Témata
Reklama

Trendy v obrábaní malých súčiastok

17. 05. 2010

Príspevok popisuje výrobný proces obrábania malých súčiastok s priemerom menším jako 32 mm na CNC stroji s posuvnou hlavou, ktoré sa vyrábajú vo veľkých sériách.

Moderný proces obrábania súčiastok malých rozmerov je realizovaný na CNC obrábacích strojoch s posuvnou hlavou s veľkým stupňom produkcie. Preto je veľmi dôležité zvýšenie výkonu obrábacích strojov. Väčšina týchto typov CNC obrábacích strojov je vybavená CNC riadiacim systémom a tiež prídavnými zariadeniami na podávanie a prísuv materiálu na obrábanie za účelom maximálnej produktivity automatizovanej výroby.

CNC stroje na obrábanie súčiastok malých rozmerov

CNC obrábací stroj s posuvnou hlavou na obrábanie malých dielov je vybavený hlavou, ktorá je umiestnená v hlavnom vretene s priechodzím otvorom pre materiál. Materiál obrobku je pomocou automatického podávača tyčí vysúvaný v smere osi Z (+). Nástroje sú potom stacionárne, čím sa zvyšuje stabilita obrábania. Pomocou druhého hlavného vretena je možné pretláčanie materiálu cez priechodku, čím je možné obrábanie dlhých hriadeľov bez použitia koníka. Pri sústružení je možné použiť až 12-polohovú nástrojovú hlavu. Jednotlivé nástroje sú zoradené v nástrojovom bloku (zásobníku). Väčšie typy týchto CNC strojov majú revolverové hlavy a súčasne využívajú nástrojové bloky, čo zvyšuje univerzálnosť ich použitia. Ako držiaky nástrojov sa používajú tie v štandardnom prevedení, alebo systémy Coromant Capto. Schéma hlavných častí CNC stroja na obrábanie malých dielov je na obr. 1.

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Konfigurácia CNC obrábacieho stroja na obrábanie malých súčiastok. 1 - hlavné vreteno, 2 - držiak vodiaceho puzdra, 3 - bočné vrtáky, 4 - protivreteno, 5 - držiak vonkajších nástrojov, 6 - držiak vrtákov, 7 - blok bočných vrtákov, 8 - blok mimoosových vrtákov

Rovnako aj princíp obrábania malých súčiastok spolu s vyznačením pohybov v jednotlivých osiach pri vonkajšom hrubovacom sústružení súčiastky s priemerom menším ako 32 mm je vidieť na obr. 2. Celý proces obrábania je vykonávaný v automatickom režime CNC obrábacieho stroja s riadiacim systémom Fanuc Manual Guide i. Nastavenie nulového bodu obrobku sa vykoná spravidla nástrojom, ktorý je označený v tabuľke korekcií číslom 1. Korekcie ostatných nástrojov je možné vykonať buď v manuálnom režime, alebo pomocou dotykovej alebo optickej, či laserovej odmeriavacej nástrojovej sondy [6].

Obr. 2. Znázornenie princípu obrábania súčiastok malých rozmerov na CNC obrábacom stroji s posuvnou hlavou

CNC obrábací stroj s posuvnou hlavou

Pomocou vodiaceho púzdra je obrábaný materiál posúvaný smerom k reznému nástroju a jeho rotačný pohyb je zabezpečený vretenom, ktoré koná súčasne translačný pohyb v súlade s materiálom vo vodiacom púzdre. Posuvný pohyb obrábaného materiálu potom predstavuje osu Z na CNC stroji a nástroje zaujímajú polohu v blízkosti vodiaceho púzdra. Uvedený proces prispieva k stabilizácii technologickej sústavy. Je to dôležité hlavne pri upichovaní materiálu, aby nástroj mohol plniť funkciu dorazu pre tyčový obrábaný materiál. Takéto typy CNC strojov sú vybavené blokovými držiakmi nástrojov umožňujúcich vyššiu flexibilitu oproti štandardnému upínaciemu systému. Príkladom je upínací systém QS aplikovaný na uvedený typ obrábacieho stroja. Pri obrábaní je použitý rezný olej, čo má priaznivejší vplyv na proces obrábania ako napríklad aplikácie štandardnej reznej kvapaliny. Použitie sa prejaví lepším odvodom triesky, tvorbou triesky, čo má priaznivejší dopad na trvanlivosť rezného nástroja.

Systém QS je nový typ upínania rezných nástrojov do nástrojových držiakov podstatne skracujúci vedĺajší výrobný čas. Rovnako je znížený čas aj výmeny reznej platničky nástroja. Konvenčné kliny je možné jednoducho vymenit bez nutnosti vykonávania akýchkoľvek úprav na stroji. Upínací systém QS je k dispozícii napríklad pre nástrojové systémy CoroTurn107 a CoroCut [1].

CNC obrábacie stroje s posuvnou hlavou sú pre potreby operácií obrábania vnútorných plôch vybavené jednou, prípadne viacerými nástrojovými hlavami. Je spravidla možné použiť štandardné držiaky nástrojov rovnako ako aj špeciálne rýchlovýmenné nástrojové systémy, ako sú napríklad systém Coromant Capto, umožňujúci rýchle upínanie a výmenu vymeniteľných rezných platničiek. Pre obrábanie vnútorných plôch obsahuje nástrojová hlava nasledovné vybavenie:

  • vyvrtávací adaptér s plôškami pre systém CoroTurn XS;
  • objímky EasyFix (132N) pre vyvrtávacie tyče s valcovou stopkou.

Nástrojovú hlavu je možné rovnako osadiť vyvrtávacími tyčami typu CoroTurn SL určenými na vonkajšie obrábanie [1].

Príklad obrábania súčiastky malých rozmerov

Pri obrábaní súčiastok s priemerom menším ako 32 mm na uvedených typoch CNC strojov je potrebné zvážiť dôležité aspekty. Je nutné začínať s obrábaním vnútorných plôch súčiastky. Tým sa zaistí stabilita rezného procesu, ktorá vyplýva z tuhosti zabezpečenej vodiacim puzdrom. Pri určení poriadia má vplyv aj samotná technológia obrábania - výber vŕtania pred sústružením, hrubovanie pred dokončovacími operáciami a pod. Pokiaľ je to možné, tak je potrebné zvoliť čo možno najmenší počet operácií na čo najmenší počet záberov.

Obr. 3. Znázornenie vodiaceho púzdra sústruhu s posuvnou hlavou
Obr. 4. Konvenčný upínací systém
Obr. 5. Upínací systém QS
Obr. 6. Príklad nástrojovej hlavy na vnútorné sústruženie
Obr. 7. Vyvrtávacia tyč CoroTurn XS a objímka Easy Fix s nástrojom CoroCut MB

Odporúčaný sled operácií obrábania súčiastky:

Prvá operácia obrábania na CNC stroji s posuvnou hlavou je vŕtanie a vnútorné sústruženie na hlavnom vretene. Tým dosiahneme vyššiu stabilitu obrábania, nakoľko polotovar je pevne upnutý pomocou vodiaceho puzdra (obr. 8).

 

Obr. 8. Vŕtanie osového čelného otvoru

Ďalšou operáciou v poradí by malo nasledovať vonkajšie sústruženie na hlavnom vretene stroja. Pokiaľ je to možné, je treba odobrať celú hĺbku rezu na jeden záber, aby sa predišlo ďalšiemu pohybu polotovaru, ktorý je upnutý v posuvnej objímke. Tým sa skráti čas obrábania a zvýši sa stabilita procesu rezania (obr. 9).

Obr. 9. Vonkajšie hrubovanie

Nasledovnou operáciou bude čelné frézovanie vonkajšej rotačnej plochy. Uvedený spôsob frézovania je výhodný, pretože vznikajú menšie rezné sily z dôvodu určitého obmedzenia stability a rezného výkonu rotačného vretena. Otáčanie vretena s obrobkom je zabezpečené osou C, a to v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek (obr. 10).

Obr. 10. Čelné frézovanie vonkajšej rotačnej plochy

V poslednej fáze obrábania vonkajšej plochy súčiastky tesne pred upichnutím od zvyšku polotovaru použijeme operáciu reverzného sústruženia. Pokiaľ je to možné, je treba zvoliť odobratie materiálu na jeden prechod (obr. 11).

Obr. 11. Vonkajšie reverzné sústruženie

Pri kombinácii použitia hlavného a sekundárneho vretena je upichovanie poslednou operáciou na hlavnom vretene. Čím menšia je vzdialenosť medzi oboma vretenami počas obrábania, tým menšie je vyloženie súčiastky a lepšia výsledná kvalita povrchu (obr. 12).

Obr. 12. Upichovanie súčiastky

Posledné operácie obrábania súčiastky sú vykonávané pomocou sekundárneho vretena. Jedná sa o vonkajšie aj vnútorné sústruženie, vŕtanie a pod. (obr. 13).

Obr. 13. Vŕtanie otvoru s využitím upnutia v sekundárnom vretene

Záver

Pri obrábaní malých súčiastok na CNC obrábacích strojoch s posuvnou hlavou je potrebné zobrať do úvahy nasledovné zásady. Najskôr je potrebné obrábať vždy vnútorné plochy na hlavnom vretene stroja. To zaručí vyššiu stabilitu procesu rezania pri nasledovných operáciách. Držiak podávača zabezpečí rozmerovú stabilitu vonkajšej plochy. Potom nasledujú vonkajšie operácie v poradí vonkajšie sústruženie, rezanie závitov a upichovanie, resp. zapichovanie. Nakoniec sa obrába opačný koniec na pomocnom vretene a to v poradí vútorné a vonkajšie operácie. Tým sa zníži zaťaženie hlavného vretena, odstránia sa vedľajšie časy na upínanie obrobku, čo umožní skrátiť celkový čas výroby.

Ing. Jozef Majerík, PhD., Ing. Ivan Baška



Literatúra

[1]. Machining - Technical Guide. Sandviken: AB Sandvik Corormant SE-811 81 Sveden, 2009.

[2]. Příručka obrábění - kniha pro praktiky. SCIENTIA s.r.o. Praha, Česká republika, 1997. ISBN 91-972299-4-6.

[3] JAMBOR, J., MAJERÍK, J. Hard Die&Mould Milling Process with CAD/CAM system CATIA V5R18 support. In: 20 th DAAAM Symposium 2009, Intelligent Manufacturing&Automation, Theory, Practice&Education. Austria Vienna (ACV), pp 1465-1466, ISBN 978-3-901509-70-4.

[3] MAJERÍK, J., DANIŠOVÁ, N. Výroba súčiastky na jedno upnutie. In: AI Magazine No. 1, s. 32-33, 2010. ISSN 1337-7612.

[5] MAJERÍK, J., ŠANDORA, J. Nástroje na obrábanie - nové trendy. In: Mechanical Engineering Journal, No. 3, s. 30-31, 2009. ISSN 1335-2938.

[6] MAJERÍK, J., BAJČÍK, Š. Automatizácia sústruženia v MANUAL GUIDE i. In: AI Magazine No. 3, s. 44-45, 2008. ISSN 1337-7612.

Trenčianska univerzita A. Dubčeka, Fakulta špeciálnej techniky

//fst.tnuni.sk/

majerik@tnuni.sk

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 100639
Datum: 17. 05. 2010
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Související články
Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Nové rozšíření řady WTX vrtáků

TK vrtáky typu WTX jsou již dlouhá léta stálicí na trhu. Pod produktovou značkou WNT nabízí Ceratizit Group prémiovou řadu vrtáků WTX z produktové kategorie Perfomance. Díky realizovaným inovacím se v nedávné době podařilo výrazně zvýšit výkonnost a životnost u řady vrtáků WTX Feed a WTX Speed. Do rodiny WTX vrtáků od ledna přibude další výjimečný a jedinečný nástroj, a to TK vrták se čtyřmi břity.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Kompaktní horizontální seřizovací přístroj pro Průmysl 4.0

Systémový dodavatel Kelch představil na veletrhu EMO v Hannoveru inovativní výsledky vývoje pro optimalizaci procesů, mezi nimi poprvé nově koncipovanou konstrukční řadu H3 z úspěšné série seřizovacích přístrojů Kenova set line.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Automatický systém hlídání použitého adaptéru

Společnost Kelch, která se specializuje na periferie a služby pro výrobce a uživatele strojů pro třískové obrábění, představuje plně automatické monitorování modulů MoDeTec. Tento patentovaný systém zabraňuje výběru nesprávných adaptérů ve výrobě, čímž se předchází vysokým následným škodám v podobě poklesu kvality, poškození stroje a zastavení výroby.

Nová generace tangenciálních rohových fréz

Nové tangenciální rohové frézy se vyznačují inovativním trojúhelníkovým tvarem okraje břitové destičky, který poskytuje řezným hranám výjimečnou pevnost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit