Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Praktický návod, jak zavést robotizaci
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Praktický návod, jak zavést robotizaci

V posledních letech jsou výrobní firmy doslova bombardovány tématy o robotizaci a automatizaci. Z praxe ale víme, že problém nastává v momentě, kdy se firmy rozhoupou udělat první krok. Jednoduše neví, kde začít. A není se čemu divit. Tak výraznou změnou často procházejí vůbec poprvé a nemůžou se opřít o předchozí vlastní zkušenost.

Pokud se jedná i o váš případ, čtěte dál. Připravili jsme pro vás tři jednoduché tipy, které vám pomohou s prioritizací, plánováním a samotnou exekucí.

1. Zaměřte se na stereotypní úkoly

Často se setkáváme s tím, že zákazník definuje ten nejnáročnější úkol, kterým chce začít. Následně jej začne doslova „pitvat“ a až nakonec hledá možnosti automatizace tohoto úkolu. Případně se zaměří na budoucí pracoviště, které si vysní jako kompletně automatizované a s výrobní kapacitou výrazně převyšující možnosti lidí, pokud by linku obsluhovali oni. Tento postup však není správný.
Vždy je nejlepší začít u jednoduchých úkolů, které doposud vykonávají lidé. Vyjděte do výroby a cíleně hledejte činnosti, které se často nemění. Pokud takovou činnost najdete, poznačte si ji. Jedná se totiž o vhodného kandidáta na automatizaci.

2. Prioritizujte činnosti podle vytíženosti pracovníka

Jakmile máte vytvořen seznam činností vhodných k automatizaci, je na čase zhodnotit, se kterou z nich je nejefektivnější začít. Jednotlivé činnosti si seřaďte podle toho, jak moc daného pracovníka na stanovišti vytěžují. Do čísla zohledněte i počet směn na daném pracovišti. Například pokud pracovníka činnost vytěžuje na 100 % a pracuje se na tři směny, tak ohodnocení vyjde 300 %. Následně činnosti seřaďte podle vytíženosti.


Každý model z rodiny kolaborativních robotů AUBO je vybaven bohatým a uživatelsky přívětivým nastavením, které umožňuje práci v reálném výrobním prostředí bez programovacích dovedností, a to pomocí příručního průvodce pro výuku pohybu.

 

3. Spočítejte návratnost investice

Vezměte činnost s nejvyšším vytížením (max. 300 %) a procento vynásobte roční superhrubou mzdou člověka na daném pracovišti. Výslednou částku porovnejte s cenou vhodného kolaborativního robota. Například s cenou našeho nejprodávanějšího modelu AUBO i5 (viz. příklad). Je-li výsledné číslo vyšší než cena robota, robotizace se vůbec nebojte. Výrobce garantuje roční záruku. Neexistuje tedy možnost, že by se vám investice nevyplatila.

Co když nedokážu nahradit pracovníka ze sta procent?

Pokud z výpočtů vyjde, že robota nevyužijete na sto procent, zkuste najít takové úkony, které aktuálně dělají různí lidé, ale bylo by možné spojit je do jednoho pracoviště. V těchto případech pak často lze lehkou reorganizací práce nalézt vhodná místa pro robotizaci, která budou dávat smysl i z hlediska financí.

Vyzkoušejte návod ve vlastní výrobě

Vaši pracovníci se již těší na přeřazení na kreativnější pozice v rámci vaší společnosti. Vysvoboďte je z úmorné stereotypní činnosti, snižte fluktuaci a zvyšte spokojenost na pracovišti. Nudnou práci raději přenechte neúnavným kolaborativním robotům.


Příklad*:

Zaměstnanec vykonávající jednoduchou a monotónní práci ročně vyjde v nákladech na mzdu (superhrubá mzda) okolo 400 tisíc korun. Kolaborativní robot, který zvládne manipulovat s předměty do 5 kg a má dosah 924 mm, stojí necelých 500 tisíc korun. V jednosměnném provozu je tedy návratnost investice něco přes jeden rok, v tom třísměnném pak několik měsíců.

* Tyto výpočty samozřejmě platí v případě, že se zaměstnanec 100 % svého času stráveného v práci věnuje výrobní činnosti. Realita je však jiná, jak dokládá například studie společnosti TruconneXion, která daný jev dlouhodobě sleduje a ze které vyplývá, že lidé se v práci věnují soukromým aktivitám téměř dvě hodiny denně. Je tak zřejmé, že reálné srovnání uvažující i tyto vedlejší aspekty by návratnost investice do robotizace ještě více urychlilo.


Aubo

Radek Šťourač

radek.stourac@kinali.cz
 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: