Témata
Reklama

Žijeme v turbulentní době. To, co bude zítra, už pravděpodobně bude vypadat jinak než to, co bylo včera. Je to dáno různými aspekty, které však znamenají, že výrobní podniky nemohou mít vzorce chování odvozené na základě svých zkušeností z minulosti. Pokud chtějí firmy přežít, musejí se pokusit předvídat přání zákazníků, musejí být proaktivní a zejména musejí mít zaměstnance schopné inovovat a přebírat zodpovědnost za své činy a chování. V tomto seriálu popisujeme naše úvahy tímto směrem.

Seriál, který pro naše čtenáře připravují odborníci ze společnosti TOS Kuřim-OS a ČKD Blansko-OS upozorňuje na nutnost realizace změn jak uvnitř podniku, tak i směrem k zákazníkovi, pokud chce daný subjekt být i nadále konkurenceschopným a utkávat se na světovém hřišti s těmi nejlepšími. Právě probíhající proces v této firmě vychází nejen z myšlenek a tezí prezentovaných v následujícím seriálu. MM Průmyslové spektrum vítá možnost předávat svým čtenářům tyto myšlenky, jež jsou okamžitě uváděny v reálný život fabriky, která historicky patří mezi klenoty našeho strojírenství.

1. Firemní přístup k zákazníkovi
2. Řízení podnikových procesů
3. Směr vývoje CNC obráběcích strojů
4. Jsou high-tech technologie zárukou úspěchu?
5. Případová studie TOS Kuřim I.
6. Role ekodesignu v konstrukci strojů
7. Případová studie TOS Kuřim II.

Reklama
Reklama
Reklama

Úvodem

Při konstrukci nejen obráběcího stroje je nutné neustále myslet na zlepšování jeho vlastností, hledání optimálního řešení z hlediska výroby, rychlosti montáže a demontáže a uvedení do provozu. To jsou faktory, které ovlivňují ekonomický efekt pro výrobce a zároveň jeho šanci uspět na neustále se měnícím celosvětovém trhu. Nicméně v poslední době se začíná dostávat do popředí zájmu tzv. ekodesign. Ten na rozdíl od předchozího by měl přinášet ekonomický efekt koncovému zákazníkovi, a jak se ukazuje, naopak přináší zvýšené náklady pro samotného výrobce. Vše totiž „něco“ stojí.

Snažíme se inovovat a zavádět tyto popisované trendy postupně do výroby. U nových strojů, kde nám to jejich koncept dovolí, integrujeme pomocné agregáty a média do jednoho prostoru mimo vlastní rám nebo stojan stroje. Díky tomu omezujeme tepelné vlivy a vibrace ovlivňující geometrickou přesnost a snižujeme energetickou náročnost například na následné chlazení.

Ekodesign

O jeho významu již bylo napsáno víc než dost. Všichni výrobci budou v budoucnu pod tlakem regulačních opatření ze strany Evropské komise. Tlak na snižování spotřeby je logický, neboť ve světě roste energetická náročnost, nicméně k této problematice je nutno přistupovat velmi citlivě. Nedovedu si představit plošné procentuální úspory. Tento obor je velmi široký a převést toto direktivně není možné. Tato problematika je určitě významnější u menších strojů, kde podíl výkonu např. hlavního vřetena vůči zbytku stroje je mnohem významnější než u stroje s výkonem na vřetenu 50–100 kW. Nehledě na časové využití a přípravné časy u těchto velkých strojů.

Konstrukce a vývoj

Přesto ekodesign a energetická efektivita by se měly stát běžnou a standardní úvahou vývoje strojů zejména u významných výrobců. Na tuto problematiku je nutné dnes a především v budoucnu myslet již na začátku konstrukce stroje. Nejde jen o používání nových, úspornějších spotřebičů. Je také nutno myslet na celkovou koncepci stroje, na rozmístění jednotlivých prvků, jejich vzájemné ovlivňování atd. I toto jsou totiž faktory, které ovlivňují celkový efekt snižování spotřeby a zapadají do konceptu ekodesignu.

Zároveň o tuto problematiku musejí mít zájem především sami odběratelé našich strojů, protože pokud oni sami nebudou přesvědčeni o přínosu tohoto řešení, jak ekonomickém pro ně samotné, tak ekologickém pro nás pro všechny, těžko budou ochotni akceptovat zvýšenou cenu samotného stroje oproti konkurenci, která opomíjí tyto moderní, pokrokové a dá se říci prestižní trendy. Přesto se zatím více tomuto problému věnují výrobci než zákazníci.

Pro samotné výrobce je nálepka ekodesignu možná chápat jako účinný marketingový nástroj, znak kvality, prestiže, náskokem před všudypřítomnou konkurencí a ukázkou moderního pokrokového myšlení. Řekl bych myšlení na budoucnost.

Ekodesign a Industry 4.0

Dalším dnes všude skloňovaným pojmem je Industry 4.0. Ani ten není potřeba blíže popisovat. Ale vzhledem k šíři tohoto konceptu se zde přímo nabízí vzájemné provázaní s ekodesignem a jeho využitím. Nejde jen například o využívání senzorů pro vzdálené monitorování stavů stroje a jeho aktuální spotřeby, případně diagnostiky, ale o využití získaných dat pro komplexní monitorování a analytické zpracování, na jehož základě je možno volit optimální režimy stroje vzhledem k požadované výrobě ve vazbě na energetickou náročnost. Nehledě na budoucí prediktivní nastavení stroje. Navíc tuto oblast podporuje fakt, že oproti dnes malým změnám v mechanické stavbě strojů právě zde probíhá obrovský vývoj a rozšíření využití. I my se snažíme tento trend sledovat a v budoucnu aplikovat. Naší snahou je aplikovat na stroj systémově nezávislý modul, který bude určen pro sběr dat, jejich grafickou prezentaci, vyhodnocení, pro komfortní zobrazení dokumentace stroje, návodů, e-plánu, ale i výrobní dokumentace obráběného dílce a v budoucnu mnoha dalších funkcí včetně kamerového systému, uživatelského nastavení doby běhu různých agregátů, vyhodnocení celkové spotřeby i jednotlivých částí stroje ve vazbě na pracovní režim atd.

Ing. Dušan Malášek

Mezi samozřejmé věci, které již také aplikujeme, by mělo patřit nasazování LED osvětlení nejen v pracovním prostoru, kabině operátora, ale i k osvětlení rozvaděčů.
Další oblastí, kde lze poměrně jednoduše aplikovat úsporu energie, je například použití měničů pro řízení motorů na pomocných agregátech, jako je vodní hospodářství atd.

Závěrem

V budoucnu bude s velkou pravděpodobností ekodesign ve středu celosvětového ekonomického i politického zájmu. Již dnes se na to výrobci připravují. Nicméně jakou rychlostí bude toto uvedeno do praxe, závisí především na zákazníkovi, na jeho požadavcích a na tom, zda se mu tato investice v rozumném čase vyplatí.

TOS Kuřim-OS/ČKD Blansko-OS

Ing. Dušan Malášek

dusan.malasek@tos-kurim.cz

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 161137
Datum: 16. 11. 2016
Rubrika: Trendy / Efektivita výroby
Autor:
Firmy
Související články
Ekodesign motorů a zvyšování elektrické účinnosti

Současný vývoj a návrh produktů v oblasti energetiky je stále intenzivněji veden snahou systematicky navrhovat takové produkty a řešení, které během celého životního cyklu nabízejí nejen očekávanou funkčnost, bezpečnost nebo technologickou vyspělost, ale také co nejmenší negativní dopad na životní prostředí.

Efektivita výroby & čeští výrobci

O pohled na současný stav efektivity výroby jsme požádali zástupce vybraných tuzemských výrobců, kteří se touto problematikou aktuálně zabývají. Oslovili jsme zástupce společností Fermat CZ, Hestego a Toshulin, konkrétně Michala Dosedlu, Josefa Vosolsobě a Vojtěcha Frkala.

Koncept ve spektru dynamiky a inovací

V roce 2007 bylo na veletrhu EMO poprvé prezentováno obráběcí centrum Grob G350 s horizontálním uložením vřetene. Dnes, o více než deset let později, je na trhu etablováno nejen pětiosé univerzální obráběcí centrum, ale spolu s ním se ve strojírenství v celosvětovém měřítku rozšířila i pětiosá technologie. Úspěšný vývoj založený na vysoké dynamice a velké inovativnosti konceptu „G-Modul“ udělal z univerzálních obráběcích center Grob, nyní již ve druhé generaci, leadera světového trhu.

Související články
Profesionální přístup k broušení

V současnosti jsou kladeny ze strany zákazníků stále vyšší nároky na co nejvyšší přesnost při broušení, která je spolu s výslednou drsností nejvýznamnějším požadavkem uživatelů. Samozřejmě této kombinace je třeba dosáhnout v nejkratším možném čase. Tyto hlavní parametry jsou zahrnuty do koncepce brousicích strojů české společnosti Fermat Machine Tool a jsou dosahovány i mj. využitím řady speciálního příslušenství a nových technologických standardů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Energetická náročnost obráběcích strojů, část 2: Vliv výrobních strojů

Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Navíc zde hrají roli politika a byznysové zájmy, a tak je velmi obtížné se ve všech, často protichůdných, informacích vyznat.

Na cestě ke zrození stroje: Závěrečné ohlasy

Série 10 článků konstruktéra Michala Roseckého během celého roku popisovala proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku se autor snažil čtenáře provázet tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Na cestě ke zrození stroje, část 7: Realizace

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Na cestě ke zrození stroje, část 5: Zakázka

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Lesk a bída českých obráběcích strojů

Česká republika, resp. tehdejší Československo, mělo bohatou historii ve výrobě obráběcích strojů. Kde v období největší slávy byli ve svých inovačních počinech současní světoví lídři, když např. kovosviťácký konstruktér Ladislav Borkovec se již v roce 1977 začal zaobírat myšlenkou multifunkčního soustružnicko-frézovacího stroje? Přes dřevěný kinematický model, který si vytvořil doma v dílně, vedla dlouhá cesta až k prototypu prezentovanému  na EMO v Paříži v roce 1980. Po vyrobení 45 strojů řady MCSY, které nenazval nikdo jinak než „Boháro“, byla z ekonomických důvodů a nedostupnosti kvalitní řídicí elektroniky bohužel výroba v tehdejším Kovosvitu ukončena. Dva bývalé kovosviťáky, srdcem i duší, Jiřího Mindla a Vladislava Čítka, jsem díky jejich letitým zkušenostem celoživotního zasvěcení oboru obráběcích strojů požádal o rozpravu nad současným stavem tuzemského oboru výrobních strojů a nad tím, jaké jsou jeho případné perspektivy.

Na cestě ke zrození stroje,
část 2: Koncepce

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Na cestě ke zrození stroje,
Část 1. Průzkum trhu

Série 10 článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje postup výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, v jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu a návratnost investic.

Soumrak strojírenských bohů

Až do nedávné doby, dalo by se říci před covidem, bylo jednání některých tradičních firem vyrábějících obráběcí stroje bez pokory, a někdy hraničilo až s arogancí. Jednání bez úcty nejen vůči zákazníkům (což zní přímo drze), ale také vůči partnerům dodávajícím subdodávky, vysokým školám a také spolupracujícím partnerům. Mají za sebou přeci tradici desítek let, kdo jim bude co radit, jak mají jednat a dělat. Nikdo přeci. A nyní? Padla kosa na kámen a otupila se, možná se i pokřivilo ostří.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit