Témata
Reklama

Statická elektřina a povrchové úpravy plastů

Problémy se statickou elektřinou se objevily zároveň s rozvojem plastikářského průmyslu již před desítkami let a ani dnes se průmysl plastů zcela nezbavil jejich negativních vlivů a účinků.

Ještě během třicátých let byla statická elektřina v průmyslu téměř neznámá, ale v souvislosti s výrobou plastických hmot začaly vznikat problémy. Přítomnost statické elektřiny totiž může způsobit zpomalení nebo dokonce úplné zastavení výroby vlivem ulpívání materiálů, přitahováním prachu, přitahováním součástí vzájemně atd. Statická elektřina negativně ovlivňuje kvalitu povrchové úpravy plastů. Elektrostatický výboj může také zavinit požár nebo explozi při používání rozpouštědel. Statická elektřina v elektronickém průmyslu často způsobuje elektrostatický výboj, který poškodí nebo zcela zničí citlivé součástky, způsobí ztrátu dat v paměti, nesprávné vstupy atd. Také obsluha výrobních strojů, kde se vyskytují náboje o velikosti několika desítek tisíc voltů, je značně nepříjemná.Většinu problémů se statickou elektřinou je možné úspěšně řešit pomocí zařízení fungujících na principu ionizace vzduchu. Jedním ze světových výrobců těchto zařízení je firma Simco, kterou již přes 10 let v České a Slovenské republice zastupuje firma Ing. Jiří Lonský - Lontech.

Reklama
Reklama
Reklama
Ionizační vzduchový ventilátor

Výběr zařízení pro neutralizaci statické elektřiny

  • ionizační vzduchové ventilátory;
  • antistatické tyče;
  • ionizační pistole a trysky;
  • zařízení pro čištění pásů a archů;
  • zařízení pro neutralizaci materiálů při pneumatické dopravě;
  • přístroje pro měření statické elektřiny.
  • Zařízení Neutro-Vac účinně odstraňuje prach a jiné nečistoty z povrchu potiskovaných materiálů před vstupem do oblasti tiskových válců.

    Dále následují konkrétní aplikace použití antistatických zařízení firmy Simco při povrchových úpravách plastů:

    Lakování plastových výlisků

    Hlavním problémem při lakování plastů jsou prach a nečistoty, které jsou přitahovány z okolí elektrostatickým nábojem. Čím vyšší náboj, tím je tato kontaminace větší. Z toho vyplývá, že plastové dílce by se měly neutralizovat okamžitě po vstřikování, kdy je povrch ještě ideálně čistý, ale vysoce nabitý. Nejčastěji se používají ionizační ventilátory, které jsou umístěny vedle vstřikovacího stroje nebo nad dopravníkem.V případě, že je plastový dílec již znečištěn, je třeba použít ionizátor s podporou stlačeného vzduchu, který má schopnost tyto nečistoty neutralizovat a odfouknout pryč z povrchu. Zde jde o vzduchové nože s antistatickou tyčí (pevně instalované nad dopravníkem) nebo ionizační pistole pro ruční neutralizaci a čistění. Dalším místem, kde se provádí neutralizace a čistění, je na vstupu do lakovací komory. Vzhledem k tomu, že zavěšené plastové výlisky tvoří velkou plochu, velmi často se používá pro úsporu stlačeného vzduchu napájení z vysokotlakého ventilátoru, který poskytuje stejné parametry jako stlačený vzduch.

    Vzduchový nůž s antistatickou tyčí napájený z vysokotlakého ventilátoru

    Potiskování plastů

    Nečistoty na povrchu potiskovaného materiálu vzniklé z předchozích operací zpracování nebo z okolního prostředí často způsobují problémy dosáhnout požadované kvality tisku, zároveň vznikají problémy s častými prostoji stroje v důsledku čištění tiskového stroje. Tyto problémy se v podstatě týkají všech tiskových metod od flexotisku, sítotisku až po tamponový tisk.V případě flexotiskového stroje se používá zařízení Neutro-Vac, které účinně odstraňuje prach a jiné nečistoty z povrchu potiskovaných materiálů před vstupem do oblasti tiskových válců. Při odvíjení materiálu se také vytváří elektrostatický náboj, který je možné neutralizovat pomocí antistatické tyče nebo ionizačního ventilátoru.

    Firma Simco vyrábí antistatické zařízení i do nejčistějších prostor třídy čistoty 1.

    Výroba plastových brýlí

    Při výrobě plastových čoček a brýlí se aplikují různé povrchové úpravy pro zvýšení kvality a komfortu (antireflexní vrstvy atd). Tyto činnosti se provádějí v superčistých prostorách a laminárních boxech, kde je třeba udržovat prostor bez náboje, aby nedošlo ke kontaminaci povrchu čoček. Zde se používají ionizační tyče, které využívají laminárního proudění vzduchu pro dopravu iontů do kritických prostor. V případě nutnosti čistění povrchu je možné používat i ionizační pistole nebo trysky napájené stlačeným vzduchem, ale v tomto případě musí být zajištěna velmi kvalitní filtrace vzduchu. Firma Simco vyrábí antistatické zařízení i do nejčistějších prostor třídy čistoty 1.

    Ing. Jiří Lonský

    Lontech

    www.lontech.cz

    lontech@lontech.cz

    Reklama
    Vydání #4
    Kód článku: 70454
    Datum: 25. 04. 2007
    Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

    Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

    Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

    Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

    Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

    Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

    Související články
    Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

    V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

    Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

    Zvýšení výkonu u tribo stříkání

    Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

    Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

    Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

    Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

    Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

    Vývoj epoxidových barev na konstrukce

    Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

    Předúpravy povrchů velkorozměrných ocelových konstrukcí

    V letech 2014 až 2016 budovala jako generální dodavatel firma S.A.F. Praha, spol. s r. o., technologická zařízení pro mechanické předúpravy povrchu, odmašťování a termické nástřiky ve výrobním závodě polské firmy Famet v blízkosti města Opole. Investor a uživatel vyrábí zařízení pro energetiku, plynárenský a ropný průmysl, jejichž součástí jsou velké ocelové svařence s hmotností do 250 tun.

    Jak zefektivnit proces stříkání práškovými barvami?

    Jak již název článku uvádí, bude se v něm pojednávat o aplikaci práškových barev. Konkrétně se jedná o méně známou a využívanou možnost automatizace a mechanizace stříkání, kterou jsou postřikové stěny.

    Čištění energetických zařízení

    Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

    Maskování pro povrchové úpravy

    Před mnoha lety, než jsem se začal zabývat povrchovými úpravami a maskováním, jsem netušil, jak komplexní obor to je a co všechno zahrnuje. Problematika je natolik obsáhlá a speciální, že by si zasloužila samostatný studijní obor na univerzitě. Zkusím proto v tomto článku popsat alespoň část svých dosavadních zkušeností a poznatků z mojí univerzity života.

    Otěruvzdornost povlaků žárového zinku s přídavkem cínu

    Žárové zinkování ponorem představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů ochrany ocelových materiálů kovovými povlaky. Životnost takto zhotovených povlaků je v běžném prostředí více než 50 let, a proto nevyžadují údržbu. Vlastnosti zinkového povlaku lze navíc podle použití částečně ovlivňovat přídavkem některých prvků do oceli nebo zinkové lázně. V rámci výzkumu na Ústavu strojírenské technologie ČVUT v Praze bylo cílem zhodnotit odolnost proti otěru zinkového povlaku v závislosti na obsahu cínu v zinkové tavenině.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit