.
  • čirá a bezbarvé;
  • bezezbytku těkavá;
  • slabý či jemný zápach;
  • bez obsahu vody;
  • nehořlavá nebo málo hořlavá;
  • co nejméně toxická a dobře biologicky odbouratelná apod.
  • uhlovodíky (alifatické uhlovodíky - lakový benzin, petrolej atd.; aromatické uhlovodíky - benzen, toluen, xylen atd.; hydroaromatické a cykloalifatické uhlovodíky - tetralin, dekalin; terpenové uhlovodíky; chlorované uhlovodíky - metylenchlorid, chlorid uhličitý, trichloretylen atd.; nitroparafiny - nitrometan, nitroetan atd.)
  • alkoholy
  • ketony
  • etery
  • glykoletery
  • acetaly
  • Reklama
    Reklama
    Reklama
    Recyklační zařízení o plnicím objemu 12 litrů

    Organická rozpouštědla a legislativa

    Vývoj nových technologií dnes upřednostňuje využívání alternativních zdrojů, které jsou ovšem výrazně dražší než organická rozpouštědla. V některých průmyslových oblastech jsou však organická rozpouštědla jen obtížně zastupitelná. Touto problematikou se začala zabývat i evropská a posléze i česká legislativa. Ta formou směrnic upravuje maximálně přípustný obsah organických rozpouštědel v nátěrových hmotách. V české legislativě je tato směrnice zavedena do vyhlášky č. 355/2002 Sb., kterou se stanoví emisní limity a další podmínky provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší emitující těkavé organické látky z procesů aplikujících organická rozpouštědla a ze skladování a distribuce benzinu. Tato vyhláška byla novelizována vyhláškou č. 509/2004 Sb.Zde jsou uvedeny definice těkavých organických látek, kategorizace organických rozpouštědel podle míry působení na zdraví lidí, zvířat a životního prostředí, emisní limity, technické podmínky aplikace organických rozpouštědel, značení produktů s obsahem organických rozpouštědel, redukční plán a limitní obsahy organických rozpouštědel v některých nátěrových hmotách a lacích a v produktech pro opravy nátěru vozidel.

    Proces recyklace rozpouštědel destilací: 1. Vložení sáčku a naplnění nádrže 2. Nastavení pracovní teploty a doby destilace 3. Automatická destilace 4. Po ukončení destilace vyjmutí sáčku se zbytky

    Recyklace rozpouštědel

    Pro dosažení zlepšení životního prostředí hrají důležitou roli propracovaný proces kontroly a technologie úprav. Alternativním řešením pro dosažení ekologičtějších provozů jsou přístroje pro recyklaci rozpouštědel, které umožňují regulovat spotřebu organických rozpouštědel a také velkou měrou snižují náklady na nákup a likvidaci organických rozpouštědel. Recyklační přístroje umožňují recyklaci a opětovné použití rozpouštědel, která se používají pro čištění a odmašťování v nejrůznějších oblastech. Využitím jednoduchého principu destilace je znečištěné rozpouštědlo očištěno od pryskyřic, pigmentů, laků, olejů atd.Znečištěná směs rozpouštědla se nalije do nerezového kotle a uzavře se víko. Směs je rovnoměrně zahřívána. Ohřev probíhá nepřímo, pomocí teplonosného oleje, který je zahříván jedním nebo více tepelnými odpory až k bodu varu. Výpary z rozpouštědla se oddělují od znečišťujících látek, sběrným potrubím vycházejí z destilační nádrže do chladiče a kondenzují do kapalného skupenství. Destilát (čisté rozpouštědlo) je zachycován do kanystru a je ihned připraven k dalšímu použití. Destilace a chlazení jsou řízeny regulačním termostatem a elektrickými spínacími hodinami.Zbytky z destilace se usazují na dně kotle a po ukončení destilace mohou být bez problémů odstraněny z nádrže překlopením přístroje. Možností je také použití fóliového sáčku, který se vloží do nádrže před destilací a znečištěná směs se nalije do sáčku. Po skončení destilace se z nádrže vyjme sáček s destilačními zbytky. Ty je nutno odborně likvidovat jako nebezpečný odpad. Destilační cyklus probíhá automaticky. Obsluha je omezena na plnění a odstraňování zbytků.Recyklační přístroje jsou vyráběné v elektrickém provedení s ověřenou ochranou proti výbuchu, EEx nebo IIB, jsou určené pro destilaci zápalných a nezápalných rozpouštědel a vhodné pro provoz v 1. zóně (zóna nejvyššího provozního rizika - skladování rozpouštědel a zápalných látek). V závislosti na stupni znečištění je zpětně získáno až 97 % podílu rozpouštědla.Tyto přístroje lze použít v mnoha oblastech průmyslu: mechanika, elektronika, chemie, farmaceutický průmysl, průmysl pro zpracování barev, laků, pryskyřic a plastů, kožedělný a nábytkářský průmysl, grafický průmysl.Zařízení pro recyklaci rozpouštědel dodává společnost Gamin, s. r. o., Ostrava.

    Recyklační zařízení o plnicím objemu 25 litrů

    Ing. Michaela Šišperová

    Gamin

    www.gamin.cz

    sisperova@gamin.cz

    Reklama
    Vydání #4
    Kód článku: 70446
    Datum: 25. 04. 2007
    Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

    V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

    Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

    Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

    Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

    Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

    Související články
    Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

    Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

    Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

    Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

    Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

    Zvýšení výkonu u tribo stříkání

    Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

    Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

    Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

    Vývoj epoxidových barev na konstrukce

    Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

    Otěruvzdornost povlaků žárového zinku s přídavkem cínu

    Žárové zinkování ponorem představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů ochrany ocelových materiálů kovovými povlaky. Životnost takto zhotovených povlaků je v běžném prostředí více než 50 let, a proto nevyžadují údržbu. Vlastnosti zinkového povlaku lze navíc podle použití částečně ovlivňovat přídavkem některých prvků do oceli nebo zinkové lázně. V rámci výzkumu na Ústavu strojírenské technologie ČVUT v Praze bylo cílem zhodnotit odolnost proti otěru zinkového povlaku v závislosti na obsahu cínu v zinkové tavenině.

    Čištění energetických zařízení

    Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

    Tryskání a hlavní příčiny, které snižují životnost ocelových konstrukcí

    Nové metody abrazivního tlakovzdušného tryskání, které oproti tradičním technologiím staví na přesném nastavení a elektronické kontrole procesu, jsou určeny pro dokonalou a včasnou přípravu povrchu ocelových konstrukcí před nanášením povrchových úprav. Jsou spolehlivější, rychlejší, tím i výrazně úspornější v provozních nákladech a také v celkové ekonomice technologie.

    Maskování pro povrchové úpravy

    Před mnoha lety, než jsem se začal zabývat povrchovými úpravami a maskováním, jsem netušil, jak komplexní obor to je a co všechno zahrnuje. Problematika je natolik obsáhlá a speciální, že by si zasloužila samostatný studijní obor na univerzitě. Zkusím proto v tomto článku popsat alespoň část svých dosavadních zkušeností a poznatků z mojí univerzity života.

    Plazmová předúprava povrchu - povrchová energie versus adheze

    V oblasti úprav povrchů materiálů je obecně přijímáno, že povrchová energie je jedno z rozhodujících kritérií pro adhezi nátěrových hmot, barev, lepidel nebo speciálních povlaků. Čím vyšší je povrchová energie, tím lepší by měla být přilnavost. Na základě získaných výsledků z oblasti předúpravy povrchu plazmatem nebo ionizací však nebyla prokázána přímá korelace mezi volnou povrchovou energií materiálů povrchově upravených různými technologiemi a výslednou adhezí nátěrové hmoty nebo lepidla.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit