Témata
Reklama

Systém nosných ramen pro rozhraní člověk-stroj

Systémy nosných ramen umožňují snadné a přesné otáčení, jakož i zvedání a vychýlení ovládacího panelu. Tím je obsluha stroje kdykoliv „v naprostém obraze“ a má kontrolu nad strojem nebo zařízením. To, že i v systémech nosných ramen je ještě hodně inovačního potenciálu, ukazuje společnost Rittal dalším zdokonalením svých řešení v podobě nové systémové stavebnice s označením CP 60/120/180.

Na spojení mezi strojem, ovládacím zařízením a obsluhou, jsou kladeny stále rostoucí větší požadavkynároky. Typickými požadavky konstruktérů strojů a zařízení na systémy nosných ramen jsou bezpečnost, individuální konstrukce, estetický, jednotný design v širokém rozsahu zatížení, rychlá montáž, snadné seřízení kompletního systému, jakož i rozličné možnosti vedení kabelů. Co se aktuálně učiniloJaký je aktuální stav vývoje na rozhraní mezi člověkem a strojem, ukazuje nový stavebnicový systém od společnosti Rittal, jenž která uživateli nabízí jednotná řešení v oblasti funkcí, montáže a projektování v jednom designu. Firma přináší na trh kompletní nový program nosných ramen v obecném designu a s maximální nosností od 60 do 180 kg.

Reklama
Reklama
Reklama

Bezpečnost na prvním místě

Toto pravidlo platí i při instalaci systému nosných ramen. Rittal odstranil nebezpečnou bezpečnostní mezeru na rozhraní rozhraní člověk--stroj pomocí automatického vyrovnání potenciálu svého nového systému nosných ramen CP 60/120/180. Toto automatické vyrovnání potenciálu s sebou přináší výhodu v podobě větší ochrany pro obsluhu stroje a větší bezpečnosti pro strojní výrobu. Díky tomu tosystému odpadají dodatečné náklady za materiál a práci.

Ochrana hran zajišťuje ochranu izolace kabelů, které jsou instalovány v systému nosných ramen.

Kombinací těchto dvou aktivních bezpečnostních prvků je zajištěno, že riziko úrazu elektrickým proudem, vlivem vadné izolace kabelu, je sníženo na minimum.
Se svým novým systémem nosných ramen CP 60/120/180,Společnost Rittal odstranil tuto bezpečnostní mezeru a je tak prvním výrobcem, který zajistil automatické vyrovnání potenciálu jako standard v celém systému nosných ramen, a tonavíc bez práce navíc a dodatečnýchdodatečné práce a nákladů.

Tam, kde dříve rotující prvky systému nosných ramen , jako jsou (například klouby,) neměly žádný systém pro vyrovnání potenciálu, dnes mají všechny rotující prvky v systému nosných ramen CP 60/120/180 tzv. posuvné kontakty, které zajišťují spolehlivý elektrický kontakt v celém systému (vyrovnání potenciálu). Chytré ochranné prvky hran z umělé hmoty, které mohou být jednoduše nasunuty na vnitřní části mezi nosným profilem a kloubem, případně úhelníkem, zabraňují poškození izolace kabelů, které by mohlo být způsobeno vnitřní hranou. Toto poškození je typické pro svařované systémy. Automatické vyrovnání potenciálů jedůležitým kritériem pro bezpečnost strojů a toto rozhodnutí je na straně konstruktérů.

Systém nosných ramen Rittal CP 60/120/180 pro rozhraní člověk-stroj

Tři stupně zatížení

Systém nosných ramen lze realizovat třemi stupni zatížení – 60, 120 a 180 kg (vztaženo na délku výložníku jednoho metru). Systém CP 60/120/180 nahradil dosavadní systémy CP-L, CP-C a CP-XL. U běžných řešení různých výrobců se stupně zatížení dělí až na sedm různých systémů nosných ramen, které jsou navíc vzájemně kompatibilní pouze zřídka, a to ať již v designu, v kombinaci nebo funkcionalitě. Z toho vyplývají nevýhody, jako velký počet různých komponent a rostoucí náklady na poradenství. Nový systém nosných ramen od společnosti Rittal je naproti tomu zkonstruován obecně, umožňuje na základě svého stavebnicového principu vhodné řešení pro jakýkoliv požadavek a představuje značnou časovou úsporu při montáži, seřizování a i v případě servisu, takže. To znamená, že výměna jednotlivých komponent, například pro plánované vyšší zatížení, je možná rychle a kdykoliv.

Aby bylo docíleno požadované nosnosti a dosažitelnosti pro jakékoliv použití, jsou k dispozici nosné profily s různými průřezy a s délkou 250, 500, 1 000 a 2 000 mm (uzavřená verze). Všechny jsou zhotoveny z oválného hliníkového profilu – i pro zátěže do 180 kg. Většina nosných ramen na trhu je vybavena čtyřhrannou ocelovou trubkou. Nová geometrie profilu je nejen optickým „poutačem“, ale zaručuje i značně vyšší stabilitu s ohledem na ohybové a torzní zatížení vyskytující se v aplikaci. Kromě toho z této konstrukce vyplývá minimální oscilační chování a komfortnější obsluha na základě redukovaných ovládacích sil. Je-li pro aplikaci vyžadována speciální délka mimo standardních velikostií, lze profily podle potřeby zkrátit. Dodatečné vrtání, nebo řezání závitu není zapotřebí.

Snadná instalace kabelů i dodatečně

Nosné profily jsou k dostání i jako otevřená varianta s geometrií ve tvaru X. Toto řešení s délkou 500, 1 000 a 2 000 mm nabízí uživateli dva samostatné kabelové kanály v jednom profilu, neplatí pro provedení CP 60. Tím lze ovládací vedení a elektrické napájení ukládat odděleně od sebe, aby se zabránilo nežádoucím vazbám. Odnímatelné kryty u úhlových dílů, spojky a klouby zajišťují snadný přístup.Díky otevřenému profilu, jenž který lze z optického hlediska příjemně uzavřít plastovou lištou a to i za dodržení stupně krytí IP 54, může uživatel kdykoliv kabel nainstalovat, dokonce se standardními DVI a VGA konektory, snadno a rychle. To funguje i dodatečně, aniž by uživatel musel nosný profil demontovat nebo dokonce mechanicky upravovat. Tato kompletní průchodnost při zavádění a protahování kabelů se vyplatí právě v případě servisu nebo při rozšiřování řídicích prvků v ovládací skříni. Rozhodujícími výhodami pro uživatele je přitom značná úspora času a nákladů. Kromě toho vykazují úhlové díly další užitečný detail: díky příslušným zářezům v krytech lze rychle a snadno namontovat například signální sloupky na nosné rameno – bez vrtání a frézování.

Snadná instalace kabelů

Jak uživatelsky příjemně je koncipován stavebnicový systém, podtrhují dva další postupy v manipulaci, které – jinak než u běžných systémů – lze provést zcela bez demontáže nosného systému. Jedná se o seřízení již namontovaných nosných ramen a dodatečné omezení úhlu otáčení. Při seřizování uživatel jednoduše odstraní krytku připojovacího prvku nosného ramena a tím tak se šroubovákem dostane k oběma seřizovacím šroubům. To umožňuje dodatečné vyrovnání nosného ramena v co nejkratší době. Šikmo visící ovládací panely proto patří minulosti. Podobně snadné je to s omezením úhlu otáčení. Zde se snadné a rychlé nastavení provádí pomocí dodatečného šroubu v otočném věnci. To lze provést bez demontáže systému.

Snadné seřízení kompletního systému nosných ramen

Online konfigurátor

Rychlejší projektování zajišuje interaktivní online nástroj, který uživatele podporuje při konfiguraci vhodného řešení nosného ramena. Online konfigurátor je k dispozici zdarma a poskytuje návrh pro dimenzování systému nosného ramena, který je přizpůsoben příslušnému požadavku zákazníka. Uživatele vede automaticky jednotlivými dotazy. Vždy podle délky výložníku, hmotnosti skříně, průřezů kabelů a specifikací designu navrhuje online nástroj optimální konstrukci nosného ramena pro individuální použití. Přitom integrovaná kontrola správnosti zamezí chybám při konfiguraci.

Novinky pro rok 2015

Nosné profily CP 60 jsou k dostání i jako otevřená varianta. Pro otevřené profily CP 60/120 je možné zvolit jako příslušenství upínací prvky, které slouží jako
přídavná ochrana proti přetočení a zkroucení otevřeného profilu při maximální zátěži. Dvoudílný prvek lze instalovat také dodatečně. Další novinkou je otočné upevnění v provedení CP 180, které slouží ke spojení ovládací skříňky a profilu nosného ramena v provedení CP 180. Tedy z této velikosti lze zvolit celý systém a zajistit tak maximální prostor pro vodiče, vzduchotechniku a jiné prvky, které je nutné přivést do ovládací skříňky.

Ovládací skříňky Rittal

Ovládací skříňky, které slouží k uchycení zobrazovacích a ovládacích prvků jsou firmou Rittal nabízeny v různých provedeních podle potřeb dané aplikace. Ovládací skříňky řady Comfort panel jsou vyrobeny z hliníkového protlačovaného profilu. Využitelná šířka čelního panelu je 520 mm, využitelnou výšku a hloubku lze volit z nabízené řady. Hliníkový materiál byl vybrán pro jeho vlastnosti výborného odvodu tepla, designu a nízké hmotnosti. Další nabízenou řadou je Optipanel, opět z hliníkového protlačovaného profilu a zde s nabídkou několika standardních rozměrů. Pro malé ovládací jednotky, které jsou vestavěny v čelních panelech, je tu řada Compact panel. V této řadě je možné použít vlastní čelní panely s tlouškou materiálu od 2 do 6 mm. Compact panel je opět vyroben z hliníkového materiálu.

Novinkami v oblasti ovládacích skříněk jsou pak ovládací skříňky s držadlovými lištami a ovládací skříňky pro stolní TFT monitor do 24". Konstrukčním základem pro ovládací skříňky s držadlovými lištami je řada kompaktních rozváděčových skříní AE s několika funkčními odlišnostmi. Snadné ovládání je podpořeno hliníkovou designovou lištou, která zároveň plní funkci držadla. Čelní hliníkový panel je lehce demontovatelný za účelem obrábění. Rychlý, bezpečný a snadný
přístup pro servisní účely je zajištěn zepředu nebo zezadu. Hlavní funkcí ovládacích skříněk pro stolní TFT monitor do 24" je průmyslová ochrana kancelář ských monitorů, která je v průmyslovéslové oblasti stále více vyžadována díky vyšším pořizovacím nákladům průmyslových TFT monitorů. Pomocí běžných kancelářských TFT monitorů je možné v provozech sledovat veškeré důležité informace o stavu monitorovaného systému.

V náročném průmyslovém prostředí, které může být prašné, vlhké či jinak nevhodné pro standardní monitory, je potřeba tyto monitory řádně ochránit pomocí
„pouzdra“, které zajistí vysoký stupeň ochrany. Ovládací skříňky pro stolní TFT monitory od firmy Rittal nabízejí vynikající ochranu a atraktivní design. Nejnovější model má stupeň krytí IP55 a účinně chrání zařízení před působením prachu a tryskající vodě. Design skříně je navržen pro standardní TFT monitory s úhlopříčkou až 24" v populárních širokoúhlých formátech 16:9 a 16:10. Čelní prosklená plocha s jednovrstvým bezpečnostním sklem maximalizuje viditelnou plochu monitoru. Kombinace zaoblených hran a rukojeti z hliníku zabraňuje zranění a na straně operátora dodává monitoru atraktivní vzhled.

Do ovládací skříňky pro stolní TFT monitory lze monitor namontovat rychle a efektivně díky držáku s montážními otvory se standardem VESA 75/100. Dveře
v zadní části skříňky umožňují snadný přístup k zadní části monitoru. skříňka má vnější rozměry 650 x 450 x 155 mm a je vyrobena z ocelového plechu.

Ovládací skříňka pro TFT monitor do 24"˝

Do ovládací skříňky pro stolní TFT monitory lze monitor namontovat rychle a efektivně díky držáku s montážními otvory se standardem VESA 75/100. Dveře v zadní části skříňky umožňují snadný přístup k zadní části monitoru. Tato ovládací skříňka má své vnější rozměry 650 x 450 x 155 mm a je vyrobena z ocelového plechu.

Leoš Blažek
product manager
blazek.l@rittal.cz

//www.rittal.com/cz-cs/content/cs/start/

Reklama
Související články
Automat pro zpracování vodičů

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace této činnosti nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů - Wire Terminal WT. Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.

Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou silových a řídících rozváděčů. Spojením produktů, dále automatizačních strojů / poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0.

Výroba rozváděčů podle konceptu Průmysl 4.0

Praktické výhody a příležitosti digitalizace v rámci procesu výroby řídicích a distribučních rozváděčů, to je téma, kterému se během veletrhu Amper 2017 budou věnovat společnosti Eplan a Rittal. Obě firmy společně představí, co projektanti a výrobci rozváděčů potřebují vědět pro co největší využití síťových inženýrských řešení a digitálních dat. Důraz bude především kladen na přímý a dlouhodobý přínos řešení. Na společném stánku bude představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu podle konceptu Průmysl 4.0. Veletržní expozice bude rovněž doplněna řadou produktů a softwarových nástrojů, jako je například chladicí jednotka Blue e+, nabídka Rittal Automation Systems, Eplan Smart Wiring, Eplan Data Portal a nového řešení chlazení pro malé a střední průmyslové IT aplikace.

Související články
Kompletní řešení pro výrobu rozváděčů

Společnost Rittal je dodavatelem kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou řídicích a distribučních rozváděčů. Spojením produktů, automatizačních strojů, poloautomatů a softwaru její sesterské společnosti EPLAN vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu konceptu Průmysl 4.0.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Energetické úspory pod kontrolou

Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc, čím je chladicí jednotka v provozu déle, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory.

Nejúspornější chlazení rozváděčových skříní

Na veletrhu Hannover Messe 2015 představila společnost Rittal světovou novinku v chlazení rozváděčových skříní – generaci chladicích jednotek Blue e+ – jako mílový krok vpřed nejen v oblasti úspornosti. Vedle výrazně vyšší energetické účinnosti oproti dosavadním řešením chlazení zaujmou tato zařízení také svojí flexibilitou, bezpečností a pohodlnou manipulací.

Modulární stavebnice NN pro rozvod proudu

Co to je Rittal VX25 Ri4Power? Jde o komponenty firmy Rittal, díky nimž je zákazník schopen vytvořit páteřní rozvod proudu NN rozváděčů, a to jak rozváděčů distribučních, tak i řídicích. O jaké konkrétní komponenty jde? Skříň řady VX25, systémová šasi, nosné lišty, různé druhy měděných přípojnic, ohýbané měděné připojení hlavních jističů, různé druhy pojistkových odpínačů.

IT bezpečnostní řešení pro EDGE a cloudová datová centra

Společnosti Rittal a Innovo Cloud představují kompletní portfolio bezpečnostních IT řešení pro hardware, software a cloud. Innovo Cloud implementujte zabezpečené cloudové řešení s certifikací C5 a s datovými centry situovanými v Německu.

Elektricky a bez softwaru? Jde to!

Software je fenomén současné techniky. Elektrické pohony nejsou výjimkou, ale jedním z nových směrů v jejich vývoji je stále jednodušší použití a z toho vyplývající menší náklady. Pomocí elektrických pohonů tak můžete řešit mnohem více úkolů, a to i těch jednoduchých.

Řešení pro návrh rozváděčů podle Průmyslu 4.0

Na veletrhu Amper 2019, který se bude konat v Brně od 19. do 22. března, se společnost Rittal představí jako poskytovatel řešení hodnotového řetězce při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů. Těžištěm expozice bude představení nového systému řadových skříní VX25 uváděného na trh se sloganem "System Perfection". Jedná se o první systém skříní, který byl vyvinut tak, aby splňoval nároky na zvýšení produktivity a byl vhodný pro Průmysl 4.0. Rittal společně s firmou Eplan slibuje výrazné zvýšení produktivity díky integrovaným řešením se softwarovými nástroji a daty.

Nový systém řadových skříní

Společnost Rittal uvádí na trh nový systém řadových skříní VX25. Jedná se o první systém rozváděčových skříní, který byl plně vyvinut podle požadavků na zvýšení produktivity při výrobě rozváděčů a na hodnotový řetězec podle Průmyslu 4.0. Rittal slibuje významný inovační skok, díky intenzivní analýze a dialogu se zákazníky. Výsledkem bylo mnoho nápadů, které nastavily nová měřítka v oblasti efektivní výroby řídicích a distribučních rozváděčů.

Systematicky inovativní skříně

Po pěti letech vývoje představila společnost Rittal na veletrhu v Hannoveru svůj nový systém řadových skříní VX25. Jedná se o první skříňový systém, který byl plně vyvinut tak, aby splňoval požadavky na zvýšenou produktivitu v oblasti řízení a výroby rozváděčů v souladu s hodnotovými řetězci Průmyslu 4.0. VX25 nabízí nejvyšší možnou kvalitu a konzistentnost dat, snižuje složitost, zajišťuje úspory času a bezpečnou montáž. Více než 25 patentů prokazuje vysokou úroveň inovativnosti.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit