Témata
Reklama

Technologie zpracovaní profilů a plechu

Společnost Stierli-Bieger i Prinzing se zabývají výrobou strojů pro zpracování kovu s více jak 30. letou tradicí. Výrobce strojů Stierli se specializuje na výrobu horizontálních lisů pro ohýbání a rovnání kovových profilů, společnost Prinzing se zaměřuje na výrobu strojů ke tváření plechu. V Česku jsou oba výrobci zastoupeni společností Bickel and Wolf.

Nejčastěji jsou ohýbací lisy Stierli použity při ohýbání pásoviny z mědi, hliníku a oceli. Typická je aplikace stroje při ohýbání přípojnic pro rozvaděče vysokého napětí.

Reklama
Reklama

Ohýbací lisy

Po zadání programu systém automaticky vypočte délku rozvinutého tvaru. Pohybem horizontálního beranu se pásovina ohne do požadovaného tvaru. Pro každý ohyb je systémem kalkulován přísuv ohýbacího beranu. Nežádoucí odpružení materiálu je kompenzováno nástroji sledujícími aktuální úhel ohybu s funkcí automatického doohnutí materiálu. Sofistikované ovládání stroje umožňuje zadat program intuitivně výběrem z knihovny již předvolených tvarů. Během ohýbání je k dispozici náhled tvaru dílce popisující správný způsob vložení a také ohyb, který bude bezprostředně následovat. Využití horizontálních ohýbacích lisů je závislé na použitých nástrojích. Tyto stroje se úspěšně aplikují při ohýbání profilů, trubek a pásoviny až do tloušťky 40 mm a výšky ohýbaného materiálu 300 mm.

Ohýbací lis StierliMezi hlavní výhody strojů Stierli patří automatická kontrola ohýbaného úhlu, velmi rychlé programování, rychlý start stroje do pracovního režimu, paměť programů až 2 000, každý po 10 ohybech, spolehlivý a efektivní operační systém nevyžadující nákladný upgrade, rychlý, frekvenčně ovládaný zadní doraz délky 2 000 mm,

bezúdržbový provoz, špičková spolehlivost.

Rovnací lis Stierli

Rovnací lisy

Kdekoliv je zapotřebí ohýbat, rovnat nebo předpínat nosníky, desky či svařované kovové konstrukce, tam lze nasadit ohýbací a rovnací lisy Stierli. Všechny stroje Stierli jsou řešeny jako masivní a odolné konstrukce s vysokou životností, určené pro kovotvářecí průmysl, kde již po desítky let představují zavedenou veličinu. Pracovní síla rovnacích lisů Stierli se pohybuje od 70 do 400 tun, výška nástrojů do 850 mm, délka zdvihu činí 0–550 mm.

Stroje pro tváření plechu

Německá společnost Prinzing se zabývá výrobou strojů pro tváření plechu již od roku 1980. Předními výrobky jsou automatické zakružovačky plechu a okružní nůžky.

Zakružovačka plechu PrinzingZakružovačka Prinzing disponuje čtyřmi válci, které se plynule nastavují podle naprogramovaného profilu zakroužení. Stroj disponuje dorazovými palci pro rychlé ustavení tabule plechu. Po ustavení dojde k předohybu plechu zajišťujícímu dokonalé zakroužení už od velmi malých průměrů. Po zakroužení do požadovaného tvaru se automaticky otevře zámek vrchního válce a vyhazovač vysune zakrouženou rouru mimo pracovní plochu.
Okružní nůžky Prinzing

Okružní nůžky

Okružní nůžky Prinzing slouží k řezání kruhových otvorů v plechu, vytváření vnitřních a vnějších lemů na plechu kruhového tvaru. Plech je možné zpracovávat až do tloušťky 10 mm, rozměru do 3 200 mm. Prinzing dodává stroje jak s ručním, tak i motorickým pohonem včetně průmyslových celků ušitých na míru podle požadavků výroby.

Ing. Karel Němec

Bickel and Wolf

k.nemec@bickel-wolf.com

www.bickelwolf.cz

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 130415
Datum: 10. 04. 2013
Rubrika: Trendy / Tváření
Autor:
Firmy
Související články
Vláknový laserový řezací systém

LVD rozšiřuje svou řadu laserových řezacích systémů zavedením vysoce rychlostního vláknového laserového řezacího systému Electra FL.

Spojování plechů tvářením za studena

Co se týká požadavků na nové materiály plechů, jsou cílové představy všech konstruktérů prakticky stejné. V popředí stojí vysoká pevnost při nízké hmotnosti a s nízkými náklady. Tyto vlastnosti jsou předpokladem pro efektivní konstrukci jakéhokoliv produktu.

Nové tvářecí technologie pro výrobu karoserií

V současné době jsme svědky stálého, ale pochopitelného zvyšování požadavků na konstrukci karoserií osobních automobilů. Jsou to požadavky na konstrukční, ekonomická a ekologická zlepšování.

Související články
Nový výrobní závod na Slovensku

LVD Company, a.s., přední světový výrobce strojů na zpracování plechu , jejichž prodej v České Republice a na Slovensku zabezpečuje firma Newtech, dokončil výstavbu nového výrobního závodu LVD S3 v Tornale na Slovensku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologie formování rohů

Společnost ACF Engineering & Automation, zastoupená v Česku firmou Bickel and Wolf, spol. s. r. o., uvedla na trh stroj pro formování rohů dveří a krytů za studena, který odstraňuje typické operace jako svařování a broušení.

Mechanizované nástroje pro ruční stříhání plechů

Pro ruční stříhání plechů a trubek lze použít tři nově vyvinuté postupy: stříhání s nůžkami s úzkými čelistmi, nůžkami na plech a obrážení. V článku je ukázáno, kdy je nejvýhodnější použít kterou metodu stříhání.

Lehčí a čistější řezání vysoce pevných dílů

Automobilový průmysl řeší u karoserií především nízkou hmotnost a bezpečnost při nárazu. Proto se na vybrané části karoserie používají vysoce pevné ocele schopné tváření za tepla. Typickým příkladem je nový VW Golf VII. Při řezání vysoce pevných ocelí se s výhodou používá laser.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Moderní způsoby spojování dílů karoserií

Dnešní moderní koncepce stavby automobilů je nemyslitelná bez stále narůstajícího významu šetření s používanými surovinami, kratšími časy pro vývoj a cenově přijatelnou výrobu.

Jak se stát leaderem ve výrobě důlního zařízení

Moravská společnost Ferrit, s. r. o., se za 25 let působení v těžařském průmyslu stala světovou firmou v projektování a výrobě důlní závěsné dopravy. Zároveň je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby důlních akumulátorových lokomotiv a jako jediná na světě vyrábí speciální lokomotivu, tzv. lokobagr, pro údržbu a čištění kolejové tratě a prostoru kolem kolejiště v hlubinných šachtách. Jejich stroje pracují v uhelných a rudných dolech napříč všemi kontinenty.

Spojování a dělení trubek laserem

Nejenom elektronika a komunikační zařízení se svými novými iPady, iPhony a tablety jde cestou technologických inovací. Stejným směrem se ubírá i vývoj strojírenských technologií. V  MM Průmyslovém spektru chceme ukázat na vybraných technologiích, případně na jejich navazujících operacích, inovační pokrok, jaký byl za poslední dobu vykonán. Toto vydání časopisu je zaměřené na spojování a tvarové dělení, proto jsme o názor na jednu z technologií z tohoto oboru, technologii spojování a řezání trubek dutých i otevřených profilů, požádali pana Romana Haltufa, ředitele firmy Trumpf Praha.

Novinky ze světa tváření

Společnost Bystronic, významný dodavatel strojů na zpracování tenkých plechů, pořádá každé dva roky setkání svých současných i potenciálních zákazníků, na kterém představuje novinky a inovovaná řešení ve všech oblastech své působnosti. Jedná se o systémy pro řezání laserem, vodním paprskem, ohýbání a také software pro vyšší efektivitu výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit